Login lub e-mail Hasło   

Pobór

Jakiś czas temu media obiegła informacja, że ma zostać wznowiony pobór do wojska.Poborowi mają podlegać kobiety i mężczyźni.
Wyświetlenia: 2.035 Zamieszczono 27/12/2012

Koszty poboru 

Jak wiadomo taka operacja nie będzie darmowa. Pobór w obecnej formie ma wyglądać, jako maksymalnie dwutygodniowe ćwiczenia. Poborowi mają podlegać rezerwiści. Mężczyźni jak i kobiety. Poborowym ma zostać wypłacone wynagrodzenie od 2000 zł do 3800 zł. Poborowi będą chcieli też zaspokoić swoje podstawowe potrzeby, jak na przykład jedzenie. To też kosztuje. A z czyjej kieszeni to wszystko będzie opłacone? Oczywiście z kieszeni podatnika. A podobno mamy dość spory deficyt budżetowy i zadłużenie kraju też nie jest najmniejsze. Ale przecież co to dla podatników. Oni i tak tego nie poczują. Przecież co to za różnica, czy podatki są wysokie, czy będą jeszcze trochę wyższe.

Nowoczesna armia 

Można nieraz usłyszeć wojskowych, którzy mówią, że polskie wojsko jest mało nowoczesne. Ale co to ma wspólnego z poborem? A ma tyle wspólnego, że armia, podobno, wprowadza nowy rodzaj uzbrojenia. I w trosce o nasze umiejętności, chce zadbać o to, żebyśmy umieli obsłużyć się tą nowoczesną bronią. To samo państwo, które zakazuje większości ludzi posiadania i używania broni w celu ochrony swego życia i mienia, chce nakazać nauczyć posługiwać się bronią w celu ewentualnej obrony tegoż państwa. Cóż za troska.

Obowiązek obrony kraju 

Nowa wersja poboru wynika podobno z obowiązku obrony kraju. Ale zaraz, zaraz. Czy przypadkiem podatnicy nie płacą podatków na to, żeby utrzymać dość dużą armię? Przecież obrona kraju to zadanie wojskowych. Tak jak w przypadku, gdy chcę gdzieś jechać i skorzystać z usługi taksówkarza to nie muszę mieć prawa jazdy, tak samo gdy płacę za usługi w dziedzinie obronności, to nie muszę znać się na obsłudze broni.

Usługi sprawowane przez armię polegają na tym, że w czasie pokoju  zadaniami wojskowych powinno być gimnastykowanie się na poligonie, żeby zachować dobrą kondycję i nauka strzelania oraz inne zabawy wedle uznania, a w czasie wojny lub klęski żywiołowej powinni nadstawiać za nas karku. W końcu za to mają płacone. I to dość duże pieniądze.

Podsumowanie 

Jak więc widzimy nowa wersja poboru, tzw. szkolenia to kolejny sposób, na rozciągnięcie macek władzy przez państwo. Państwom nie udało się zdobyć totalnej władzy nad ludźmi gwałtownie, ale jak widać metoda małych kroczków jest jak najbardziej skuteczna. Przeciw wielkim zmianom ludzie będą protestować, ale przeciw małym, chociaż i częstym nie będzie im się chciało.

Podobne artykuły


28
komentarze: 41 | wyświetlenia: 2103
11
komentarze: 5 | wyświetlenia: 1622
21
komentarze: 12 | wyświetlenia: 141058
26
komentarze: 18 | wyświetlenia: 4335
21
komentarze: 6 | wyświetlenia: 1789
15
komentarze: 5 | wyświetlenia: 3162
14
komentarze: 6 | wyświetlenia: 1197
14
komentarze: 30 | wyświetlenia: 1680
13
komentarze: 12 | wyświetlenia: 5198
11
komentarze: 64 | wyświetlenia: 3082
8
komentarze: 7 | wyświetlenia: 757
6
komentarze: 0 | wyświetlenia: 33259
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

  Areva,  29/12/2012

Jak przeczytałam o obowiązkowym poborze do wojska mężczyzn i kobiet to pierwsza mi myśl przyszła że piszesz o armii izraela;) tam jest np obowiązek kobiety odbyć 2 letnią (nie wiem ile dają mężczyzn) służbę w wojsku. Ale jak doszłam że to w RP to się zdziwiłam;) bo niedawno przeszliśmy na rezerwowe zawodowe a ochotników było tyle że była kilka na 1 miejsce i zmienić na przemusowe (pewnie poziom pł ...  wyświetl więcej

Rozsiewasz plotki, a naiwni łykają jak gęś kluski.
O przywróceniu obowiązkowego poboru bąkają Czesi i Węgrzy, ale w Polsce nikt takich pomysłów nie rozważa - z wyjątkiem takich wielbicieli sensacji jak Ty.

@_serpico_:
A cóż to za nowość?
Przecież okresowe szkolenie rezerwistów jest prowadzone od lat - sam byłem dwukrotnie na takim szkoleniu, a 2 lata temu się wymigałem zwolnieniem lekarskim.
Ty chyba masz kategorię D jeżeli nie słyszałeś o okresowych szkoleniach rezerwistów.

@_serpico_:
Po pierwsze - Nie interesuje mnie Twoja kategoria, ale jeżeli wykazujesz brak orientacji temacie okresowego szkolenia rezerwistów, to zapewne nigdy w wojsku nie byłeś i masz kategorię D albo E (niezdolny do służby wojskowej).
Po drugie - Charakter pracy nie ma tu nic do rzeczy, wykształcenie częściowo tak, bo przydziały mobilizacyjne nadaje się w pierwszej kolejności żołn ...  wyświetl więcej

@_serpico_:
Wypowiadasz się w sprawach, w których jesteś laikiem.
Ale nawet bez praktycznego doświadczenia, wystarczyło przeczytać np. Ustawę o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej, aby nie zadawać naiwnych pytań, dlaczego Twoi znajomi inżynierowie specjalizujący się w budowie mostów nie dostali przydziału mobilizacyjnego do jednostki inżynieryjno-saperskiej.
...  wyświetl więcej

Czy ci liberałowie spod znaku JKM i nowej prawicy zgłupieli do reszty? Armia zawodowa nigdy sama nie obroni Ojczyzny! Potrzebni są też obywatele. Dlatego musi być obowiązkowy pobór i przeszkolenie, bo w przeciwnym razie wróg bardzo szybko nas podbije, a ci, co będą mogli pomóc w obronie kraju nie będą potrafili użyć broni, ani obsługiwać czołg!

Dostęp obywateli do broni też nic nie zmieni!

...  wyświetl więcej

@lechu20: Nie mam nic wspólnego z JKM ani nową prawicą. Więc najpierw sprawdź swoje informacje zanim coś napiszesz.
Przecież nikt nie zabrania przeszkolić się, tym którzy chcą. A ci którzy nie chcą osobiście bronić kraju i tak płacą podatki na utrzymanie armii. Wiesz jak się nazywa niedobrowolne, a obowiązkowe wykonywanie jakiejkolwiek czynności? Jest to niewolnictwo.
Swoją drogą twoje zapędy totalniackie są intrygującą rzeczą.

@Łukasz G: Jak ci wpadną do domu szkopy i zabiją żonę, matkę lub dzieci to będziesz żałował, że nie było przymusowego poboru! I nie gadaj o niewolnictwie, bo niewolnictwo to nic innego jak kapitalizm i liberalizm!

@lechu20: Tak szanowny Rurkowcu. Jakby był przymusowy pobór, to szkopy na pewno by nikogo nie zabiły.

Nawet zakładając twoją wersję i przyjmując, że niewolnictwo to kapitalizm i liberalizm, to nie wyklucza to w żaden sposób tego, że przymusowy pobór to niewolnictwo.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska