JustPaste.it

Dlaczego w ciąży możemy czuć się nieco gorzej?

Okres jesienno-wiosenny to czas, w którym często zapadamy na wszelkiego rodzaju infekcje, przeziębienia i spadki nastroju.

Okres jesienno-wiosenny to czas, w którym często zapadamy na wszelkiego rodzaju infekcje, przeziębienia i spadki nastroju.

 

Gdy za oknem zimno, mokro i wietrznie nie czujemy się najlepiej, jesteśmy permanentnie zmęczeni i znacznie osłabieni. W niektórych przypadkach kiepskie samopoczucie nie przechodzi, a wręcz przeciwnie pogarsza się. Osłabieniu mogą towarzyszyć mdłości, wstręt do jedzenia i wrażliwość na zapachy. Czas sięgnąć po test ciążowy.

Niespokojny pierwszy trymestrrodzina

Zaraz po zapłodnieniu komórka jajowa rozpoczyna trwającą około tygodnia podróż, która wiedzie przez jajowód wprost do macicy. Podczas długiej drogi zapłodnione jajeczko dzieli się i docierając do mety ma już około 100 komórek. Pod koniec 3. tygodnia ciąży zaczyna przywierać do ściany macicy czemu mogą towarzyszyć plamienia do złudzenia przypominające niewielkie krwawienie menstruacyjne. Na tym etapie wiele kobiet nawet nie podejrzewa, że w ich łonie rozwija się nowe życie. Pierwsze objawy zazwyczaj przypadają na 4 - 5 tydzień ciąży i często mylone są z przeziębieniem lub zatruciem pokarmowym. Przyszłe mamy skarżą się na bóle głowy, senność, zaburzenia łaknienia, mdłości oraz ból w dole podbrzusza.

Uciążliwy trzeci trymestr

Wraz z rozwojem płodu dolegliwości ciążowe ustają, szalejące hormony zaczynają się stabilizować i przyszła mama wchodzi w drugi, znacznie spokojniejszy trymestr. Na tym etapie wzrasta poziom hormonów szczęścia, cera staje się gładka, brzuszek pięknie się zaokrągla, a spodziewająca się dziecka kobieta czuje się bardzo atrakcyjna i ma ciągłą ochotę na seks. Punktem zwrotnym jest 23 tydzień ciąży, w którym nienarodzone dziecko ma około 24 cm długości, jest bardzo aktywne i coraz częściej daje znać o sobie. W trzecim trymestrze maluch ciągle nabiera na wadze, magazynuje tkankę tłuszczową, która po przyjściu na świat zapewni mu ciepło i aktywnie przygotowuje się do narodzin. 37 tydzień ciąży to najwyższy czas na spakowanie torby do szpitala. Maleństwo może urodzić się w każdej chwili.

Ciąża to magiczny czas, który przynosi przyszłej mamie wiele radości i szczęścia, ale także smutku. Szalejące hormony, rosnący brzuch oraz niepokój związany z wejściem w całkiem nową życiową rolę niekiedy spędzają sen z powiek. Paradoksalnie, gdy już maleństwo jest na świecie większość kobiet z sentymentem i tęsknotą wspomina czasy ciąży.