JustPaste.it

Świadomość a mózg

Zacznę osobiście. Mój mózg nie może sobie poradzić ze śmiercią mojej babci.

Zacznę osobiście. Mój mózg nie może sobie poradzić ze śmiercią mojej babci.

 

Ja sama jakoś sobie poradziłam, natomiast mózg jest w stanie szoku - ciągle od lipca śni mi się, że babcia umiera i nie można nic zrobić. Czym jest świadomość, a czym mózg. Czy świadomość istnieje niezależnie od mózgu i jego działania?

 

Świadomość – podstawowy i fundamentalny stan psychiczny, w którym jednostka zdaje sobie sprawę ze zjawisk wewnętrznych, takich jak własne procesy myślowe, oraz zjawisk zachodzących w środowisku zewnętrznym i jest w stanie reagować na nie (somatycznie lub autonomicznie).

Czy świadomość to włąsne ja wewnętrzne? Skąd wiemy kim jesteśmy, a może jesteśmy inni niż nam się wydaje, tzn. my to nie nasze ulubione rzeczy, przeżycia itp.

Świadomość w filozofii, w sensie fenomenologicznym to bliskoznacznik słowa „przytomność” (np. w określeniu „stan przytomności”), oznacza właściwe podmiotowi poczucie aktualnego przeżywania lub bezpośredniego doznawania czegoś, poczucie obecności czy zachodzenia czegoś w polu jego wewnętrznej percepcji.
 Świadomość bywa przyrównywana do światła: jak ono - coś odsłania, wydobywa z mroku nieświadomości (nieuświadomienia), ma też różne stopnie intensywności, wyraźności, zasięgu. Świadomości nie należy utożsamiać z samoświadomością rozumianą jako różne sposoby poznawania własnej psychiki, dotyczy to szczególnie świadomości spontanicznej - świadomości samego siebie, dzięki której podmiot zdaje sobie sprawę z własnej tożsamości.
Świadomość może mieć charakter aktowy (np. akt poznania, akt decyzji, akt wyobrażania sobie czegoś) lub nieaktowy (np. nastrój, czysto bierne doznanie wrażenia, świadomość tła tego, co aktowo dane).

Mózg − centralna część układu nerwowego kręgowców i większości bezkręgowców nazywana również mózgowiem. Kresomózgowie – część mózgowia obejmująca m.in. półkule mózgu, spoidła mózgu (w tym ciało modzelowate) i hipokamp, nadzorująca większość czynności fizycznych i umysłowych. Ze względu na swą wielkość potocznie utożsamiana z mózgiem.

Mózg - jest to pojęcie w medycynie oznaczające jedną z części ośrodkowego układu nerwowego. Mózg znajduje się w czaszce i dla bezpieczeństwa otoczony jest oponami mózgowymi - zabezpieczają one przed wszelkimi urazami mechanicznymi, a także stwarzają odpowiednie warunki dla jego rozwoju. 

Mózg wchodzi w skład mózgowia, do którego zalicza się między innymi prawa i lewą półkulę mózgu, a także ciało modzelowate, blaszka krańcowa, tak zwane jądra podstawne, a także węchomózgowie.
Kresomózgowiu znajduje się większość najważniejszych ośrodków, które nadzorują i sterują praktycznie większością zarówno fizycznych jak i umysłowych czynności. Poszczególne ośrodki zawiadują nasza świadomością, myślami, uczuciami, a także czynnościami rutynowymi .

To właśnie w mózgu znajduje się największa część neuronów i połączeń nerwowych przebiegających pomiędzy dwoma półkulami. Powierzchnia mózgu jest bardzo mocno pofałdowana i zbudowana zarówno z istoty szarej jak i białej.

Prawie wszystkie połączenia nerwowe i komórki nerwowe w mózgu pojawiają się w okresie noworodkowym i niemowlęcym. W okresie późniejszym połączenia te ulegają powolnemu zanikowi. Dlatego tak ważne jest dostarczanie małemu dziecku różnorodnych bodźców wspomagających prawidłowy rozwój mózgu.

 

Czyli jednym słowem mózg to coś w rodzaju odbiornika i przewodnika jak radio, a świadomość to jak człowiek w studio radiowym?