Login lub e-mail Hasło   

To nie byt kształtuje świadomość...a może jednak !

Czyli moje przemyślenia po lekturze artykułu Teresy Rembielińskiej
Wyświetlenia: 2.904 Zamieszczono 22/03/2013

Szanowni forumowicze i Ty drogaTereso ! Nie chcąc rozpisywać się w komentarzu pozwoliłem sobie na poniższą la tirade.

"Byt kształtuje świadomość" to nie jest odkrycie Marksa ! Marks jest najgłośniejszym "cytatorem" tej tezy.

Tak na marginesie Marks poza paroma głupimi decyzjami i tekstami , był filozofem. Polecam przeczytać parę tekstów Marksa dostępnych tylko w bibliotekach. Engels był głupim rozpuszczonym bachorem z bogatej rodziny bawiącym się "w socjalizm".  

O mordercy Leninie nie będę pisał.

Stwierdzenie "byt kształtuje świadomość" nie jest wcale podkreśleniem "wynikania" świadomości z warunków w jakich się żyje. To jest wręcz ontologiczne uszeregowanie istnienia (bytu czyli "dasein") przed świadomością czyli "myślą".

Ale zostawmy filozofię . . .

Niewątpliwie to jacy jesteśmy w jakimś stopniu (moim zdaniem niewielkim) wynika

z warunków w jakich żyjemy , czy też ogólniej BYTUJEMY. Powraca tu czkawką pogląd "tabula rasa" , na którego potwierdzenie istnieje tyle samo przykładów co i na zaprzeczenie. Jednak w kategoriach społecznych (czyli nieosobniczych !) owa świadomość wynika z warunków "bytowania". Upraszczając rzecz mocno : jak zgnoimy ludzi i sprowadzimy do poziomu zaspokajania podstawowych potrzeb (choćby wg klasyfikacji Maslowa) ,to ukształtujemy ich "świadomość" bardzo płytko i powierzchownie , ale bardzo niebezpiecznie - nie będą mieli nic (albo prawie nic) do stracenia i powstanie UKSZTAŁTOWANA klasa przeciwników wszystkiego ! Ludzi żyjących tak długo na marginesie, że będzie to dla nich dziedzina ich "normalnego" działania.

Myślę , że nie odwołując się do wiary możemy po prostu (sorry) namawiać (czy wręcz nawoływać) do MIŁOŚCI BLIŹNIEGO. Ci inni to MY , tylko po drugiej stronie ! Nie zgadzajmy się na wykluczenie - stąd prosta droga do nienawiści i pogardy. Mojemu synowi musiałem kiedyś palnąć pogadankę po głupim (i pogardliwym) tekście

o grzebiących w śmietnikach kloszardach. Nawet jeśli to par excellence menele , to dalej ludzie ! Jakkolwiek trudno nam w to uwierzyć. Są może bierni i właśnie ukształtowani przez warunki bytowania , ale kto wie !? może właśnie wśród tych obdartych i zapijaczonych meneli jest kolejny Mozart, Wilde albo Einstein. Przecież nie możemy tego wykluczyć.

Podobne artykuły


17
komentarze: 32 | wyświetlenia: 1306
14
komentarze: 33 | wyświetlenia: 1050
14
komentarze: 21 | wyświetlenia: 969
14
komentarze: 60 | wyświetlenia: 735
13
komentarze: 25 | wyświetlenia: 757
13
komentarze: 3 | wyświetlenia: 1016
13
komentarze: 9 | wyświetlenia: 553
13
komentarze: 68 | wyświetlenia: 419
12
komentarze: 144 | wyświetlenia: 851
12
komentarze: 72 | wyświetlenia: 398
12
komentarze: 30 | wyświetlenia: 1362
12
komentarze: 23 | wyświetlenia: 962
12
komentarze: 3 | wyświetlenia: 616
12
komentarze: 31 | wyświetlenia: 536
12
komentarze: 4 | wyświetlenia: 444
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

  Amicus,  22/03/2013

Głosuję. Na artykuł Teresy też głosowałem.
Ponieważ w temacie "kształtowania" oboje macie rację.

Świadomość z bytu powstała zasłania świadomość istnienia bez uwarunkowań.. świadomość bytowa , ona jest związana z akceptacją osób innych, czyli samopoczucie nasze jest uwarunkowane bytem.. podczas gdy w istocie posiadania tej pierwszej .. to byt zostaje ukształtowany i jego odczucie stanowi odczucie spełnienia się .. czyli poczucie radości mimo przeciwności jakie niesie zewnętrzne otoczenie .. ;)

W sprawie bytu i świadomośći może pomóc poniższa teoria, która pojawiła mi się w głowie teraz, tzn. na godzinę przed wyjazdem do pracy. Zamiast spać, usiadłem przed komputerem i spisałem co następuje:

Teoria Ewolucji Przestrzeni

Na początku był punkt.
Punkt miał objętość 1.
Pod wpływem niewielkiej fluktuacji, punkty zaczęły się rozlewać do większej objętości odcinka 2

...  wyświetl więcej

  mojra  (www),  22/03/2013

Świadomość istnienia Boga, jest podstawą znośnego bytu, nigdy kosztem bliźniego swego.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska