JustPaste.it

Żeglarstwo lodowe - ciekawa alternatywa

Zarys historyczny w połączeniu z teraźniejszością

Zarys historyczny w połączeniu z teraźniejszością

 

Koniec sezonu żeglarskiego nie musi w praktyce oznaczać zakończenia przygód pod żaglami. W okresie zimowym zamiast żeglarstwa tradycyjnego można spróbować swoich sił w żeglarstwie lodowym. Obecnie ta forma zimowej aktywności zyskuje na znaczeniu, czego świadectwem jest rosnąca popularność regat bojerowych.

585ff2ccb51b43adfd9ca40db04365e2.jpg

 

Zarys historyczny

Żeglarstwo lodowe nie jest odkryciem XXI wieku. W Holandii praktykę ślizgów po zamarzniętych zbiornikach wodnych prowadzono już w XVII wieku. Niderlandzkie podróże bojerowe nie miały jednak na celu rekreacji, lecz służyły transportowi ludzi i towarów w okresie zimowym, kiedy komunikacja z państwami zamorskimi była znacznie utrudniona. Już w wieku następnym poruszanie się po zamarzniętych taflach wód na bojerach (inaczej ślizgach) zawładnęło Ameryką Północną. Popularność tej formy aktywności za Oceanem doprowadziła do organizacji pierwszych regat bojerowych na rzece Hudson. Z czasem rekreacyjne żeglarstwo lodowe zaczęło się rozprzestrzeniać także w Europie. Ważnym wydarzeniem z dziejów żeglarstwa lodowego na Starym Kontynencie było utworzenie Europejskiej Unii Żeglarstwa Lodowego, do której w latach 30-tych ubiegłego stulecia dołączyła również Polska.

 

Budowa i modele bojerów

Wraz z rozwojem techniki i wzrostem popularności ślizgów powstawały coraz to nowe modele bojerów. Obecnie ślizgi składają się z korpusu jachtu, płozów, sterownika oraz żagli. Najpopularniejsze są jednoosobowe bojery. Do dziś jednym z najczęściej używanych bojerów jest bojer DN, projekt konkursowy z lat 40-tych ubiegłego stulecia Obecnie w Polsce żeglarstwo lodowe można uprawiać także na takich modelach bojerów jak Monotyp XV czy Weiland L8. Z nowych konstrukcji często wymienia się Iceflyer (bojer z żaglem od deski) oraz Iceboard (lodowa deska windsurfingowa). Drugi z wymienionych modeli z bojerem ma jednak niewiele wspólnego.

 

Żeglarstwo lodowe dla każdego

Ślizg po zmarzniętych zbiornikach wodnych to wspaniała rozrywka, której może spróbować praktycznie każdy. Szansa na osiągnięcie naprawdę zawrotnych prędkości, ślizgi w zimowej scenerii to duża atrakcja dla miłośników sportu, a także dla tych, którzy chcieliby wzmocnić swoją kondycję. Żeglarstwo lodowe w Polsce podlega ciągłemu rozwojowi o czym świadczy fakt, że coraz więcej ośrodków zatrudnia wykwalifikowanych instruktorów żeglarstwa lodowego, prowadzi wypożyczalnie bojerów oraz organizuje regaty bojerowe. Najlepsze warunki do uprawiania żeglarstwa lodowego panują przy niskich temperaturach, grubym lodzie oraz dość silnym wietrze, gdyż siłą napędową ślizgu jest właśnie wiatr. Z kolei gruba warstwa śniegu, może utrudnić podróże po zamarzniętych zbiornikach wodnych. Osoby, które chciałyby rozpocząć swoją przygodę z żeglarstwem lodowym powinny pomyśleć także o ciepłym ubiorze, najlepiej narciarskim, a także o kasku.

 

Aktualności

Nowy sezon zimowy to nowe wyzwania dla żeglarstwa lodowego. Zgodnie z najnowszym, stworzonym na ten sezon kalendarzem regat bojerowych pierwsze zmagania na lodzie odbędą się w dniach 15-16 grudnia, a uczestnicy będą walczyć o Puchar Floty Polskiej. Z kolei za Oceanem na okres 18-20 stycznia 2013 roku planowane są jubileuszowe, międzynarodowe regaty bojerowe. Northwest Ice Yachting Association- organizator regat zaprasza wszystkich chętnych do uczestnictwa w regatach, które mają się odbyć na Geneva WI lub Oshkosh WI.

 

Żeglarstwo lodowe to ciekawa alternatywa zarówno dla zapalonych żeglarzy jak i dla osób, które lubią sporty zimowe takie jak snowboard czy narciarstwo. Po chwilowym okresie zapomnienia ta forma aktywności znów wraca do łask. Dziś regaty bojerowe są organizowane regularnie, zarówno na szczeblu lokalnym jak i ogólnokrajowym i międzynarodowym. Rosnąca z roku na rok popularność iceboatingu sprawiła, że pojawiły się nawet pogłoski o tym, iż żeglarstwo lodowe w 2014 roku będzie częścią Zimowej Olimpiady jako sport demonstracyjny.