Login lub e-mail Hasło   

Nietolerancja glutenu

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://www.drogapozdrowie.pl/choroby/celiakia
Wiele osób cierpi na nietolerancję glutenu. Celiakia, bo niej mowa, to choroba trzewna, która charakteryzuje się właśnie brakiem tolerancji na gluten.
Wyświetlenia: 968 Zamieszczono 17/02/2013

Ten brak tolerancji na gluten ma podłoże uwarunkowane genetycznie. Objawia się zaburzeniem trawienia i wchłaniania jelitowego w wyniku zniszczenia ściany jelita, wskutek nieprawidłowej reakcji na gluten. Czym jest gluten? Jest to białko, które znajdziemy w pszenicy, owsie, życie i jęczmieniu, dlatego chory na celiakię w żadnym wypadku nie może spożywać produktów zawierających te składniki.

Co mówią eksperci?

Zdaniem wielu ekspertów z dziedziny żywienia, owies nie powoduje braku tolerancji na gluten, jednakże sceptycznie nastawieni na nowe odkrycia żywieniowe chorzy z reguły unikają produktów zawierających owies. Finlandia jest krajem, w którym dopuszcza się  spożywanie w małych ilościach owsa przez chorych na chorobę trzewną. Wybór więc należy do nas. Jakie są sygnały ku temu, by domniemywać, że dotknęła nas celiakia?

Objawy u dzieci

Objawy świadczące o jej pojawieniu są bardzo widoczne u niemowląt i małych dzieci. Do charakterystycznych objawów mogących świadczyć, że pojawiła się celiakia zaliczamy przede wszystkim cuchnące stolce, bóle brzucha, spadek wagi. To typowe objawy, które powinny nas skłonić do skonsultowania się z lekarzem. Objawy takie mogą świadczyć również o alergii pokarmowej, dlatego tak czy siak wypadałoby się udać do lekarza. U osób starszych, celiakia nie daje wyraźnych objawów przez wiele lat. Dopiero w wyniki silnych emocji, daje o siebie znać ze wzmożoną siłą. Na celiakię chorują częściej mężczyźni niż kobiety. Dotyczy to w większości panów po pięćdziesiątce. Wówczas choroba trzewna często daje o sobie znać.

To, że mamy do czynienie z chorobą trzewną, może nas uświadomić fakt, że nasze dziecko wolniej rośnie, później dojrzewa. W wielu dojrzałym natomiast pojawiają się nagminne problemy z miesiączkowaniem, często wzdęcia czy luźne stolce. Takie objawy często bagatelizujemy, myśląc, że po prostu nasz układ pokarmowy taki już jest z natury. Nic bardziej mylnego. Każde nieprawidłowości ze strony układu pokarmowego, trwające dłużej powinniśmy skonsultować z lekarzem. Kolejnymi objawami są apatia, trudności z koncentracją i zapamiętywaniem, wysuszenia okolic pośladków i krzyża.

Warto więc zapoznać się z tymi objawami i po zauważeniu ich u siebie lub swojego dziecka, po prostu udać się niezwłocznie do lekarza, celem podjęcia właściwej diagnozy. Choroba trzewna pozwala na normalne funkcjonowanie, pod warunkiem, że przestrzegać będziemy diety oraz regularnie się kontrolować.

Podobne artykuły


21
komentarze: 11 | wyświetlenia: 33541
38
komentarze: 4 | wyświetlenia: 6165
34
komentarze: 32 | wyświetlenia: 80125
31
komentarze: 8 | wyświetlenia: 2283
29
komentarze: 18 | wyświetlenia: 371041
27
komentarze: 18 | wyświetlenia: 2521
28
komentarze: 15 | wyświetlenia: 11841
26
komentarze: 5 | wyświetlenia: 25914
22
komentarze: 5 | wyświetlenia: 2380
24
komentarze: 36 | wyświetlenia: 13313
18
komentarze: 10 | wyświetlenia: 12243
 
Autor
Artykuł
Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska