Login lub e-mail Hasło   

Wiedza o Smoleńsku w świetle biblijnego przekazu.

Wypędzeni z lasku Drzew Wiadomości Złego i Dobrego.
Wyświetlenia: 6.189 Zamieszczono 01/01/2013

...

Był sobie Raj. Wszystko było dobre, jasne, proste i wiadome. W Raju był jeden trefny gatunek drzewa (Drzewo Wiadomości Złego i Dobrego). Wypędzona z Raju Ewa zabrała ze sobą owoce DWZiD. W owocach były pestki. Sami rozumiecie.

Z pestek zasadzonych przez Ewę wyrosło wiele sadzonek. Już nie wszystko było wiadomym. Wnuki Ewy przestały rozumieć jak toto wszystko działa. Patrzyli na świat i zadawali głupie pytania:

Po co krowa ma ogon? Dlaczego trawa jest zielona? Która góra jest najważniejsza? Skąd biorą się kryzysy ekonomiczne?

Ludzie nie rozumieli zjawisk występujących w przyrodzie.

Wiemy mniej więcej co było dalej. Stworzono mitologie, które stawały się elementami konkurujących i walczących ze sobą systemów religijnych.

Ludzie prowadzili także rzetelne badania, z których w końcu wyrosła nauka i współczesna technologia. Rozwikłanie wielu tajemnic przyrody przy pomocy tzw. nauk szczegółowych umożliwiło stworzenie nowej rzeczywistości. Rzeczywistości narzędzi, maszyn i komputerów.

Skutek jest jak następuje:Ludzie są wykształceni. Umieją czytać i pisać. Matura jest prawie powszechna i wielu ma wyższe wykształcenie. Ludzie lepiej rozumieją zjawiska przyrodnicze, których dawniej nie rozumieli.

Ale: Ludzie nie rozumieją w jaki sposób działają stworzone przez człowieka urządzenia, które ich otaczają. Wiemy jak działa telewizor: Należy nacisnąć czerwony guzik pilota i wybrać żądany program. Jak to się dzieje, że na ekranie pojawia się żądany obraz nie wie prawie nikt.

Jaka jest różnica między tym, że dawniej nie rozumiano jak działa pies, a obecnie nie rozumiemy jak działa komputer?

Dawniej gdy ktoś stwierdził, że szczury to szkodniki mógł zgłaszać pretensje do Pana Boga, którego uznawano za twórcę wszystkich zwierząt.

Dziś gdy ktoś zauważa, że coś mu szkodzi obwinia ludzi, którzy stworzyli szkodliwą dla niego sytuację. To jest zupełnie inne i bardzo rozległe pole konfliktów.

Mało kto posiada umiejętność i możliwości samodzielnego zbadania przyczyn trudnej sytuacji w jakiej się znalazł.

Często również brak chęci dogłębnego poznania. Zdecydowana większość posiłkuje się autorytetem.

I TU JEST PIES POGRZEBANY !!!

Dla jednych autorytetem jest Tusk a dla innych Kaczyński. To co oni twierdzą może nie mieć znaczenia. Są tacy, dla których autorytetem jest ksiądz, rabin albo imam. To co oni twierdzą może nie mieć znaczenia. Nie ważne co mówi. Ważne kto mówi.

Czasem autorytetem jest specjalista. Naukowiec. Profesor. To również nie zapobiega popełnianiu drastycznych błędów. Nie brakuje nierzetelnych naukowców. Nie brakuje naukowców skorumpowanych.

Gdy różne uznawane przez nas autorytety różnie przedstawiają określoną sytuację, jesteśmy zmuszeni do dokonania wyboru. Błędna decyzja może bardzo źle się skończyć. Jeśli jesteśmy często stawiani w takiej sytuacji to stajemy się coraz bardziej agresywni.

Wyjaśnienie głębokich powodów wojny polsko-polskiej o rosyjski Smoleńsk daję szansę na przeciwdziałanie. Właściwa diagnoza ułatwia leczenie.

Smoleńsk pozostanie przy Rosji.

Jednak my możemy sobie pomóc.Są dwa sposoby leczenia, które byłbym skłonny poprzeć i jeden przed którym chciałbym przestrzec.

Pierwszy sposób to reforma szkolna kładąca nacisk na umiejętność krytycznego korzystania ze źródeł.

Drugi sposób to publiczne piętnowanie autorytetów świadomie bądź nieświadomie wprowadzających ludzi w błąd. Do odbierania tytułów naukowych profesora, doktora i magistra włącznie. Ludzie wprowadzeni w błąd przez autorytety powinni żądać i otrzymywać od tych autorytetów odszkodowania za poniesione straty.

Trzecim sposobem, przed którym przestrzegam, jest dążenie do ujednolicenia opinii i poglądów. Wyróżnianie prawdziwej prawdy za pomocą przymusu, czyli faszyzacja.

W Polsce różni ludzie proponują dziś sposoby leczenia paranoi indukującej coraz szersze kręgi społeczne. Należy bardzo uważnie przyglądać się zarówno chorym jak i lekarzom.

PS. Nie posiłkujmy się „amerykańskimi osiągnięciami”. Oni są w znacznie gorszej od nas sytuacji. Diagnozy i recepty podawane przez amerykańskich łuczonych spychają USA na dno.

 

Adam Jezierski

...

Podobne artykuły


8
komentarze: 30 | wyświetlenia: 1159
8
komentarze: 0 | wyświetlenia: 1173
7
komentarze: 13 | wyświetlenia: 771
7
komentarze: 5 | wyświetlenia: 493
6
komentarze: 81 | wyświetlenia: 1808
6
komentarze: 70 | wyświetlenia: 491
6
komentarze: 22 | wyświetlenia: 739
6
komentarze: 2 | wyświetlenia: 1218
5
komentarze: 0 | wyświetlenia: 464
124
komentarze: 52 | wyświetlenia: 142973
119
komentarze: 23 | wyświetlenia: 245663
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

  Remter,  01/01/2013

Sam piszesz , iż wyrosła jedynie nauka.. lecz nie wiedza .. Czym innym jest nauka a czym innym wiedza ... nauka krąży wokół teorii wymyślonych przez człowieka i w zależności od jego wpływu na ten świat jak i układów z wyższymi tego świata - ma prawo zaistnieć. Chociażby wiedza na temat tego samego zjawiska była inna. W nauce rozchodzi się o sukces i dobre samopoczucie, że coś się znaczy.. Wiedza p ...  wyświetl więcej

Dobre... Tym bardziej dobre, że piszesz o zaraźliwości paranoi - to już udowodniono naukowo - rzetelnie, a nie na zamówienie...
I zgadzamy się co do autorytetów - "O autorytetach" -http://eiba.pl/1

Fajny tekst, ale żadnego biblijnego przekazu się w nim nie doszukałem. Trzeba chyba poprawić ten tytuł.

  Remter,  01/01/2013

@Adam Szczepański: Drzewo jest jedynie alegorią przekazu dotyczącą świadomości człowieka, a jednocześnie mówi nam iż od tej świadomości poumieramy.. to z drzewa poznania dobra i zła powstała nauka.. a wiedza niezbędna do życia jest w innej świadomości , która mieści się w drzewie życia..

@Teresa Rembielińska: No dobra. Teraz trochę się rozjaśniło. :-)

Co do autorytetow trafiles w dziesiatke.

Co do szczurow... mam pewne obiekcje. Jako dziecko milalem szczury jako zwierzatka domowe. Uwielbialem je byly wyjatkowo inteligentne i bardzo do mnie przywiazane. Absolutnie nie boje sie tych zmyslnych zwierzakow, ktore maja "bardzo zla prase".

Druga - i bardziej powazna - obiekcja to "amerykanskie dno"... oczywiscie Amerykanie popelnili/po

...  wyświetl więcej

  wurkut,  01/01/2013

@youngcontrarian: Ameryka jest jeszcze potęgą, ale coraz gorzej przędącą. Ten koń biegnie jeszcze siłą rozpędu, tylko podkowy coraz bardziej zużyte, a nowych nie ma kto założyć.
Kolejek do ambasady USA w Polsce nie ma jak kiedyś, jak się nie miało wpadki z pracą na czarno lub nielegalnym pobytem swoim lub najbliższych, to wizę wydają od ręki na 10 lat. Teraz Polacy jeżdżą tam bardziej turys ...  wyświetl więcej

  crepitus,  01/01/2013

@_serpico_:
Aleś bąka puścił: "Francja wpuściła Niemców od tak"
W kampanii francuskiej zginęło ponad 100 tys. żołnierzy francuskich, a ponad 250 tys. zostało rannych.
Twierdzisz może, że popełnili samobójstwo, żeby nie robić Niemcom kłopotu?

  pirx,  01/01/2013

@crepitus: Wiesz co to metafora?

  pirx,  01/01/2013

@_serpico_: W ogóle, podobno, celem polityki naszych zachodnich aliantów, było skierowanie agresji Niemiec, w pierwszej kolejności, na wschód. Hitler pragną najpierw ujarzmić Zachód. Przed uderzeniem na ZSRR. Pakt Między Polską, Francją, a Anglią, był tylko po to, by Hitler najpierw uderzył na Polskę. Zachód nie był gotowy na wojnę. Chciał zyskać czas potrzebny na wojenne przygotowania. Ofiarę Pol ...  wyświetl więcej

  crepitus,  01/01/2013

@_serpico_:
Czy Ty musisz tak "rzygać" słowami?
Ja napisałem 3 krótkie zdania wytykające Ci pisanie bzdur na temat kampanii francuskiej (Francuzi nie wpuścili Niemców "ot tak" - zabili ich 45 tys.)
A Ty mozolnie wklejasz z Wikipedii opis kampanii wrześniowej półtora roku przed atakiem Hitlera na Francję.
Po co? Myślisz, że tak będzie mądrzej wyglądać?

  pirx,  01/01/2013

@_serpico_: Właśnie czytam klasyczną pozycję "Hitler. Studium tyranii" Alan Bullock'a. Podobno nadal solidne kompendium wiedzy o charakterze dyktatora. Mam dość i nie wiem, jak bardzo będzie ocenzurowane. W każdym razie Bullock pisze, że Hitler miał dar do ściemniania. I przekonywania ludzi. Ciekawa książka. Polecam.
Twoja metafora o 'wpuszczeniu Niemców przez Francuzów" jest uprawniona. Oni schowali się za linią Maginota, a Hitler ją obszedł. Zaszedł ich od tyłu.

  wurkut,  01/01/2013

@_serpico_:
Jak by sobie poradzili ? Normalnie , wykończyli by go liczebnością, końcowo zamarzł by na Syberii, zakładając że nie dorwali by się razem do broni jądrowej i nie wykreowali końca świata.

Tak, a związanie sił niemieckich; ludzi i sprzętu we Francji, które musiały tam pozostać celem odparcia ewentualnego desantu brytyjsko-amerykańskiego zamiast być użyte w kampanii wschodn

...  wyświetl więcej

  pirx,  01/01/2013

@wurkut: Obrona Polski wyglądała, jak wyglądała, ze względów politycznych. Gdyby wojska rozmieszczono tylko na głównych kierunkach natarcia Niemców, które znano, może rezultaty byłyby lepsze. I może Stalin nie zadałby nam zdradzieckiego ciosu w plecy. Na wschodzie stała nasza druga armia. A Niemcy gonili resztkami sił.
Nie wiem czemu czepiliście się serpico. Jego metafora o wpuszczeniu jest na miejscu.

@_serpico_: Chodziło mi właśnie o to co jest na tym filmiku o amerykańskich nazistach. W USA podziały są (moim zdaniem) bardziej niebezpieczne od naszych.

@Adam Jezierski:
Podzialy/roznice pogladow sa i... bardzo dobrze...
Ich brak smierdzi totalitaryzmem....

  pirx,  02/01/2013

@youngcontrarian: Jak zawsze półprawdy. Nie brak różnic świadczy o totalitaryzmie, te są zawsze, tylko możność/ niemożność ich wypowiadania. Niby podobne...

  pirx,  01/01/2013

"Często również brak chęci dogłębnego poznania. Zdecydowana większość posiłkuje się autorytetem.

I TU JEST PIES POGRZEBANY !!!'
Dlaczego? Czy autor mniema, że jeśli chcę poznać historie starożytnego Egiptu, powinienem tego dociekać u ekspedientki w sklepie mięsnym? Jak zachoruję, to do wróżki powinienem się udać?
Autor wywodzi, że kiedyś ludzie byli głupi, bo nie czytali nasz

...  wyświetl więcej

@pirx Ten akapit nie odnosi się do partyjnych działaczy tylko np. do telewidzów. Czy bardziej ogólnie wyborców. Jezierskiemu powinni ufać wtedy gdy wypowiada się ex cathedra zgodnie ze swoimi kompetencjami. Ufać to nie oznacza wierzyć bezkrytycznie we wszystko co Jezierski powiedział. Jezierski nie pretenduje do nieomylności. Jest trochę takich co Jezierskiemu ufają, ale niezbyt wielu, jako, że krąg odbiorców mam ograniczony. :)
Pozdr.

  ulmed,  02/01/2013

@pirx: Autorytety same się przepraszają - http://wpolityce.pl/wydarzenia(...)y-za-pr

  swistak  (www),  01/01/2013

Prawda o smoleńsku nas wyzwoli, tak jak powiedziano jak w Bibli. Jeszcze jeden związek z biblią to taki , że znają ją Rosjanie i Izraelici. Gazety w Izraelu zawsze piszą prawdę, a pisały o zamachu.

  crepitus,  01/01/2013

Dobry tekst, jednak mam 2 zastrzeżenia.
Po pierwsze ostatni akapit jest nieuzasadniony, a wręcz stanowi niedopuszczalne uogólnienie.
Gdybyś coś takiego napisał o amerykańskich politykach, to zgodziłbym się.
Po drugie - nie można zrównywać autorytetów naukowych z autorytetami religijnymi. Każde naukowe twierdzenie (odkrycie, wynalazek, teoria itp.) musi być poparte podaniem do ...  wyświetl więcej

  px2195,  8 dni temu

... a jeszcze ważniejsze czego nie mówi (reguła Mariusza Szczytyńskiego).

@px2195:
Mój tekst jest dziś bardziej aktualny niż wtedy, gdy został napisany (EVERGREEN).

@Adam Jezierski: pozwolę sobie zauważyć, że pan hrabia jest stanowczo zbyt wyrozumiały, że nie wyrzucił jeszcze tych Amerykanów z Europy. Ludzkość panu hrabiemu tego może nie wybaczyć. A jak przestaną czytać everkutasie to pogrążą się w tej amerykańskiej ciemnocie. Proponuję kupić dzidę ogolnowojskową z przeddzidziem, śróddzidziem i zadzidziem, ruszyć z kopyta, okrążyć i zniszczyć zanim znajdziemy się na dnie.

@Adam Jezierski: podczas tej zbrojnej operacji dobrze byłoby postawić naszych eiobowych óconych na czatach bez makijażu. Żadamy im dodatkowy i ostateczny cios naókowo - technologiczny.

@Hamilton:
Pozbycie się zaproszonych Krzyżaków nie było prościzną.

@Adam Jezierski: e tam. Król Jagiełło po konsultacjach z niejakim Adamusem Jezierscusem herbu antykwariat i przeczytaniu jego everkutasia o teorii gier dał Krzyżakom łupnia pod Grunwaldem.. W podręcznikach o tym nie piszą, bo zakazałeś przez te cholerną skromność.

@Adam Jezierski: Adaśko od 20 lat zabiegamy o obecność amerykańskiej bazy wojskowej w Polsce i wysłali wreszcie ok. 4 tys. Ja nie sądzę aby jakikolwiek prezydent USA podjął tak odważną decyzję bez twojej akceptacji. To niemożliwe. Ty nie ściemniaj. Coś bardzo, bardzo tajnego za tym stoi o czym nie wiemy.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska