Login lub e-mail Hasło   

Marynistyka na pocztówkach

Wysyłanie pocztówek początkowo budziło zgorszenie jako, iż uważane one były za zbyt jawną formę korespondencji. Trudno określić kto zaprojektował pierwszą z nich, jednak ......
Wyświetlenia: 1.081 Zamieszczono 02/02/2013

Wysyłanie pocztówek początkowo budziło zgorszenie jako, iż uważane one były za zbyt jawną formę korespondencji. Trudno określić kto zaprojektował pierwszą z nich, jednak początki wydawania pocztówek datuje się na XIX wiek. W tym też wieku, wraz z bardzo popularnym motywem miast pojawił się motyw marynistyczny.

Okres od końca XIX wieku aż do zakończenia I wojny światowej był tzw. ,,złotym okresem pocztówki”, w którym masowo produkowano i kupowano kartki pocztowe, a sprzedający prześcigali się w ilości i różnorodności motywów. Wśród tych, które zawierały motyw żeglarski można wyróżnić pewne tendencje.

 

Statki, które zapisały się na kartach historii

Jednym z motywów, który często pojawiał na pocztówkach były słynne statki. Na wielu widokówkach uwieczniony został Titanic, brytyjski statek-legenda, który zatonął w czasie swojego dziewiczego rejsu po zderzeniu z góra lodową, a także jego jednostka siostrzana Britannic (zatonęła po tym jak wpadła na minę). Równie popularny i często uwieczniany był brytyjski statek oceaniczny RMS Lusitania np. na pocztówce Cunard Line (został zatopiony przez niemiecki okręt podwodny U-20). Akcent Polski wprowadzają natomiast liczne przedstawienia trójmasztowego żaglowca ,,Dar Pomorza” czy ORP Błyskawica.

 

Ważne rocznice i wydarzenia sportowe

Pocztówki były i nadal są wydawane także dla upamiętnienia ważnych z punktu widzenia historii żeglarstwa wydarzeń, a także okrągłych rocznic. Przykładem są pocztówki żeglarskie z Regat Unity Line wydawane wspólnie przez Piotra Stelmarczyka oraz Marka Lisowskiego. W roku 2010 do obiegu wprowadzone zostały m.in. widokówki z jachtem ,,Hajduk”. Z okazji ubiegłorocznych XII regat, wydano natomiast kolejne cztery kolejne widokówki. Pierwsza z nich przedstawia: jacht ,,Wisłę” i upamiętnia 50 rocznicę żeglowania kpt Adama Lisieckiego. Trzy kolejne stanowią żywe świadectwo okrągłych rocznic budowy jachtów: 40 rocznicę budowy jachtu ,,Karfi”, tę samą jachtu ,,Truxa”, a także 100 jachtu ,,Wespe”.

 

Pocztówki dziś

Po dziś dzień praktykowana jest tradycja związana z wydawaniem pocztówek z motywem żeglarskim. Motyw stał się bardzo popularny w związku z rozwojem turystyki, jako, że tradycja wysyłania kartek do bliskich wciąż jest podtrzymywana. W praktycznie każdej nadmorskiej miejscowości, w której można aktywnie uprawiać sporty wodne oraz znajduje się port można kupić pocztówki z motywem żeglarskim np. w Gdyni czy licznych ośrodkach na Mazurach. Pocztówki z tym motywem można także często nabyć w Muzeach Morskich czy Muzeach Marynarki Wojennej. Warto wspomnieć o pocztówkach, które są replikami słynnych obrazów np. ,,Impresja. Wschód Słońca” Clauda Moneta. Takie obrazy na pocztówkach najczęściej można spotkać w muzeum, w którym dany obraz jest przechowywany. Ich kupno jest tanim rozwiązaniem zwłaszcza tam, gdzie występuje zakaz fotografowania.

 

Pocztówki mają swoją długą historię. Po dziś dzień stanowią dla wielu osób pamiątkę z miejsca pobytu wakacyjnego. Część osób, zwłaszcza pasjonatów żeglarstwa może się pochwalić bogatą kolekcją pocztówek z motywem żeglarskim, wśród których można znaleźć prawdziwe perełki- wizerunki statków, które zostały wydane nawet 100 lat temu. Unikatowe egzemplarze można czasem kupić na aukcjach czy wystawach, przy czym im mniejsza ilość wydanych egzemplarzy i bardziej odległa data wydania takiej pocztówki tym wyższa jest jej cena.

Podobne artykuły


12
komentarze: 32 | wyświetlenia: 954
11
komentarze: 40 | wyświetlenia: 959
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 788
10
komentarze: 11 | wyświetlenia: 496
10
komentarze: 1 | wyświetlenia: 913
10
komentarze: 14 | wyświetlenia: 477
10
komentarze: 7 | wyświetlenia: 902
10
komentarze: 5 | wyświetlenia: 1087
9
komentarze: 0 | wyświetlenia: 630
9
komentarze: 25 | wyświetlenia: 313
9
komentarze: 2 | wyświetlenia: 558
9
komentarze: 36 | wyświetlenia: 735
9
komentarze: 1 | wyświetlenia: 619
9
komentarze: 12 | wyświetlenia: 714
9
komentarze: 34 | wyświetlenia: 689
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

Mam ich kilka sprzed ponad 100 lat .. są historią tamtych lat a i pismo do dziś choć piórem pisane odrobinę zblakło lecz jest widocznym znakiem charakteru nadawcy ..Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska