Login lub e-mail Hasło   

Na co komu szkolna Matematyka?

Moim zdaniem: Z czterech reform rządu AWS, to reforma szkolna najbardziej zaszkodziła Polsce. Bardziej niż reforma ZUS, reforma Służby Zdrowia i nowy podział terytorialny. Skutk...
Wyświetlenia: 6.002 Zamieszczono 03/03/2013

Moim zdaniem: Z czterech reform rządu AWS, to reforma szkolna najbardziej zaszkodziła Polsce. Bardziej niż reforma ZUS, reforma Służby Zdrowia i nowy podział terytorialny. Skutki są i będą bardziej długofalowe.

Teraz matematyka wróciła na maturę i okazało się, że nie jest tak łatwo ją zdać, mimo niewielkich wymagań, łatwych zadań i 30 procentowego progu wymaganej efektywności.

Maturzysta z zaliczeniem matematyki na minimalną ocenę jest jak saper, który na trzy miny do rozminowania nie myli się tylko raz.

Nic nie pomogą dofinansowywane programy promujące matematykę, skoro dziecko systematycznie słyszy celebrytów przechwalających się w radio i telewizji, że nic nie rozumieli na lekcjach matematyki (a w domyśle - zobaczcie do czego doszłam/doszedłem).

Zresztą.

 

Dokładnie to samo jest z czytaniem książek. Dzieci nie są głupie. Gdy celebrytka zachęca je z ekranu mówiąc:

-Warto dzieciaczki czytać książki. Ja nie czytam, bo mam mało czasu, ale naprawdę warto.

Dzieciaczki wiedzą, że pani redaktor kilka godzin dziennie siedzi przed telewizorem, co łatwo zauważyć słuchając jej komentarzy do telewizyjnych wypowiedzi innych, wspaniałych, znanych z telenowel gwiazd i wzorów osobowych.

Wielka musi być siła charakteru rodziców, ewentualnie nauczycieli, żeby swoim własnym przykładem pokazać dziecku inną drogę.

W Polsce, a może szerzej w Europie Środkowej, zawsze było najwięcej wybitnych talentów matematycznych. Dlatego nawet dziś polscy uczniowie i studenci wygrywają międzynarodowe konkursy matematyczne.

 

Jeżeli wielki talent trafi na dobrych nauczycieli, to sukcesy same przychodzą.

Niestety. Nawet Mistrzostwo Świata nie zostanie uhonorowane wzmianką na stronie głównej w portalu. W kilkuzdaniowej informacji na 16-tej stronie gazety imiona i nazwiska laureatów zostaną przekręcone przez redaktora Rafała Niechluja. Nie tak było, gdy koleżanka uzyskała nominację do ćwierćfinału w Konkursie Miss Brudnego Podkoszulka. Jej zdjęcia podziwiało całe miasteczko.

To jest jedna grupa powodów odstraszających młodych ludzi od matematyki.

Druga grupa jest równie ważna, o ile nie ważniejsza.

 

Szkolna matematyka jest mało przydatna w dorosłym życiu. To jest fakt!

Winne są programy nauczania. To nie tylko polski problem. Świat się bardzo zmienił, a programy nie różnią się wiele od tych z XIX wieku.

Uczeń w szkole uczy się rachunków. Zamiast uczyć się matematycznego myślenia.

W XIX wieku stworzono programy nauczania odzwierciedlające historyczny rozwój matematyki.

Od teorii liczb naturalnych, poprzez arytmetykę, geometrię euklidesową, teorię rozwiązywania równań liniowych i równań wyższych stopni, trygonometrię, geometrię analityczną do teorii ciągów, szeregów i rachunku różniczkowo całkowego, dodając do tego kombinatorykę i rachunek prawdopodobieństwa.

Zachowano historyczną kolejność powstawania najważniejszych działów znanej wtedy matematyki.

Od tego czasu matematyka bardzo się zmieniła. Powstało wiele nowych działów. Zmieniła się hierarchia ważności.

Programy zmieniły się w bardzo małym stopniu.

Wymyślono wielką ilość zadań testujących wiedzę i umiejętności rachunkowe uczniów.

Na egzaminie uczeń powinien zetknąć się z zadaniem, którego dotąd nie znał, żeby wyeliminować możliwość pamięciowego nauczenia się rozwiązania. Umiejętność rozwiązywania zadań bez zrozumienia uważano za bezużyteczną.

Konieczność rozwiązywania wielu zadań traktowano jako doskonałe ćwiczenie wyrabiające umiejętność logicznego myślenia, bardzo przydatne również dla tych, którym obliczanie pochodnych i równania trygonometryczne do niczego się nie przydadzą.

Dziś mamy komputery. Umiejętność wykonywania skomplikowanych rachunków nie jest potrzebna. Nawet większość inżynierów tego nigdy nie robi. Komputery rozwiązują równania znacznie sprawniej i robią to właśnie nie rozumiejąc, o co w tych równaniach chodzi.

Stąd pytanie dziecka: -  Po co mi taka matematyka? – wcale nie jest bezzasadne. Gorzej. Trzeba mu uczciwie odpowiedzieć: - Nie będzie Tobie do niczego w życiu potrzebna.

No to co? Matematyk napisał coś takiego? Teraz zdolny propagandzista wyjmie zdanie z kontekstu i przyczepi niezmywalną łatkę w rodzaju „Róbta co chceta”.

 

Programy nauczania matematyki należy dostosować do dzisiejszych potrzeb.

Już w pierwszej klasie podstawówki dziecko potrafi zrozumieć, że algorytm jest to konsekwentny sposób postępowania zgodny z założonym planem.

Już małe dziecko potrafiłoby zrozumieć, że abstrakcyjne myślenie jest to porównywanie wymyślonego modelu lub schematu z realną rzeczywistością.

Rachunek operatorowy i zasady statystyki, w szczególności zrozumienie takich pojęć jak wartość średnia i wartość oczekiwana nie jest ponad możliwości małego dziecka.

Podobnie jest z pojęciem prędkości chwilowej i powierzchnią figury o nieregularnych kształtach.

I tak dalej.

Warto byłoby zastanowić się nad możliwością połączenia programu nauczania matematyki z nauczaniem logiki, semantyki i propedeutyką prawa.

Opracowanie i wdrożenie bardziej dostosowanego do współczesnych potrzeb programu nauczania matematyki jest zadaniem niełatwym. Nie da się tego szybko zrobić.

Szczęśliwie, np. w Polsce mamy pewien pluralizm w szkolnictwie. Nowy program można byłoby przetestować w kilku szkołach. Oczywiście równolegle dzieci musiałyby być przygotowywane do obowiązujących obecnie egzaminów.

Myślę, że dzieci, które już w podstawówce poznałyby zasady matematycznego myślenia, nie miałyby żadnych trudności ze szkolną matematyką.

Na razie sprawdziło mi się to na przykładzie dwojga własnych dzieci.

Przeczytaj także >>> Oświata czy edukacja? Jest różnica.

Adam Jezierski

Podobne artykuły


11
komentarze: 172 | wyświetlenia: 731
8
komentarze: 0 | wyświetlenia: 662
7
komentarze: 81 | wyświetlenia: 770
7
komentarze: 2 | wyświetlenia: 465
6
komentarze: 48 | wyświetlenia: 920
5
komentarze: 62 | wyświetlenia: 1273
124
komentarze: 52 | wyświetlenia: 142098
119
komentarze: 23 | wyświetlenia: 241794
91
komentarze: 20 | wyświetlenia: 111979
90
komentarze: 29 | wyświetlenia: 122477
 
Autor
ArtykułPełna zgoda...

  Iwona Akwas  (www),  04/03/2013

Zerko Żeglarz, Władimir Lowszyn - książka która powinna trafić na listę lektur szkolnych (no ale oczywiście autor .... może się wydać niepoprawny politycznie).
Nie wiem, czy treśc tej książki zgodna jest z powyższymi postulatami, ponieważ dawno ją czytałam róznym dzieciom. Niemniej, cel osiągnęłam - w przeciwieństwie do mnie - dzieci te uczyły się matematyki chętnie i z sukcesami.

Co do tej przydatności matematyki w życiu ... swego czasu, tu w Anglii, uczęszczałem na kurs przygotowujący mnie do roli nauczyciela matematyki ... (którego z powodów "rodzinnych" nie ukończyłem).

Ale ...byłem zaskoczony, a wręcz przerażony dosłownym traktowaniem matematyki jako narzędzia służącego do przeliczania pieniędzy w czasie zakupów w sklepie lub do obliczania raty kredytu. W czasi

...  wyświetl więcej

@gwizdek: No właśnie, na co komu ta matematyka?:
http://ryjbuk.pl/edukacja-w-po(...)-313319

@Robert Molnar: No to jest to, co właśnie obserwuję: nie masz myśleć, masz działać lub podejmować decyzje zgodne z oczekiwaniem sprawującego nadzór (np. bankiera). Bo bankier chce żyć wygodnie i niepotrzebni mu jacyś inteligentni (ludzie), którzy mogliby kiedyś zagrozić jego władzy. Masz iść po sznurku, jak szczur w labiryncie, który słucha tylko poleceń swego pana. W sumie jest to logiczne - ze strony bankiera (polityka) ...

  bardek,  05/03/2013

@Autor. Może bym się zgodził z Pańskim sądem o nieprzydatności i anachroniczności tradycyjnej matematyki szkolnej, gdybym nie zdawał sobie sprawy z istnienia jeszcze jednego celu nauczania tego przedmiotu. Chodzi mi o opis otaczajacego świata, o rozwijanie ciekawości świata. Rzeczywiście, po co nam trygonometria, ciągi czy prawdopodobieństwa (o różniczkach i całkach nie ma mowy - dziś już na pewno ...  wyświetl więcej

@bardek: Masz, rację ... kiedyś fascynowały mnie nauki ścisłe, matematyka, chemia, fizyka, do tego stopnia, że uznałem, że nasze myśli i język też prawom tych nauk podlegają.

... ostatnio powróciłem do tematu granicy między światem mikro a makro. Bo przecież, gdzieś na poziomie tej granicy może istnieć odpowiedź dotycząca zagadki związku sił grawitacji z siłami elektromagnetycznymi. To prz

...  wyświetl więcej

  robertr,  06/03/2013

@bardek: Zgoda co do fizyki - jest to doskonały przedmiot, który naprawdę czegoś uczy. Matematyka powinna być nauczana w takim zakresie jaki może znaleźć zastosowanie praktyczne. Natomiast co do szkoły:
Córka poszła do gimnazjum i nastąpiła katastrofa. Wymagania dosłownego podawania twierdzeń, praw etc zupełnie zabiły w niej jakąkolwiek zdolność myślenia. Do tego doszedł jeszcze internet - ...  wyświetl więcej

  hussair  (www),  06/03/2013

Tak się zastanawiam, czy moja matematyczna umiejętność dotyczy poziomu klasy 5 czy 6. Przyznam, że nigdy braki matematyczne w NICZYM mi nie zaszkodziły.

Wszyscy widzimy, że nauki ścisłe są niepopularne. Ta wiedza oczywiście większości społeczeństwa do niczego się nie przydaje. Jednak tak moglibyśmy powiedzieć o wszystkim czego nauczyliśmy się w szkole. Osobiście straciłem wiele godzin na j. polskim i religii, czas stracony :)
Co do lekcji matematyki w szkole średniej, niestety muszę się przyznać, że też nie były interesujące. Bezmyślne rozwiązywanie zadań, dopiero na studiach poznałem częściowo sens tych działań.

@robertr i pozostali. Niestety, winien cały system, lub może już kompletny brak systemu, myśli przewodniej, ideologii wychowawczej. Młodzi nie mogą porównać znanej im rzeczywistości z tym, co było dawno temu, starzy odrzucają wszystko, co pachnie komuną. Już wcale nie jesteśmy na rozdrożu. Oby. Byłoby co wybrać. Dziś już Wałęsamy się wśród chaszczy sami nie wiedząc czego chcemy. Czasami znajdujemy ...  wyświetl więcej

Po co nam matematyka kiedy mamy ... numerologie...?

Nieprawda .Szkolna matematyka jest bardzo przydatna w doroslym życiu.Matematyka wyższa juz mniejDodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska