Login lub e-mail Hasło   

Masz kiepskie oceny? Nie przejmuj się. Może twoim atutem jest kreatywność.

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://www.ascensus.pl
Badania psychologiczne dowiodły, że działanie człowieka, które nie podlega zewnętrznym ocenom, jest ...bardziej kreatywne. Jak to się dzieje? Już wyjaśniam.
Wyświetlenia: 800 Zamieszczono 13/01/2013

Namalować obraz

W cytowanym przez prof. J. Kozieleckiego eksperymencie*, badani zostali podzieleni na dwie grupy. Członkowie obu z nich otrzymali zadanie namalowania obrazu. Jednakże tylko pierwsza grupa została poinformowana o tym, że prace zostaną ocenione, a spośród nich badacze wybiorą najlepszą. Po otrzymaniu i porównaniu gotowych prac, naukowcy byli zaskoczeni.

Okazało się, że badani z grupy drugiej, których nie poinformowano o dokonywanej ocenie efektów, włożyli w swoje prace o wiele więcej fantazji niż członkowie grupy pierwszej. Dzieła tych ostatnich cechowało zachowawcze podejście do użytych środków artystycznych oraz wybranych tematów.

Ocena = presja

Moim wyjaśnieniem tego fenomenu jest zaobserwowana prawidłowość, zgodnie z którą presja oceny uniemożliwia sięgnięcie do drzemiących w każdym z nas pokładów kreatywności. Kiedy możemy tworzyć dla samej radości tworzenia, stajemy się wolni i ta swoboda pozwala uwolnić naszą pomysłowość.

Wielu uczniów tworzy na ostatnich stronach zeszytów koncepcyjne arcydzieła (tak, mam na myśli także te wulgarne), a na lekcjach plastyki oddają prace przypominające bardziej zabrudzoną pędzlem kartkę papieru niż rezultat jakiejkolwiek pomysłowości i zaangażowania.

Co zrobić?

Po pierwsze, uwolnić się od myślenia o ocenie i spróbować znaleźć radość w samym akcie tworzenia. Po drugie …zdobyć się na odwagę. Mój kolega ze szkolnych lat dostawał zawsze świetne oceny z polskiego, ponieważ nigdy nie traktował poważnie tematu pracy. Jego wypracowania były jednym wielkim żartem. Często trzeba tylko odważyć się pokazać nauczycielom samego siebie. Dlatego tak martwi mnie ten maturalny klucz, z którym sam kilka lat temu musiałem się mierzyć.

Kreatywność zawsze w cenie

Umiejętność tworzenia nowych rozwiązań była, jest i będzie jednym z najważniejszych czynników sukcesu. Pomyślcie chociażby o sławnych miliarderach. Nie bez powodu mówi sie, że granicą naszych możliwości jest nasza wyobraźnia - im szersza tym więcej możliwości. Istnieje wiele sposobów na rozwijanie kreatywności, ale to temat na następny tekst.

* Józef Kozielecki, w: Koncepcje psychologiczne człowieka, 2000.

Podobne artykuły


13
komentarze: 1 | wyświetlenia: 4690
71
komentarze: 20 | wyświetlenia: 17841
43
komentarze: 26 | wyświetlenia: 9138
31
komentarze: 19 | wyświetlenia: 9040
29
komentarze: 8 | wyświetlenia: 13085
28
komentarze: 13 | wyświetlenia: 4027
26
komentarze: 29 | wyświetlenia: 7747
17
komentarze: 4 | wyświetlenia: 9640
14
komentarze: 4 | wyświetlenia: 2719
 
Autor
Artykuł
Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska