Login lub e-mail Hasło   

Dlaczego diety nie działają?

Odchudzanie i chęć stracenia zbędnych kilogramów to jedne z najczęstszych postanowień na początku nowego roku. Jednak tylko 20% osób, dotrwa do końca diety, dzięki...
Wyświetlenia: 1.237 Zamieszczono 17/01/2013

Odchudzanie i chęć stracenia zbędnych kilogramów to jedne z najczęstszych postanowień na początku nowego roku. Jednak tylko 20% osób, dotrwa do końca diety, dzięki ogromnej motywacji w działaniu... Dlaczego diety nie działają, jakie błędy popełniamy? Jak się nie odchudzać?!


Według Jessici Bartfield - specjalistki ds. żywienia i kontroli wagi z Loyola Center for Metabolic Surgery & Bariatric Care, najważniejsza w odchudzaniu jest konsekwencja i bycie fair wobec własnego ja. 

Pomimo tego, że bardzo dużo osób uważa, że całe życie jest na diecie, tak naprawdę oszukuje samego siebie. Świetnym przykładem są tu Amerykanie - aż 2/3 deklaruje trwanie "na diecie" by poprawić swój wygląd i stan zdrowia. Niestety, tylko niewielki odsetek mieszkańców USA faktycznie zmniejsza wielkość porcji zjadanych posiłków.Według doktora Bartfield'a z Loyola University Health System: 

"odchudzanie jest umiejętnością, podobnie jak jazda na rowerze - wymaga praktyki i dobrej instrukcji".

TOP 4 przyczyny braku rezultatów u osób będących na diecie:

Przyczyna nr 1 Niedoszacowanie liczby zjadanych kalorii

Większość osób walczących z nadwagą, nie zdaje sobie sprawy z ilości zjadanych kalorii. Najlepiej kontrolować to co i ile jemy na bieżąco, notując wszystko w dzienniczku - nie tylko jedzenie, ale również napoje mają kalorie! Sporządzając dokładne zapisy, zwiększamy swoją świadomość żywieniową i zwracamy szczególną uwagę na porcje jedzenia. Jedzenie poza domem - na szybko, często w fast food'ach może być również dodatkową bombą kaloryczną - najlepiej wyszukać w internecie menu naszych ulubionych restauracji i sprawdzić kaloryczność dań, zanim wybierzemy się na "ucztę".

Przyczyna nr 2 "Przeszacowanie" aktywności oraz ilości spalanych kalorii

Aby schudnąć pół kilograma tygodniowo, należy spalać 500 kalorii dziennie. Jest to bardzo ciężka praca - należy poświęcić minimum 60 minut dziennie na samodzielne ćwiczenia. Świetnym sposobem jest umiarkowany spacer! Aby osiągnąć dobre efekty aktywności, wystarczy 10 000 kroków dziennie - warto zaopatrzyć się w krokomierz. UWAGA! nie przeceniaj swojej aktywności - to że ćwiczysz więcej, nie oznacza że możesz więcej zjeść!

Przyczyna nr 3 Zły czas spożywania posiłków

Regularne posiłki to klucz do sukcesu w odchudzaniu. Będąc na diecie należy zadbać o stały poziom glukozy w ciągu dnia, nie tylko aby zapewnić wysoki poziom energii, ale także po to by nasz metabolizm działał na najwyższych obrotach. W ciągu 1 godziny od przebudzenia się, najlepiej zjeść pierwszy posiłek - śniadanie. Kolejne zdrowe posiłki i/lub przekąski zjadaj co 3 do 4 godzin. Staraj się zapobiegać przerwom dłuższym niż 5 godzin między jedzeniem!

Przyczyna nr 4 Nieodpowiednia ilość ... snu!

Badania już wielokrotnie wykazały, że osoby które śpią krócej niż 6 godzin, mają wyższy poziom greliny - hormonu pobudzającego apetyt, szczególnie u osób spożywających żywność bogatą w węglowodany i wysokokaloryczną. Ponadto, zbyt mała dawka snu w ciągu dnia, podnosi poziom kortyzolu, będącego hormonem stresu, co również może prowadzić do przyrostu masy ciała.

Podobne artykuły


17
komentarze: 113 | wyświetlenia: 1427
14
komentarze: 8 | wyświetlenia: 587
13
komentarze: 25 | wyświetlenia: 993
12
komentarze: 12 | wyświetlenia: 864
12
komentarze: 1 | wyświetlenia: 711
11
komentarze: 0 | wyświetlenia: 633
11
komentarze: 0 | wyświetlenia: 930
11
komentarze: 4 | wyświetlenia: 581
11
komentarze: 298 | wyświetlenia: 653
10
komentarze: 3 | wyświetlenia: 421
10
komentarze: 0 | wyświetlenia: 464
10
komentarze: 1 | wyświetlenia: 407
10
komentarze: 0 | wyświetlenia: 749
10
komentarze: 3 | wyświetlenia: 331
 
Autor
Artykuł
Dodatkowe informacje

Powiązane tematy

Diety działają, jak najbardziej. Jest tylko problem z motywacją, odpowiednia motywacja to połowa sukcesu. Wygląd zewnętrzny nie jest najlepszą, Stawiałabym raczej na zdrowie. Chociaż na prawdziwego sybarytę nic nie zadziała.

  raduczoid  (www),  15/01/2014

To, że ktoś nie może schudnąć często wynika z tego, że po prostu... nie chce;) Kto z nas nie podchodził do diety na zasadzie "jak nikt nie patrzy, to mogę zjeść ciastko, wtedy się nie liczy?";) Kluczem do sukcesu jest wytrwałość i nie oszukiwanie samego siebie.

  vivi91,  15/01/2014

@raduczoid: podstawą jest zbilansowane, częste jedzenie - bez obsesyjnego liczenia kalorii. Do tego codzienny ruch. Bez systematycznej aktywności fizycznej organizm ,,śpi'' a metabolizm się nudzi. Jestem w stanie pomóc wielu ludziom zmienić świadomość i fizyczność - jeśli tylko będą tego naprawdę chciały. Potrafię podpowiedzieć i robię to z przyjemnością - jak panować nad własnym ciałem, wagą, czy ...  wyświetl więcejDodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska