Login lub e-mail Hasło   

Święty Franciszek. Patron chorych psychicznie?

Rodzina stwierdziła, że Franciszek zwariował.
Wyświetlenia: 5.990 Zamieszczono 14/03/2013

...

To nie jest biografia ani nawet szkic biograficzny św. Franciszka z Asyżu. To są wariacje na jego temat. Wariacje to dobre słowo.

 

Źle się czuł w domu rodzinnym. Nie chciał pracować w firmie ojca. Konflikt zakończył zerwaniem z rodziną.

Franciszek uciekł z domu i został bezdomnym z wyboru. Bezdomni cieszyli się w okolicach Asyżu uznaniem podobnym do tego, które spotyka bezdomnych w katolickiej Polsce. Bezdomny śmierdział w tramwaju. Nikt go w mrozy nie wpuszczał na klatkę schodową. Do noclegowni wpuszczali jedynie wtedy gdy był niepalącym abstynentem. Świeżo po kąpieli.

Rodzina stwierdziła, że Franciszek zwariował. Dla każdego normalnego człowieka było zupełnie oczywiste, że rodzina świętego ma rację. Tym bardziej, że relacjonował swoje rozmowy z kotem, krową oraz ptactwem domowym i dziko żyjącym. Miał być odstawiony do Tworek, ale w ostatniej chwili udało mu się zmylić ratowników z karetki pogotowia.

Był Franciszek wariat, ale nie aż taki wariat. Nadzwyczajnie zdolnym był młodzieńcem. Biznesowania nauczył się w rodzinnej firmie. Już od dawna był o niebo lepszy o ojca, ale ten tyran domowy nie dopuszczał go do podejmowania jakichkolwiek decyzji. Traktował jak małe dziecko. W firmie rodzinnej Franciszek mógł być jedynie podaj pozamiataj.

Pokazał klasę gdy wreszcie udało mu się zostać lumpem. Franciszek już jako dwunastolatek zauważył, że żebractwo to dobry interes. - Mam dwanaście lat i jestem najmądrzejszy w Asyżu. – pomyślał wtedy. Mógłbym dać wszystkim do wiwatu w Katedrze. Jak dwunastoletni Jezus z Nazaretu.

Franciszek postanowił udowodnić, że jest absolutnym geniuszem biznesu. I udało się !!!  Początkowo żebrał osobiście. Od kolegów nauczył się różnych sztuczek. Następnie założył spółdzielnię, którą nazwał Zakonem Żebraczym. Rozkręcił biznes na nieznaną dotąd skalę. Najbogatszymi ze wszystkich firm kościelnych zostali Paulini, Redemptoryści, Dominikanie, Franciszkanie i inne Zakony Żebracze. Do dziś szkoła żebractwa założona przez św. Franciszka święci triumfy biznesowe.

W Gdańsku wystarczy porównać wystrój Ratusza - siedziby Rady Miasta albo wystrój Dworu Artusa - siedziby związku najbogatszych kupców, z należącym do żebraczego zakonu Dominikanów, ociekającym złotem Kościołem Św. Mikołaja.

Franciszek pokazał jak robi biznes geniusz zapoznany przez własnego ojca. Dziś wszyscy już wiedzą jak wielką kasę można zrobić na żebractwie. Wszyscy słyszeli o Matce Teresie z Kalkuty.

Wszyscy słyszeli. Dziś wszyscy słyszeli.

ALE ŚWIĘTY FRANCISZEK Z ASYŻU BYŁ PIERWSZY !!!

 

Adam Jezierski

Przeczytaj: >>> Żywot świętego Głódzia

 

...

Podobne artykuły


132
komentarze: 65 | wyświetlenia: 44876
124
komentarze: 93 | wyświetlenia: 62472
58
komentarze: 37 | wyświetlenia: 11955
41
komentarze: 61 | wyświetlenia: 5028
37
komentarze: 41 | wyświetlenia: 6203
32
komentarze: 24 | wyświetlenia: 7336
10
komentarze: 7 | wyświetlenia: 1421
30
komentarze: 27 | wyświetlenia: 39273
31
komentarze: 31 | wyświetlenia: 5406
30
komentarze: 33 | wyświetlenia: 7702
22
komentarze: 26 | wyświetlenia: 3665
 
Autor
Artykuł  mugol  (www),  14/03/2013

Każdy interes wymaga Bożego błogosławieństwa! Wtedy owoce jego będą słodkie dla dusz i ich zbawienia.

Należy dodać, że wszystkie te zakony żebracze pełniły rolę pasożytów w państwach, w których stacjonowały, ciągnąc ich rozwój i gospodarkę w dół.

  mojra  (www),  14/03/2013

@Adam Szczepański: a dusze w góre do Nieba!

@mojra: ...ucząc nieróbstwa i pasożytnictwa?

  mojra  (www),  15/03/2013

@Adam Szczepański: Dzięki wytężonej pracy przeróbmy Ziemie w gadżet albo inny ludzki szajs! Zastąpmy glebę betonem i sztuczna trawą a atmosferę gazem rozweselającym.

@mojra: Nigdy nie miałem takich marzeń. Nie rozumiem jednak dlaczego młodzi i zdrowi braciszkowie z zakonów żebraczych mieliby zamiast wziąć się za robotę, żyć kosztem innych.
Jest w Biblii wiele tekstów potępiających nieróbstwo. Oto jeden z nich:
Sami bowiem wiecie, jak należy nas naśladować, bo nie wzbudzaliśmy wśród was niepokoju ani u nikogo nie jedliśmy za darmo chleba, ale prac ...  wyświetl więcej

  ewfor  (www),  15/03/2013

Myślę, że Twój tekst dla wielu może być źle zrozumiany. Potępiam żebractwo, bo prawie codziennie jeżdżę rano do pracy w "towarzystwie" kilku rodzin, chyba Romskich i kiedy spotykam któreś z nich (a zwłaszcza dzieci) żebrzące na ulicy, to mnie krew zalewa, bo np. telefony komórkowe mają o stokroć lepsze od mojego. To samo tyczy się młodych duchownych. Co do Matki Teresy jednak chyba się nie zgodzę.

@ewfor: Ewo ten tekst zmyla .. papież Jorge Mario Bergoglio przybrał imię Franciszek , nie po Franciszku z Asyżu tylko po jednym z założycieli Towarzystwa Jezusowego Franciszku Ksawerym ( trzeci generał jezuitów także miał na imię Franciszek ! A pochodził z rodu Borgiów ! ) ;)

  Elba,  15/03/2013

W naszych czasach średniowiecznego poczciwego Franciszka zastąpił krwawy Frank...

Wspaniały artykuł,wspaniałe komentarze,nic dodać,tylko gratulować i pozdrawiać mugole współczuć i rozgrzeszyć,bo w trojce pochłonięty wiecznej-jest nie do uzdrowienia-pozdrawiam was wszystkich z okazji mądrości słowa , po niego na nasz koszt hrabia Komorowski ze swoja zgrają poleci do,Franciszka pokłośnic się.Polska zawsze musi być w czołówce u bram spizowych!

@Szymon Bachir: Co on może tylko czynić to .. to co ja napisałam w swoim arcie na kilka godzin przed jego wyborem
i przed walką mewy z gołębiem .. http://eiba.pl/d2

  *Karo*  (www),  16/03/2013

nie znam historii tej którąś przedstawiłeś, nie wiem czy akurat On taki był, co Matki Teresy to inna bajka bo tą akurat znam, wiec....

  mojra  (www),  18/03/2013

Najskuteczniejszym sposobem uleczenia ciała i duszy jest eucharystia. Bóg przebywa w naszym ciele min. 15 minut, a to sporo czasu, by Mu przedstawic prośby o wyleczenie swoje i bliskich, a także przyjaciół i nieprzyjaciółm a najskuteczniejszym sposobem na grzeszników, jest prośba o duchowe zanurzenie ich w przenajświętszej krwi zbawiciela. To najnowsza oferta Boga z orędzi dla ludzkości! Dziwny je ...  wyświetl więcej

  Amicus,  18/03/2013

@mojra: Świstaku, kopiarka ci się zacięła? :)))Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska