Login lub e-mail Hasło   

Krótka historia o losie człowieka

To co jakiś czas temu do mnie dotarło, było jak koszmar ze snu. Krew nie będzie się lała, ale sięgnie do czasów upiornych II wojny i obozów koncentracyjnych. Gdy N...
Wyświetlenia: 856 Zamieszczono 19/12/2012

To co jakiś czas temu do mnie dotarło, było jak koszmar ze snu. Krew nie będzie się lała, ale sięgnie do czasów upiornych II wojny i obozów koncentracyjnych.

Gdy Niemcy dochodzili do miast i je zajmowali, mieli listy z nazwiskami ludzi których zabierali z domów. Jednym z nich był pewien Człowiek. Niemcy zabrali go wyrywając rodzinie, gdzie była chyba trójka dzieci. Niestety nie pamiętam dokładnie szczegółów. Wywieżli go do Dachau. Tam przez jakis okres robiono na nim doswiadczenia medyczne. Jakie nie powiem. Przez jakiś okres, dlatego że udało mu się uciec. Uciekło ich dwóch. Za dnia chowali się gdzie popadło a nocą biegli. Do domu. Jedli co popadło. Zdarzało się, że zabijali koty i jedli na surowo. Niestety, kompan naszego bohatera został złapany. Jemu jednak udało sie dotrzeć do domu i doczekac końca wojny. Po wojnie pojawiły się w ich rodzinie następne dzieci. On jednak z roku na rok był co raz słabszy i podupadał na zdrowiu. Najpierw oślepł na jedno oko, i utykał, aż w końcu żył na wózku inwalidzkim z bardzo słabym wzrokiem. W domu Żona niosła cięzar wychowania dzieci. A te najstarsze zaczeły zajmować się młodszymi. Nie dojadali. Chleb ze smalcem był czasem rarytasem. Ale też szkoła czy opieka medyczna były znacznie miej kosztowne niż dzisiaj. Więc jakoś szło. Dzieci wyrosły i założyły swoje gniazda i miały własne pociechy. I tu rozgrywa się dalszy ciąg historii, która zaczęła się wraz ze strzykawką w Dachau. Wszystkie dzieci tego człowieka urodzone po wojnie miały duże kłopoty ze zdrowiem. Umierały szybciej od starszego rodzeństwa i z regóły nie miały za dużo własnych pociech. Ale to jeszcze nie koniec tej historii. Wnuczkowie  tej gałęzi powojennej, maja tez wieksze kłopoty ze zdrowiem, niż wnuczkowie przedwojenni i ich zycie naznaczone jest takze tamtą historią.

Chciałoby się powiedzieć, ze cierpimy za grzechy ojców naszych. Choć to nie ich wina. A jedynie czasów, w jakich przyszło im, a teraz i nam żyć. Mozna by było powiedzieć że to wina Niemców, ale czy to coś pomoze? Oni też swoje przeszli. A dziś to zupełnie inne pokolenie. Dlaczego więc nie potrafimy wybaczyć przeszłości innym? Moze i Kościołowi Katolickiemu? Dziś to jest teraz. A co było to było. Czy rzucanie w twarz katolikom dawnych grzechów nie jest tym samym, jak wytykanie Niemcom przeszłości? Czas wigilijny to czas wybaczania, zadumy, a moze też pokory przy budowaniu dzieciom ich świata.  

Podobne artykuły


17
komentarze: 32 | wyświetlenia: 1518
14
komentarze: 33 | wyświetlenia: 1152
14
komentarze: 21 | wyświetlenia: 1119
14
komentarze: 60 | wyświetlenia: 860
13
komentarze: 9 | wyświetlenia: 715
13
komentarze: 93 | wyświetlenia: 408
13
komentarze: 3 | wyświetlenia: 1181
13
komentarze: 62 | wyświetlenia: 595
13
komentarze: 68 | wyświetlenia: 524
13
komentarze: 25 | wyświetlenia: 941
12
komentarze: 5 | wyświetlenia: 952
12
komentarze: 30 | wyświetlenia: 1536
12
komentarze: 144 | wyświetlenia: 1061
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

  Remter,  19/12/2012

Czym innym jest wybaczenie.. bo tego dokonujemy sami dla naszego dobra i winowajca nie jest nam do tego potrzebny a co innego jest pojednanie. Do pojednania nie wystarczy samo przebaczenie .. potrzebne jest omówienie i skończenie czynienia innym krzywd.. natomiast jeżeli chodzi o KK - te krzywdy są czynione cały czas - nawet dzisiaj.. on nie wyciąga z przeszłości żadnych wniosków. Jedyne co .. to ...  wyświetl więcej

  antyk,  19/12/2012

Tak Kochana Siostro, trudno jest wybaczyć tym którzy tego nie chcą.

:) dla Ciebie http://www.youtube.com/watch?v(...)DHjoLyo

  hussair  (www),  19/12/2012

Powiem więcej - tak zwana juma to też element rezonansu niemieckiej napaści z 1939.
Ale z Twoim stanowiskiem oczywiście się zgadzam. Jak najbardziej.

  antyk,  19/12/2012

hussair: i to własnie jest katolickie ;) nie obrażając katolików.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska