Login lub e-mail Hasło   

Jak poradzić sobie z utratą pracy?

Utrata pracy jest niezwykle uciążliwą i przy tym w pełni stresującą sytuacją w życiu człowieka. Nierzadko prowadzi do samodestrukcji, demotywacji, utraty poczucia bezpieczeństwa...
Wyświetlenia: 693 Zamieszczono 07/01/2013

Utrata pracy jest niezwykle uciążliwą i przy tym w pełni stresującą sytuacją w życiu człowieka. Nierzadko prowadzi do samodestrukcji, demotywacji, utraty poczucia bezpieczeństwa. A co jeśli mamy rodzinę, kogoś na utrzymaniu? No właśnie, jak poradzić sobie z takim niespodziewanym zwolnieniem i co ważniejsze- jego skutkami?

 I jak starać się o nową posadę w innym miejscu, często po latach pracy jednej firmie.

 

Temat łatwy nie jest, a to głównie z powodu różnej reakcji ludzi na zaistniałą sytuację. Mimo wszystko można stwierdzić, że nawet fachowa wiedza z tejże dziedziny nie oznacza, że sami nie będziemy podlegać jej skutkom, bo mimo specjalistycznego podejścia, pod względem konstrukcji psychicznej wszyscy jesteśmy do siebie podobni i wachlarz reakcji, na bardzo silne bodźce stresowe, niezależnie od charakteru i temperamentu, nie różni nas, aż tak znacznie.

 

Trzeba zacząć od tego, że po utracie pracy zaczyna działać całe mnóstwo elementów, które psychologia nazywa stresorami i które na każdego działają inaczej. Zwolnienie budzi wiele silnych emocji: od złości, przez poczucie zagrożenia, do przygnębienia i apatii. U większości osób wymuszone bezrobocie obniża samoocenę. Mogą pojawić się problemy rodzinne, bo sprawy, które nabrzmiewały latami, nagle wybuchają. Już sam fakt, że rano nie mamy wyraźnej potrzeby wstania z łóżka, jest źródłem stresu. Im bardziej poczucie naszej wartości opierało się na pracy, tym dotkliwiej odczujemy jej stratę. Trzeba zdecydowanie powiedzieć, iż nie istnieje uniwersalna metoda, która rozwiąże wszystkie nasze problemy, są jednak proste metody, mogące nam pomóc. Podstawowy sposób to przeczekanie wszystkich etapów dostosowywania się, aż do osiągnięcia podejścia, akceptującego nową sytuację.

 

Inną metodą jest analiza wydarzeń i swoich reakcji, co czasem pozwala na konfrontację z irracjonalnym lękiem, zredukowanie zaburzeń w obrazie siebie oraz podkreślenie mocnych i słabych punktów naszej osoby jako pracownika. Kolejny sposób, pozwalający odzyskać nam równowagę psychiczną oraz niejako przywrócić do życia są po prostu ćwiczenia fizyczne, jak i inny rodzaj aktywności, np. taniec czy śpiew. Zmęczenie po wysiłku fizycznym pozwala nam odciąć się na pewien czas od nasilającego się stresu, towarzyszącemu coraz to dłuższym poszukiwaniom pracy. Trzeba pamiętać również o odpowiednim podejściu, czyli pozytywnym myśleniu. Nie można też przesadzać z nadmiernym optymizmem, objawiającym się odkładaniem poszukiwań nowej pracy, w wierzę w natychmiastowość jej znalezienia. Należy zadbać także o naszą dyscyplinę psychiczną i kontrolowanie zachowań, nawyków. Znaczy to tyle, że ważne jest, by w okresie przedłużającego się bezrobocia nie przestawać o siebie dbać, nie zmieniać nawyków żywieniowych, nie przestawać ćwiczyć, nie zaniedbywać się fizycznie. Będąc w kiepskim nastroju, wcale nie mamy ochoty, ani na ćwiczenia, ani na diety, a czasem nawet na to żeby się umyć. Wychodźmy, spotykajmy się z ludźmi, by choćby w ten sposób zmusić się do działania.

 

Bezrobocie to dla każdego człowieka niezwykle trudny okres, w szczególności, gdy nie możemy liczyć na niczyje wsparcie, a zamiast tego wszyscy oczekują wsparcia od nas. Niezależnie od posiadanej wiedzy i kwalifikacji, długotrwałe pozostawanie w bezrobociu odbija swoje piętno na każdym. O ile wiedza może pomóc nam zmniejszyć skutki bezrobocia, o tyle wizyta u specjalisty często jest rozsądnym rozwiązaniem, jako remedium na efekty bezrobocia. W momencie gdy zauważamy, że dzieje się z nami coś niedobrego, bądź ktoś na bliski nam to komunikuje, trzeba pomyśleć o zwróceniu się do osoby , która może nam pomóc w sytuacji utraty pracy i długotrwałego jej poszukiwania. Już zwykła rozmowa może przyczynić się do pozytywnego rozwiązania całej sytuację.

 

Artykuł stworzył zespół serwisu www.tomastest.eu

Podobne artykuły


17
komentarze: 32 | wyświetlenia: 1788
15
komentarze: 60 | wyświetlenia: 1046
14
komentarze: 21 | wyświetlenia: 1333
13
komentarze: 62 | wyświetlenia: 1019
13
komentarze: 25 | wyświetlenia: 1212
13
komentarze: 68 | wyświetlenia: 701
13
komentarze: 93 | wyświetlenia: 556
13
komentarze: 9 | wyświetlenia: 962
12
komentarze: 144 | wyświetlenia: 1237
12
komentarze: 5 | wyświetlenia: 1115
12
komentarze: 72 | wyświetlenia: 582
12
komentarze: 3 | wyświetlenia: 806
12
komentarze: 31 | wyświetlenia: 1080
12
komentarze: 4 | wyświetlenia: 913
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

Dopóki prawo będzie batem i ciemiężyć człowieka tego malutkiego, aby nie mógł zarobić nawet własną inwencją na chleb.. to ludzie niebawem w naszym kraju zaczną umierać z głodu lub wzrośnie przestępczość.. jeżeli straż miejska konfiskuje rajstopy i skarpety - jakie biedak sprzedaje z pudełka .. to co mu pozostało .. założyć działalność .. za co za 20 zł dochodu dziennego .. to jakaś paranoja .. a może wynająć lokal za kilka tysięcy .. bo przecież obraz biedy nie przystoi naszym ulicom ..Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska