Login lub e-mail Hasło   

W małym miasteczku nie ma pracy

Powiatowy urząd pracy odsyła ludzi z kwitkiem, a lokalna gazeta zmniejszyła rubrykę praca do 1/3 strony. To tylko kilka spośród wielu przykładów.
Wyświetlenia: 655 Zamieszczono 11/02/2013

Problem ludzi młodych, udręka ludzi starszych

   Od pół roku przeglądam co tydzień lokalną gazetę. Strona z ogłoszeniami o pracę, na przełomie września i października, była cała zapełniona. Pół strony dla PUP i pól strony dla prywatnych ogłoszeniodawców. W tym jedną szóstą stanowiła rubryka z ludźmi szukającymi pracy. Po czasie, na przełomie stycznia i lutego, dział praca zajmuje tylko pół strony, a szukający pracy to teraz jedna trzecia całego działu. Firmy chcą przyjmować ludzi z orzeczeniem o niepełnosprawności, uciekając z kosztami związanymi z zatrudnieniem. Pojawiają się ogłoszenia o pracy za granicą i budzące wątpliwości oferty dla handlowców z własną działalnością.

   Dla młodych ludzi problem zaczyna się, kiedy rodziców nie stać na opłacenie studiów, życia i mieszkania w większym mieście. Wtedy osoba zderza się z rzeczywistością. U większości ludzi w pewnym momencie pojawia się chęć usamodzielnienia i życia na swoim. Oczekiwanie, aż sytuacja ulegnie zmianie, przesiadując cały ten czas na garnuszku rodziców w pewnym momencie zaczyna być drażniąca dla obu stron. Rodzice coraz częściej zdają sobie sprawę z sytuacji w jakiej znajduje się nasz rynek pracy. Najczęściej dotyka ich to po zwolnieniu, w momencie szukania źródła utrzymania. W niedalekiej przeszłości doszło do masowych zwolnień pracowników w fabryce Fiata w Tychach. Mnóstwo ze zwolnionych było właśnie z powiatu chrzanowskiego. Powiatowy Urząd Pracy zalała fala bezrobotnych. Prawdopodobnie nie będzie pieniędzy na staże i szkolenia.

   Bezrobotni nie pokładają już nadziei w ogłoszeniach z gazet czy internetu. Po rozmowach z grupą osób dowiedziałem się, że ci najbardziej zmotywowani krążą po mieście i zostawiają CV na ladach, licząc na łut szczęścia. Mówią, że chcą dorwać cokolwiek co przyniesie jakiś zysk, że dawno zapomnieli już o pracy swoich marzeń. „Trzeba brać co się nawinie, bo wiem, że za mną na tą posadę jest chętne jakieś 100 osób” - mówi 21-letni Łukasz ze średnim wykształceniem. „Nie ważne czy masz studia czy nie, u nas w mieście kariery nie zrobisz, a mówiąc o karierze myślę o skromnym 2,500zł na miesiąc. Mieszkam sama więc sama opłacam mieszkanie. Pracuję na produkcji wędlin. Żeby osiągnąć próg zarobków, który podałam wcześniej to średnio 12 godzin dziennie, sześć dni w tygodniu i nieraz nadgodziny. Zrobiłam magistra, ale i bez tego dostałabym się do obecnej pracy” - mówi 26-letnia Elżbieta, absolwentka UP w Krakowie.

Przeprowadzka do dużego miasta

   Dużo więcej ofert pracy można znaleźć w większych miastach. Tutaj problemem staje się wysoki koszt wynajmu mieszkania i środków do życia. Trudno jest cokolwiek odłożyć na przyszłość. Większość ludzi żyje z miesiąca na miesiąc lub jak kto woli od wypłaty do wypłaty. Aby zadecydować się na przeprowadzkę nie można mieć nic do stracenia, ale trzeba mieć też kapitał na start. Kaucja za mieszkanie i pierwszy miesiąc życia w nowym mieście to około trzy tysiące złotych.. Jest to opcja dla ludzi lubiących ryzyko i posiadających miejsce, do którego można wrócić w razie niepowodzenia.

Czy zagranica jest najlepszą alternatywą ?

   Tak, jeśli nie posiada się potomstwa, ani ludzi, którymi trzeba się opiekować. Zagraniczne zarobki nawet na produkcji (9 godzin dziennie, 5 dni w tygodniu) pozwalają żyć na poziomie, w kraju, w którym pracujemy. Wracając do Polski z pieniędzmi możemy pozwolić sobie od czasu do czasu na rozrywkę. Jeżeli jesteśmy dobrzy w gospodarowaniu gotówką mamy szansę odłożyć kapitał na przyszłość. Agencje pracy proponują coraz nowsze rozwiązania i udogodnienia. Ostatnio dużą popularnością cieszą się wyjazdy dla par. Jest to ciekawy sposób na zdobycie pieniędzy. Są jednak ludzie, którzy nie wyobrażają sobie pracy poza granicami. Najczęściej są to rodzice małych dzieci, albo nie znający języka obcego. W związku partnerskim wyjazd oznacza rozłąkę na kilka miesięcy, co często jest destruktywne. Niektórzy nie mają odwagi wybrać się do innego kraju w celach zarobkowych, a inni są świadomi tego, że jeżeli znajdą się w grupie wyjazdowej to w pewnym momencie nie będą mieli do czego wracać.

Własna działalność gospodarcza

   Jeżeli macie pomysł na swój własny biznes polecam udać się do PUP lub dotrzeć do informacji związanych z unijnymi dofinansowaniami. Jako człowiek, który posiadał własną działalność mogę zdradzić, iż podstawą całego przedsięwzięcia musi być znalezienie niszy na rynku. ZUS oferuje obniżoną składkę przez dwa pierwsze lata prowadzenia działalności, co jest atrakcyjną motywacją. W moim przypadku to urząd skarbowy stał się powodem zawieszenia własnej działalności. Biurokracja w Polsce jest naprawdę olbrzymia i tylko najlepsi są w stanie sobie z nią poradzić. Ja nie podołałem, ale wam życzę powodzenia i czujności.

Rozwiązanie

   Gdybym posiadał rozwiązanie na ten pieklący problem już dawno zacząłbym go sprzedawać. Przedstawiłem alternatywy, z których można skorzystać. Jedno jest pewne, a mianowicie nikt nie zarobił nigdy bez żadnego działania. Mam świadomość, że czasy są naprawdę ciężkie i człowiek pragnący zdobywać pieniądze musi albo się nagłowić albo zaryzykować. Ludzie, którzy myślą o dzieciach i własnym mieszkaniu mają twardy orzech do zgryzienia. Osoby starsze, które utraciły z jakiegoś powodu zatrudnienie, a mają na utrzymaniu potomstwo, są w jeszcze cięższej sytuacji.

   Polska oferuje godne życie wybrańcom, bądź osobom, które dobrze trafiły, poprzez kierunek studiów albo znalazły się w odpowiednim miejscu i czasie. Ciężka praca jest tutaj o wiele mniej ceniona niż w innych krajach. Małe miasteczka coraz częściej borykają się z opisanym powyżej problemem. Przybywa supermarketów z obcym kapitałem, a pieniądze uciekają poza granice milionami. Prywatne sklepy nagminnie zgłaszają upadłość, a lokali do wynajęcia jest więcej niż chętnych do wynajmu.

Podobne artykuły


17
komentarze: 113 | wyświetlenia: 1612
14
komentarze: 8 | wyświetlenia: 670
13
komentarze: 25 | wyświetlenia: 1168
12
komentarze: 1 | wyświetlenia: 775
11
komentarze: 4 | wyświetlenia: 660
11
komentarze: 298 | wyświetlenia: 743
11
komentarze: 0 | wyświetlenia: 1033
10
komentarze: 2 | wyświetlenia: 968
10
komentarze: 3 | wyświetlenia: 397
10
komentarze: 3 | wyświetlenia: 481
10
komentarze: 10 | wyświetlenia: 385
10
komentarze: 143 | wyświetlenia: 629
10
komentarze: 0 | wyświetlenia: 524
10
komentarze: 1 | wyświetlenia: 472
10
komentarze: 1 | wyświetlenia: 455
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska