JustPaste.it

Wpływ emigracji na kuchnię włoską

O kuchni włoskiej napisano i powiedziano już wiele. Zdania i poglądy znawców tematu są różne, czasem wręcz kontrowersyjne.

O kuchni włoskiej napisano i powiedziano już wiele. Zdania i poglądy znawców tematu są różne, czasem wręcz kontrowersyjne.

 

Niektórzy socjologowie uważają, że prawdziwa kuchnia włoska kultywowana jest jedynie w krajach o wysokim współczynniku imigracji z Włoch. Idąc za głosem badaczy można usłyszeć, iż spaghetti al pomodoro, czyli makaron z pomidorami, swój prawdziwy renesans przeżywa w Argentynie. Tam też najczęściej spotkać można stereotypowy włoski obrazek o wspólnie ucztującej niedzielny obiad pełnej rodzinie wielopokoleniowej. Poza Argentyną podobne obrazki odnaleźć można w Brazylii i USA.

Imigranci z Włoch byli w większości biedni. W kraju pochodzenia jedli mało i sposób monotonny, jedli kilka potraw na przemiennie przez długo czas. Mięso na stołach gościło rzadko, zwłaszcza wołowina. Dostępna była jedynie wieprzowina oraz jagnięcina. Kiedy przybyli do Argentyny na początku XX wieku, uderzyła ich dostępność mięsa, nie spotykana we Włoszech. Korespondując z krewnymi pozostałymi w kraju pochodzenia pisali, że w nowej ojczyźnie jadają codziennie mięso, które jest ogólnie dostępne i kosztuje mniej niż chleb. Gotując na bazie mięsa wracali do oryginalnych regionalnych przepisów, jakie znali z przepisów świątecznych we Włoszech. Przybysze z Italii łączyli się w społeczności lokalne ze względu na pochodzenie z poszczególnych regionów. Sycylijczycy z Sycylijczykami, mieszkańcy Apulii ze swoimi krajanami i tak dalej. Wszyscy jednak żyli w przekonaniu że to właśnie ich domowe dania stanowią prawdziwą włoską kuchnię. Nie mieli często świadomości że w innych regionach Włoch jadało się inaczej. Jeszcze sto lat temu nie istniała jednorodna włoska kuchnia, taka jaką znamy dziś. W owych czasach istniały jedynie kuchnie poszczególnych regionów, różniące się między sobą.

Wraz z emigracją wykształciły się nowe tradycje kulinarne, będące jednak często jedynie uogólnieniem prawdziwego obrazu tego wspaniałego kraju. Tak na przykład, wiemy o tym że makaron stał się symbolem kulinarnym Włoch. W wielu krajach Włosi zaczynali być przezywani makaroniarzami pomimo faktu, iż makaron nie był produktem popularnym w całych Włoszech. Wytwarzany był jedynie w kilku ośrodkach miejskich takich jak Genua, Palermo czy Neapol. Mowa tu oczywiście o makaronie suszonym. Na wsiach jadano zamiast makaronu polentę na północy. Na południu natomiast popularne były zupy które jadano przy użyciu chleba. Makaron świeży wytwarzany był w domach, przy użyciu mąki lecz bez jaj. Używany był jako przedmiot wymiany barterowej. Konsumpcja makaronu suszonego na dużą skalę, zaczęła się wraz z ruchami imigracyjnymi z Włoch, przede wszystkim do obu Ameryk. Pierwsze fabryki suszonego makaronu powstały za oceanem. Zakładane były przez Włochów, a dystrybucja produktu skierowana była głownie do rodaków na emigracji. Z Włoch importowano jedynie pomidory w puszkach, które towarzyszyły i towarzyszą nadal wielu daniom z makaronu.

Nie tylko makaron z pomidorami jest produktem emigracji, uważanym dziś za rdzennie włoski. Podobna historia dotyczy również wszelkiego rodzaju steków i pieczeni z rusztu. Te przepisy, które dziś uważane są za rdzennie włoskie, w większości pochodzą z Hiszpanii. W ubogich warstwach społecznych Włochów, mięso nie było zwykle pieczone, lecz gotowane w esencjonalnych sosach. W ten sposób biedota mogła szybciej napełnić żołądki, w efekcie powstawało więcej oszczędności. Wołowina z rusztu była natomiast przywilejem ludzi bogatych. Imigranci nie potrzebowali w końcu oszczędzać i mogli pozwolić sobie na dania, które w ojczystym kraju jadano niezwykle rzadko.

Niektórzy socjologowie włoscy uważają więc, że współczesna kuchnia włoska jest efektem emigracji zarobkowej. Włosi powracający do kraju zza oceanu nie musieli już oszczędzać. Pozwalali sobie na o wiele droższe w przygotowaniu dania, które wprawdzie znane były we Włoszech od dawna, lecz upowszechniły się dopiero na emigracji.

 

Źródło: http://www.laboratoriumsmaku.pl