Login lub e-mail Hasło   

Dlaczego się zakochujemy, a później rozczarowujemy?

Dlaczego się zakochujemy, a później rozczarowujemy?„On był taki niesamowity, przystojny, inteligentny… nie mogła mu się oprzeć.”
Wyświetlenia: 794 Zamieszczono 02/02/2013

„Kiedy go poznałam wydawał się bardzo zaradnym życiowo człowiekiem. Był miły, uprzejmy, zabierał mnie w ciekawe miejsca, mówił o rzeczach bardzo interesujących. Wszystko wyglądało idealnie.”

„Czułam się przy nim taka szczęśliwa, cały świat przestał istnieć, byliśmy tylko my dwoje, a cała reszta pozostała w naszym cieniu”

„Poznałam go w klubie fitness. Wydawał się bardzo spokojnym, opanowanym człowiekiem. Był dobrze zbudowany, elokwentny i potrafił mnie rozśmieszyć. Ciężki mi było podjąć inną decyzją jak po prostu się z nim związać.”

 

W dzisiejszej dobie pośpiechu, bardzo trudno jest nam właściwie wybrać i znaleźć wymarzonego partnera. Wszystko pragniemy szybko, idealnie i bez problemowo. Marzymy, że uda nam się poznać swoją miłość w idealnych okolicznościach. Sami tworzymy sobie miłosny scenariusz, żyjąc nim i nie zwracając uwagi na sprzeczne z nim sytuacje.

Bardzo często zakochujemy się nie w ludziach, ale obrazach na ich temat. Sami dopowiadamy sobie mnóstwo zalet, wartości, atutów i przekonań, które budują w nas pewność tego, że dokonujemy dobrego wyboru. W dużej mierze nasze wybory podszyte są lękiem, chęcią zaspokojenia naszych potrzeb, wyobrażeniami na temat życia z drugim człowiekiem oraz doświadczeniu wszystkich korzyści, jakie za tym stoją.

Najlepiej… Right now!

Czytając wypowiedzi z początku artykułu, możesz zobaczyć, że tak naprawdę osoby, które o tym mówiły kochały obraz tych osób, o których wspominały. On liczył się najbardziej. Żadne sygnały ostrzegawcze nie miały znaczenia. Liczyło się tylko to, co chcieliśmy zobaczyć. W takich chwilach nie zastanawiamy się jak będzie wyglądało nasze życie codzienne z takim człowiekiem.

Wyobrażenia na temat idealnej miłości naprawdę potrafią zrobić nam niezły kocioł w głowie. Za wszelką cenę chcemy spełnić nasz romantyczny scenariusz, który sobie stworzyliśmy. Żyjąc jedynie obrazami tracimy kontakt z rzeczywistości i przestajemy dostrzegać, jaka ona jest naprawdę. Nie dostrzegamy wad, akceptujemy to, czego normalnie byśmy nie zaakceptowali, znosimy grymasy, brak porozumienia i doświadczenia prawdziwej jedności i bliskości z drugim człowiekiem. Wszystko, dlatego, ponieważ kochamy obraz, który stworzyliśmy sobie na temat tej osoby i jeśli poznamy prawdę to odkryjemy, że byliśmy w błędzie, a naszego ego w tym momencie zaczyna uruchamiać szereg mechanizmów obronnych, bo w końcu ono nie może się mylić.

Dlatego boimy się dostrzec prawdę. Jestem przekonany jednak, że od początku było mnóstwo sygnały potwierdzających fakt, że nie koniecznie z tą osobą stworzymy idealny związek, więc żeby nie zburzyć naszego idealnego obrazu, musieliśmy sobie coś „dorysować” oraz „zatuszować” prawdę. W ten właśnie sposób zaczynam kochać nie ludzi, ale obrazy, jakie sobie stworzyliśmy.

Co dzieje się dalej? No cóż rzeczywistość w końcu da o sobie znać i nasz obraz będzie musiał się z nią skonfrontować, a wtedy pojawi się cierpienie, ponieważ tracimy coś, co tak pozwalało nam odczuwać odpowiednie emocje i budować wyobrażenia. My jednak nie chcemy tego tracić. To sprawia, że czujemy się bezpiecznie, komfortowo i po prostu dobrze. Nie będziemy musieli znów być sami, spędzać noce zastanawiając się czy zasługujemy na miłość i czy kiedykolwiek pojawi się ktoś w naszym życiu.

Kolejnym z powodów, dla, którego nieszczęśliwie się zakochujemy jest fakt, że po prostu zbyt silnie pragniemy samego uczucia miłości. Nie zakochujemy się ludziach, ale w samym tym uczuciu. To tak jak narkoman. On nie kocha narkotyków on kocha to, co one mu dają. Stan, myśli, które się wtedy pojawiają, uczucia i doświadczenia, jakie dzięki temu doznaje.

Widzisz, jeśli nie masz kontroli nad własnym umysłem to zaprowadzi Cię on do miejsc, które nie koniecznie mogą się okazać dla Ciebie dobre. Po umysł potrzebuje emocji, chwiejny umysł. Pokuszę się tutaj o powiedzenie, że umysł trzeba wytresować jak psa. Jeśli będzie bezpańskie zacznie się szlajać na lewo i prawo, jeść śmieci i zaliczać co popadnie, ponieważ to sprawia, że się nie nudzi. Nuda to jednak nic innego jak chęć rozwinięcia własnego potencjału. Natomiast, jeśli nie wybierzesz świadomie, co chcesz zrobić ze swoim życiem, Twój umysł będzie reagował zupełnie automatycznie chcąc doświadczyć różnych rzeczy.

To wtedy ludzie budzą się i mówią:

„Jak mogłam być taka ślepa”

Nie byłaś ślepa złotko. Jedynie byłaś nieświadoma i pozwoliłaś by prowadziło Cię narzędzie, które w swojej istocie nie jest ani złe ani dobre, ale wykorzystanie jego może przenieść jedno lub drugie.

Dlatego zaobserwuj u siebie te mechanizmy. Czy nie koloryzujesz od samego początku drugiego człowieka oraz czy nie zakochujesz się w byle kim, ponieważ pragniesz na siłę doświadczyć tego wspaniałego uczucia, którego chęć doświadczenia spotęgowały w Tobie media i książki?

Świadomości życzę. Nie tylko w wyborze partnera, ale również w codziennym życiu.

Jeśli chcesz ja pogłębić, zapraszam na warsztat.

 

Pozdrawiam Ciepło

Tander

www.unikalna-kobieta.pl

Podobne artykuły


13
komentarze: 62 | wyświetlenia: 1196
13
komentarze: 93 | wyświetlenia: 717
13
komentarze: 9 | wyświetlenia: 1351
13
komentarze: 25 | wyświetlenia: 1588
13
komentarze: 68 | wyświetlenia: 926
12
komentarze: 4 | wyświetlenia: 1315
12
komentarze: 31 | wyświetlenia: 1543
12
komentarze: 5 | wyświetlenia: 1319
12
komentarze: 72 | wyświetlenia: 722
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 402
11
komentarze: 81 | wyświetlenia: 1106
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 911
11
komentarze: 65 | wyświetlenia: 1207
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

  berni*,  02/02/2013

W nowych związkach pierwszy okres to fascynacja. Po pewnym czasie mija, lub pogłębia się. Bardzo często z biegiem czasu, właśnie odkrywamy drugą osobę. Ponieważ miłość jest ślepa, nie dostrzegamy dawanych nam znaków i sygnałów. Tylko trzeźwa, chłodna ocena, zachowań, pozwoli nam uniknąć rozczarowania. Słowa muszą mieć twarde poparcie czynami, jeśli to nie idzie w parze...

A może to naiwność zaślepia .. dajemy zaufanie scenkom jakie są odgrywane na naszych oczach.. wzbudzają one emocje zależne od naszych pragnień.. i tak faktycznie to pragnienie pożądania zwycięża .. a my to zwiemy "miłością".. kiedy jest nie do zdobycia .. rozczarowanie nas wita ..

  Remter,  02/02/2013

@wanek: ona wynika z braku wiedzy jakie dają doświadczenia poznania poprzez obserwację, na którą jak autor pisze brak nam czasu ..

  Remter,  02/02/2013

@wanek: a te podpowiadają o naszym braku .. zauważyłam , że tylko doznawanie bólu pomaga nam wzrastać życiowo .. tam gdzie nic się nie dzieje .. to ludzie tacy jacy byli 40 lat temu .. zestarzeli się a w ich jestestwie nie widac zmian .. dlatego ból jest nieraz nam pomocny ..

  Remter,  02/02/2013

@wanek: Dlatego się mówi, ze tylko młodzi są w stanie zmieniać się .. bo nie są skostniali .. ja ją rozumiem.. dla niej ten świat w jakim żyje, to nie jej świat w jakim żyła jak była młoda , tamte wartości, których strzegła i miała dla nich autorytet zanikają .. widzi ich śmierć.. nie potrafi sobie odpowiedzieć - dlaczego ..

  Elba,  03/02/2013

Żyjemy w takich zabieganych czasach (a może tylko tak nam się zdaje?), że ludziom już go nie starcza dla innych. Kupują wszystko gotowe w sklepach. Ale ponieważ nie ma sklepów z przyjaciółmi, nie mają więc przyjaciół :)
A tak w ogóle, to każda miłość trwa tak długo, na ile zasługuje...Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska