Login lub e-mail Hasło   

Jak stworzyć stronę WWW gdy nie umiem programować?

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://gorzbi.pl/jak-stworzyc-strone-www(...)amowac/
Strona WWW podstawowym narzędziem życia i sukcesu biznesu w Internecie. I w ogóle nie trzeba być programistą żeby postawić system typu sklep, blog czy inny...
Wyświetlenia: 2.965 Zamieszczono 05/02/2013

Potrzebna mi strona…?

Zaistnieć w Internecie a może raczej pokazać się w Internecie – siebie, swój produkt, usługę można z pomocą podstawowego narzędzia wykorzystywanego na całym świecie. Jest to oczywiście własna strona Internetowa. Pewnie wielu się z tym nie zgodzi. Stwierdzi, że wcale nie trzeba mieć własnej strony. Można się reklamować wykorzystując inne serwisy. Tak można. Ale po co nabijać kieszenie innych? Kiedy z niewielką inwestycją (jeśli dobrze człowiek poszuka to serwer znajdzie w koszcie ok. 50zł w skali roku, a domena to jakieś 25zł, oczywiście rok później będzie pewnie drożej) można samemu sobie stworzyć miejsce w sieci. Sami będziemy o nie dbali i rozwijali w takim kierunku w jakim nam się podoba. Wygodniej zmieniać i kontrolować w pełni coś co jest nasze, a nie narzucone z góry przez inne serwisy/reklamodawców. Własna strona to także swojego rodzaju wizytówka, a dobra wizytówka potęguje wizerunek dobrej marki w sieci. Dlatego warto jest mieć swój własny serwis i dbać o niego. Użytkownicy obserwują, wystawiają oceny, przekazują informacje innym. Tak buduje się obraz marki w Internecie, dlatego warto robić to samemu a nie przekazywać wszystko innym.

Ale ja nie umiem tworzyć stron…  

Chciałoby się powiedzieć „God bless America” ale powiem raczej inaczej „God bless CMS”. Obecnie rozwój technologii internetowych jest na takim poziomie, że powstają różnego rodzaju narzędzia, które mają nam tylko ułatwiać życie w Internecie. Kiedyś strony WWW miały bardzo proste układy, niewiele elementów, trochę grafiki i głównie sama treść. Oczywiście nikt nie mówi, że to było łatwe ale obecnie napisać taką prostą stronę to nie jest wyzwanie dla kogoś kto ma podstawową wiedzę o HTML (język tworzenia stron WWW interpretowany przez przeglądarki). Stronę można było napisać kodem HTML dosłownie w notatniku. Obecnie utworzenie strony wymaga pewnej wiedzy o standardach językowych, budowie strony, jej kodzie, znacznikach, skryptach wspomagających działanie strony czy innych językach służących do pisania stron. Nie każdy jest programistą i nie wie jak się za to zabrać. A dostrzega potrzebę posiadania własnej strony bo Internet to przyszłość. Taki użytkownik ma kilka wyjść:

- zlecić stworzenie strony komuś innemu i wpędzić się w dodatkowe koszty, to min. 700zł (studenci może biorą trochę mniej) w zależności jak bardzo rozbudowana jest strona

- poddać się ? – nie wiem nie umiem, nie będę korzystał z tego Internetu; błąd !!

- uczyć się programowania? To może zająć całe wieki…

- a może by tak samemu? I tu z pomocą przychodzą systemy CMS

CMS…

Content Management System czyli tzw. System Zarządzania Treścią. Jest to nic innego jak program. Program do tworzenia treści w Internecie w postaci stron WWW. Jest to potężne narzędzie jakie użytkownik może dostać na rękę i od razu budować swoją stronę. Gotowy szablon stron z kodem w który nie trzeba aż tak bardzo ingerować. Wszystko jest w menu takiego programu i generalnie odbywa się na zasadzie „zaznacz, kopiuj, wklej”. Do takiego oprogramowania często jest dołączone wiele gotowych szablonów stron i tylko wybieramy który nam najbardziej odpowiada. W Internecie można znaleźć wsparcie dla takiego oprogramowania i samemu poszukać szablonu, który chcemy wykorzystać dla własnych celów czy też określonych dodatków, które chcemy umieścić u siebie na stronie a nie ma ich w standardzie oprogramowania. Rynek CMS rozwija się w bardzo dużym tempie i powstają różne oprogramowania, a każde może służyć czemu innemu. Wsparcie ze strony programistów jest ogromne. Dlatego najpierw trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie czemu ma służyć moja strona WWW, jakie ma spełniać funkcje, czy to będzie blog, sklep internetowy, zwykła strona, wizytówka czy jeszcze co innego? I w zależności od potrzeb dobrać odpowiednie oprogramowanie. Dla przykładu obecnie najlepsze i najpopularniejsze systemy CMS dla danej strony to:

- blog – WordPress

- sklep internetowy – Prestashop

- serwis, strona – Joomla

Są oczywiście inne, ale ta trójka jest chyba najbardziej popularna a co ważne darmowa. Stale rozwijane, ciągle z nowościami, każdy znajdzie coś dla siebie. Wystarczy ściągnąć oprogramowanie, zainstalować, dobrać odpowiedni szablon i właściwie gotowe. Pozostaje tylko zapełnić treścią i odpowiednią grafiką i mamy stronę WWW. No bo ile osób potrafi samemu napisać „koszyk” dla sklepu internetowego czy system liczenia gotówki za zakupy i wystawiania faktur? A tak wszystko jest już gotowe i czeka żeby się takim gotowcem posłużyć. Oczywiście jest to bardzo uproszczona wersja wydarzeń. Wiadomo, że czasem trzeba się bardziej w to zagłębić aby dokonać takich zmian jakie są nam potrzebne. Jednak CMS jest bardzo dobrym wyjściem zwłaszcza dla początkujących.

Podobne artykuły


111
komentarze: 32 | wyświetlenia: 61622
54
komentarze: 58 | wyświetlenia: 32983
54
komentarze: 68 | wyświetlenia: 31615
50
komentarze: 27 | wyświetlenia: 64090
49
komentarze: 18 | wyświetlenia: 65471
39
komentarze: 50 | wyświetlenia: 23664
39
komentarze: 30 | wyświetlenia: 29402
37
komentarze: 9 | wyświetlenia: 28922
36
komentarze: 37 | wyświetlenia: 24064
34
komentarze: 21 | wyświetlenia: 26590
33
komentarze: 78 | wyświetlenia: 12813
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


cms  pi_uch  (www),  22/09/2013

Nie decydowałabym się na samodzielne tworzenie strony www, jeśli dysponowałbym małą ilością czasu, na pewno nie uda się Nam stworzyć strony internetowej (z której będziemy naprawdę zadowoleni), w kilka minut. Czasem pomoc specjalisty jest niezbędna (nie na każde pytanie znajdziemy odpowiedź w Internecie).

  zielak,  22/01/2020

Profesjonalną stronę warto zlecić firmie, wiele dobrego słyszałem o firmach http://restauracja.online i https://stronex.pl które zajmują się budową stron www, pierwsza z nich oferuje strony dla restauracji z zamawianiem jedzenia online ale wykonuje również strony tradycyjne. Jeśli wymagania nie są wysokie to można samemu spró ...  wyświetl więcejDodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska