Login lub e-mail Hasło   

W jaki sposób środowisko pracy wpływa na nastrój pracowników?

Atmosfera w pracy jest bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na motywację pracowników, ale jest też równocześnie bardzo często pomijanym czynnikiem przez wielu pracodawców.
Wyświetlenia: 1.036 Zamieszczono 31/01/2013

Atmosfera w pracy jest bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na motywację  pracowników, ale jest też równocześnie bardzo często pomijanym czynnikiem przez wielu pracodawców. Jest to duży błąd. Nie trzeba chyba dodawać jak mało wydajny jest pracownik lekceważony, nielubiany, nienawidzący swojej pracy i wszystkich dookoła, wściekły na szefa i kolegów z pracy. Dlatego tak ważnym jest stworzenie odpowiednich, sprzyjających pracownikom warunków.

Jakie czynniki wchodzą w skład optymalnego środowiska pracy?

Po pierwsze przyjazna, rodzinna wręcz atmosfera. Wszyscy cenimy sobie życzliwość w środowisku pracy oraz pozytywne, przyjacielskie stosunki. Są to jedne z podstawowych elementów wysokiej kultury pracy, która ma bezpośrednie przełożenie na wydajność i rezultaty całego przedsiębiorstwa. Ponadto rodzinna atmosfera stwarza możliwości bliższego kontaktu, a jak wiemy, ludzie stający się sobie bliżsi lepiej współpracują podczas pracy zespołowej.

Sprawienie, by pracownicy lubili swoją pracę i chętnie do niej przychodzili  nie jest łatwym zadaniem. Nie można też tutaj nic na siłę zdziałać. Pracownik, który nie lubi swojej pracy, nie odczuwa radości z jej wykonania lub chociaż przebywania w jej specyficznej atmosferze, nie będzie dobrym pracownikiem. Dlatego należy postawić na humor i radość z możliwości przynależenia do danej organizacji.


Miejsce, w którym występuje korzystne środowisko pracy jest odbierane przez ludzi jako to, które zapewni im możliwość spełnienia własnych potrzeb. Ludzie, którzy dobrze się bawią wykazują takie cechy jak:
 

    * entuzjazm,
    * energia,
    * duża pewność siebie,
    * pozytywne nastawienie,
    * ducha zespołowego,
    * stała motywacja.

Dobra zabawa wzmacnia motywację. Powoduje też, że mózg zaczyna wydzielać naturalne środki uśmierzające ból w postaci endorfin , które mają działanie silniejsze nawet od morfiny. Zatem, gdy widzimy, że wokół nas znajdują się zmęczeni, przygnębieni, zestresowani ludzie poprawmy im nastrój, rozweselając ich trochę, a szybko zmieni się ich nastawienie. Nie możemy robić z miejsca pracy jednak miejsca rozrywki. Chodzi o to, żeby stworzyć warunki, w których pracownicy będą czuć się swobodni i zadowoleni.

 

Jednym ze sposobów stworzenia przyjaznej atmosfery w pracy jest kwestia ubioru pracownika. Nie zawsze musi to być sztywny outfit, jak garnitur, ale można sobie pozwolić np. od czasu do czasu na casual day, czyli pracownicy przychodzą luźno ubrani do pracy np. jeden dzień w miesiącu. Dzięki temu łatwiej poczuć się swobodnie i otwarcie każdemu członkowi przedsiębiorstwa.

 

 

Artykuł stworzył zespół serwisu www.tomastest.eu

Podobne artykuły


17
komentarze: 32 | wyświetlenia: 1610
15
komentarze: 60 | wyświetlenia: 918
14
komentarze: 21 | wyświetlenia: 1191
13
komentarze: 9 | wyświetlenia: 772
13
komentarze: 93 | wyświetlenia: 464
13
komentarze: 25 | wyświetlenia: 1036
13
komentarze: 62 | wyświetlenia: 778
13
komentarze: 68 | wyświetlenia: 586
12
komentarze: 4 | wyświetlenia: 736
12
komentarze: 3 | wyświetlenia: 724
12
komentarze: 72 | wyświetlenia: 508
12
komentarze: 5 | wyświetlenia: 997
12
komentarze: 144 | wyświetlenia: 1125
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska