JustPaste.it

Wreszcie ciepły dom zimą!

Mam wreszcie ciepły dom zimą i płacę grosze za jego ogrzanie. Wszystko dzięki ociepleniu ścian i jej sprawnym przeprowadzeniu latem 2012. Moi malkontoadwersarze cierpią! I dobrze.

Mam wreszcie ciepły dom zimą i płacę grosze za jego ogrzanie. Wszystko dzięki ociepleniu ścian i jej sprawnym przeprowadzeniu latem 2012. Moi malkontoadwersarze cierpią! I dobrze.

 

dd3f64a8cbf0baaa270f36335c252b1f.jpgDoskonale pamiętam, na szczęście tylko kilku znajomych i sąsiadów, którzy odradzali mi termomodernizację. Było ich naprawdę niewielu, pewnie do policzenia na palcach jednej ręki, ale jednak powodowali zamęt. Dom mam odziedziczony po rodzicach. Budowali go jeszcze w latach ‘80, kiedy to mało kto zawracał sobie głowę kosztami ogrzewania, a materiały trzeba było zdobywać jak na polowaniu. Styropian był, albo go nie było, część domu ocieplono supremą, która kawałkami już się sypała. No, jednym słowem masakra. Zwłaszcza jak przychodziły rachunki za gaz.

W sierpniu kiedy zaczynałem remont zrobili sobie ze mnie podśmiechujki. Po co ci to docieplanie ścian? Przecież jest globalne ocieplenie, jest coraz cieplej. Beczka śmiechu. Przekonywali (chyba
w sumie siebie - część mieszka w domach wciąż nieocieplonych) jest kryzys i surowce energetyczne będą tanieć, więc po co wydawać na fanaberie? Śnieg na Mazowszu? Lepiej ten styropian zostaw sobie w garażu i  wyrzeźbij  z niego bałwanka dla dzieci, żartowali. Swoją drogą taki bałwan musiałby nieźle wyglądać, bo kupiłem nietypowy pomarańczowy styropian w czarne kropki od Termo Organiki ;-) (przejrzałem fora i doszedłem do wniosku, że ten mi najlepiej pasuje).

Ciepło i kaska na wyjazd

Styropian wykorzystałem  oczywiście zgodnie z zastosowaniem. Doprowadziło to do tego, że przy 15 stopniowych mrozach mam w pokojach minimum + 20 Celsjusza, a piec gazowy pracuje na minimalnych obrotach. W sypialniach w ogóle mogłem wyłączyć kaloryfery, bo do spania idealna jest temperatura 18 stopni. Czekam na koniec sezonu grzewczego, by poznać pełną kwotę oszczędności. Wstępne porównania szacunkowe zużycia gazu z ubiegłych zim przed termomodernizacją i obecnych, kiedy dom otula 15 cm warstwa styropianowego „puchu” mówią o kilku tysiącach złotych extra za sezon. Właśnie te oszczędności planuję przeznaczyć na narciarski wyjazd albo na wycieczkę gdzie jest ciepło i świeci słońce. Może zrobię to jeszcze w lutym, całą rodziną!

Jest zima, więc musi być zimno

Nie chcę odgrywać się i drwić z sąsiadów, którzy odradzali mi termomodernizację, sami nie ocieplili domów i teraz muszą marznąć lub płacić za ogrzewanie jak za zboże. Fakty jednak mówią same za siebie. Ocieplenie domu w polskim klimacie to nie luksus, naiwność, snobizm, fanaberia, itp. To powinien być standard. Klimatu na razie sobie nie zmienimy. Średnia temperatura w zimie waha się między -6°C a 0°C. Zima w Polsce rozpoczyna się zwykle na początku grudnia i trwa od 90 – 100 dni. Średnia roczna temperatura powietrza w Polsce wynosi 7-9°C. Mroźne zimy w Polsce zdarzają się stosunkowo często; ostatnia, nie licząc obecnej, miała miejsce cztery lata temu. Obecna zima kiedy przywaliło śniegu, a temperatury schodzą grubo poniżej zera, to wystarczający powód by ruszyć trochę makówką i nie robić głupich oszczędności.