Login lub e-mail Hasło   

"Tajemnica 13 apostoła" Michel Benoit

Początki chrześcijaństwa, religii , która zadecydowała o kulturze i kształcie Europy na następne setki lat, nie są do końca jasne. Niektórzy uważają , że prawda sk...
Wyświetlenia: 1.168 Zamieszczono 18/03/2013

Początki chrześcijaństwa, religii , która zadecydowała o kulturze i kształcie Europy na następne setki lat, nie są do końca jasne. Niektórzy uważają , że prawda skrywana jest przez Kościół Katolicki, a jej ujawnienie doprowadziłoby do upadku Kościoła jako instytucji , podważyłoby wiarę ludzi w Jezusa jako Mesjasza.

Wiele emocji wzbudziły odkryte w  latach 1947-56     manuskrypty znad morza Martwego.Odkrycie dokumentów z pierwszych wieków naszej ery pobudza wyobraźnię, prowokuje do postawienia pytania - czy wszystko zostało opublikowane , czy cała treść tych manuskryptów została ujawniona tzw.  szerokim masom ? Być może manuskrypty kryją tajemnice , których jeszcze nie poznaliśmy , a które zrewolucjonizowałyby powszechną wiedzę o początkach chrześcijaństwa.

    Na bazie takich spekulacji powstało już wiele książek. Wszystkie czytałam z zainteresowaniem , bo każda wnosi coś nowego , ciekawego , do dalszych rozważań.

Łączy je jedno - podejrzenie o istnienie spisku , którego celem jest ukrycie prawdy o Jezusie. Żadna z tych książek oczywiście nie odpowie nam na pytanie o korzenie chrześcijaństwa i prawdopodobnie większość zawartych w nich hipotez to czysta fikcja.

Niemniej z dreszczykiem emocji zasiadam do kolejnej książki . Wątki kryminalne nie są dla mnie najważniejsze , choć przyznam , że wciągające. Tego typu książki czytam zawsze , mając google "pod ręka". Doczytuję informacje historyczne, sprawdzam co jest fantazją pisarza a co faktem.

Tym razem bohaterami są dwaj mnisi benedyktyńscy , z opactwa św. Marcina we Francji. Pasją ich życia jest poszukiwanie prawdy na temat początków chrześcijaństwa.

W swoich dociekaniach docierają do źródeł skrywanych w tajnych bibliotekach kościelnych. Czytelnik przenoszony jest do czasów życia Jezusa, ostatniej wieczerzy i ukrzyżowania. Odnajdujemy w zapiskach postać "ukochanego ucznia" Jezusa, rywalizującego z Piotrem. Dlaczego został skrzętnie usunięty z Nowego Testamentu...?  Sięgamy do problemu walki o przywództwo nad wyznawcami Jezusa,  rywalizacji między Piotrem a Jakubem , bratem Jezusa. Myślę , że nie zdradzę zbyt treści jeśli napiszę , że osią fabuły jest problem boskości Jezusa...

Powieść wypełniona jest siecią intryg watykańskich, zbrodni ,prawdziwych i fikcyjnych historii o Jezusie i Apostołach.

Książka napisana jest w taki sposób , że wciąga czytelnika od I rozdziału.

Pikanterii dodaje fakt ,że autor - Michel Benoit był mnichem benedyktyńskim przez 22 lata. Wystąpił z zakonu, bo nie mógł pogodzić się z doktryną katolicką. Zajął się pisaniem książek  o tematyce religioznawczej. Prowadził własne badania nad życiem Jezusa. Książka Tajemnica 13 apostoła ma być zapisem jego dociekań, przedstawionym w sposób zbeletryzowany.

  Autor nie pozostawia suchej nitki na hierarchach Kościoła Katolickiego. Wprowadza do fabuły organizacje i postaci , które nawiązują do prawdy. Na przykład  prefektem Kongregacji ds. Doktryny Wiary jest kard. Catzinger. Nie trzeba być znawcą tematu , że by wiedzieć kto jest pierwowzorem tej postaci.

    Na straży tajemnic stoi Stowarzyszenie św. Piusa V.  W powieści jest to grupa bezwzględna , posuwająca się do zbrodni , by wypełniać swoja misję .

Autor wplata w  fabułę wszystkie problemy , grzechy i słabości Kościoła Katolickiego, o których już od dłuższego czasu mówi się publicznie. Właściwie ta książka jest jednym wielkim  oskarżeniem Kościoła.

Charakterystyczne  dla tego typu książek jest to, że mieszane są informacje prawdziwe z fikcją literacką , co ma na celu podsycanie ciekawości czytelnika i pobudzenie jego wyobraźni. Dlatego ,podczas lektury tej powieści , czytelnik musi sam zachować krytyczne spojrzenie, by z jednej strony nie ulec totalnej krytyce K.K., bądź też nie odrzucić tej pozycji ze zgorszeniem.

Ciekawym zabytkiem , do którego nawiązuje M. Benoit jest oratorium w

Germigny-des-Pres , pochodzące z okresu karolińskiego.

Wieś , którą zamieszkuje ok. 400 mieszkańców, odwiedza rocznie ok. 100 tys. turystów. Przyciąga ich kaplica wybudowana w 806 r.

Prawdopodobnie to miejsce jest pierwowzorem kościoła , w którym bohaterowie książki odnajdują płytę z tajemniczym napisem.

mozaika z IX w. w apsydzie oratorium

źródła zdjęć: Wikipedia

Podobne artykuły


11
komentarze: 32 | wyświetlenia: 1062
11
komentarze: 22 | wyświetlenia: 576
11
komentarze: 40 | wyświetlenia: 1055
10
komentarze: 11 | wyświetlenia: 551
10
komentarze: 1 | wyświetlenia: 874
10
komentarze: 1 | wyświetlenia: 987
9
komentarze: 13 | wyświetlenia: 525
9
komentarze: 20 | wyświetlenia: 853
9
komentarze: 24 | wyświetlenia: 446
9
komentarze: 44 | wyświetlenia: 674
9
komentarze: 36 | wyświetlenia: 773
9
komentarze: 0 | wyświetlenia: 681
9
komentarze: 1 | wyświetlenia: 668
9
komentarze: 0 | wyświetlenia: 676
9
komentarze: 56 | wyświetlenia: 225
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

  mojra  (www),  19/03/2013

Najskuteczniejszym sposobem uleczenia ciała i duszy jest eucharystia. Bóg przebywa w naszym ciele min. 15 minut, a to sporo czasu, by Mu przedstawic prośby o wyleczenie swoje i bliskich, a także przyjaciół i nieprzyjaciółm a najskuteczniejszym sposobem na grzeszników, jest prośba o duchowe zanurzenie ich w przenajświętszej krwi zbawiciela. To najnowsza oferta Boga z orędzi dla ludzkości! Dziwny je ...  wyświetl więcej

Mam (p)odpowiedź dla Amicusa: to nie kopiarka się zacięła, to Candida (fungus). Poprzez górne drogi oddechowe, potrafi dotrzeć do przysadki mózgowej i naruszyć równowagę hormonalną. A wiadomo, co to powoduje: zły, depresyjny nastrój i tzw. fiksację myśli. Ja ostatnio też mam problemy z Candidą bo ciagle myślę o ... bakteriach.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska