Login lub e-mail Hasło   

Abolicja ZUS - czy Państwo promuje złodziei?

Jeszcze dobrze nie przeczytali ustawy, a już trwa nagonka na abolicję ZUS.
Wyświetlenia: 774 Zamieszczono 15/01/2013

Wszyscy powinni wiedzieć, że obecnie (od 1999 r.) wysokość emerytury zależna będzie od wpłaconej "składki", a ZUS ich nie pomnaża, tylko od razu wydaje. Abolicja jest więc, wbrew stereotypom SPRAWIEDLIWA. Nikogo nie krzywdzi, a ZUS uwolnił się nie tylko od dochodzenia roszczeń, ale też od wypłaty wyższych emerytur.
Chyba, że tym co tak ubolewają, że ludzie pracy zostaną uwolnieni od nadmiernych obciążeń, martwią się, że będzie mniej pieniędzy dla grup uprzywilejowanych. To jest zaś sprawiedliwość inaczej.  
Ponadto abolicja dla płatników ZUS-u jest przykładem na to, jak skomplikowane przepisy prowadzą do patologii.
Abolicją będą objęci m.in. ci przedsiębiorcy, którzy źle zinterpretowali przepisy, korzystając z tzw. zbiegu tytułów do ubezpieczenia. Zatrudniali się na umowach o pracę za bardzo niskie kwoty po to, aby nie płacić wysokiego ZUS-u od prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej. Było to zgodne z pierwotnymi wytycznymi ZUS-u. Przedsiębiorcy na dużą skalę zaczęli wykorzystywać korzystne dla nich przepisy. Gdy ZUS zmienił zdanie tych kilkadziesiąt tysięcy osób dostało nakazy zapłaty zaległych składek wraz odsetkami, czyli od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Dla większości z nich oznaczało to bankructwo. Ustawodawca nie chce, aby firmy upadały, zatem ogłasza abolicję. Czy to dobrze? Tak, bo przepisy były skomplikowane, niejasne i  prawdę mówiąc – system sam sobie jest winien. 
Patologią jest, że "składka" ZUS przedsiębiorcy to ok. 1 tys. zł miesięcznie, czyli przeciętny przedsiębiorca musi zapłacić taką samą "składkę", jaką należy w sumie odprowadzić od pracownika otrzymującego ok. 2,4 tys. zł miesięcznie netto. Wielu mikroprzedsiębiorców nie ma takiego dochodu i często ledwo starcza im na przeżycie. Sprawa się komplikuje, gdy okazuje się, że część przedsiębiorców wcale nie była zagrożona bankructwem, tylko sprytna. Jeśli zaoszczędzone pieniądze odłożyli choćby na lokatę, to lepiej na tym wyjdą niż licząc na emeryturę z marnotrawnego ZUS-u. Tyle, że na tym nie tracą np. podatnicy, bo powtórzę: mniejsze składki do ZUS = mniejsza emerytura.

 

Podobne artykuły


35
komentarze: 55 | wyświetlenia: 2543
26
komentarze: 10 | wyświetlenia: 3145
21
komentarze: 19 | wyświetlenia: 2172
33
komentarze: 30 | wyświetlenia: 21764
27
komentarze: 18 | wyświetlenia: 2623
24
komentarze: 5 | wyświetlenia: 2885
9
komentarze: 4 | wyświetlenia: 1304
72
komentarze: 26 | wyświetlenia: 110346
44
komentarze: 38 | wyświetlenia: 6443
23
komentarze: 3 | wyświetlenia: 3809
19
komentarze: 7 | wyświetlenia: 1577
18
komentarze: 21 | wyświetlenia: 1632
 
Autor
ArtykułW kwestii formalnej: nie ma w języku polskim podwójnej zgłoski "ji". A więc winno być "złodziei".Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska