Login lub e-mail Hasło   

Gwiazdki hotelowe - o co tak naprawdę chodzi?

Co właściwie oznaczają tajemnicze gwiazdki hotelowe? Rozwieję te wątpliwości raz na zawsze - zapraszam do mojego mini przewodnika.
Wyświetlenia: 5.856 Zamieszczono 16/01/2013

Co to jest hotel?

 Aby skutecznie zająć się klasyfikacją, należy najpierw wyjaśnić czym charakteryzuje się hotel. Otóż pod tym pojęciem kryje się budynek usługowy posiadający więcej niż 10 pokoi - według polskiego prawa. Dla porównania, aby otworzyć pensjonat, musimy dysponować co najmniej siedmioma pokojami. Oczywiście standardy dla poszczególnych krajów różnią się nieznacznie, jedynym określonym typem charakteryzują się hotele należące do HOTREC - w wol. tłum. Europejskiego Związku Gwiazdek Hotelowych. Tam wytyczne są nieco bardziej rygorystyczne, a i poziom obiektu jednogwiazdkowego dużo wyższy niż w Polsce.

Standaryzowanie sieciówek

 Większość hoteli sieciowych ma standardowo przyznane gwiazdki, oznacza to, że jadąc do każdego miejsca na kuli ziemskiej w hotelach danej marki możemy spodziewać się identycznych warunków - takie ramy obowiązują np. w zawsze czterogwiazdkowym Novotelu. Wyjątkiem od tej reguły może być np. miejsce mojej obecnej rezydentury - "Mercure Lisboa Hotel" w Lisbonie. Ten akurat ma cztery gwiazdki, jednak każdy hotel z linii Mercure różni się od siebie w zależności od położenia geograficznego - gratka dla ludzi ceniących różnorodność kulturową.  

1 gwiazdka

 Według HOTREC w hotelu jednogwiazdkowym, czyli klasy turystycznej, każdy pokój powinien mieć łazienkę, kolorowy telewizor, środki czystości, stół, krzesło i łóżko - sprzątanie odbywa się codziennie. Do dyspozycji ogólnej mamy telefon, telefaks, depozyt, duże śniadanie, pełną obsługę w recepcji oraz  dostęp do jedzenia i picia.

2 gwiazdki

 Do wszystkich dóbr zapewnionych nam przez jedną gwiazdkę możemy dodać: bufetowe śniadanie, lampkę przy łóżku, żel pod prysznic lub płyn do kąpieli, ręczniki, półkę w łazience. Czeka na nas rozszerzona oferta produktów sanitarnych (szczoteczki do zębów, pasta) - za to wszystko możemy zapłacić kartą.

3 gwiazdki

 Jak wyżej, do pozostałych pewniaków doliczmy sobie otwartą 14 godzin recepcję, jednak dostępną 24 na dobę pod telefonem, pracowników dwujęzycznych (angielski i niemiecki), obsługę bagażu, napoje w pokoju, telefon i internet, ogrzewanie w łazience, suszarkę do włosów, garderobę, lustro, miejsce na bagaże, przybory  do szycia, do czyszczenia butów, pranie i prasowanie na prośbę klienta, dodatkowe poduszki i koce... Robi się ciekawie, prawda?

4 gwiazdki

 W hotelu czterogwiazdkowym spodziewać się możemy dodatkowo karty menu podawanej do pokoju, tapicerowanych mebli (sofa, krzesło), dużej gamy produktów kosmetycznych, szlafroka i kapci, terminala internetowego, 24-godzinnej dostawy napoi na żądanie oraz czynnej 18 godzin recepcji.

5 gwiazdek

 Recepcja w takim jest otwarta 24 godziny na dobę, a personel jest multilingwistyczny. Śmiało korzystać możemy z portierni, usług parkingowego i legendarnego konsjerża, który spełni każdą naszą zachciankę. Czeka na nas przestronny hol z barem, kwiaty lub personalne powitanie, komputer z internetem i sejf w pokoju, prasowanie oraz czyszczenie butów w ciągu godziny, ścielenie łóżka w godzinach wieczornych.

Nietypowy rating

 Dla ciekawostki dodam, że jest kilka hoteli na świecie, które w swej nazwie posiadają 7 gwiazdek, np. Burj Al Arab w Dubaju, który do dyspozycji gości oddaje kilkupiętrowe apartamenty ze złoceniami na klamkach i dodatki złotych płatków w jedzeniu... W miejscowości Teufen w Szwajcarii znajduje się zaś przybytek nazywany "Zero Star Hotel". Goście mają tu niepowtarzalną przyjemność spędzenia nocy w byłym bunkrze przeciwnuklearnym. Bezpieczeństwo przede wszystkim!

Dodatek "S"

 Jeśli hotel wykracza poza standardy, ale nie ma wystarczających powodów, by dodać gwiazdkę, do ich liczby dopisuje się "S" - od słowa superior, które oznacza "wyższy " - wówczas możemy dopytać, jakież to dodatkowe atrakcje czekają nas w danym miejscu.

Wybierajmy z głową

 Oczywiście standard i ilość gwiazdek  przekłada się na cenę, ale kiedy już się wie o co chodzi, to można rozsądnie wybrać interesującą nas formę wypoczynku. Mam nadzieję, że rozwiałem wątpliwości - ferie niebawem, zapraszam do Lisbony!

Podobne artykuły


12
komentarze: 32 | wyświetlenia: 963
11
komentarze: 40 | wyświetlenia: 965
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 795
10
komentarze: 11 | wyświetlenia: 501
10
komentarze: 1 | wyświetlenia: 920
10
komentarze: 14 | wyświetlenia: 479
10
komentarze: 7 | wyświetlenia: 906
10
komentarze: 5 | wyświetlenia: 1091
9
komentarze: 0 | wyświetlenia: 635
9
komentarze: 25 | wyświetlenia: 325
9
komentarze: 2 | wyświetlenia: 561
9
komentarze: 36 | wyświetlenia: 739
9
komentarze: 1 | wyświetlenia: 623
9
komentarze: 12 | wyświetlenia: 717
9
komentarze: 34 | wyświetlenia: 693
 
Autor
Artykuł  ewfor  (www),  17/01/2013

No, no ciekawy artykuł :) Może w kolejnym napiszesz coś o hostelach? Czy one też mają jakąś normę, która powinna być spełniona? Pozdrawiam i witam na eiobie :))Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska