Login lub e-mail Hasło   

To nie byt kształtuje świadomość...a może jednak !

Czyli moje przemyślenia po lekturze artykułu Teresy Rembielińskiej
Wyświetlenia: 3.204 Zamieszczono 22/03/2013

Szanowni forumowicze i Ty drogaTereso ! Nie chcąc rozpisywać się w komentarzu pozwoliłem sobie na poniższą la tirade.

"Byt kształtuje świadomość" to nie jest odkrycie Marksa ! Marks jest najgłośniejszym "cytatorem" tej tezy.

Tak na marginesie Marks poza paroma głupimi decyzjami i tekstami , był filozofem. Polecam przeczytać parę tekstów Marksa dostępnych tylko w bibliotekach. Engels był głupim rozpuszczonym bachorem z bogatej rodziny bawiącym się "w socjalizm".  

O mordercy Leninie nie będę pisał.

Stwierdzenie "byt kształtuje świadomość" nie jest wcale podkreśleniem "wynikania" świadomości z warunków w jakich się żyje. To jest wręcz ontologiczne uszeregowanie istnienia (bytu czyli "dasein") przed świadomością czyli "myślą".

Ale zostawmy filozofię . . .

Niewątpliwie to jacy jesteśmy w jakimś stopniu (moim zdaniem niewielkim) wynika

z warunków w jakich żyjemy , czy też ogólniej BYTUJEMY. Powraca tu czkawką pogląd "tabula rasa" , na którego potwierdzenie istnieje tyle samo przykładów co i na zaprzeczenie. Jednak w kategoriach społecznych (czyli nieosobniczych !) owa świadomość wynika z warunków "bytowania". Upraszczając rzecz mocno : jak zgnoimy ludzi i sprowadzimy do poziomu zaspokajania podstawowych potrzeb (choćby wg klasyfikacji Maslowa) ,to ukształtujemy ich "świadomość" bardzo płytko i powierzchownie , ale bardzo niebezpiecznie - nie będą mieli nic (albo prawie nic) do stracenia i powstanie UKSZTAŁTOWANA klasa przeciwników wszystkiego ! Ludzi żyjących tak długo na marginesie, że będzie to dla nich dziedzina ich "normalnego" działania.

Myślę , że nie odwołując się do wiary możemy po prostu (sorry) namawiać (czy wręcz nawoływać) do MIŁOŚCI BLIŹNIEGO. Ci inni to MY , tylko po drugiej stronie ! Nie zgadzajmy się na wykluczenie - stąd prosta droga do nienawiści i pogardy. Mojemu synowi musiałem kiedyś palnąć pogadankę po głupim (i pogardliwym) tekście

o grzebiących w śmietnikach kloszardach. Nawet jeśli to par excellence menele , to dalej ludzie ! Jakkolwiek trudno nam w to uwierzyć. Są może bierni i właśnie ukształtowani przez warunki bytowania , ale kto wie !? może właśnie wśród tych obdartych i zapijaczonych meneli jest kolejny Mozart, Wilde albo Einstein. Przecież nie możemy tego wykluczyć.

Podobne artykuły


13
komentarze: 49 | wyświetlenia: 1535
11
komentarze: 40 | wyświetlenia: 3143
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 1276
11
komentarze: 17 | wyświetlenia: 2564
10
komentarze: 7 | wyświetlenia: 2042
10
komentarze: 123 | wyświetlenia: 1053
10
komentarze: 93 | wyświetlenia: 449
10
komentarze: 38 | wyświetlenia: 2080
10
komentarze: 3 | wyświetlenia: 582
10
komentarze: 81 | wyświetlenia: 2485
10
komentarze: 31 | wyświetlenia: 852
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

  Amicus,  22/03/2013

Głosuję. Na artykuł Teresy też głosowałem.
Ponieważ w temacie "kształtowania" oboje macie rację.

Świadomość z bytu powstała zasłania świadomość istnienia bez uwarunkowań.. świadomość bytowa , ona jest związana z akceptacją osób innych, czyli samopoczucie nasze jest uwarunkowane bytem.. podczas gdy w istocie posiadania tej pierwszej .. to byt zostaje ukształtowany i jego odczucie stanowi odczucie spełnienia się .. czyli poczucie radości mimo przeciwności jakie niesie zewnętrzne otoczenie .. ;)

W sprawie bytu i świadomośći może pomóc poniższa teoria, która pojawiła mi się w głowie teraz, tzn. na godzinę przed wyjazdem do pracy. Zamiast spać, usiadłem przed komputerem i spisałem co następuje:

Teoria Ewolucji Przestrzeni

Na początku był punkt.
Punkt miał objętość 1.
Pod wpływem niewielkiej fluktuacji, punkty zaczęły się rozlewać do większej objętości odcinka 2

...  wyświetl więcej

  mojra  (www),  22/03/2013

Świadomość istnienia Boga, jest podstawą znośnego bytu, nigdy kosztem bliźniego swego.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska