Login lub e-mail Hasło   

Pociągi pod szczególnie kiepskim nadzorem

do pięt nie dorastamy naszym pradziadkom
Wyświetlenia: 1.908 Zamieszczono 05/03/2013


Może wreszcie doczekamy takich pociągów

Siedemdziesiąt lat temu przejazd luxtorpedą z Zakopanego do Krakowa trwał 2 godziny 18 minut.

Dziś tzw. ekspres wlecze się 3 godziny 5 minut.

Na tle Unii Europejskiej, gdzie jeździ się pociągami  TGV, konkurencyjnymi wobec samolotów wypadamy słabiutko.

Przed II wojną światową

polskie koleje były naszą dumą narodową. Według rozkładu jazdy wielu ludzi regulowało zegarki. Europejska konwencja kolejowa zobowiązywała do trzymania się przyjętych rozkładów i nieodstępowania od nich na więcej niż 5 minut. II Rzeczpospolita tym standardom potrafiła sprostać. Dziś mimo nowszej technologii, komputeryzacji nie dajemy rady.

W 1919 roku PKP, (wtedy jeszcze Polska Kolej Żelazna) zatrudniała ok. 118 tys. pracowników i odziedziczyła  15947 km linii kolejowych w trzech byłych  zaborach: Rosji 7362 km linii, Austro-Węgier 4357 km linii i Prus 4228  km.

Prawie połowa to linie rosyjskie, które trzeba było przystosować do standardów europejskich (inny rozstaw szyn). Dotyczyło to również taboru kolejowego. Z tym zadaniem poradzono sobie w kilka lat.

Dziś kolej to synonim gigantycznych zaniedbań, błędów i zaniechań wszystkich ekip rządowych.

Berlińczyk na dojazd nad morze, do Lubeki, potrzebuje 2 godziny 30 minut. Warszawiacy będą w tym czasie dopiero w połowie drogi do Gdańska, a jest to jest porównywalna długość trasy. Krakowianie, podróżując nad polskie morze, aż 8 godzin. Przemyślanie potrzebują  minimum 11 godzin 20 minut, a wrocławianie docierają do Świnoujścia w 6 godzin 40 minut.

Warto przypomnieć dokonania naszych pradziadów w latach międzywojennych, kiedy Polska odzyskała niepodległość i nie było bezpośredniego połączenia z Warszawy do Lwowa, ani z Warszawy do Poznania. Wystarczyło jednak  kilka lat i pociągi pędziły z prędkością do 100 kilometrów na godzinę. A  wystarczyło niecałe 20 lat i skrócono   czasy przejazdów pociągów średnio o połowę.

Największym sukcesem była  trasa Warszawa – Wilno, którą pociąg pośpieszny w 1919 r. pokonywał w 20 godzin.  W 1937 r. pokonanie 423 km zajmowało już tylko  5 godzin 30 minut. Skład nazywał się „Gwiazda Północy”, nazywany też „Latającym Wilnianinem”. Inny zwany "Strzałą Bałtyku”  woził wczasowiczów z Warszawy na Hel w 6 godzin 50 minut.

Dziś po 75 latach jedziemy na tej trasie aż kilka minut krócej, ale znacznie mniej punktualnie.


Rewolucji dokonały koleje prywatne, wąskotorowe, operujące na trasie do Wilanowa i do  Grójca. Uzyskiwały świetne wyniki ekonomiczne. Ówczesne Ministerstwo Komunikacji dostrzegło konieczność zmian i wykorzystania nowych technologii, co wymusił  wielki kryzys gospodarczy. Najpierw spalinowe składy wypożyczano na próbę z zagranicy, dopiero potem je kupowano. Tak powstało nowoczesne szybkie połączenie Wieliczka – Kraków. W 1933 r. dokonano pierwszego zakupu luxtorpedy od firmy austriackiej.

Jeździła ona na trasie Warszawa – Kraków – Zakopane. Był to skład ekspresowy. rozwijał prędkość do 115 kilometrów na godzinę. Podróżowało nim 60 osób. Miała piękny aerodynamiczny kształt. Luxtorpeda zatrzymywała się  tylko w Skarżysku-Kamiennej, Kielcach i Krakowie. Zmiana kierunku jazdy dbywała się to błyskawicznie, skład obsługiwało dwóch maszynistów operujących dwoma silnikami usadowionych w dwóch kabinach – z przodu i z tyłu pojazdu.  Komunikowali się za pomocą pokładowego telefonu i dzwonków. Rekord przejazdu na odcinku Kraków – Zakopane wyniósł około 140 minut i był o trzy kwadranse lepszy niż czas, który PKP osiąga dziś.

Tuż przed wojną motowagon pokonywał dystans między Katowicami i Krakowem w 60 minut. Dziś EuroCity tę trasę przejeżdża w 1 godzinę 21 minut. Z Warszawy do Łodzi szybkobieżne wagony dowoziły pasażerów w 80 minut, rozwijając  szybkość do 130 km na godzinę. Od 1935 r., kiedy zaczęto stosować  przekładnie hydrauliczne, zwiększono szybkość  do 135 km na godzinę.

Dziś najkrótszy przejazd na tej trasie to 91 minut.

Po uruchomieniu luxtorpedy pociągi spalinowe do ruchu lokalnego na Litwie zamawiano w polskiej fabryce Lillpopa. Wagony szybkobieżne zaczęły też budować Zakłady Cegielskiego. A w chrzanowskim Fabloku polscy inżynierowie opracowali nowy model pociągu z silnikami wysokoprężnymi.

Warto wspomnieć, że na światowej wystawie w Paryżu w 1937 r. parowóz Polskich Kolei Państwowych PM-36 zdobył wraz ze specjalnymi wagonami turystycznymi najwyższe trofeum. Ten parowóz rozwijał prędkość do 130 km na godz.

Wita nas WARS

Z jakością usług i cenami WARS poszedłby prawdopodobnie  z torbami. Nie wiem jak dziś wyglądają te usługi, bo nie zapomnę bigosu z lat 90 ub. stulecia, który mi zaserwowano i omijam tę firmę szerokim łukiem.

Przedwojenne PKP biły na łeb i szyję nasze  współczesne polskie koleje jakością usług gastronomicznych i nie tylko.

Wagony restauracyjne bardzo  dbały o promocję. Na fotografiach z 1938 r. można podziwiać siedzenia obite skórą, stoliki nakryte białym obrusem, wazoniki ze świeżymi kwiatami. W wydawanych reklamach podkreślano, że posiłki seryjne – tzn.  śniadanie, obiad, podwieczorek i kolację – mają ceny nie wyższe niż w przyzwoitej restauracji. Były obiady trzydaniowe, ale można było zamówić droższy – sześciodaniowy. Ceny  latem 1938 r. były jak poniżej:

śniadanie - 1,75 zł,

mały obiad i kolacja – 3,25 zł,

duży obiad – 6,50 zł.

Przeciętnie zarabiający rzemieślnik zarabiał w 1935 r około 0,73 zł za godz.. Pracownik biurowy około 350 zł miesięcznie.


Polskie Koleje Państwowe przywiązywały też ogromną wagę do  turystyki, traktując to jako strategiczne źródło zysków wszystkich przewoźników. Do pociągów turystycznych ... dołączano wagon bar-dansing-kino.  Elegancki  bar obramowany srebrną ladą i  wysokie stołki.  Na życzenie gości można było rozwiesić ekran i oglądać film.

Na linii Warszawa – Zwardoń uruchomiono specjalne nocne pociągi, których pasażerowie, jadąc na narty, spędzali podróż na dansingu lub grając w brydża.

Były nawet.... wagony kąpielowe przypominające kajutę ekskluzywnego statku pasażerskiego utrzymaną w bieli.

Współdziałanie przedsiębiorstw komunikacyjnych.

Aby skrócić podróż z Warszawy do Zakopanego, stworzono połączenie lotniczo-pociągowe. Ze stolicy leciało się do Krakowa, a dalej w Tatry jechało motowagonem. Podróż trwała 4,5 godziny. Widząc niedrożności na niektórych liniach, kolej uruchomiła własne połączenia autobusowe. W 1937 r. skorzystało z nich prawie 3 miliony pasażerów. Takich linii krótko przed wojną było 39.


Wiodącym  liderem wśród polskich pociągów był luksusowy „Nord-Express” .  Początkowo łączył Paryż z Leningradem. Przedziały na wzór pokoi hotelowych, wyposażone były w piękną łazienkę. Dzięki połączeniu Warszawy z Moskwą „Nord Express” stał się jednym z najsłynniejszych i najważniejszych pociągów na świecie. Z Warszawy do Paryża jechało się 22 godziny. Co prawda dziś koleją można dojechać do stolicy Francji szybciej, ale za pomocą kolei niemieckich i francuskich.

Nasze połączenia międzynarodowe nie wzbudzają niczyjego  zachwytu.

Z niemieckiego Breslau do Berlina jechało się 5 godzin. Dziś z polskiego Wrocławia jedzie się tam minimum 6 godzin.

W książce książkę „Drogi żelazne Rzplitej” wydaną przez Ministerstwo Komunikacji tuż przed wojną można przeczytać: 


„Jeżeli masz zamiar udać się w podróż, nie pytaj o pociąg starej ciotki, która podróżowała przed ośmiu laty, ani kolegi, który był tam raz nocą, grając do tego w brydża. Pamiętaj, że w trosce o dobro podróżnych koleje przyspieszają bieg pociągów i zmieniają trasy, co wpływa znów na zmianę rozkładu jazdy”.


Tyle kolejowe dwudziestolecie międzywojenne. Przypomnijmy, że nie było żadnych dotacji!


Stan obecny

Dworce, stacje i przystanki

O ile dworce w dużych i większych miastach wyglądają nieźle, a niektóre wręcz imponująco (Bielsko-Biała gdzie pachnie jak w salonie kosmetycznym, czy Przemyśl, perełka architektury) to małe stacje i przystanki kolejowe przypominają obiekty po katakliźmie. Nawet władze komunistyczne nie dopuściły do takiej ich dewastacji jak obecni włodarze kolei. Wolę nie zamieszczać ich zdjęć,  wystarczy widok z okna  pociągu. Wiele stacji kolejowych jest nieczynnych, wiele zdewastowanych. Porażająca jest niegospodarność. Znam przypadki, gdy przedsiębiorcy lub gminy chciały wydzierżawić budynek. Reakcją był ... brak reakcji lub ceny, które odstraszały. Lepiej dopuścić  do zniszczenia i skomleć  o dotacje. Zdarza się, że wyremontowane obiekty zamknięte są na klucz.

Dworzec w Przemyślu perełka architektury z 1895 roku po remoncie

Dotacje na kolej z UE to miliardy złotych.

Remont linii kolejowej Warszawa - Radom zaplanowano na pięć lat. A przecież tę linię zbudowano przed wojną, w 1934 roku, w  21 miesięcy. Przy budowie 100 km linii pracowało wtedy cztery tysiące osób. Zbudowana w latach 1974-77 Centralna Magistrala Kolejowa (jeszcze za czasów towarzysza Gierka) do dziś jest najnowocześniejszą linią kolejową.  Jedyna linia kolejowa, którą pociągi pokonują z szybkością 160 km/godz

11 maja 1994 na Centralnej Magistrali Kolejowej pociąg Pendolino ETR-460 ustanowił rekord prędkości na torach Europy Środkowo-Wschodniej (włączając Austrię i Szwajcarię) wynoszący 250,1 km/h.

CMK zbudowano w mało wydajnym ustroju realnego socjalizmu w trzy lata, a prezesi PKP  11 lat medytowali czy zakupić Pendolino z wychylnym pudłem, czy bez. Tak na marginesie w ciągu 5 lat (dane z  czerwca 2011) wybudowano w Chinach 9676 km linii kolei dużych prędkości, w tym 3515 km linii, na których pociągi osiągają prędkość 300 km/h bądź większą.

Wreszcie pan minister Nowak (ten od dróg, fotoradarów)  dowiedział się przypadkiem, że koleje to też jego działka, no to  walnął ręką w stół i wrzasnął "dość." i powołał nowy zarząd PKP. Zaczął od wysokich pensji. Jak Europa to Europa -  dodał. Za dobrą pracę należy się godziwe wynagrodzenie.

Nowy prezes PKP dr Jakub Karnowski dostaje więc 59 tysięcy złotych miesięcznej pensji. Jego dwójka zastępców ma po 40 tysięcy. Też miesięcznie, by była jasność.  Od 2001 roku, t.j od czasu reformy polskich kolei jest szóstym prezesem.

Trzeba przyznać, że nowy prezes rzucił się wręcz do roboty. Zaczął od odebrania ulg na przejazdy kolejarzom. Od trzech miesięcy jest zajęty i nie ma czasu na pierdoły. Może jestem niesprawiedliwy.  Powinni ci panowie dostać odpowiednią ilość czasu.  Jestem przeciwny kominom płacowym. Lepiej dobrze zapłacić dobremu menedżerowi za zrealizowane cele, niż  utrzymywać stadko miernot. I tak wychodzi taniej.

Średni wiek wagonu pasażerskiego to ... 30 lat. Z lokomotywami nie jest lepiej.

PKP podzieliło się na wiele spółek i spółeczek:

PKP Intercity
Przewozy Regionalne

W niektórych regionach kraju przewozy pasażerskie wykonują również inne spółki (samorządowe, prywatne bądź należące  do Grupy PKP):

Koleje Dolnośląskie
Koleje Mazowieckie
Arriva RP to spółka „prywatna”, której właścicielem są państwowe koleje niemieckie
PKP Szybka Kolej Miejska w Trójmieście
Warszawska Kolej Dojazdowa
Szybka Kolej Miejska w Warszawie
Słynne w całym kraju  Koleje Śląskie

Obsługą wagonów gastronomicznych oraz wagonów sypialnych i z miejscami do leżenia (tzw. kuszetki) zajmuje się zależna od PKP Intercity spółka WARS - ta specjalistka od bigosu.

To tylko spółki zajmujące się ruchem pasażerskim.  To dobrze, bo odpowiedzialność się rozmywa i w razie czego można zwalić winę na kolegów. Minister Nowak nie zwolnił starych prezesów PKP, użył fortelu by nie płacić im wysokich odpraw. U nas jak ktoś coś umie to dostaje wysoką premie, a jak coś spierd...... to dostaje 6-miesięczną odprawę i przechodzi na inny ważny odcinek. Taki mamy system motywacyjny, który daje doskonałe efekty nie tylko w PKP, ale także w PLL LOT i innych spółkach skarbu państwa.

Duża ilość spółek kolejowych znacznie uatrakcyjnia pasażerom podróże zwłaszcza w okresach zmiany rozkładu jazdy. Wtedy nikt nie wie kiedy i jaki pociąg odjedzie, z którego peronu, co innego wyświetla się na tablicach, co innego zapowiadają dworcowi spikerzy,  co innego jest na stronach internetowych, a na dworcach jest wesoło i, radośnie i gwarnie. Bywa też dość często, że pociągi wpuszczane są na ten sam tor, bo dyżurni ruchu nie mają kompletnie pojęcia jak obsługiwać powierzony im sprzęt.


Nasi pradziadkowie mieli konie, furmanki, taczki i łopaty, światowy kryzys nieporównanie dotkliwszy niż obecny  i nawet nie marzyli o dotacjach z UE, a koleje funkcjonowały.

My mamy grube miliardy, plany, zapowiedzi i obietnice, a pociąg z Katowic do Chałupek (59 km) proszem pana jedzie planowo ponad dwie godziny i q...wa  jeszcze sie spaźnia proszem pana!

Podobne artykuły


27
komentarze: 35 | wyświetlenia: 2451
16
komentarze: 2 | wyświetlenia: 2058
19
komentarze: 4 | wyświetlenia: 1865
95
komentarze: 44 | wyświetlenia: 15311
43
komentarze: 12 | wyświetlenia: 6563
31
komentarze: 29 | wyświetlenia: 6068
30
komentarze: 38 | wyświetlenia: 5340
29
komentarze: 18 | wyświetlenia: 3946
25
komentarze: 55 | wyświetlenia: 7703
23
komentarze: 25 | wyświetlenia: 1837
21
komentarze: 7 | wyświetlenia: 1669
19
komentarze: 1 | wyświetlenia: 15825
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

  hussair  (www),  05/03/2013

Ten artykuł to jeden z wielu komunikatów, który potwierdza smutną, mimo dumy, prawdę, że w latach 30. polski Tygrys podnosił głowę do wysokości ekonomicznego i kulturowego siłacza na miarę światową. Zresztą i militarnie - do tego wszystkiego zabrakło niedużo czasu i dużo szczęścia. Tygrysi łeb został odcięty, a o odrastaniu takich nic mi nie jest wiadome. Potencjał inżynieryjny i przemysłowy nie d ...  wyświetl więcej

  ulmed,  05/03/2013

@hussair: No nie mam wyjścia utulam Cię do serca, pięknie napisałeś.
Ile można zdziałać w wolnym kraju!? Jakich patriotów wychować?
Ile jeszcze złota zostawić? Złota, co go oddać nie chcą. Nie mylić z długami.

Kolejarz to był gość! Mój dziadek był kolejarzem :)

  hussair  (www),  05/03/2013

@ulmed: No to gość! Mój dziadek hanys był sztygar i też miał charakter. :)

  wurkut,  05/03/2013

@hussair: Z tym tygrysem to lekka przesada. Co najwyżej ryś ;)

  hussair  (www),  05/03/2013

@wurkut: Tak? :)
Na ''Rysia'', jak na prawie wszystko, zabrakło nam, niestety, czasu:

http://menstream.pl/lotnictwo/pzl/pzl-54;rys,1369.html
Cholera, nie wbija się uparciuch. No trudno. :/ Ale o polskich projektach poczytać warto.

  wurkut,  05/03/2013

@hussair: Polski Mosquito ;)

  hussair  (www),  05/03/2013

@wurkut: Rzekłeś! ;)

  ulmed,  06/03/2013

@hussair: Było i niestety minęło.
Nie sztygarem tylko sztajgrem, dziadek był, sama byłam to wiem :)))

Hamiltonie obiecuje, ze przy nastepnej wizycie w Kraju skorzystam z polaczen kolejowych... tak w ramach eksperymentu spolecznego/socialnego...

Jak mowil nasz wielki rodak Feliks Dzierzynski "Dowieraj - no prowieriaj" .
Sprawdze na wlasnej skorze... a moze innej czesci ciale - czy to co piszesz o naszych kolejach pokrywa sie z rzeczywistoscia ;-)

@youngcontrarian: Nie radzę...Young, ale jeśli będziesz obstawał przy swoim, to weź ze sobą jakieś prochy na uspokojenie...

  hussair  (www),  05/03/2013

@Skalny Kwiat: Muszę przyznać, że uwielbiam jeździć pociągiem. Mimo wszystko. :)

@hussair: zależy jakich ma się towarzyszy podróży:)

  Amicus,  05/03/2013

Też kocham podróże pociągami. Nawet pociągami PKP. Zresztą innymi nigdy nie podróżowałem :)
Przez kilkanaście ostatnich lat przemieszczałem się niemal wyłącznie samochodem. Od jakiegoś czasu "chodzi" za mną taka "mała tęsknota":
http://www.youtube.com/watch?v(...)GAyFasc

  Hamilton,  05/03/2013

@youngcontrarian: : Myślę, że butelka whisky na każde 100 km wystarczy i łagodnie osiągniesz cel.

  hussair  (www),  05/03/2013

@violetbutterfly: Fakt. Ale zazwyczaj dobrze trafiam. Z obsługą pociągu też... :). Choć latem 2011 w ciągu dwóch podróży ja i towarzystwo mieliśmy niefart aż do trzech sfrustrowanych konduktorów.
Amicusie, zapraszam na jajecznicę do Warsu, póki nie upadła jeszcze ta szacowna instytucja. Jajka już nie te, pieczywo nie to, i ceny nie te... i pier... kur... plastikowe kubki do herbaty, za co bym wymłócił po mor... Nie mniej jest w tym nadal jakiś klimat. :)

  Amicus,  05/03/2013

.

Hamiltonie Starszy ... powinno być pociągnij a nie pciągnij! Byłem kiedyś korektorem, ha, ha ...

  Hamilton,  05/03/2013

@gwizdek: powinno być pociągi, a nie pciągi. Przygadał kocioł garnkowi, ale dziękuję i pozdrawiam serdecznie.

  Alicja Maj  (www),  06/03/2013

Jestem w szoku- często podróżuję koleją i nie mogę sobie wyobrazić, że tyle lat temu, było lepiej niż dziś.
Ciągle rosnące ceny biletów, kolejki do kas, tłok w pociągach... Jedyne co się nie zmieniło, to stan pociągów...

  ulmed,  06/03/2013

@Alicja Maj: Alu, przed wojną, ludzie ustawiali zegarki podług jazdy pociągów.
Nie myl ze stanem wojennym. :))

Już nawet za PRL-u były lepsze pociągi, a teraz jak pospieszny spóźni się mniej jak 15 minut, to powinni ogłosić święto...Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska