Login lub e-mail Hasło   

"Pokłosie", czyli okrucieństwo bez miary

Pokłosie - wynik, rezultat jakiegoś działania
Wyświetlenia: 1.249 Zamieszczono 13/12/2012

 

Słowo pokłosie ma dwa znaczenia:

1. Wynik, rezultat jakiegoś działania

2. Kłosy pozostałe na ściernisku po żniwach

 

 Film Pasikowskiego ma kilku bohaterów. Najważniejszy to prawda o przeszłości poszukiwana przez braci Józefa (Maciej Stuhr) i Franciszka (Ireneusz Czop) Kalinów. Drugi to wieś, w której od dziecka mieszka Józef. Trzeci to zachłanna i okrutna natura człowieka.

Franek, po dwudziestu latach nieobecności, przyjeżdża z Chicago do rodzinnej wsi i brata. Józek ma mu za złe, że nie był na pogrzebie rodziców we wczesnych latach 80-tych, Franek pyta dlaczego żona brata wraz z dziećmi wyjechała do Ameryki.

Okazuje się, że Józek wyciąga z drogi (była nimi wybrukowana), odkupuje a nawet wykrada macewy (nagrobki żydowskie) i stawia je na swoim polu. Zapytany dlaczego to robi odpowiada, że nie wie. Z tego powodu odeszła żona i cała wieś jest przeciw niemu.

W dodatku spotykają go różne niepowodzenia: bank nie daje kredytu, bo niepewna jest sprawa własności ziemi, trzej drwale pobili go w pijalni piwa, odmówiono wypożyczenia kombajnu, podpalono mu zboże na polu i stodołę.

Z początku Franek namawia brata, aby dał sobie spokój z tym dziwactwem ale historia go wciąga. Sprawdza dokumenty z których dowiaduje się, że rodzice mieszkali zupełnie gdzie indziej. W dodatku okazuje się, że ludzie z tej wsi także. Nikt nie chce mówić o tym co się stało z żydowskimi mieszkańcami wsi.

Prawda nie jest prosta typu: przyjechali Niemcy w czasie okupacji i zabili. Powoli wypadają kolejne trupy z każdej szafy, a najgorszy tkwi w domu Kalinów.

„Oko za oko, ząb za ząb” mówi kodeks Hammurabiego. Duchy Żydów domagały się sprawiedliwości. Czy prawda wyzwoliła mieszkańców wsi? Czy tylko obnażyła prawdziwą naturę człowieka?

Maciej Stuhr jest świetny w roli polskiego chłopa. Okrutnie traktujący psa, z pooranym czołem, przygarbiony od codzienności, nierozumiejący tego co go spotyka, agresją reagujący na propozycje inne niż jego.

Reżyser nie oszczędził widzom okrutnej ostatniej sceny i to jest słaby punkt tego filmu.

Ale poza tym polecam.

 

 

 

 

Podobne artykuły


26
komentarze: 16 | wyświetlenia: 5182
9
komentarze: 8 | wyświetlenia: 1511
29
komentarze: 29 | wyświetlenia: 13520
26
komentarze: 40 | wyświetlenia: 2871
34
komentarze: 20 | wyświetlenia: 3330
33
komentarze: 10 | wyświetlenia: 3695
32
komentarze: 14 | wyświetlenia: 17457
23
komentarze: 6 | wyświetlenia: 2916
23
komentarze: 12 | wyświetlenia: 27872
16
komentarze: 46 | wyświetlenia: 2345
15
komentarze: 25 | wyświetlenia: 7557
9
komentarze: 1 | wyświetlenia: 935
11
komentarze: 7 | wyświetlenia: 2332
9
komentarze: 10 | wyświetlenia: 885
 
Autor
Artykuł  eugen,  15/12/2012

Sraszliwa prawda o zwierzęcej ale tej najgorszej ze wszystkich, pozbawionej w całości jakich kolwiek uczuc ludzkich wiary. To wszystko dzieje się we wspólnej religii chrzescijańskiej - to poprostu ochyda zakłamanej i oszukańczej wiary religijnej. Zamiast się wspomagac to istnieje jak zwykle zawiśc, zachłannośc dóbr ziemskich czyli potwierdzona tandeta człowieka religijnego prowadząca zawsze do zniszczenia siebie na wzajem - nic tylko pogratulowac... a Ziemia oczyści się sama...

O filmie opowiedziałaś krótko, acz bardzo prosto i klarownie. Świetny opis (streszczenie, recenzja?).
Warto obejrzeć ten obraz - dla niektórych w tym celu, aby przynajmniej wiedzieć, o czym się wypowiadać. Bo już spotkałem się i z takim zdaniem - "Nie będę tego g... oglądał...". Widać jasnowidz jakiś, czy co?
Do eugen: od razu zarobiłeś "MINUS". Twój światopogląd pewnie kogoś uwiera... :)

  eugen,  16/12/2012

@Janusz Dąbrowski: Hej Janusz, masz zupełną rację - mam osobiście dosyc tych "wypominanek odgrzebywanek" itd. Atakują nas zmory z przeszłości na które nie mieliśmy wpływu. Nie dośc, że musimy ponosic dodatkowe koszty (jako naród ) za błędną politykę wojenną i po wojenną, to ciągle jakieś zmory są wywlekane.
Może powrócic do wojen szwedzko - polskich i żądac odszkodowań za zniszczenia?. Więc ...  wyświetl więcej

Dziękuję bardzo za komentarze.
Film nie jest lekki, latwy ani przyjemny.
Obowiązku oglądania nie ma ale ocena na zasadzie "nie widziała/em ale wiem lepiej bardzo słaba jest".

  swistak  (www),  15/12/2012

Młócisz słomę, a nie zboże, chociaż na plewy załapali się " patrioci". Pokłosie to propagandowy straszak na potencjalnych osadników palestyńskich.

swistak - na to bym nie wpadła, dziękuję za komentarzDodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska