JustPaste.it

Masz kiepskie oceny? Nie przejmuj się. Może twoim atutem jest kreatywność.

Badania psychologiczne dowiodły, że działanie człowieka, które nie podlega zewnętrznym ocenom, jest ...bardziej kreatywne. Jak to się dzieje? Już wyjaśniam.

Badania psychologiczne dowiodły, że działanie człowieka, które nie podlega zewnętrznym ocenom, jest ...bardziej kreatywne. Jak to się dzieje? Już wyjaśniam.

 

Namalować obraz

W cytowanym przez prof. J. Kozieleckiego eksperymencie*, badani zostali podzieleni na dwie grupy. Członkowie obu z nich otrzymali zadanie namalowania obrazu. Jednakże tylko pierwsza grupa została poinformowana o tym, że prace zostaną ocenione, a spośród nich badacze wybiorą najlepszą. Po otrzymaniu i porównaniu gotowych prac, naukowcy byli zaskoczeni.

Okazało się, że badani z grupy drugiej, których nie poinformowano o dokonywanej ocenie efektów, włożyli w swoje prace o wiele więcej fantazji niż członkowie grupy pierwszej. Dzieła tych ostatnich cechowało zachowawcze podejście do użytych środków artystycznych oraz wybranych tematów.

Ocena = presja

Moim wyjaśnieniem tego fenomenu jest zaobserwowana prawidłowość, zgodnie z którą presja oceny uniemożliwia sięgnięcie do drzemiących w każdym z nas pokładów kreatywności. Kiedy możemy tworzyć dla samej radości tworzenia, stajemy się wolni i ta swoboda pozwala uwolnić naszą pomysłowość.

Wielu uczniów tworzy na ostatnich stronach zeszytów koncepcyjne arcydzieła (tak, mam na myśli także te wulgarne), a na lekcjach plastyki oddają prace przypominające bardziej zabrudzoną pędzlem kartkę papieru niż rezultat jakiejkolwiek pomysłowości i zaangażowania.

Co zrobić?

Po pierwsze, uwolnić się od myślenia o ocenie i spróbować znaleźć radość w samym akcie tworzenia. Po drugie …zdobyć się na odwagę. Mój kolega ze szkolnych lat dostawał zawsze świetne oceny z polskiego, ponieważ nigdy nie traktował poważnie tematu pracy. Jego wypracowania były jednym wielkim żartem. Często trzeba tylko odważyć się pokazać nauczycielom samego siebie. Dlatego tak martwi mnie ten maturalny klucz, z którym sam kilka lat temu musiałem się mierzyć.

Kreatywność zawsze w cenie

Umiejętność tworzenia nowych rozwiązań była, jest i będzie jednym z najważniejszych czynników sukcesu. Pomyślcie chociażby o sławnych miliarderach. Nie bez powodu mówi sie, że granicą naszych możliwości jest nasza wyobraźnia - im szersza tym więcej możliwości. Istnieje wiele sposobów na rozwijanie kreatywności, ale to temat na następny tekst.

 

* Józef Kozielecki, w: Koncepcje psychologiczne człowieka, 2000.

 

Źródło: http://www.ascensus.pl