Login lub e-mail Hasło   

GMO ani ziarna prawdy !

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://genesis-projekt.blogspot.com
Modyfikowana genetycznie żywność nie przyczyni się do zmniejszenia skali głodu na świecie, lecz jej zwiększenia - G. Ananthapadmanabhan
Wyświetlenia: 3.582 Zamieszczono 18/02/2013
Modyfikowana genetycznie żywność nie przyczyni się do zmniejszenia skali głodu na świecie, lecz jej zwiększenia. – twierdzi - G. Ananthapadmanabhan

Zjawisko nadprodukcji żywności występuje na całej kuli ziemskiej. Choć na przestrzeni ostatnich dziecięcioleci odnotowano wzrost produkcji rolnej, odsetek zgonów z powodu głodu lub niedożywienia także stale rośnie. Zatem to nie gwałtowny przyrost leży u podstaw rażących nierówności społecznych, z powodu których 854 milionów ludzi na całym świecie (320 milionów w samych Indiach) nie ma wystarczającego dostępu do żywności. Głód, w arogancko nazwanym przez białego człowieka „Trzecim Świecie”, jest złożonym zjawiskiem. Przyczyny głodu mają w dużej mierze podłoże polityczne i ekonomicznie, nie zaś technologiczne.

MITY NA TEMAT GŁODU

80% niedożywionych dzieci z krajów rozwijających się żyje w krajach posiadających nadwyżki żywności. Dlaczego tak sie dzieje?

Jednym z powodów jest sposób użytkowania gruntów rolnych. Jedną piątą, a czasami nawet jedną trzecią plonów upraw krajów rozwijających się, zamiast na żywność przeznacza się na paszę. Mięso zwierząt karmionych tą paszą trafia następnie do supermarketów i na talerze tych, których stać na zakup sprzedawanych w nich produktów. Podczas gdy gnije ponad 60 milionów ton żywności składowanej w rozsianych po całym kraju spichlerzach Food Corporation of India (FCI), jeden na cztery mieszkańców Indii codziennie kładzie się spać z pustym żołądkiem. Za sytuację tę winę ponosi nieskuteczny system dystrybucji żywności. Jeśli rząd Indii nie potrafi przetransportować produktów z punktu A do punktu B, oznacza to porażkę Republiki Indii, nie zaś porażkę rolnictwa.

10 lat temu pierwszym Celem Milenijnym, który wyznaczyli sobie światowi przywódcy, było zmniejszenie o połowę poziomu głodu do roku 2015. Jesteśmy już w połowie drogi i wcale nie zbliżamy się do tego celu. Rządy i korporacje (trudno je często obecnie od siebie odróżnić) wciąż forsują żywność modyfikowaną genetycznie jako sposób na rozwiązanie problemu głodu na świecie. Jeśli włożyłyby podobne starania, żeby przerwać wojny, korupcję i nierówności ekonomiczne, które stanowią główne przyczyny powstawania głodu, w końcu rzeczywiście nastąpiłby jego kres.

GMO na pewno nie przyczyni się do rozwiązania problemu głodu. Np. w 2003 roku Stany Zjednoczone, argumentując, że każdego roku ponad pół miliona ludzi ryzykuje utratę wzroku z powodu niedostatecznej ilości betakarotenu, usilnie próbowały wprowadzić na rynki światowe złoty ryż (odmianę ryżu zmodyfikowaną genetycznie w celu uzyskania większej ilości betakarotenu). Jednak, jak się okazało, aby przekształcić betakaroten w witaminę A, organizm potrzebuje odpowiedniej ilości protein i tłuszczów. Natomiast w organizmach ludzi niedożywionych nie występuje wystarczająca ilość protein niezbędnych do przeprowadzenia tego procesu. Problem nie leży zatem w tym, że głodujący ludzie nie spożywają dostatecznej ilości betakarotenu, lecz że nie mają dostępu do pełnowartościowej diety.

Co więcej, żeby zaspokoić wymagane zapotrzebowanie na betakaroten, dorosła osoba musiałaby zjeść 9 kg tego cudownego wynalazku lub 18 kg w przypadku kobiet w ciąży i karmiących.

ZANIECZYSZCZENIE  A „PEŁNA KONTROLA”

Greenpeace odkrył, że ta sama firma, która zanieczyściła w 2000 roku kukurydzę nielegalną zmutowaną genetycznie odmianą StarLink, spowodowała także kontaminację ryżu eksportowanego do Unii Europejskiej i na Bliski Wschód transgeniczną odmianą LiberyLink.

Skandal ten zatrząsł amerykańskim przemysłem ryżowym, który boryka się obecnie z z wieloma problemami, m.in. zwrotami produktów, zaostrzonymi wymogami testowania ryżu, restrykcjami importowymi, setkami pozwów z powodu spadku cen ryżu i odwołanymi zamówieniami z wielu krajów.

Jak doszło do zanieczyszczenia? Firma Bayer CropScience przeprowadzała doświadczenia polowe na poszczególnych roślinach GMO. Uprawy te zanieczyśliły towar eksportowy. Przemysł biotechnologiczny i agrochemiczny utrzymuje, że „w pełni kontroluje testy poletkowe”, co po raz kolejny okazało się bzdurą.

W przeciwieństwie do pomyłek naukowych innego rodzaju, skutki zanieczyszczenia zmutowanymi roślinami są praktycznie nieodwracalne. Gdy GMO przedostanie się do łańcucha pokarmowego, wycofanie go wymaga ogromnego wysiłku i nakładu znacznych kosztów. W środowisku naturalnym, rośliny transgeniczne mutują się, rozwiją i samoistnie nie zanikają. Nad procesem tym nigdy nie można sprawować należytej kontroli.

TUNEL ZAMIAST ŚWIATŁA

Podczas gdy wielkie korporacje wprowadzają do sprzedaży modyfikowane gentycznie produkty, demokratycznie wybrane rządy je zatwierdzają, a media wychwalają, nic nie wskazuje na to, że żywność GMO jest bezpieczna.

GMO nie jest bezpieczne dla rolników – modyfikowane genetycznie nasiona są droższe od nasion tradycyjnych. Rolnicy nie mogą przechowywać ziaren, ponieważ podlegają one patentom i stanowią własność firm biotechnologicznych.
GMO nie jest bezpieczne dla zdrowia – nigdy nie przeprowadzono dlugoterminowych badań mogących określić wpływ modyfikowanej genetycznie żywności na zdrowie. Do upraw GMO zużywa się więcej, nie mniej pestycydów niż ma to miejsce w przypadku upraw tradycyjnych.

GMO nie jest bezpieczne dla biznesu – ankieta przeprowadzona w 1999 roku przez tygodnik „Time” wykazała, że niemal 60% konsumentów zadeklarowało, iż nie kupiłoby modyfikowanej genetycznie żywności, gdyby była oznakowana. (Od tego czasu odsetek przeciwników żywności modyfikowanej genetycznie wzrósł.)

Tym, którzy przekonują, że uprawy GMO rozwiążą problem głodu, nie chodzi bynajmniej o zaspokajanie potrzeb najuboższych. Nie produktywność, czy właściwości odżywcze nowych roślin, lecz możliwość ich opatentowania stały się motorem prac nad nimi. Dzięki patentom GMO firmy biotechnologiczne uzależniają od siebie rządy i rolników, sprzedając nasiona, nawozy sztuczne oraz środki chwasto- i owadobójcze. 

Jeśli rząd Indii rzeczywiście pragnie zapewnić swoim obywatelom stały dostęp do żywności, powinien szybko zdać sobie sprawę, że GMO nie jest światłem w tunelu. Wręcz przeciwnie – to tunel zamiast światła.

Autor jest dyrektorem indyjskiego oddziału Greenpeace.

Liga Świata : Projekt Świadomość

Podobne artykuły


70
komentarze: 59 | wyświetlenia: 17060
33
komentarze: 78 | wyświetlenia: 12811
29
komentarze: 9 | wyświetlenia: 5216
28
komentarze: 27 | wyświetlenia: 3533
23
komentarze: 18 | wyświetlenia: 8845
23
komentarze: 5 | wyświetlenia: 3891
20
komentarze: 26 | wyświetlenia: 7506
19
komentarze: 19 | wyświetlenia: 4598
18
komentarze: 6 | wyświetlenia: 13522
18
komentarze: 20 | wyświetlenia: 16047
12
komentarze: 2 | wyświetlenia: 5206
23
komentarze: 15 | wyświetlenia: 4223
20
komentarze: 23 | wyświetlenia: 2207
19
komentarze: 27 | wyświetlenia: 6415
42
komentarze: 6 | wyświetlenia: 16782
 
Autor
ArtykułNo cóż... GMO to jeden z największych przekrętów naszych czasów. Pazerność korporacji i elit rządzących oraz generalnie pogarda dla człowieczeństwa mają tu swój haniebny wydźwięk...

  barkarz  (www),  18/02/2013

Chciwość nie zna granic.

  Elba,  18/02/2013

Jeżeli z daną technołogią wiąże się jakieś ryzyko, powinno się dążyć do określenia tego ryzyka, a nie na siłę ją forsować, mimo licznych obaw, co do jej wpływu na życie i zdrowie ludzi oraz degradacji środowiska. Tym bardziej, że parcie na upowszechnianie GMO jako technologii rolniczej wyszło nie ze środowisk naukowych tylko biznesowych, które następnie uzależniły od siebie finansowo większość nau ...  wyświetl więcej

Środowiska naukowe nie istnieją, a te ,które coś kreują poruszają się tylko po dozwolonych drogach zależnych od koncepcji globalizmu.

@Liga Świata: No niestety... By być niezależnym naukowcem, trzeba mieć swoje pieniądze, a nie z grantów korporacyjnych, a i wtedy nie wiadomo, z jaka reakcją niezależni by się spotkali, za ewentualne głoszenie niezakłamanych lub nietendencyjnych prawd naukowych... Ostatnie rewelacje szczepionkowe przykładem...
Polecam artykuł mojego ojca: http://eiba.pl/9e

  Elba,  19/02/2013

@Skalny Kwiat:
Błogosławieni, którzy miłują prawdę bardziej niż jakiekolwiek ziemskie korzyści, albowiem oni znajdą jej rzeczywistą wartość ...

@Skalny Kwiat: O szczepionkach na pewno wspomnimy ...

Prawda jest celem każdego człowieka... i każdy artykuł jest prawdziwy i sprawdzony...ludzie którzy boją się prawdy, atakują ją ponieważ boją się stracić kłamstwa czyli tego co osiągnęli poprzez przyporządkowanie władzy, religii i nowym Bogom - ludziom - autorytetom...

  ulmed,  22/02/2013

Po przeczytaniu tej ciekawostki http://wyborcza.pl/1,75476,134(...)_ .html, myślę że się odwoła te potworki szczurze karmione g m o. Jest okazja.

trzeba o tym GMO mówić głośno i mu się sprzeciwiać, ale sądzę, że i tak to będzie mieć większą siłę przebicia, światem rządzą pieniądze i władza...

  *Karo*  (www),  24/02/2013

@optymi-stka: masz rację kasa i nic ponadto, takie to przykre

Okej. Chciałbym się tylko dowiedzieć jakim cudem GMO może wpływać na nasze zdrowie? Każdy człowiek, i każda roślina ma swój unikalny genom, które to nie mogą na siebie wzajemnie wpływać. Dlaczego dodanie, bądź usunięcie genów dowolnej rośliny miałoby nam szkodzić? To nielogiczne. Dziwi mnie trochę, że te wszystkie eksperymenty rozgłoszone w internecie o szczurach i innych gryzoniach, nie są podpar ...  wyświetl więcej

  ulmed,  24/02/2013

@Kacper Łapiak: Poczytaj sobie, na tej stronce znajdziesz różne ciekawostki, świeża to: http://wolnemedia.net/zdrowie/(...)ch-gmo/Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska