Login lub e-mail Hasło   

Gwiazda Betlejemska, Komety i Ciemna Materia.

Czym była Gwiazda Betlejemska? Uczeni nie są zgodni. Jedni mówią, że była to kometa inni, że gwiazda supernowa. Jeśli była to Kometa, to...
Wyświetlenia: 3.436 Zamieszczono 17/12/2012
...
Komety to ciała niebieskie, które nieregularnie pojawiają się na nieboskłonie. Różnią się od innych obiektów tym, że mają ogony, czasem kolorowe, co widoczne jest nawet gołym okiem. Są też inne różnice.
 

Komety nie trzymają się ekliptyki. Wszystkie planety i planetoidy poruszają się wokół Słońca niemal dokładnie po jednej płaszczyźnie. Płaszczyznę tę nazywamy ekliptyką.

Komety wręcz przeciwnie. Mogą poruszać się w innych płaszczyznach. Ich orbity to bardzo wydłużone elipsy (dotyczy to komet, które okresowo powracają w okolice Słońca) albo parabole lub hiperbole.  Te drugie można oglądać z Ziemi tylko jeden raz.

Komety mają niewielkie (w porównaniu z planetami masy) i pod wpływem planet mogą zmieniać kierunek, w którym się poruszają, rozpadać albo zderzać z planetami. Niedawno astronomowie obserwowali zderzenie komety z Jowiszem, największą planetą Układu Słonecznego.

Nie ma 100% pewności  w jaki sposób komety powstały i dlaczego ich ruch jest tak nietypowy. Większość naukowców uważa, że powstały razem z całym Układem Słonecznym, równocześnie z Ziemią i innymi planetami.

Dlatego wysyłane są sondy kosmiczne w kierunku nadlatujących komet z nadzieją na uzyskanie odpowiedzi na pytania dotyczące procesu powstawania planet. Warkocz komety składa się z gazów, które ulatniają się z jej głowy na skutek ogrzewania przez Słońce. Gazy nie wracają do komety i gdy pojawia się ona ponownie po kilkudziesięciu, kilkuset lub kilku tysiącach lat jest lżejsza. Często za każdym razem  warkocz świeci słabiej, a zawsze po określonej liczbie powrotów zanika całkowicie na skutek wyczerpania zasobu gazów.

Dziś możemy obliczać na ile zbliżeń do Słońca wystarczy gazu odwiedzającej nas komecie zanim przestanie ona świecić.

Komety, które poruszają się po orbitach parabolicznych lub hiperbolicznych opuszczają na zawsze Układ Słoneczny i udają się w podróż w kierunku innych gwiazd.

Dlaczego uważa się że komety powstały razem z Ziemią, Wenus, Marsem, Jowiszem i innymi planetami krążącymi wokół Słońca?

Założenie, że powstały poza Układem Słonecznymi i są przybyszami z odległych rejonów kosmosu jest w sprzeczności z obowiązującą interpretacja Teorii Wielkiego Wybuchu (Big Bang).

Autorzy Teorii Wielkiego Wybuchu przedstawiali ją jako jedną z kilku ewentualnych hipotez dotyczących przebiegu ewolucji Wszechświata. Późniejsze (przypadkowe) odkrycie tak zwanego "promieniowania reliktowego" spowodowało, że zdecydowana większość astrofizyków odrzuciła inne hipotezy.

Moim zdaniem niesłusznie. Istnienie promieniowania reliktowego można wytłumaczyć w inny sposób, a tzw. równanie kosmologiczne ma wiele innych rozwiązań różnych od klasycznej teorii Big Bang (Wielkiego Wybuchu). 

Pozostałe przesłanki wskazują na to, że komety nie zawierają informacji na temat powstania Układu Słonecznego, tylko wiadomości z nieznanych obszarów wypełnionych tak zwaną Ciemną Materią, co oczywiście również oznacza, że warto je badać przy pomocy sond kosmicznych.

A jeżeli Gwiazda Betlejemska była Supernową?

Za rok też są Święta...

Adam Jezierski

PS.

To, co fizycy nazwali "ciemną materią" moglibyśmy nazwać "defektem masy". Defekt masy byłby lepszą nazwą, ponieważ jedynym, co wiemy z obserwacji jest to, że masa galaktyk jest zbyt duża. Masa galaktyk jest zbyt duża, jeśli stosowana przez nas teoria grawitacji jest adekwatna dla analizowanego problemu ewolucji Wszechświata. Ale. Stosowana teoria nie jest adekwatna. Najlepiej o tym wiedział jej twórca A. Einstein, który przez całe życie poszukiwał "kwantowej teorii grawitacji", która lepiej nadawałaby się do opisu zjawisk grawitacyjnych tego rodzaju. Defekt masy (ciemna materia) występuje na obszarach między-gwiezdnych. - Jeśli komety podróżują między gwiazdami, to mogą być nośnikami informacji o tym co dzieje się na obszarze, na którym występuje defekt masy czyli ciemna materia. Ergo. Badania komet mogą być pomocne przy tworzeniu kwantowej teorii grawitacji.


...

Podobne artykuły


113
komentarze: 226 | wyświetlenia: 35790
12
komentarze: 4 | wyświetlenia: 1433
32
komentarze: 23 | wyświetlenia: 4570
22
komentarze: 13 | wyświetlenia: 3752
21
komentarze: 3 | wyświetlenia: 1319
18
komentarze: 17 | wyświetlenia: 5122
10
komentarze: 11 | wyświetlenia: 1666
8
komentarze: 3 | wyświetlenia: 2861
19
komentarze: 27 | wyświetlenia: 6610
29
komentarze: 6 | wyświetlenia: 9799
23
komentarze: 10 | wyświetlenia: 18600
19
komentarze: 6 | wyświetlenia: 6030
 
Autor
Artykuł  swistak  (www),  18/12/2012

Tylko ciemna materia, może sądzic , że przeżylibyśmy wybuch supernowej

  marian R,  18/12/2012

Witaj mój przyjacielu....widzę, że zastanawiasz sie jak to było z tą "gwiazdką", cóż Twój umysł matematyczny...ma prawo sądzić....ja uważam, że to coś jak "święty Mikołaj" , który wie czy bylismy grzeczni przez cały miniony rok ....i tyle. Pozdrawiam Cię Adaś i Twoją śliczną księżniczkę i życzę wam bogatego "gwiazdora"Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska