Login lub e-mail Hasło   

Jak zniknąć z Internetu?

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://like-a-geek.jogger.pl/2011/10/17/(...)rnetu/#
Chcesz skasować swoje strony WWW i konta Facebooka, NK.pl, Google+ oraz Twittera, ale nie wiesz jak zniknąć z Internetu? Oto rozwiązanie podane na tacy.
Wyświetlenia: 20.589 Zamieszczono 02/02/2013

Tekst: i MS

Nic dziwnego, że nie wiesz jak zniknąć z sieci. To trudna sprawa, a w dodatku wynik jest niepewny. Razem z osobą o nicku MS wyjaśniamy jak wykasować swoje dane z sieci.

MS nie istnieje w sieci. Po przeczytaniu Sposobu leniwego bloggera na tysiące odwiedzin postanowił podzielić się z czytelnikami Like a geek sposobami jak zniknąć z Internetu.

Czy zawsze możesz usunąć swoją stronę?

MS: Oczywiście najwięcej danych publikuje się na własnych stronach, zwłąszcza na blogach. Jednocześnie mam największą kontrolę nad własnymi stronami. Mogę w dowolnej chwili ukryć wybraną treść albo ją usunąć. Moje strony nie są zależne od nikogo. Kiedy zakładałem strony nie myślałem o jej usuwaniu, a to jeden z wielu błędów jakie popełniłem.

Marcin: Podkreślę przy tym, że własna strona to nie strona na platformie blogowej (np. Blogger/Blogspot, Tumblr, Jogger itd.). Nawet jeśli masz opcję zamknięcia swojej strony (a nie zawsze masz), to dane i tak zostaną w bazie właściciela platformy blogowej. Pomijam już sytuację, w której operator sam zamknie twojego bloga odcinając Cię od dostępu do danych w bazie…

Nie radzę również w całości usuwać konta na platformie blogowej: dane zostaną w bazie, a Ty nie będziesz miał dostępu do swojego konta. To głupie. Lepiej już ustawić w szablonie, żeby wyświetlała się pusta strona.

MS: Własne strony powinno się stawiać na własnym hostingu. To jedyny sposób, żeby mieć nad nimi kontrolę.

Jak usunąć kopie twoich danych z internetowych archiwów

Po usunięciu bloga albo innej strony pojawia się jeszcze problem z kopiami rozsianymi po Internecie. Najpopularniejsze archiwum Internetu to chyba Web Archive – strona zawierająca kopie większości serwisów sprzed nawet 10 lat! W Web Archive można sprawdzić jak wyglądał Onet 17 stycznia 2006 roku.

Żeby uchronić się przed programami robiącymi kopie strony, należy w głównym katalogu strony umieścić plik robots.txt z zawartością:

User-agent: * Disallow: / Disallow: /cgi-bin/

I ustawić mu takie prawa dostępu, żeby każdy mógł go odczytać (444).

Ten plik mówi robotom indeksującym Internet, że nie mogą indeksować naszej strony. Po jakimś czasie Web Archive usunie również stare kopie strony, którą chcemy skasować.

Marcin: przy pomocy generatora możesz też zablokować dostęp tylko wybranym robotom, do wybranych katalogów itd. Działa to również na Google. Niestety tu pojawia się kolejna wada platform blogowych: zwykle nie możesz umieścić własnych plików na serwerze, więc nie usuniesz swoich stron z indeksu. I jeszcze jedna sprawa: plik jest tylko sugestią dla programu. Duże firmy stosują się do informacji z pliku, ale niektóre crawlery po prostu go ignorują.

Jak zniknąć z wyników wyszukiwania Google?

MS: Strony zapisuje również Google: jeśli strona nie istnieje, możesz spróbować wpisać jej adres w Google i obok wyniku wyszukiwania kliknąć mały przycisk "Kopia". Google wyświetli zapisaną w pamięci kopię strony.

Wykluczenie strony z wyników nie jest proste i zależy od sytuacji. Jeśli strona ma zostać całkowicie usunięta, trzeba tak skonfigurować serwer, żeby zwracał kod 404 (np. usuwając główny plik generujący stronę z serwera, często nazywa się index.php) i jednocześnie umieszczając w katalogu głównym plik robots.txt taki jak powyżej. W innych przypadkach polecam artykuł z pomocy Google.

Marcin: I znów Cię zasmucę. Google usunie stronę z wyników, ale prawdopodobnie zostawi ją na swoich serwerach. Świadczy o tym m.in. fakt, że usunięte blogi można nadal przeglądać przez czytnik RSS, nawet jeśli kanał już nie istnieje. W Google Readerze da się odtworzyć całą usuniętą stronę po prostu przewijając kanał RSS do końca.

Czy usuwać konto Facebooka?

Marcin: To tyle o stronach. Dalej na liście mamy Facebooka. Pisałem już o tym jakie są sposoby na usunięcie konta na Facebooku i jak to zrobić w kilku kliknięciach.

MS: pisałeś też, że również Facebook zostawia na serwerach zdjęcia, nawet wiele miesięcy po ich usunięciu. Korzystając z tego portalu oddaje się niezależność w ręce jego właścicieli. Tak jak napisałeś wyżej, usunięcie konta to nie najlepszy pomysł, bo nic już nie da się zrobić z tymi danymi. Bartek Popiel pisał kiedyś dlaczego powinieneś mieć własny ebiznes. Kolejnym z powodów jest właśnie posiadanie kontroli nad danymi. Teraz to Facebook ma nad nimi kontrolę. Nie ma się czemu dziwić, że reklamy na FB są takie skuteczne.

Marcin: ja mimo wszystko zostawiłbym swoje konto. Być może kiedyś pojawi się możliwość całkowitego usunięcia swoich danych.

MS: Pewną namiastką niezależności na FB jest fanpage. Fanpage zniknie automatycznie, kiedy jego jedyny administrator usunie swoje konto.

Jak usunąć fanpage?

Marcin: możesz też usunąć fanpage dosłownie trzema kliknięciami bez kasowania konta.

 1. Uświadom sobie, że wykonując cztery kolejne kroki całkowicie usuniesz swój fanpage, dostęp do listy wpisów, fanów, przesłane zdjęcia itd.
 2. na stronie fanpage'a klikasz Edytuj stronę,
 3. w bocznym panelu wybierasz Zarządzaj uprawnieniami,
 4. w sekcji usuń pozycję strona klikasz Usuń trwale stronę [nazwa]
 5. potwierdź nieodwracalne usunięcie strony klikając Usuń

I już, nie masz fanpage'a.

Jak usunąć konto Twittera?

MS: Całkiem prosto można usunąć konto Twittera. Jeśli zastanawiamy się jak zniknąć z sieci w Polsce, to ten serwis ma małe znaczenie, ale na świecie jest całkiem popularny. Usunięcie profilu z Twittera zajmie kilka minut, ale będziemy musieli odczekać miesiąc, aby dane zniknęły z sieci.

 1. Należy wejść na stronę http://twitter.com/settings/account
 2. na samym dole kliknąć Deactivate my account,
 3. zapoznać się z informacjami o tym, że za 30 dni Twitter całkowicie usunie wszystkie dane,
 4. kliknąć Okay, fine, deactivate @[nazwa],
 5. wpisać hasło i potwierdzić chęć deaktywacji konta klikając OK,
 6. odczekać 30 dni bez logowania, aby konto zostało w pełni usunięte (przez te 30 dni będzie nieaktywne i będzie można je aktywować ponownie logując się).

Marcin: Interesujący jest punkt, który mówi, że jeśli będziesz chciał założyć nowy profil na Twitterze na ten sam e-mail, musisz przed usunięciem konta zmienić e-mail na inny. Wynika z tego, że Twitter przechowuje listę e-maili osób, które usunęły swój profil. Sprawdziłem, że przechowuje również stare nazwy użytkownika (prawdopodobnie po to, żeby ktoś nie założyć drugiego konta z taką samą nazwą). Kłóci się to z informacją, że wszystkie dane zostaną usunięte. GIODO pewnie przyznałby mi rację, że zestaw: e-mail marcin@kosedowski.com i nazwa użytkownika kosedowski jest daną osobową.

Jak usunąć dane osobowe z NK?

MS: dorzućmy jeszcze opis jak usunąć konto na NK i będziemy mieli komplet.

Marcin: skasowanie konta na NK.pl wcale nie jest takie proste. NK.pl (dawniej Nasza-klasa.pl) przy zwykłym skasowaniu konta, zostawiasz wszystkie sobie dane osobowe do dyspozycji serwisu. Musisz więc najpierw usunąć dane, a dopiero potem konto. Dane usuwasz za pomocą formularza kontaktowego.

 1. Logujesz się do NK.pl,
 2. wchodzisz na stronę http://nk.pl/#support,
 3. wybierasz z listy Moje konto jako kategorię pytania,
 4. wybierasz z listy Chcę usunąć swoje dane osobowe jako temat,
 5. przewijasz FAQ i (w końcu) klikasz Przejdź do formularza kontaktowego
 6. W formularzu piszesz: Na podstawie ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych oraz Art. 5 Regulaminu Serwisu nk.pl proszę o usunięcie wszystkich danych osobowych dotyczących konta powiązanego z adresem [twój e-mail na który jesteś zalogowany] z baz danych administrowanych przez Nasza Klasa Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością oraz zaprzestania udostępniania tych danych innym podmiotom.
 7. W ciągu 48h otrzymasz e-mail z prośbą o potwierdzenie żądani usunięcia danych, na który musisz odpowiedzieć
 8. NK.pl w ciągu 30 dni poinformuje Cię o usunięciu danych.

Jak usunąć konto na NK?

MS: dopiero teraz możesz dezaktywować konto z NK:

 1. Zaloguj się na swoje konto w NK,
 2. z górnego menu wybierz profil → Edytuj profil
 3. wybierz zakładkę Zaawansowane,
 4. z listy wybierz opcję Usuń konto,
 5. zaznacz Usuń także moje zdjęcia z galerii szkolnych i klasowych,
 6. wprowadź swoje hasło,
 7. aby wykasować swoje konto bez łatwej możliwości odwrotu, kliknij usuń konto.

Marcin: niestety konto nie zostanie w pełni usunięte. Jeśli spróbujesz zalogować się z dotychczasowymi danymi, dostaniesz informację, że możesz ponownie aktywować konto jeśli skontaktujesz się z administracją.

Usuwanie profilu Google+

Następne w kolejce jest usunięcie profilu Google+. Tu pojawia się problem, bo Google integruje ze sobą wiele usług. Ile ich jest, możesz przekonać się wchodząc na stronę usuwania całego konta Google: https://accounts.google.com/b/0/DeleteAccount (możesz na nią bezpiecznie wejść, usunięcie konta wymaga jeszce wpisania hasła).

Pewnie nie chcesz tracić dostępu do Gmaila, Google Docs, playlist na YouTube czy wszystkich wpisów w blogu na Bloggerze. Możesz jednak spróbować usunąć profil w Google Plus. Spróbować to słowo użyte przez Google w formularzu usuwania konta: Google informuje Cię, że spróbuje usunąć powiązania między kontem Google+, a kontem Google.

 1. Wejdź na plus.google.com,
 2. kliknij na ikonę zębatki w prawym górnym rogu (Google+ Settings)
 3. przejdź do zakładki Account Overviwe / Ustawienia konta
 4. kliknij Delete profile and remove associated social features / Usuń profil i powiązane funkcje społecznościowe aby usunąć profil w samym serwisie społecznościowym Google+
 5. nie klikaj Close account and delete all services and info associated with it / Zamknij konto i usuń wszystkie usługi oraz powiązane z nimi dane - w tym przypadku straciłbyś dostęp do wszystkich usług Google (Docs, Bloggera, Gmaila itd.)
 6. Zaznacz Delete Google+ content / Usuń zawartość usługi Google+.
 7. Zapoznaj się z informacjami, że stracisz znajomych z Google+, informacje o kręgach itp., ale twoje zdjęcia z Picassy i kontakty z Gmaila będą nadal dostępne.
 8. Jeśli chcesz przetłumaczyć te informacje, dodaj do adresu strony ?hl=pl i naciśnij enter
 9. Zaznacz pole przy Wymagane: Zdaję sobie sprawę, że usunięcia tej usługi nie można cofnąć i że danych, które usuwam, nie można przywrócić. </ Required: I understand that deleting this service can't be undone and the data I delete can't be restored.
 10. Nieodwracalnie usuń profil Google+ klikając: usuń wybrane usługi / Remove selected services

Czy Google wykasuje dane powiązane z twoim kontem?

Google, w ciągu bliżej niesprecyzowanych najbliższych dni, postara się usunąć informacje z twojego profilu Google+. Google nie informuje czy te dane znikną z serwerów firmy. To, że kopie usuniętych stron są nadal dostępne przez RSS (Feedburner należy do Google), sugeruje, że Google może trzymać również inne dane.

MS: to tylko pokazuje jak Google uzależnia nas od swoich usług. Kiedy postanowiłem zniknąć z sieci, nie mogłem tego zrobić, bo straciłbym dostęp do Gmaila. Używam tego adresu do logowania się do innych serwisów. Gdybym skasował Gmaila, nie mógłbym np. zmienić hasła na innych stronach – zwykle wymaga to kliknięcia w link przesłany e-mailem. Posiadanie e-maila we własnej domenie zdecydowanie podniosłoby moją niezależność od Google – rejestratora domeny czy hosting poczty zawsze można zmienić.

Usuwanie innych danych

Marcin: no właśnie. Pojawia się problem z innymi danymi rozsianymi po sieci. Kiedyś czytelnicy Like a geek szukali danych, które sam udostępniłem i udało im się uzyskać naprawdę sporo informacji o mnie. Żeby je usunąć musiałem się nieźle natrudzić. O ile prywatne firmy szybko kasowały dane po wysłaniu e-maila powołującego się na ustawę, to przy instytucjach państwowych musiałem dzwonić i dopraszać się o przekierowanie mnie do administratora danych osobowych, a różnego typu panie Krysie z dziekanatów mówiły, że u nich nie ma takiego stanowiska ani żadnych baz danych osobowych i utrudniały współpracę.

Czy da się zupełnie zniknąć z Internetu?

MS: Taka już jest polska specyfika. Spotkała mnie podobna sytuacja, w której do tej pory nie mogę usunąć kilku artykułów opublikowanych na różnych stronach. To dla mnie i – mam nadzieję – dla twoich czytelników nauka na przyszłość, żeby wszystkie dane umieszczać w miejscach, z których będę mógł je usunąć, najlepiej we własnych serwisach.

Marcin: Jasne! Nie bez powodu powtarzam od lat, że wszystko co trafia do sieci, zostanie tam na zawsze. Niestety nie da się napisać jak zniknąć z Internetu i w 100% chronić swoją prywatność.

Uwaga! Gdyby współautor artykułu chciał ujawniać swoją tożsamość, na pewno by to zrobił. Wszystkie komentarze spekulujące kim jest, a kim nie, będą kasowane.

Podobne artykuły


111
komentarze: 32 | wyświetlenia: 61389
54
komentarze: 56 | wyświetlenia: 32865
54
komentarze: 68 | wyświetlenia: 31551
50
komentarze: 27 | wyświetlenia: 63946
49
komentarze: 18 | wyświetlenia: 65362
39
komentarze: 50 | wyświetlenia: 23570
39
komentarze: 30 | wyświetlenia: 29277
37
komentarze: 9 | wyświetlenia: 28810
36
komentarze: 37 | wyświetlenia: 23951
34
komentarze: 21 | wyświetlenia: 26509
32
komentarze: 76 | wyświetlenia: 12730
 
Autor
Dodał do zasobów: Darwolf
ArtykułPrywatny oznacza często: zamknięty w sobie. Trzeba uważać by z jednej fobii nie wpaść w drugą ... usuwając wszystkie swoje ślady na ziemi, możemy doprowadzić do sytuacji, gdy pozostanie nam już tylko tabliczka na grobie: NN (nikomu nieznany).

  Tomasz Het  (www),  03/02/2013

Ja nie mam gg, fb i nic takiego. Nie potrzebuję tego a niektórzy niestety żyją tymi portalami jak facebook.

  Darwolf  (www),  02/05/2013

Właśnie dlatego, zgodnie z zasadą, że "lepiej zapobiegać niż leczyć" :) omijam z daleka wszelkie fejsbuki i im podobne, a z googlem się pożegnałem...

Wszystko co trafia do sieci w niej zostaje na zawsze!

@Paweł Bozanowski: Ja bym poszerzył jeszcze to stwierdzenie że wszystko co trafia do komputera podpiętego do sieci dostaje już na zawsze w sieci:)

  nataliach  (www),  09/07/2013

nigdy nie da się usunąć wszystkiego

Bardzo dobry artykuł, ale by to tylko wierzchołek góry lodowej. Wiele informacji jest powielanych bez naszej wiedzy i zgody (przykładowo dane przedsiębiorców). Ciężko to usuwać.

  carpin  (www),  01/10/2013

Ostatnio obiła mi się o oczy adres strony, która automatycznie niby usuwa dane osobowe z internetu. Oczywiście polega to na tym, że podajemy dane logowania do FB, NK czy innych społecznościówek,a automat je usuwa. Z doświadczenia wiem, że jak ktoś mocno zaistniał w Internecie, to później bardzo ciężko wszystkiego się pozbyć i "zniknąć".

Ciekawe informacje na ten temat tu zamieściłeś, choć wydaje mi się, że zawsze gdzieś zostaną jakieś kopie, zdjęć ze zmienioną ścieżką, nazwą itp.

  robrt1  (www),  22/10/2013

Ciekawe. Pytanie tylko, czy w ogóle opłaca się próbować zniknąć z sieci ? Jeśli nie ma 100 % gwarancji... Swoją drogą to chyba pora zadać pytanie - czy nie było by sprawiedliwie, aby była prosta opcja, żeby po prostu zniknąć całkowicie z internetu ? Bo jak widać usuwanie konta z poszczególnych serwisów to tor z przeszkodami.

dobry artykuł :) dużo osób dopiero po fakcie orientuje się że w google są o nich pełne informacje i chce się ich pozbyć.

Ciekawy tekst, jednak uważam, że informacja raz wrzucona do sieci pozostaje tam na zawsze. Trzeba tylko umieć ją znaleźć.

  marekkw  (www),  29/10/2014

Fajnie napisane, ale to nie tak szybko. Teraz trzeba liczycz na cached infromacje w google.

  niezalzny  (www),  26/11/2014

powierzchownie może i da się coś usunąć, w bazach jednak zostaje się na zawsze, więc trzeba myśleć co się dodaje.

Czasami przesadnie zwracamy uwagę na naszą nieobecność w internecie, jako osoby na co dzień korzystające z sieci i tak zostawiamy w niej informację o nas samych czy nam się to podoba czy nie, ponieważ google oraz inne strony cały czas gromadzą informację co jak gdzie prze ile itd. a to że nie ma tam naszych zdjęć to tylko kwestia czasu i chęci ponieważ zdalne włączenie kamerki w laptopie czy telef ...  wyświetl więcej

  Darwolf  (www),  17/02/2015

@Alerodzinka: Przypominam, że oprócz google istnieją też takie wyszukiwarki, jak np. Ixquick; a nikt ci zdalnie nie włączy kamerki, której nie masz, lub która fizycznie jest odłączona od urządzenia. Warto pamiętać o takich "archaicznych" sposobach, jak wyciągnięcie wtyczki;)

  Genituram  (www),  07/11/2015

Wystarczy od początku działania w internecie kierować się rozsądkiem i nie umieszczać nieodpowiednich treści.

  moloton  (www),  13/01/2016

Dobrze napisane, szkoda tylko, że Google Reader już nie istnieje, dobry czytni był.

  INTERLINGO  (www),  01/02/2016

Co jak co, ale konta typu facebook są bardzo przydatne. Przykładowo, można polubić fanpage o robieniu stron internetowych i być na bieżąco z najnowszymi rozwiązaniami. Kwestia umiejętności korzystania z różnych rzeczy jako przydatnych narzędzi.
Pozdrawiam

Niestety nie da się całkowicie zniknąć z internetu....:)

  jacol16  (www),  08/04/2016

Bardzo ciekawy artykuł. Każdy powinien mieć tego świadomość

  tolek15  (www),  11/04/2017

Artykuł bardzo pomocny:)Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska