Login lub e-mail Hasło   

Siła podsumowania.

Kończy się rok... pora podsumować nasze dokonania. Ale czy warto?
Wyświetlenia: 914 Zamieszczono 28/12/2012

Kończy się rok i warto zamknąć pewne sprawy, wspomnienia. Jednak nie wszyscy tej zasady się trzymają. Są tacy, którzy zachowują ciągłość czasu i nie rozkładają życia na drobne etapy. Lecz czy dobrze robią? To zależy od ludzi i sytuacji. 

Ja osobiście jestem zwolenniczką takiego podsumowania z kilku względów. Najważniejszym jest fakt, iż łatwiej pogodzić się z zamknięciem pewnego, trudnego etapu. Nawet i dobrego. Po prostu coś było, lecz się skończyło. Trzeba to jakoś zaakceptować a zapakowanie tego w pewne opakowanie, w umyśle i odłożenie na wyższą półkę pomaga, chociażby mentalnie. A rozpoczęcie nowego roku może być dobrym momentem na działanie i zamykanie pewnych etapów.

Kolejnym powodem jest to, iż w takich podsumowaniach mogę zobaczyć ile zrobiłam: w tygodniu, miesiącu, roku, ile się nauczyłam a ile mi zostało. Wiem ile osiągnęłam i ile chce osiągnąć jeszcze. 

Wyciąganie wniosków, też piękna sprawa. Podsumowania uczą nas. Z wielu sytuacji życiowych warto wyciągać wnioski, to czy się z nich uczymy, czy nie... to temat rzeka. Ważne by je mieć, by wnioski stworzyć. One same w sobie są już podstawą. 

Ostatnim powodem, na który wpadałam, a który jest istotny i może trochę egoistyczny... Dowartościowanie się, pokazanie sobie jak silnym człowiek jest i ile może. Dla samej siebie jestem tego przykładem. Podsumowanie tego roku strasznie mnie cieszy. Pokazałam sobie ile mogę zrobić i ile jestem w stanie znieść w ciężkich sytuacjach. To ważna wiedza na swój temat.

Przeżywanie życia bez świadomości siebie, błędów, pozytywów jest zwyczajnie trudne. Powielamy swoje błędy, rozmyślamy o przeszłości a tymczasem przyszłość i teraźniejszość uciekają od nas. Dlatego warto jeden wieczór poświęcić na przemyślenie chociażby tego roku, tego tygodnia i... uświadomienie sobie, że człowiek zapamiętuje to co na początku i na końcu... a tymczasem najfajniejsza część życia dzieje się w środku. By ją odkryć trzeba czasem o niej pomyśleć i ja przeżywać. 

Szczęśliwego Nowego Roku!

Podobne artykuły


13
komentarze: 53 | wyświetlenia: 1202
13
komentarze: 5 | wyświetlenia: 1010
12
komentarze: 70 | wyświetlenia: 1079
12
komentarze: 280 | wyświetlenia: 754
11
komentarze: 37 | wyświetlenia: 736
11
komentarze: 3 | wyświetlenia: 1887
10
komentarze: 97 | wyświetlenia: 580
10
komentarze: 57 | wyświetlenia: 1036
9
komentarze: 0 | wyświetlenia: 544
9
komentarze: 74 | wyświetlenia: 545
9
komentarze: 5 | wyświetlenia: 892
9
komentarze: 33 | wyświetlenia: 669
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

  berni*,  28/12/2012

Jest to dosyć ciekawy sposób, na podsumowanie/rozliczenie własnych działań. Pozdrawiam.

@Bernard: Dokładnie tak! Również pozdrawiam.

@Patrycja Kowalska: Zanim zamkniesz bilans Patrycjo, przyjmij ode mnie życzenia noworoczne:)
Do siego roku :)))Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska