Login lub e-mail Hasło   

Niespodziewane pytanie

Z powodu 70-letniej rocznicy zwycięstwa w bitwie Stalingradzkiej
Wyświetlenia: 3.313 Zamieszczono 01/02/2013

     W kwietniu 2011 roku do naszego Sewerodwinska, z rewizytą przybyła delegacja z miasta Neustadt (Holstein). Cieszyliśmy się z przyjazdu naszych niemieckich przyjaciół i przyjęliśmy ich bardzo gościnnie. W jednej z rozmów "za czarkę wódki", mój przyjaciel Uwie- Niemiec w starszym wieku - rzekł do mnie: “Już wiele lat minęło, ale w żaden sposób nie mogę zrozumieć: czemu podczas II WŚ, ponieśliśmy taką okropną klęskę od was, Rosjan?!”

Bardzo zdziwiło mnie to pytanie, ponieważ nigdy pierwszy nie pozwoliłbym sobie na nie.  Tym bardziej zaskoczyły mnie takie słowa, które padły z ust Niemca. On nadal nie rozumie czemu Niemcy, którzy wywalczyli kraje Zachodniej, Centralnej i Północnej Europy, mając świetne armie, uzbrojenie, czy bojowy duch, ponieśli porażkę w Rosji? Być może Hitler liczył na to, że po szeregu porażek podczas blitzkriegu, Stalin i wyższe dowództwo wojskowe ZSRR po prostu będą uciekli za granicę, reszta Czerwonej Armii zostanie zniszczona, a rosyjski naród spokojnie rozejdzie się do swoich zajęć. Jeśli to prawda, to jest poważne przeliczenie, bo Rosja ma ogromne terytorium i jej ludność zawsze stawiała zorganizowany i okrutny opór cudzoziemskim zaborcom. Być może, Hitler liczył na to, że rosyjski naród zwróci broń przeciwko znienawidzinym bolszewikom, bo na początku wojny Niemcy zapewniali, że oni przyszli “zwolnić” rosyjski naród? Znów przeliczenie, ponieważ pod zewnętrznym zagrożeniem nasz naród zawsze łączy się i daje odpór agresorowi. I wtedy stało się tak samo. Być może Hitler był zbyt pewny swoich sił, żeby atakować takie potężne państwo, jak ZSRR, i chcieć zwyciężyć we wszystkich możliwych wariantach? Lecz to już całkiem brutalne przeliczenie.

W moich myślach powstał obraz Stalingradskiej bitwy, która skończyła się zwycięstwem Radzieckich wojsk 2 lutego 1943 roku, i po której było jasne, że hitlerowskie Niemcy nie zwyciężą w tej wojnie. Potwierdziło się, że Słowianie nigdy nie będą niewolnikami German, a Żydzi i Cyganie nie będą zniszczeni fizycznie.To była naprawdę Wielka bitwa, przewyższająca jakąkolwiek inną. W krwawych, długotrwałych bataliach zetknęły się dwie potężne siły: jedna pragnęła udowodnić przewagę "wyższej rasy" przed “półludzmi”, druga walczyła o prawo do godnego życia w swojej Ojczyźnie. Żadna ze  stron, która biła się ze wszystkich sił nie chciała się wycofać. Pamięć o heroicznych Przodkach, o Ich wyczynach, żyła w naszych sercach i sercach walczących. Udało się rozbić pięć wrogich armii, ceną ogromnych ludzkich i materialnych strat. Plany Hitlera o zniszczeniu ZSRR upadły.

Jak odpowiedziałem mojemu rozmówcy? Przedstawicielowi niemieckiego narodu, który jeszcze niedawno był naszym podstawowym wrogiem i przyniósł nam (w tym mojej rodzinie) w czasie wojny tyle nieszczęść, ale który dziś nie wywołuje u nas, Rosjan, żadnej nienawiści czy obrazy, lecz szacunek i jakieś dziwną kondolencję. Odpowiedziałem: “Dlatego, że od samego początku nie mieliście szans na zwycięstwo. Postarajcie się to zrozumieć, i dać już z tym spokój.”

Jest jednak o wiele ważniejsze pytanie. Co mamy zrobić teraz i co - w przyszłości, żeby więcej nigdy między sobą nie walczyć?

23 sierpnia 1942 r. Niemcy bombardują Stalingrad.

Żołnierze Wermachtu podczas ulicznego boju.

Radzieccy żołnierze idą do ataku.

Radzieccy piechociarze wstępują do boju.

Miecz, który podarował król Brytanii George VI mieszkańcom Stalingrada jak daninę szacunku ze strony angielskiego narodu.

Fotografie z internetźródeł z wolnym dostępem

Podobne artykuły


13
komentarze: 53 | wyświetlenia: 1241
13
komentarze: 5 | wyświetlenia: 1034
12
komentarze: 70 | wyświetlenia: 1115
12
komentarze: 280 | wyświetlenia: 793
11
komentarze: 37 | wyświetlenia: 757
11
komentarze: 3 | wyświetlenia: 1910
10
komentarze: 97 | wyświetlenia: 591
10
komentarze: 57 | wyświetlenia: 1050
9
komentarze: 0 | wyświetlenia: 554
9
komentarze: 74 | wyświetlenia: 561
9
komentarze: 5 | wyświetlenia: 904
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

  jotko49,  01/02/2013

Pytania były zawsze po wszystkich przeciwnych stronach.
Jedni zaakceptowali odpowiedz lub nie, kosztem własnego życia. Pozostali przy życiu, i takich też nie brakuje, przez dziesięciolecia nie potrafią lub nie chcą wyciągnąć właściwych wniosków kierując się tą samą pychą i zwyczajną ludzką głupotą.
Ostatnie wojny większe i mniejsze od tysięcy nieomal lat toczące się na ziemi cały cza ...  wyświetl więcej

Gdyby tak nasi opluwacze zastanowili się nad tym artykułem.

@jotko49, @roszpunek:
Bardzo dziękuję Wam!
Wojna nie rozwiązuje żadnych problemów, ona tylko stwarza problemy i przynosi nieszczęście tym, kto walczy. O tym musimy zawsze pamiętać.

@Дмитрий Кузьмин: Teraz, przy nowych Wunderwaffe które mają w Rosji, zniszczenie już nie tylko USA ale Wszechświata jest bardzo tanie.
http://nspap.livejournal.com/1732.html
http://nspap.livejournal.com/p(...)53/3231
Tak więc III Wojny już nie będzie za to wkr ...  wyświetl więcej

@roszpunek:
Amen. Oj,. gdyby, gdyby... :-)

  pirx,  01/02/2013

Jasne, że Niemcy nie zwyciężą w tej wojnie, to chyba od bitwy na Łuku Kurskim stało się jasne. Wtedy to Niemcy utracili inicjatywę strategiczną i mogli już tylko się bronić.

Drogi przyjacielu,
Milo Cie widziec na Eiobie po dlugiej przerwie. Ciesze sie, ze mimo problemow w pracy znalazles dla nas czas.
Przede wszystkim czesc i slawa wszystkim zolnierzom radzieckim, ktorzy zgineli w walce z faszyzmem... Pozdrow wszystkich zyjacych weteranow II wojny swiatowej w Siewierodwinsku.
Mowie to niezaleznie od wielu bledow i krzywd jakie samozwanczy komunist ...  wyświetl więcej

  pirx,  02/02/2013

@youngcontrarian: A Związek Radziecki, nie był przypadkiem sojusznikiem hitlerowskich Niemiec? Czy mi się tylko wydaje? Defilada w Brześciu. Wymiana doświadczeń między NKWD, a gestapo.

@pirx:
Drogi Pirxie,
Siedzenie zachodnich armii w okopach (Sitzkrieg) po wypowiedzeniu Niemcom wojny bylo nie mniejsza zdrada.
Mozna jeszcze do tego dodac wspolprace firm amerykanskich z III Rzesza (lacznie z IBM....)
albo "neutralnych Szwedow i Szwajcarow"... kto wtedy w Europie sie nie sprostytuowal?

Uklad w Monachium, Radziecko-Niemiecki Pakt o nieagresji (+

...  wyświetl więcej

  pirx,  02/02/2013

@youngcontrarian: Spojrzę na Wrzesień z punktu widzenia naszych sił i możliwości. I gdyby nie zbawczy dla Niemców zdradziecki cios w plecy Sowietów, opór można było kontynuować. Niemcy gonili już resztkami sił. Na wschodzie stała druga, potężna, nie rozbita armia. Zachodni alianci stali w okopach, bo wiedzieli o pakcie Niemiec z ZSRR. Wiedziano, że ZSRR zajmie, o pardon, wyzwoli robotniczy proleta ...  wyświetl więcej

@pirx:
Kolego,
ZSRR nigdy nie był sojusznikiem hitlerowskich Niemiec.
1. Ponieważ ZSRR nie miał z hitlerowskimi Niemcami związkowej umowy.
2.ZSRR nie planował i nie przeprowadził wspólnych z hitlerowskimi Niemcami wojskowych operacji na terytorium trzecich krajów.
3. W ten czas, kiedy Niemcy faktyczno rozgromili polskie siły zbrojne, ZSRR na wschodnich terytoriac ...  wyświetl więcej

@pirx:
cyt "Nasz drogi Дмитрий Кузьмин wybuch drugiej wojny światowej datuje na 22 czerwca 1941, a nie wrzesień 1939."

Dla ZSRR IIWS faktyczno zaczęła się 29 lipca 1938 roku inwazją japońskich sił zbrojnych na terytorium ZSRR. Ale 22 czerwca 1941 roku zaczęła się Wielka Wojna Ojczyźniana. Odczuwasz różnicę, drogi Pirxie?

  pirx,  02/02/2013

@Дмитрий Кузьмин: Dobry jesteś. Wspólne przechodzenie wojsk:)) Co, jak co, ale warstwę propagandową Rosja zawsze miała genialną.
'...już wtedy dobrze rozumiało, że wojny między Niemcami i ZSRR nie uniknąć." To dlatego dosuwy dla Niemiec szły, do ostatniego momentu. To pewnie dlatego Stalin kazał rozstrzeliwać dezerterów, z a informowanie o dacie i godzinie niemieckiego uderzenia?
A pakt Ribbentrop- Mołotow był, czy ci się to podoba, czy nie.

@pirx:
Pakt o nieagresji nie jest związkową umową. Ani formalnie, ani faktyczno. Jasno czy nie? Takie pakty miały z hitlerowskimi Niemcami bardzo wiele europejskich krajów, ZSRR - już do ostatniej kolei.

@pirx:
"Niemcy gonili już resztkami sił." - ???

  pirx,  02/02/2013

@Дмитрий Кузьмин: Nie znam waszych, rosyjskich podręczników, ale zdaje się , że to co ty nazywasz Wielką Wojną Ojczyźnianą, ja nazywam 2 Wojną Światową.
Cytat:Pakt o nieagresji nie jest związkową umową. Ani formalnie, ani faktyczno. Jasno czy nie? Takie pakty miały z hitlerowskimi Niemcami bardzo wiele europejskich krajów, ZSRR - już do ostatniej kolei."
Jasne, jasne. Na podstawie te ...  wyświetl więcej

@pirx:
cyt "U nas ta twoja 'umowa" to się 4 rozbiór Polski nazywa."

Nazywajcie jak chciejcie, tylko nie nazywajcie "Związkiem ZSRR z hitlerowskimi Niemcami" Bo to nieprawda.

  pirx,  02/02/2013

@Дмитрий Кузьмин:
Mam nie nazywać rzeczy po imieniu, bo tobie nie przyjemnie to czytać?

  hussair  (www),  02/02/2013

Drogi Dmitriju, nie ma co starych ran rozszarpywać i tylko bratać się warto. Jeśli jednak mówić o historii, to prawdziwie. Bolszewicka Rosja nienawidziła Polski od klęski w 1920 i wypatrywała okazji do zemsty. Ponieważ sama nigdy nie pokonałaby polskiej armii - mimo liczebności i prężnie rozwijającej się myśli technicznej trzeba przytomnie patrzeć na awaryjność sprzętu, niskie morale i kiepskie sz ...  wyświetl więcej

@hussair:
cyt "Lepiej skupić się na naprawianiu świata dzisiejszego. A fakt jest taki, że liczę na zbliżenie Polski z narodami słowiańskimi. Jak pra-dawniej... Wbrew historii, która dzieli."

Święte słowa mówisz, miły Brateńku!!!

Stalin nie był aniołem, to jest fakt. Co on dzielił Europę z Hitlerem - też fakt. Lecz on czynił to samodzielnie, bez związkowej ugody z Niemcami, i

...  wyświetl więcej

  hussair  (www),  02/02/2013

@Дмитрий Кузьмин: Sława! :)

  pirx,  02/02/2013

@Дмитрий Кузьмин: Nie am twojej, czy mojej prawdy. Prawda jest jedna. A ty jej nie dopuszczasz do siebie. Bo jest dla ciebie bolesna.
A to, ze bohaterska armia czerwona została zatrzymana terrorem i bagnetami NKWD, między innymi w Stalingradzie, to też nieprawda?

@pirx:
Aha. Zza lęku przed NKWD Rosjanie rozgromili Niemców, wyzwolili połowę Europy i wzięli Berlin:) Śmiesznie, tak czy nie?

  pirx,  02/02/2013

@Дмитрий Кузьмин: Dlaczego śmieszne? Tragiczne. Nie wiesz tego? Stalin zatrzymał cofającą się armię terrorem. Pytałem cię o film, enemy on the gate, tam było pokazane, jak czerwonoarmistów przywożono na front, jak byli wyekwipowani.
Nie wiem, czy nie znasz, czy świadomie zaprzeczasz powszechnie znanym faktom.

@pirx:
Panika na froncie - straszna rzecz. Panikarzów i tchórzów - rozstrzelują. Na żal, takie wypadki (nieliczne) miały miejsce. Lecz objaśniać tym zwycięstwo Rosjan nad Niemcami? To, co najmniej, głupio.

  hussair  (www),  02/02/2013

Myślałem, że już się jednamy?... :)

@Дмитрий Кузьмин:
Dima, widze, ze swietnie sobie radzisz ;-)

Wyrywkowa/wybiorcza/epizodyczna analiza II wojny swiatowej jest metodologicznie nieuczciwa i nierzetelna. taka dyskusja rozbije sie na kolejnym przemarszu/defiladzie.
Nalezy zrozumiec co bylo stawka w tej wojnie.
Stalinizm byl zbrodniczym systemem (rowniez dla Rosjan) ale zawsze bede skladal hold zwlaszcza ty

...  wyświetl więcej

  pirx,  02/02/2013

@Дмитрий Кузьмин: Nie mówimy o panikarzach. Nie każdy radziecki żołnierz wysłany w bój miał karabin. Miał go co czwarty chyba. Za wojskami posuwały się jednostki NKWD, które strzelały do cofających się. Jest to pokazane na filmie Wróg u bram. Żołnierz radziecki za cofnięcie się był rozstrzeliwany, a jego rodzina trafiała do łagru. Jesteś przesiąknięty sowiecką propagandą. Szkoda.

@hussair:
Miły mój, jak być? Nie odpowiadać na brutalne prowokacje? Jesteś prawy, więcej na takie rzeczy nie będę odpowiadał. :)

  pirx,  02/02/2013

@youngcontrarian: Tak Stalinizm był zbrodniczym systemem, czy gdzieś temu zaprzeczyłem?

  pirx,  02/02/2013

@Дмитрий Кузьмин: W którym miejscu cię 'brutalnie' sprowokowałem? Jak mało kiedy, trzymam się faktów. Pochyliłem się nawet nad losem radzieckich żołnierzy wysyłanych na bezsensowną śmierć, źle uzbrojonych, źle dowodzonych, którym nie pozwalano się cofać. Kazano im bezsensownie trwać na straconych pozycjach.

@pirx:
cyt "A to, ze bohaterska armia czerwona została zatrzymana terrorem i bagnetami NKWD, między innymi w Stalingradzie, to też nieprawda?"

Oto prowokacja. Tym twierdzeniem odmawiasz w heroizmie Rosjanom, oświadczając że oni spełniali wyczyny pod groźbą śmierci.

  pirx,  02/02/2013

@Дмитрий Кузьмин: Ale to prawda. Na filmie wyprodukowanym za czasów ZSRR jest o tym. Poczytaj Sołżenicyna. Wroga u bram obejrzyj.
Stalin wygrał tę wojnę terrorem. To nie jest prowokacja. Gdzież bym śmiał. Ja nie odmawiam bohaterstwa armii czerwonej. Nie twierdzę, ze nie było w niej bohaterów, jak osławiony Zajcew. Ale był i terror. Poczytaj sobie Sołżenicyna.

@pirx:
Czytałem Sołżenicyna, dziękuje. Ale w wojnie Rosjanie zwyciężyli nie dzięki terrorowi Stalina. Dzięki jeszcze okrutniejszemu terrorowi ze strony hitlerowskich Niemców. Kiedy bombardują Twoje miasta, kiedy wypędzają Twoich starych ojców z domu na mróz, kiedy gwałcą i zabijają Twoich rodzonych, wykradają ich do niewoli. Wtedy Ty sam, gołymi rękami będziesz dławił i uzębieniami będziesz gryzł Twoich wrogów. Jasno?

  pirx,  02/02/2013

@Дмитрий Кузьмин: Jasno, jasno, my z nim walczyliśmy wcześniej, a nie dokonywaliśmy tylko wspólnych przemarszy. Gdyby nie pakt Ribentrop Mołotow, tej wojny by nie było.

@pirx:
Jeśliby ta gdyby, w ustach by urosły grzyby. Bezpodstawnie.

  pirx,  02/02/2013

@Дмитрий Кузьмин: Nie dogadamy się. Ja nie youngcountrarian. Zaprzeczasz podstawowym faktom. Jak tylko coś ci jest niewygodne, to się obrażasz. Stosujesz prostą politykę, że większy ma rację. A przecież wasi filmowcy są uczciwsi np "Spaleni słońcem'. A ja nie jestem twoim wrogiem Дмитрий Кузьмин, a powiedz mi jak mamy być partnerami, kiedy ty chcesz mieć we mnie tylko posłusznego słuchacza. Ja ci ...  wyświetl więcej

  ulmed,  02/02/2013

@pirx: Gdyby nie pakt Ribentrop Mołotow, tej wojny by nie było. Przyjaciół poznaje się w biedzie. Poznaliśmy tę przyjaźń aż zanadto.
Aktualnie też poznajemy.

@pirx:
Przepraszam. A mówić o związku ZSRR z hitlerowskimi Niemcami, którego nie było, to chyba nie "brak wyczucia"?

  pirx,  02/02/2013

@ulmed: Dmitrij zaprzecza zbrodniom dokonanym an jego narodzie, czy też narodach ZSRR, a cóż dopiero zbrodniom dokonanym na Polakach. Podobno przyszli wyzwalać proletariat, a armia radziecka zachowywała się, jak na zdobytych ziemiach. Kilka dni temu skończyłem czytać wspomnienia Kalinina, więc wiem, jak to wyglądało.
Osobiście nic nie mam do Дмитрий Кузьмин, ale to jak on się zachowuje jest ...  wyświetl więcej

@pirx:
Prawdę pisząc, wstydzę się w twoim imieniu tych głupot, które wypisujesz. Bo jeśli twoją wiedzę chcesz opierać na takim propagandowym gniocie, jak film "Wróg u bram" - to nie tylko ręce opadają. Film nie relacjonuje ani prawdy o Zajcewie, ani prawdy o bitwie stalingradzkiej. Po prostu jest propagandowym, albo "antypropagandowym" gniotem.

A tak a propos rzucania ludzi na rzeź

...  wyświetl więcej

  pirx,  02/02/2013

@Zbysław Śmigielski: A tego, że paktu Ribbentrop Mołotow nie było, się pan nie wstydzi?

@Дмитрий Кузьмин:
Oczywiście, Dmitrij, nie masz racji. Jak by nie nazwać tego, co jest faktycznym podziałem łupów - takim ono pozostanie. A to BYŁ podział łupów.
Zresztą, zapoznaj się ze wstępem, czyli preambułą do tej umowy.

@Zbysław Śmigielski:
Szanowny Panie Zbysławie,
Pirx przekręca. Nie zaprzeczam ani paktu Ribbentropa-Molotowa, ani protokolu ku temu paktu. Zaprzeczam dopiero, że ten pakt był umową wojskowo- ekonomicznego aliansu (związkową umową).

@Дмитрий Кузьмин:

http://pl.wikisource.org/wiki/(...)ia_1939
(Dima, dla ulatwienia podaje Ci wersje rosyjskojezyczna)

Секретный дополнительный протокол к Договору о ненападении между Германией и Советским Союзом

При подписании договора о ненападении межд

...  wyświetl więcej

  pirx,  03/02/2013

@Дмитрий Кузьмин: Co przekręcam? Czyli, według ciebie, z tym paktem Ribbentrop- Mołotow, jest jak z tą wspólną defiladą nie- defiladą, tylko wspólnym przemarszem?

  ulmed,  04/02/2013

@pirx: gdyby historii uczyli historycy, a nie aparatczycy to nie byłoby tej dyskusji.

  oculus,  02/02/2013

Polacy nigdy nie wybaczą Rosjanom 17 września i to, że ruszyli we dwóch na jednego. Nic tu nie może tłumaczyć Rosjan za ich zdradziecki czyn. Wcześniej współpracowali za sobą, udostepniając Niemncom swoje poligony. Co do Stalingradu, to dobra robota była, należał się wpierdol Niemcom. Z Ruskimi nie da się wojny wygrać, można co najwyżej wygrać wielką bitwę, jak tą pod Raszynem.

@oculus:
cyt "Polacy nigdy nie wybaczą Rosjanom 17 września i to, że ruszyli we dwóch na jednego. Nic tu nie może tłumaczyć Rosjan za ich zdradziecki czyn."

Drogi Oculusie,
Właśnie dlatego oni i są Polakami, że pamiętają po tysiąc lat historyczną obrazę, naniesione im :) (lecz o tych, co Polacy nanosili innym, Polacy szybko zapominają) :) My, Rosjanie, już dawno Niemcom wybaczyli wszystko. Bo żyjemy dziś.

  pirx,  02/02/2013

@Дмитрий Кузьмин: Ale chyba nadal waszym świętem narodowym jest rocznica wypędzenia Polaków z Moskwy:)
Sorry Дмитрий, ja nie chciałem. Zauważ, że moja pierwsza uwaga dotyczyła bitwy na Łuku Kurskim. Pragnąłem jedynie uściślić, ze klęska Niemiec zaczęła się tam, a nie w Stalingradzie.

  oculus,  02/02/2013

@Дмитрий Кузьмин: Wymień mi Dima co i kiedy Polacy nanosili innym.

@oculus:

Oculusie, obawiam sie, ze 17 wrzesnia bylo juz po ptokach... wiedzial to nawet nasz rzad i "alianci".
Tylko rownoczesna dzialania na poczatku wrzesnia na polskim i francuskim froncie mogly jeszcze cos zmienic...
Zreszta historia ukarala Francuzow za niedotrzymanie warunkow sojuszu z Polska. Mala to satysfakcja.
Mozemy zakladac - z pominieciem jego zbrodni- ze

...  wyświetl więcej

@pirx:
Z powodu "wypędzenia Polaków z Moskwy" już pisałem http://eiba.pl/br :)

cyt "Sorry Дмитрий, ja nie chciałem. Zauważ, że moja pierwsza uwaga dotyczyła bitwy na Łuku Kurskim. Pragnąłem jedynie uściślić, ze klęska Niemiec zaczęła się tam, a nie w Stalingradzie."

Jestem zgodny, można uważać i tak. Na pewno, to dokładniej.
Dziękuję Ci, Kolego :)

  pirx,  02/02/2013

@youngcontrarian: Zgadzam się, że OD 17 WRZEŚNIA było po ptokach. Dzięki naszym braciom ze wschodu, co, jak do Dmitrij nazywa, właśnie tego feralnego dnia postanowili przeprowadzić swoją, zupełnie niezależną operację wojskową, na ziemiach sąsiada. I uwieńczyć ją(tą operację) nie defiladą, a wspólnym przejściem w Brześciu. Bo do tego dnia planowano nadal walczyć z Niemcami za Bugiem. Siłami 1,5 miliona żołnierzy.

@oculus:
Znam. Polacy zawsze tylko "wracali to, co zawsze należało im", i przy czym nigdy nikogo nie krzywdziły :)

@youngcontrarian: Francuzi i Anglicy mogą sobie co najwyzej walczyc z Indianami, nie ujmując nic tym ostatnim i Arabami ale z Niemcami i Rosjanami, to już wyższa półka. Polacy zawsze walczyli solo z wiekszymi wrogami i nigdy nie umawialiśmy się by isć na sąsiada we trzech czy całą zgrają. Polska była jest i chyba będzie oszukiwana, jeśli nie zmądrzeje i nie powygania wrogów Polski, jakimi są Watyk ...  wyświetl więcej

@oculus:
Siegnijmy troche wczesniej kiedy doznalismy najwiekszej zdrady od Zachodniej CYWILIZACJI opartej na wartosciach chrzescijanskich... (Az ciarki po plecach mi przechodza kiedy to pisze....)

Grzegorz XVI potępił powstanie listopadowe, nazywając powstańców: "podłymi buntownikami", którzy powstali przeciw władzy monarchy, tj. cara. Podobnie ze strony kościoła zostało potraktowan

...  wyświetl więcej

@Дмитрий Кузьмин: Dima, fakty, podaj fakty, ze Polacy krzywdzili sąsiadów.

@youngcontrarian: Zaczęło się jeszcze dużo wczesniej, za panowania Bolesława II Zapomnianego, gdy wyrżnieto niemieckich i czeskich pasterzy i powrócono na chwilę do starej wiary, jaką zasiał Cyryl i Metody. Też na rozkaz Papy wszyscy sąsiedzi zgraja najechali ziemie polskie. Wprowadzono wtedy podwójne swiętopietrze i wyklęto Polskę.

@Дмитрий Кузьмин:
Znam. Polacy zawsze tylko "wracali to, co zawsze należało im", i przy czym nigdy nikogo nie krzywdziły :)

Dima wkraczasz na sliski teren.:-)
Nasze historyczne brudy zostaw, prosze, nam Polakom. W Obrzucaniu sie blotem jestesmy lepsi od...obcokrajowcow...:-)
Postaralem sie spisac nasze "narodowe grzeszki" w doskonale Ci znanym tekscie :

...  wyświetl więcej

@oculus:

cyt "@Дмитрий Кузьмин: Wymień mi Dima co i kiedy Polacy nanosili innym."

No coż, bardzo daleko zaglądać nie będziemy.

1. Okupacja Polską Zachodniej Ukrainy, Białorusi, Litwy w 1919 - 1921 latach.
2. Odrzucenie od Niemiec ziem w Śląsku w 1919 - 1920 latach
3. Aneksja Śląsku Cieszyńskiego, 1938 rok
Tego wystarcza?

  oculus,  02/02/2013

@Дмитрий Кузьмин: Pierdolisz Dima jak potrzaskany, a jestes przecież naukowcem. Skoro piszesz na polskiej stronie, to naucz się proszę polskiej historii z polskich podręczników a nie z sowieckiej propagangy.

@youngcontrarian:
Gorąco dziękuję Ci, mój Druhu, a także wszystkich moich polskich Druhów i rozmówców! Co dotyczy mnie, to mam duży szacunek i miłość do Polski i do Polaków. Z wielkim zadowoleniem studiuję język polski (nawet, zawierając swoją malutką córkę sypiać, dziennie jej śpiewam polskie piosenki, co ona już zna na pamięć). Bardzo chcę wzajemnego szacunku, zaufania i przyjaźni między naszymi narodami.

  oculus,  02/02/2013

@Дмитрий Кузьмин: Zachodnia Ukraina została włączona za czasów Kazimierza Wielkiego (XIV w.) do Korony Polskiej nie w drodze podboju ale prawnie, jako sukcasja, dziedziczenie. Śląsk sam wywalczył powród do Polski powstaniami, te ziemie były oderwane od Polski przez Czechy za Króla Łokietka i to podstepnie. W Wilnie przed I wojna swiatową mieszkało tylko 1,5% Litowców a na Wileńszczyżnie nie było i ...  wyświetl więcej

@oculus:
"@Дмитрий Кузьмин: Pierdolisz Dima jak potrzaskany, a jestes przecież naukowcem. Skoro piszesz na polskiej stronie, to naucz się proszę polskiej historii z polskich podręczników a nie z sowieckiej propagangy."

To nie "propaganda", a Wikipedia.

Jowisz, gniewasz się. To znaczy, że jesteś nie prawy :)

  oculus,  02/02/2013

@Дмитрий Кузьмин: Chyba sobie żarty stroisz z Polaków i Polski. Wikipedia, czyja ta wikipedia?

@oculus:

cyt "@Дмитрий Кузьмин: Zachodnia Ukraina została włączona za czasów Kazimierza Wielkiego (XIV w.) do Korony Polskiej nie w drodze podboju ale prawnie, jako sukcasja, dziedziczenie. Śląsk sam wywalczył powród do Polski powstaniami, te ziemie były oderwane od Polski przez Czechy za Króla Łokietka i to podstepnie. W Wilnie przed I wojna swiatową mieszkało tylko 1,5% Litowców a na Wil

...  wyświetl więcej

  oculus,  02/02/2013

@Дмитрий Кузьмин: Tobie również miłego!.:)

  hussair  (www),  02/02/2013

@oculus: Wybaczyć jednak trzeba. Inaczej zamiast iść do przodu, będziemy się kręcić w kółko.

@hussair: Można wybaczyć ale niech wpierwej o to poproszą.:) Ktoś mi dał minusa, pewnie nie lubi ten ktoś zbliżenia z Rosją albo osobiscie mnie.

  hussair  (www),  02/02/2013

@oculus: Może ten ktoś nie chce zbytniego zbliżenia z mężczyzną. ;)
Rosjanie się przełamią, prędzej czy później. My też mamy co przełamać, jakiś akcent roszczeniowy jednak w nas pobrzmiewa. Jakby szabla ułańska utknęła w pochwie w połowie drogi (w dół). ;)

  pirx,  02/02/2013

youngcontrarian,
"Niemcy gonili już resztkami sił." - ??? Wehrmacht poniósł ogromne straty. Hitler cały czas naciskał na Stalina, by ten przyspieszył swoją napaść. Stalin jednak czekał. Czekał chyba na upadek Warszawy. I dyplomatycznie rozbiór polski rozegrał zręcznie. Tak by teraz Дмитрий Кузьмин, defiladę mógł nazywać 'wspólnym przemarszem". A Niemcy nie rozbili całej polskiej armii. Na kresach wschodnich stała druga armia. Ponad milion żołnierzy.

@pirx:
Tych rozbitków, nie mających nawet określonego dowództwa, nazywasz "drugą armią"? Opanuj się! Skąd wziąłeś tę liczbę "ponad milion", skoro cała, powtarzam: CAŁA armia wrześniowa nie dochodziła do 1 miliona? Fantazjujesz, w dodatku głupio.

Oczywiście, jednostki na kresach stawiały opór Armii Czerwonej, i to WBREW ROZKAZOWI Rydza-Śmigłego. Ale walczyły też z Niemcami, jak choćb

...  wyświetl więcej

  pirx,  03/02/2013

@Zbysław Śmigielski: Za wszelką cenę wybielić ZSRR, pan się w tym lubuje. A z niedobitków, to nie można by sklecić armii?
A w armii czerwonej był, panie Śmigielski terror, i bezsensownie szafowano żołnierską krwią.

@pirx:
Świat jest albo czarny, albo biały - to oczywistość. Ale oczywistość głupca.

@Zbysław Śmigielski:
CYT.: "Świat jest albo czarny, albo biały - to oczywistość. Ale oczywistość głupca."
ADMINIE - to jest komentarz dnia. Zbysławie - gratulacje!

  pirx,  03/02/2013

@Janusz Dąbrowski: Co za niespodzianka:) Panu Zbysławowi się nie spodobało, że dodałem odrobinkę szarości w miejscu dla niego trudnym do zaakceptowania.


@Zbysław Śmigielski:
Zbyslawie, uwazaj bo nasz Pirx ochrzci i Ciebie "agentem wplywu wrogiego Polsce mocarstwa" ... i na dodatek merdajacego ogonkiem...
@Janusz
"Świat jest albo czarny, albo biały - to oczywistość. Ale oczywistość głupca." - bezcenne, ciekawe (Zbyslawie) czy oryginalne, bo nigdy przedtem tego nie slyszalem.

-------------------------------------

...  wyświetl więcej

  ulmed,  04/02/2013

@Janusz Dąbrowski: Ostateczny komentarz będzie jasny:
1/ na prawo, prawi 'głupcy', którzy mówią tak, tak i nie, nie, i znają dwa kolory.
2/ na 'lewo' lewi mędrcy, którzy pięknie podmieniają tak na nie, i znają całą paletę kolorowej tęczy i mamią nią.
3/ ateiści ani na prawo, ani na lewo. Sami tak wybrali.

  Noemi*,  02/02/2013

W zasadzie nie wtrącam się w dyskusje polityczno-religijne, ale twierdzenie, że armia radziecka w 1939 roku wkroczyła na swoje historyczne ziemie jest forsowaniem typowej filozofii Kalego. Dla rodziny moich dziadków od wieków mieszkających na ziemiach historycznie należących do Polski, wkroczenie armii bolszewickej zakończyło się utratą majątku, życia kilkorga małoletnich dzieci, które nie zniosły ...  wyświetl więcej

  pirx,  02/02/2013

Дмитрий Кузьмин, Czytałeś Sołżenicyna " Archipelag Gułag"? Albo jeden dzień Iwana Denisowicza? Jeśli sobie życzysz mogę ci dać namiary na wspomnienia Andrzeja Kalinina "I Bóg o nas zapomniał", albo Herlinga- Grudzińskiego "Inny świat'" Dla mnie ogromnym szokiem była lektura Archipelagu Gułag. Zwłaszcza, ze to pisał Rosjanin, były żołnierz NKWD.
Chciałem cię też spytać jak Ty zapatrujesz się na film Wróg u Bram(Enemy on the gate).

@pirx:
Popraw się, pirx. Sołżenicyn nie był nigdy "żołnierzem NKWD".

  pirx,  03/02/2013

@Zbysław Śmigielski: Oficerem artylerii, skazanym za krytyczne uwagi pod adresem armii czerwonej w liście do kolegi. No, ale w armii czerwonej terroru nie było.

  hussair  (www),  02/02/2013

A propos Stalingradu, to znam dość dokładnie z filmów i książek (zresztą ostatni program na Discovery bodaj oglądałem tydzień temu). Pomijając to, co przeszli żołnierze obu stron, to ofiarność (i skala doznanych cierpień) mieszkańców miasta najwyższych lotów. W sumie brak odpowiednich słów, by to wyrazić.

  pirx,  02/02/2013


youngcontrarian,
@oculus:
Siegnijmy troche wczesniej kiedy doznalismy najwiekszej zdrady od Zachodniej CYWILIZACJI opartej na wartosciach chrzescijanskich... (Az ciarki po plecach mi przechodza kiedy to pisze....)

Przepraszam ciebie youngcontrarian, a cywilizacja wschodnia, rosyjska, to nie chrześcijańska? Bo jeśli mnie moja znajomość historii nie zawodzi, prawosławi

...  wyświetl więcej

@pirx:
"Pana" zostaw sobie. My, Rosjanie, się "panami" nie nazywamy.

@pirx:
Drogi Pirxie,
Niepotrzebnie sie unosisz.
To , ze probuje byc taktowny wobec Dimy odczytujesz niemalze jako internetowa zdrade Ojczyzny.
Moj stosunek do naszych wchodnich ... (i zachodnich sasiadow zreszta tez) oceniam w szerszym planie a nie na podstawie pojedynczych epizodow historycznych.
Grzecznie, z usmiechem uprzedzilem Dime, ze wkracza na sliski tere ...  wyświetl więcej

  ulmed,  02/02/2013

Liczą się fakty, film dokumentalny "The Soviet Story", to porywający, wstrząsający dokument. Po jego obejrzeniu nikt nie będzie bredzić. Mówią fakty.

I ja się wtrącę. Archipelag czytałem w 1981 roku. Zdołałem przeczytać dwa tomy, trzeci zacząłem, ale nie dokończyłem. Nie mogłem fizycznie i psychicznie znieść dalszego opisu bestialstwa stalinowskich oprawców. To, co Dimo, piszesz o Pakcie Ribentrop-Mołotow, znamionuje tylko małe oczytanie w tej sprawie. Nie wiesz, że istniał tajny protokół, załącznik do Paktu, dotyczący rozbioru Polski. Na tych ...  wyświetl więcej

@Andrzej Siciński:
Z wielkim szacunkiem do Was, Panie Andrzeiu! Czytałem “Archipelag” w 1989 r., byłem bardzo wzburzony. Prosto wrzałem nienawiścią do Stalinowskiego reżimu.
Nie zaprzeczam tego, że Stalin skorystał się niemieckim atakiem na Polskę, żeby wrócić utracone w 1919 - 21 latach. Co więcej, jestem pewny, że wtenczas ZSRR rozpatrywał Polskę jak wrogie państwo. Lecz Stalin dzi ...  wyświetl więcej

@Дмитрий Кузьмин:
"...żadnej “związkowej umowy”, ani jawnej, ani sekretnej, ZSRR z hitlerowskimi Niemcami nie miał.(...)"

Powiedz, Dmitrij, na czym polega "umowa związkowa", a na czym inna? ZSRR nie tylko umowę podpisał, lecz poddał ją pod akceptację Rady Najwyższej. Słynny referat Mołotowa o likwidacji "wersalskiego bękarta" został wygłoszony właśnie na posiedzeniu Rady Najwyższej

...  wyświetl więcej

Szanowne Państwo!
Powtarzam. Związkowa umowa zawiera wzajemne zobowiązania wojskowej pomocy. Takich zobowiązań między ZSRR i hitlerowskimi Niemcami nie było. ZSRR nie planował i nie prowadził wspólnie z hitlerowskimi Niemcami wojskowych operacji na terytorium trzecich krajów.
Rozumiem, po co w krajach Zachodu chcą przedstawić historię w ten sposób, jak gdyby Stalina Hitler byli sojus ...  wyświetl więcej

@Дмитрий Кузьмин:
Drogi Dima,
Najlepiej przeczytajmy materialy zrodlowe
http://pl.wikisource.org/wiki/(...)ia_1939

W jednym z powyzszych postow przytoczylem ten tajny protokol w calosci w wersji rosyjskiej.
Co do jego interpretacji polityki .... poz

...  wyświetl więcej

@youngcontrarian:
Dziękuje, mój Druhu!
Albo źle piszę po polsku, albo mnie tu nie chcą zrozumieć. Jeszcze raz objaśniam. Nie zaprzeczam paktu, nie zaprzeczam tajemnego protokołu do tego paktu. Tak, dwaj dyktatorzy porozumieli się podzielić Europę i oni ją podzielili. To samodzielnie jest przestępstwem. Lecz żadnego wojskowego, politycznego czy ekonomicznego związku (иначе сказать, Союзного договора) ZSRR z hitlerowskimi Niemcami nie było!

  Noemi*,  03/02/2013

@youngcontrarian:@ Дмитрий Кузьмин: Odwoływanie się do sumień historyków mija się chyba z celem, obawiam się, że takowe nie istnieje (niezależnie od narodowości). Osobiście jestem zwolenniczką prawa naturalnego, które jest wspólne wszystkim kulturom. Ma ono łączyć wszystkich ludzi oraz pomimo wielu różnic kulturowych zakładać pewne wspólne zasady postępowania. Według jego zwolenników jest trwałe i ...  wyświetl więcej

@Noemi*:
Droga Noemi! Z Tobą jestem zgodny absolutnie. U nas tu, jak widać, jakaś bezsensowna dyskusja, trzeba ją ukończyć :)

  Noemi*,  03/02/2013

@Дмитрий Кузьмин: Dokładnie Dima, dyskusję kończmy, kielichy wznieśmy...:):)
[...] Kiedy rum zaszumi w głowie,
Cały świat nabiera treści,
Wtedy człowiek chętnie słucha
Morskich opowieści.
Hej, tam, kolejkę nalej!
Hej, tam, kielichy wznieśmy!
To zrobi doskonale
Morskim opowieściom!.[..]

@Noemi*:
Brawo!!! Hej, już nalewam kielich (wódki)... No, za naszą Przyjaźń! Dzwoń! :) :) :)

@Дмитрий Кузьмин:
Z tak pokrętną i fałszywą interpretacją jeszcze się nie zetknąłem. Ale to wyjaśnia, dlaczego do rosyjskiego łba, nawet niby-sprawiedliwego, za skarby nic innego nie dociera.

Ten "sajuznyj dogowor", Dmitrij, schowaj poniżej pasa.

  pirx,  03/02/2013

@Zbysław Śmigielski: Uważam, że Rosjanie mają najlepszą na świecie dyplomację. I w tym sensie, to co wypisuje Дмитрий Кузьмин jest dla mnie bardzo pouczające. Jestem przekonany, że świat da wiarę jego pokrętnej retoryce.

  Paweł Malec  (www),  03/02/2013

@Zbysław Śmigielski: Trzeba pamiętać, że Dymitr nie jest emigrantem. Ma rodzinę, znajomych, chce nadal spokojnie żyć i pracować w Rosji, pięknym i wielkim kraju, w którym zawsze znajdzie się ktoś ciekawy tego, co on tu, na tej polskiej Eiobie pisze.
Z drugiej strony jakaś część polskich czytelników zawsze będzie widzieć w Dymitrze konia trojańskiego, bez względu na to, co napisze. Taka prawda.

  hussair  (www),  03/02/2013

@Paweł Malec: Kto widzi w Dimie konia, do czorta. Niech ma śmiałość przyznać.

@Дмитрий Кузьмин:
"...Powtarzam. Związkowa umowa zawiera wzajemne zobowiązania wojskowej pomocy. Takich zobowiązań między ZSRR i hitlerowskimi Niemcami nie było...."

Nie było? Znaczy, Mołotow i Ribbentrop umówili się prywatnie na podział wschodniej Europy? Też ci przypomnę referat Mołotowa na posiedzeniu Rady Najwyższej ZSRR - i był on bez znaczenia? Wzajemne ruchy wojsk radzieckich

...  wyświetl więcej

@hussair:
Ja widzę. A poznaję po klapkach.

  Paweł Malec  (www),  04/02/2013

@Zbysław Śmigielski: Nie prowokuj, Zbysławie. Każdy z nas bierze udział w wojnach informacyjnych, chociaż nie zawsze świadomie. Dymitr zrozumiał to już w szkole, o czym wspomina w jednym z artykułów:
http://eiba.pl/v

  hussair  (www),  04/02/2013

@Zbysław Śmigielski: Klapki to zwykle zły omen. Są na standardowym wyposażeniu rebelii afrykańskiej, atakującej marines przy pomocy pick-upów. Z końskimi zaś to chyba jeszcze gorzej niż z nożnymi...
Dobrze, że narasta zjawisko odgrzebywania historii starszej, która przypomina, że nam i Rosjanom jednak było po drodze. Jako wychowany na ,,piłsudczyka'' miewam mieszane myśli, ale jednak to pow ...  wyświetl więcej

@Zbysław Śmigielski:
Sojusznikami byli wtenczas Polska a Francja (1921), Polska a Wielka Brytania (Polsko-brytyjski układ sojuszniczy,1939), ponieważ państwowe umowy między Polską i tymi państwami zawierali wzajemne zobowiązania wojskowej pomocy na wypadek agresji ze strony trzecich krajów. Takich zobowiązań między ZSRR i hitlerowskimi Niemcami nie było, bo pakt Ribbentropa-Molotowa gwarant ...  wyświetl więcej

@hussair:

Tak! Już jeśli normalnie rozmawiamy, to i do porozumienia koniecznie dojdziemy. :)


@pirx, @Zbysław Śmigielski, @oculus:
Szanownie Panowie,
zrozumiałem, przez co wyszło nasze nieporozumienie. Zza mojego, wyjątkowo rosyjskiego, rozumienia słowa "sojusznik" Dla nas, Rosjan, sojusznik - to ten, na stronie którego my koniecznie będziemy biły się i umierały. Bić się na stronie Niemców wtenczas by nie stanęliśmy, ta i teraz szczególnego pragnienia na to nie mamy : ...  wyświetl więcej

@Дмитрий Кузьмин:
Że rosyjskie pojęcie "sojusznik" wzięło się od słowa "sojuz", czyli związek, wspólnota - wiedziałem. I wiedziałem, że Rosjanie tak rzecz pojmują. Wiem też, dlaczego Stalin nie chciał ostatecznie zrywać prowadzonych niemal równolegle rozmów z Anglią i Francją. Wiem także, dlaczego Hitler jak ognia unikał pewnych sformułowań w pakcie Ribbentrop - Mołotow. Bo nie mógł sobie p ...  wyświetl więcej

@Zbysław Śmigielski: Panie Zbysławie, ten brak dywizji osłonowej na Zachodzi Niemiec jest faktycznie uderzający, ale równie uderzająca jest informacja - mam nadzieję, iż nie błędna, bo czytałem o tym dawno - że miesiąc kampanii wrześniowej w Polsce kosztował Wermacht 75% jego zdolności bojowej. Musiało minąć wiele miesięcy, żeby ja odzyskać i zacząć kolejne kampanie. A przecież Hitler zawojował ty ...  wyświetl więcej

@Zbysław Śmigielski:
cyt "Tak więc, Dmitrij, układ rosyjsko - niemiecki może być, czym chce, ale nie traci przez to swego charakteru, dla Polaków najważniejszego - był to układ dwu hien, rozszarpujących nasz naród. I bez znaczenia jest kwestia pochodzenia nazwy, nawet sama nazwa. Wiemy to najlepiej - i pamiętamy."

Tak. Niestety, tak złożyła się historia. Ale Polska wtenczas nie chci

...  wyświetl więcej

Zwłaszcza rekomenduję popatrzeć oto te ciekawe foto
http://b0gus.livejournal.com/436908.html
I po tym nie potępiać zbyt kategorycznie Stalina za pakt z Hitlerem

@Andrzej Siciński:
Odsyłam do "Dzienników" Franza Haldera, Szefa Sztabu Generalnego Wehrmachtu. Mam je co prawda na półce, ale nie chce mi się po nie sięgać. Wg Haldera, straty niemieckie na froncie polskim w żadnej formacji nie przekroczyły tzw "normy bojowej", czyli 10%. Jedyna, najbardziej poturbowana, dolnosaksońska dywizja motorowa, straciła w walce z polską brygadą Maczka, około 30% ż ...  wyświetl więcej

  oculus,  04/02/2013

@Дмитрий Кузьмин: Dima do szkoły po wiedzę, a nie sowiecką propagandę na polskim forum. Zaolzie zawsze było polskie a Białoruś, Ukraina, Litwa, Łotwa i Estonia, to tereny zdobyte siłą i podstępem, przy pomocy Prus, Austrii i Watykanu, przez Rosję. Te tereny nigdy wcześniej nie należały do W.Ksiestwa Moskiewskiego.

@Дмитрий Кузьмин:
A ja, jak ta ciocia: przecież zawsze to mówiłem!

@Zbysław Śmigielski: No to odszczekuję mój ostatni komentarz i jak się uda zaraz go usunę. Dziękuję za wyprostowanie tej dezinformacji. Całe szczęście, że się trochę zastrzegłem:-)

@oculus:
cyt "Zaolzie zawsze było Polskie a Białoruś, Ukraina, Litwa, Łotwa i Estonia, to tereny zdobyte siła i podstępem przy pomocy Prus, Austrii i Watykanu przez Rosję."

I co? Ziemia, zwłaszcza w Europie, zawsze komuś kiedyś przedtem należała. Łotwę nasz imperator Piotr I w ogóle kupił u szwedzkiego króla. A ludność Ukrainy i Białorusi chyba bardzo cieszyła się z polskiego panowa

...  wyświetl więcej

  oculus,  04/02/2013

@Дмитрий Кузьмин: Zaczynasz mnie Dima denerwować, więc masz to po rosyjsku: http://translate.google.pl/tra(...)act=url

@oculus:
Odpowiem Ci cytatem z Twojego komentarza. “…Wikipedia, czyja ta wikipedia?” I powtarzam: nie, to nie jest uniewinnienie Polskiego współdziałania z przestępczymi hitlerowskimi Niemcami.

  oculus,  04/02/2013

@Дмитрий Кузьмин: Niech Ci będzie, twoja prawda, ale pokaż mi, od kiedy to Łotwa była szwecka? http://forumemjot.wordpress.co(...)odnich/

  oculus,  04/02/2013

@Дмитрий Кузьмин: Może tutaj zobaczysz Szwecję i Moskwę na ziemiach Rzeczypospolitej? http://www.mojeopinie.pl/wojna(...)9813441

@oculus:
cyt "Niech Ci będzie, twoja prawda, ale pokaż mi, od kiedy to Łotwa była szwecka?"

Kontrreformacja w Łotwie wylewała się do polsko-szwedzkiego przeciwstawiania, co dosięgło swojego apogeum w Polsko-szwedzkiej wojnie(1617-1629). Wskutek wojny terytorium Łotwy był rozdzielon między dwoma krajami: Ryga stała się szwedzką, a Kurlandia, Ziemgalia i Łatgalia pozostały za Rzeczą P

...  wyświetl więcej

@Дмитрий Кузьмин: Czyli Ryga, to według Ciebie Łotwa? Szwedzi sprzedali to, co i tak by stracili. W XVIII wieku Szwecja dostawała baty i chyliła sie ku upadkowi.

@oculus:

cyt "Czyli Ryga, to według Ciebie Łotwa? Szwedzi sprzedali to, co i tak by stracili."

Tak, drogi Oculusie. A chyba wtenczas w Łotwie było coś cenne, oprócz Rygi?

cyt "W XVIII wieku Szwecja dostawała baty i chyliła sie ku upadkowi."

Właśnie tak. Dzięki Rosjanom. A w 1809 roku Rosja postawiła Szwecję (kiedyś najsilniejsze królestwo na kontynentalnej Europie)

...  wyświetl więcej

  oculus,  03/02/2013

Dima, trzeba się przyznać do zbrodni CCCP na narodzie rosyjskim i reszcie W tym do zamordowania głodem 8 mil Ukraińców, milionów w obozach pracy, milionów na froncie w walce z Niemcami, do wymordowania polskiej inteligencji w Katyniu i innych obozach, do wymordowania pozostałych Polaków na Kresach. Do mordowania polskich patriotów po zajęciu przez sowietskuju armiu ziem polskich. Do gnebienia Pola ...  wyświetl więcej

Panowie mnie łają i wysuwają historyczne pretensje. To jest zabawne:) Ale nigdzie nie pisałem, że jestem Polakiem. Dlaczego tu muszę mieć punkt widzenia Polaka? Lecz chamstwem na chamstwo Panom odpowiadał nie będę.
Dixi

"druga walczyła za prawo żyć godnie w swojej Ojczyźnie"

Żyć godnie w ZSRR? przepraszam, ale to brzmi jak: czarne słońce, czy sucha woda.

@FranticMonk:

cyt "Żyć godnie w ZSRR? przepraszam, ale to brzmi jak: czarne słońce, czy sucha woda."

Drogi FranticMonk,
Żyć godnie, przede wszystkim, w Rosji. Dzieciom, i wnukom, i prawnukom tych, kto bił się za Rosję. Gdyby zwyciężyli Niemcy, to było by absolutnie niemożliwie.

  ulmed,  04/02/2013

Powtórzę, bo warto obejrzeć;
Liczą się fakty, film dokumentalny "The Soviet Story", to porywający, wstrząsający dokument. Po jego obejrzeniu nikt nie będzie bredzić. Mówią fakty.

W bitwie pod Stalingradem zginęło po obu stronach 2 mil. ludzi. W sumie w tej wojnie Niemcy poniesli na wschodzie ok. 4 mil zabitych a Rosja Sowiecka ok. 22mil. http://pokazywarka.pl/8naj35/

@oculus:
Niemcy stracili w II wojnie 11,5 miliona żołnierzy, Rosjanie około 22 miliony. Mowa tylko o poległych i wziętych do niewoli. Co ciekawe, straty rosyjskie były największe w pierwszym okresie wojny (niewola), niemieckie - w końcowym.

@Zbysław Śmigielski: Też kiedyś myślałem, że Niemcy stracili na wschodzie ponad 9 mil ludzi, takie miałem dane ale zasugerowałem się tymi: http://portalwiedzy.onet.pl/13(...)lo.html

@oculus:
Są to, oczywiście, wszystkie, czyli pełna liczba strat. Inaczej pisząc, niemieckie łącznie z Afryką, rosyjskie łącznie z Mandżurią. Dla porównania, Amerykanie stracili w tej wojnie 420 tys żołnierzy, łącznie ze stratami na Pacyfiku - Angole zaś 350 tys.

Straty polskie - 400 tys. żołnierzy i ok. 4,5 mln cywilów (bez obywateli narodowości żydowskiej).

Uff, jak to dobrze, że nie było mnie tu gdy ten artykuł był "świeży"...
Zbysławowa "czarno-biała oczywistość głupców" jest boska, ale Twoje, Dimka, bratanie się z Niemcami jest wzorowe! Taki trybunów nam trzeba! :-)
A poza tym, Twój język polski kwitnie tak, że aż dech zapiera. Molodec! :-)

@Jacek Wąsowicz:
"Uff, jak to dobrze, że nie było mnie tu gdy ten artykuł był "świeży"..."

To już dokładnie, druhu Jaciu! Ale, jak mówią, prawda się rodzi w dyskusjach. Zdaje się, tu właśnie to i stało się. Z duszy dziękuję Ci! :)

@Дмитрий Кузьмин:
Dima, przyjacielu, gdzie ty sie podziewasz?
Wyobraz sobie, ze zainspirowany opowiadaniami eiobowych mistrzow piora ( i nie tylko) Hussaira i Golesza postanowilem napisac moje pierwsze opowiadanie (oparte zreszta na prawdziwych wydarzeniach).
Pragne je zadedykowac Tobie i Panu Szymonowi, ktory rowniez wiele WIE i pisze o Rosji i Rosjanach.
Mam nadzieje ...  wyświetl więcej

@youngcontrarian:
Witaj, Yong!
To doskonała idea, mój Druhu. Nie przegapię, i z zadowoleniem będę tłumaczył Twoją opowieść na rosyjski.
Gorąco obejmuję Ciebie :)
P.S. Niestety, nie mam teraz wiele czasu na internet, toż i bywam tu rzadko.

@Дмитрий Кузьмин:
Witaj, Dima! Dla Ciebie i Twoich bliskich oraz znajomych - "Anna German - Biały Anioł" http://eiba.pl/cy
Wiem, że Wy, Rosjanie, kochacie Panią Annę... :)Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska