JustPaste.it

Kilka wskazówek przy zmianie pracy.

W życiu większości pracowników przychodzi taki moment, że zaczynają rozważać zmianę pracy. Powody są różne.

W życiu większości pracowników przychodzi taki moment, że zaczynają rozważać zmianę pracy. Powody są różne.

 

W życiu większości pracowników przychodzi taki moment, że zaczynają rozważać zmianę pracy. Powody są różne. Czasem przyczyną jest po prostu niezadowolenie z rodzaju wykonywanej pracy, która całkowicie mija się z naszymi pasjami i zainteresowaniami; innym razem zarobki są po prostu zbyt niskie w stosunku do naszych oczekiwań; wreszcie powodem może być sam rynek pracy, który rozwija się i oferuje różne interesujące możliwości. Wiele osób też posiada postawę robienia pracy wyłącznie dla pieniędzy, natomiast jest to dosyć krótkowzroczne podejście. Prędzej czy później zaczniemy zwracać uwagę na satysfakcję, jaką czerpiemy z naszej pracy i ona również może być przyczyną chęci zmiany pracy. Musimy pamiętać, że każdy z nas ma inny typ osobowości, inne zainteresowania, inny temperament, typ inteligencji i wartości, którymi się kierujemy w życiu.

Często jest tak, że mimo tego, iż powinniśmy zmienić pracę i wszystko na to wskazuje, nie robimy tego. Najczęstszą przyczyną jest strach przed podejmowanymi wyzwaniami, bezrobociem, utrata pozycji społecznej i obniżeniem dochodów. W tym momencie wiele osób jednocześnie narzeka na swoją sytuację, nie robiąc nic w kierunku zmiany, choćby wysyłając CV.
Poniżej przedstawiamy kilka porad, które mają Wam pomóc w odpowiedzi na pytania o to, jak zmienić pracę której się nie lubi na pracę satysfakcjonującą.

Po pierwsze musimy zmierzyć się ze strachem. Lęk bowiem towarzyszy wszelkim większym zmianom, przez które nie wiemy do końca co może się wydarzyć. Jest to odruch naturalny, którego nie możemy nigdy do końca wyeliminować, ale jesteśmy w stanie go zredukować. Możemy to zrobić przede wszystkim dzięki wiedzy. Powinniśmy jak najwięcej dowiedzieć się o branżach, jakie nas interesują i działaniach, z jakimi się wiążą. Będziemy wiedzieć, jak działają niektóre mechanizmy, związane ze zmianą pracy, co pomoże nam zmniejszyć uczucie lęku. Kolejnym ważnym reduktorem lęku jest uświadomienie sobie ryzyka, jakie podejmujemy oraz możliwości porażki. W tym przypadku warto zastanowić się również, co zrobimy w przypadku nieosiągnięcia zamierzonego efektu. To pozwoli zmniejszyć uczucie strachu.

Po drugie musimy umieć ocenić stan faktyczny. Często patrzymy przez różowe okulary na pracę marzeń, nie mając zbyt wielkiego rozeznania wobec tego, czym będziemy naprawdę się zajmować. Powinniśmy dokładnie przyjrzeć się obowiązkom na stanowisku, o które planujemy się ubiegać, perspektywom jakie oferuje oraz rozwojowi danej gałęzi przemysłu. Warto również przyjrzeć się zestawieniu deficytowych zawodów oraz kilkuletnim trendom w zatrudnieniu. Przez te wszystkie działania będziemy w stanie ocenić, czy nasza praca marzeń nie sprowadzi nas do dużo gorzej pozycji społecznej i zarobkowej, niż ta, w której jesteśmy obecnie.

Po trzecie wreszcie oceń samego siebie. Ważne jest, żebyś wiedział, jakim tak naprawdę jesteś pracownikiem, jakie masz talenty, predyspozycje i preferencje. Wiadomym jest, że samemu ciężko jest dokonać takiej oceny – jesteśmy nieobiektywni i często albo za widzimy wyłącznie swoje atuty i przymykamy oko na niedoskonałości, albo w ogóle nie potrafimy wyeksponować swoich talentów, mylnie z resztą. W celu stworzenia swojego odświeżonego profilu zawodowego warto skorzystać z pomocy doradcy w Urzędzie Pracy, z pomocy specjalistów w specjalistycznych firmach lub po prostu z pomocy przyjaciół i rodziny.

Ciężko jest osiągnąć zamierzony cel, którym jest zmiana pracy na tą wymarzoną, która daje nam satysfakcję. Rezygnacja z bezpieczeństwa nieciekawej, ale stabilnej pracy jest trudna i wymaga sporo wiary, ale możliwości, które daje i satysfakcja, którą można zyskać, z całą pewnością są zachęcające. Musimy jednak pamiętać, że po tym, jak udało się już nam osiągnąć sukces i szczęśliwie podpisaliśmy nową umowę o pracę, nie powinno się to stać sygnałem do tego by spocząć na laurach

Artykuł stworzył zespół serwisu www.tomastest.eu