Login lub e-mail Hasło   

Głodówka - najlepszy sposób na odchudzanie?

Podobna najlepsza dieta, to dieta "MŻ", czyli mniej żreć. Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się prawdy.
Wyświetlenia: 2.431 Zamieszczono 14/12/2012

Poszczenie i głodówki są znaną od wielu wieków praktyką. Wiele kultur i religii praktykuje poszczenie z przeróżnych powodów. Oprócz tego wiele holistycznych metod „leczenia” praktykuje poszczenie w celach zdrowotnych.

Ponad to jest ogrom artykułów i książek, w których opisane są korzyści płynące z głodzenia się. Podobno poszczenie wzmacnia ciało i pomaga oczyścić organizm z toksyn, a w rezultacie schudnąć. A jak jest naprawdę?

Czy głodzenie się i poszczenie pomaga zrzucić wagę?

Głodówki i odchudzanie

Jeśli drastycznie ograniczysz ilość kalorii, które jesz przez dłuższy czas (np. przez kilka tygodni), to z pewnością schudniesz. Jest to absolutnie gwarantowany sposób na zrzucenie nadwagi.

Niestety jednak będzie to miało dla Ciebie bardzo przykre konsekwencje. Każdy lekarze i specjalista od odżywiania, powie Ci, że głodzenie się jest bardzo niezdrowym sposobem na odchudzanie.

Dlaczego głodzenie się jest niezdrowe, ale pomaga schudnąć?

Widzisz, kiedy zaczynasz głodówkę, to pierwsze, co tracisz, to woda z organizmu. Kilogramy spadają, jednak ilość tkanki tłuszczowej pozostaje dalej taka sama. Jeśli twoje ciało z czasem przestaje otrzymywać odpowiednią ilość składników odżywczych, to ostatecznie zaczyna spalać nagromadzony wcześniej w formie zapasów, tłuszcz. Wykorzystuje go do funkcjonowania, jako źródło energii, której mu nie dostarczasz.

Głodówki – to brzmi wspaniale prawda?

Przecież chcesz się pozbyć nadmiaru tłuszczu i głodzenie się Ci to ułatwi? No cóż, nie zupełnie jest co świętować. Otóż, kiedy przestaniesz się głodzić i zaczniesz jeść normalnie, Twój organizm zacznie natychmiast odnawiać utracone zapasy. Po prostu będzie chciał wrócić do normalnego stanu i nic go przed tym nie powstrzyma.

W rezultacie utracony tłuszcz w ciągu kilku tygodni zostanie na nowo zgromadzony – plus odsetki. Nie wspomnę już, że przez cały czas głodzenia się, pozbawiasz swoje ciało środków potrzebnych mu do prawidłowego funkcjonowania i niszczysz swoje zdrowie.

Głodówka na schudnięcie, która działa?

Przejście na “długotrwałą” głodówkę, podczas której pije się soki lub wodę np. przez 10 dni również zaowocuje schudnięciem. Po prostu ciało przestawia się wtedy w tryb wolnego metabolizmu. Wszystko w organizmie zwalnia i dostosowuje się do tego, co dostarczasz.

Niestety przez taką głodówkę wolniej spalasz kalorie i po jej zakończeniu znowu szybko nabierzesz wagi.
Dodatkowym problemem wiążącym się z głodówkami jest to, że nie wyrabiają one w Tobie prawidłowych żywieniowych nawyków. Samo poszczenie może być bardzo prostym procesem. Wystarczy nic nie jeść. Żadnych wyborów, co jeść, a czego unikać i żadnego myślenia nad odżywaniem.

Zaraz, więc po tym jak skończysz głodówkę, wracasz do starych niezdrowych nawyków żywieniowych, a to wiąże się z pewną drogą do nabrania wagi.

Innym minusem głodzenia się są przykre skutki uboczne. Zwykle są to:

- złe samopoczucie
- zmęczenie,
- bóle głowy
- bak energii
- rozkojarzenie.

Innymi słowy objawy, które sprawią, że nie będziesz w stanie pracować albo Twoja praca będzie nieporównywalnie bardziej uciążliwa.

Dłużej trwające głodówki są zabronione kobietom w ciąży oraz ludziom z problemami z sercem czy innymi poważnymi problemami zdrowotnymi. Innymi słowy jakakolwiek głodówka czy długotrwałe poszczenie powinno być przeprowadzane tylko za zaleceniem i pod opieką lekarza specjalisty.

Alternatywny sposób odchudzania

Jeśli przez głodówkę rozumiesz się jedno-dwu dniowy odpoczynek od jedzenia słodyczy innych zaśmiecających Twój organizm produktów, to krótka głodówka może ci nie zaszkodzić. Nie mniej jednak, jeśli chcesz zrzucić nadwagę a potem utrzymać ten wynik, to musisz się nauczyć sztuki prawidłowego odżywiania.

Eksperci medyczni sami przyznają, że najlepszym sposobem na schudnięcie jest zmniejszenie ilości kalorii, które przyjmujemy w codziennych posiłkach. Do tego jeszcze ważna jest aktywność fizyczna i prawidłowe odżywianie. To są najważniejsze kroki do schudnięcia, które muszą stać się Twoimi nawykami jeśli chcesz zrzucić nadwagę raz na zawsze.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o prostych sposobach na odchudzanie przeznaczonych dla osób, które nie mają czasu, to zapraszam na mój blog: OdchudzanieDlaZajetych.pl

Podobne artykuły


17
komentarze: 32 | wyświetlenia: 1514
14
komentarze: 33 | wyświetlenia: 1148
14
komentarze: 21 | wyświetlenia: 1117
14
komentarze: 60 | wyświetlenia: 857
13
komentarze: 9 | wyświetlenia: 712
13
komentarze: 93 | wyświetlenia: 405
13
komentarze: 3 | wyświetlenia: 1178
13
komentarze: 62 | wyświetlenia: 588
13
komentarze: 68 | wyświetlenia: 522
13
komentarze: 25 | wyświetlenia: 939
12
komentarze: 5 | wyświetlenia: 945
12
komentarze: 30 | wyświetlenia: 1534
12
komentarze: 144 | wyświetlenia: 1059
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

Do głodówki musimy się przygotować. Powiem kilka słów na temat moich przygód z dwutygodniowa głodówką. Około dwa tygodnie przed głodówką nie jadłam mięsa i przetworów mięsnych, masła, mleka i potraw tzw. ciężkich. Warzywa owoce, pieczywo ciemne, wszelkie kasze, ryż i inne gotowane i lekkostrawne wchodziły w rachubę. Generalnie unikałam białka. Dużo piłam wody, herbatek i zup jarzynowych. Głodówka. ...  wyświetl więcej

Z tego co wiem (a skończyłam dietetykę na UAM) głodówka nigdy nie pozostaje zupełnie nieinwazyjna dla naszego organizmu. Fakt, jeżeli jesteśmy w pełni zdrowi i zrobimy ją raz na kilka lat, nic poważnego nie powinno się stać. Niemniej jakieś oddziaływanie na funkcjonowanie będzie miała. Dodatkowo trochę zaburza metabolizm. Z drugiej strony zatrucie organizmu toksynami powoli zabija nasz organizm od środka. Bądź tu człowieku mądry...Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska