Login lub e-mail Hasło   

Polscy wynalazcy - znani i nieznani, a często zapomniani.

Buszowałem dziś (sobota 02.03.2013 r.) w internecie i natrafiłem na listę zapomnianych polskich wynalazców. Wpadła mi myśl, aby w jakiś sposób i tu, na EIOBA, przy...
Wyświetlenia: 4.914 Zamieszczono 03/03/2013

Buszowałem dziś (sobota 02.03.2013 r.) w internecie i natrafiłem na listę zapomnianych polskich wynalazców. Wpadła mi myśl, aby w jakiś sposób i tu, na EIOBA, przybliżyć ich sylwetki, ale nie za bardzo wiedziałem, jak się do tego zabrać. Kilka godzin później „odkryłem” nowy tekst Hamiltona −„Profesor wyklęty” (http://www.eioba.pl/a/46hw/profesor-wyklety#post243687). Hamilton pisał o prof. Janie Czochralskim. A ja w swoich internetowych peregrynacjach trafiłem właśnie i na ślady… prof. Czochralskiego! Tekst Hamiltona – długo nie pojawiającego się na EIOBA to wg mnie – „wejście smoka” – jest świetnie napisany, z tzw. „zębem”, podaje mnóstwo ciekawych informacji. Stał się dla mnie inspiracją do zamieszczenia porcji pytań.

Dziękuję Ci, Hamiltonie!

********************************************************************************************************************************************

Kto wynalazł bezszwową lateksową prezerwatywę?

A kto skonstruował licznik kilometrów, ręczny wykrywacz min („Polish Mine Detektor” stanowiący istotny wkład w zwycięstwo aliantów w II w. świat.), który po licznych modyfikacjach, był skutecznie używany jeszcze do 1991 roku m.in. w działaniach w Zatoce Perskiej i Iraku?

Kto wynalazł kamizelkę kuloodporną?

Kto wynalazł i skonstruował urządzenie pozwalające wykrywać i niszczyć niemagnetyczne (drewniane) miny przeciwpiechotne?.

A kto wprowadził do budownictwa spawanie (pierwszy w świecie spawany most)?

Kto zaprojektował i skonstruował ręczną kamerę filmową?

I kto złamał kod Enigmy – niemieckiej maszyny szyfrującej i kto skonstruował jej odpowiednik?

Kto był pionierem holografii?

Kto wynalazł lampę naftową – którą do dziś produkuje się na bazie pierwowzoru na całym świecie ?

Kto opracował metodę wykorzystania prochu do napędu rakiet  do zastosowań militarnych i kto był twórcą skrzydła typu delta – stosowanego  rakietach i samolotach?

Kto wynalazł peryskop, a także jego udoskonaloną wersję – peryskop odwracalny, stosowany w czołgach wielu armii?

Kto wynalazł wyrzutnik bomb lotniczych?

Kto wynalazł wycieraczkę samochodową?

Kto po raz pierwszy w świecie skonstruował pojazd napędzany parą?

Kto pierwszy w świecie stworzył okręt podwodny o napędzie elektrycznym?

Kto wynalazł katapultę okrętową?

Kto skonstruował pierwszy w świecie mikrokomputer modularny?

Kto skonstruował pierwszą w świecie automatyczną maszynę tkacką?

Kto wynalazł telewizję?

Kto kierował pracami zespołu konstruktorów opracowujących projekt łazika księżycowego (dla NASA, projekt „Apollo Space Program”).

Kto był konstruktorem pierwszego „oka elektrycznego” przeznaczonego dla osób niewidomych?

Kto zbudował pierwszy w świecie aparat fotograficzny do kolorowych zdjęć (chromograf)?

Kto stworzył dromograf  – przyrząd automatycznie kreślący kurs płynącego statku?

Kto skonstruował tzw. „podwójne” śmigło mające zastosowania w lotnictwie?

Kto wynalazł przyrząd do automatycznego wykonywania masowych kopii odbitek fotograficznych (do ponad 1000 sztuk/godz.)?

Kto opracował technologię wytwarzania specjalnej farby do malowania porcelany?

Kto rozszyfrował system sterowania niemieckich latających bomb V1 i rakiet V2 przechwyconych przez AK, co umożliwiło prowadzenie skutecznej obrony przed atakami V1 na Londyn?

Kto był twórcą parku narodowego na obszarze wodospadu Niagara i jego pierwszym prezesem (Niagara Falls Parks Comission)?

Kto był jednym z głównych twórców ergonomii?

Kto był konstruktorem radiostacji WS 10, pierwszej w świecie linii radiowej o ośmiu kanałach komunikacyjnych, która odegrała bardzo ważną rolę w D-Day – operacji lądowania wojsk alianckich w Normandii?

Kto był jednym z najwybitniejszych na świecie autorytetów w dziedzinie okulistyki XX wieku, twórcą ośrodka okulistycznego o światowej sławie (w Lublinie),  prekursorem metod kriochirurgicznych w operacjach zaćmy?

Kto był twórcą serii profesjonalnych magnetofonów „Nagra”, podstawowego typu magnetofonu używanego przez reporterów radiowych, telewizyjnych i studia filmowe na całym świecie?

Kto wynalazł sferyczny fotelik samochodowy („Spherical safety seat”) o nazwie Anecia Safety Capsule ochraniający niemowlaki w trakcie samochodowych kolizji drogowych?

Kto opracował węglowy mikrofon proszkowy – urządzenie będące prekursorem wielu innych typów mikrofonów?

Kto był twórcą jednego z pierwszych walkie-talkie?

Kto skonstruował jeden z pierwszych na świecie aparatów fotograficznych pozwalających wykonać wielką liczbę zdjęć z jednorazowo załadowaną taśmą, wyprzedzający o 13 lat wynalazek George’a Eastmana - twórcy Kodaka?

Kto jest uważany jest za prekursora radia i telewizji ze względu na opracowanie teoretycznych założeń telewizji monochromatycznej oraz wynalazki mikrofonów, aparatów do przenoszenia na odległość dźwięku i światła itp.?

Kto to był „Leonardo z Wzdowa”?

Kto uruchomił pierwszą w świecie fabrykę produkującą węgiel aktywny, produkt, który miał stać się podstawą rozwoju nowoczesnych gałęzi przemysłu?

Kto był założycielem pierwszej w świecie firmy produkującej masowo zegarki kieszonkowe oraz jednego z najbardziej ekskluzywnych zegarków?

Kogo nazywano „polskim Edisonem”?

Kto jest twórcą polskiego „niebieskiego lasera”?

Jakie polskie instytuty opracowały technologię produkcji grafenu o najlepszej dotąd jakości – niespotykanej nigdzie indziej w świecie?

Kogo nazywano „Edisonem metalurgii”?

Kto był twórcą arytmometru − maszynki rachunkowej, która wykonywała funkcje dodawania, odejmowania, mnożenia, dzielenia, podnoszenia do potęgi oraz pierwiastkowania kwadratowego?

Kto był faktycznym odkrywcą tlenu? (więcej: http://www.eioba.pl/a/2tnu/o-tlenie-i-michale-sedziwoju-jego-polskim-odkrywcy)

Kto wynalazł powszechnie dziś używane żelbetowe podkłady kolejowe?

Kto opracował szczepionkę na tyfus plamisty?

Kto…?

Kto…?

Kto…?

Takie pytania można mnożyć. Rzecz jasna – chodzi o naszych polskich wynalazców i odkrywców. Sądzę, że wielu eiobowian listę tych pytań jest w stanie znacznie wydłużyć. Mamy więc – my, Polacy, powody do dumy z wkładu naszych rodaków w rozwój światowej nauki i techniki. Tylko dlaczego tak się działo w niedalekiej przeszłości, że  międzywojenna Polska obfitowała w utalentowanych inżynierów-wynalazców i że wbrew powojennej propagandzie – polski przemysł był w stanie produkować wyroby na najwyższym światowym poziomie? I dlaczego znacznie gorzej było po wojnie? Dlaczego polscy wynalazcy byli wówczas prześladowani i zwyczajnie niszczeni? A i dziś – dlaczego wleczemy się w ogonie światowej wynalazczości?

 

„Zapomniani zwycięzcy”

http://www.wiz.pl/8,249.html

„Polak potrafi – Nie wiedziałeś, że to polskie wynalazki”

http://odkrywcy.pl/kat,111404,page,2,title,Polak-potrafi-Nie-wiedziales-ze-to-polskie-wynalazki,wid,14228427,wiadomosc.html

„Największe polskie wynalazki”

http://odkrywcy.pl/gid,12331756,img,12331807,page,2,title,Najwieksze-polskie-wynalazki,galeriazdjecie.html

„10 przełomowych wynalazków autorstwa Polaków”

http://technowinki.onet.pl/inne/artykuly/10-przelomowych-wynalazkow-autorstwa-polakow,1,4999120,artykul.html

„10 genialnych wynalazców, o których Polska zapomniała”

http://niewiarygodne.pl/gid,10868114,img,10868128,kat,1017185,title,10-genialnych-wynalazcow-o-ktorych-Polska-zapomniala,galeriazdjecie.html?_ticrsn=3&smgajticaid=610287

„Polscy wynalazcy”

http://pl.wikipedia.org/wiki/Kategoria:Polscy_wynalazcy

 

Janusz Dąbrowski

Podobne artykuły


17
komentarze: 32 | wyświetlenia: 1604
15
komentarze: 60 | wyświetlenia: 917
14
komentarze: 21 | wyświetlenia: 1188
13
komentarze: 9 | wyświetlenia: 767
13
komentarze: 93 | wyświetlenia: 464
13
komentarze: 25 | wyświetlenia: 1035
13
komentarze: 62 | wyświetlenia: 770
13
komentarze: 68 | wyświetlenia: 586
12
komentarze: 4 | wyświetlenia: 736
12
komentarze: 3 | wyświetlenia: 724
12
komentarze: 72 | wyświetlenia: 508
12
komentarze: 5 | wyświetlenia: 997
12
komentarze: 144 | wyświetlenia: 1125
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

  greenway,  03/03/2013

Bycie Polakiem to powód do dumy, a nie "obciach" jak uważa często młodzież. :)
Dziękuję za przypomnienie o polskim akcencie w rozwoju cywilizacyjnym.

@greenway:
Cześć, Zielona Ścieżynko! Masz rację - mamy wiele powodów do dumy. Choć często i do wstydu - o czym piszę na końcu. Cóż, widać tak ma być z jakichś powodów, ale do czasu. Do czasu! :)

No i jeszcze słynny Jan z Kolna, który ponoć przed Kolumbem dotarł (jako sternik na duńskim statku) do Ameryki (Labrador). Sceptycy twierdzą, że to tylko legenda, a ekspedycja "zaliczyła" co najwyżej Grenlandię.
Jednak w każdej legendzie tkwi małe, choćby najmniejsze ziarenko prawdy...
I tego ziarenka się trzymajmy! ;)
P.S. Artykuł wprawdzie jest o wynalazcach, ale możemy przyjąć umownie, że Jan z Kolna "wynalazł" Amerykę :)

@Amicus:
To taka licentia poetica - WYNALAZCY :) Jakiego innych słów tu użyć - odkrywcy, zasłużeni czy wielcy naukowcy? Grunt, że CZEGOŚ dokonali. A Jan z Kolna - hm..., czytałem o nim już jako "podstawówkowy" smarkacz w książce "Archiwum Neptuna" (zdaje się), napisanej na bazie artykułów z tygodnika "Morze" (dziś miesięcznik "Nasze morze").
Dzięki! :)

  mugol  (www),  03/03/2013

@Janusz Dąbrowski: dla mnie jesteś wynalazcą zrelatywizowanego sumienia akceptującego duchową miernotę

@mugol:
Pomyłka, mugolu, pomyłka! Nie jestem wynalazcą, a odkrywcą! Odkryłem otóż - tyle, że do tej pory odkrycie swoje ukrywałem skrycie - że u niektórych moich adwersarzy rozrastająca się ciasnota umysłowa idzie w parze z ich duchową miernotą... I właśnie dlatego masz rację, Mugolku - MASZ RACJĘ! - moje sumienie musi odznaczać się relatywizmem, aby akceptować duchową duchową miernotę...

  mugol  (www),  03/03/2013

@Janusz Dąbrowski: teraz już wiem skąd te punkty dla eiobowych miernot.

  jotko49,  03/03/2013

@mugol: Mugolku, a może by tak bez poniżania i do tego wykazać się osobistą odwagą i po nazwiskach te wszystkie miernoty,
nie zapominając oczywiście podpisać się swym własnym, by było to bezsprzecznie wiarygodne. Gdyż inaczej zrobi się nam Onet.

  Elba,  03/03/2013

Oj, coś ta nasza Ojczyzna nie kocha swoich rodzimych wynalazców..., którzy burzą jej święty spokój, karzą się rozwijać zamiast tkwić w błogim nic nie robieniu, popychają do postępu, wytężonej pracy, zamiast pozwolić tkwić wiecznie w średniowecznych poglądach i wierzeniach uważając, że wszelkie odkrycia są wykradaniem tajemnic Boga (bo przecież szóste - nie kradnij ! - a i wszystkie inne przykazania też dałoby się tu podpasować) , itp. itd...

  ykes,  03/03/2013

Przenoszę do popularnych.

@ykes: No i dobrze, Ykesiu... dam ci za to plusa:)))

No a ja też kiedyś wrzuciłem na eioba opis takiego swojego wynalazka:
http://eiba.pl/11
i jakoś mało kto się nim zainteresował.
A mam w zanadrzu jeszcze 2 inne, jeden tutaj:
http://www.odzelaziacz.pl
a drugiego jeszcze nigdzie poza Urzędem Patentow ...  wyświetl więcej

Od dziewięciu lat próbuję wytłumaczyć barankom (nie tylko polskim), że za słowami "nauka pływania" kryje się zbrodnia. Zbrodnia ta polega na tym, że wmawia się ludziom, jakoby częściowa umiejętność pływania, czyli zdolność przemieszczania się po powierzchni wody, była już umiejętnością pełną, co jest nieprawdą. To oszustwo jest główną przyczyną śmierci kilkuset ludzi rocznie w Polsce i ok. 100 tys ...  wyświetl więcej

Januszu, pytasz "czy, czy, czy?"
A ja zadam inne "czy" pytanie: Czy my, Polacy, w ogóle jeszcze potrzebujemy innych nacji? Że też dobry Bóg nie nas, a Żydów sobie onegdaj wybrał... ;-)

Odgrzebując ten artykuł muszę przyznać, że jest bardzo dobrym zaczepieniem dla osób, które chciałyby odświeżyć swoje zainteresowania z zakresu polskich wynalazków i odkrywców lub też dla osób, które chciałaby zwyczajnie zacząć zgłębiać owy temat.

Polska myśl technologiczna niestety jest zabijana w zarodku. Polscy naukowcy muszą zmagać się z kiepskim dotowaniem nauki oraz brakiem zaintereso

...  wyświetl więcej

@SZKOLENIA.COM: Szkoda, że Janusz tak rzadko teraz tu coś nowego publikuje... Ale od czasu do czasu wpada :)

@Skalny Kwiat: ja tak wybiórczo trafiam na różne artykuły tutaj, konto mam siłą rzeczy od niedawna więc jak coś mnie zainteresuje co było kiedyś publikowane chętnie przeczytam :-)

Nie wątpię, że kolejne artykuły Janusza będą równie ciekawe/inspirujące więc czekamy :-)Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska