Login lub e-mail Hasło   

Kwalifikacje pracowników warunkiem sukcesu

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://www.optihr.pl
Mówią one między innymi o sposobie organizowania wysoko wykwalifikowanej kadry pracowników tworzących zintegrowany zespół w obrębie danego przedsiębiorstwa.
Wyświetlenia: 1.123 Zamieszczono 27/03/2013

Odpowiedzialnym za tworzenie zespołu specjalistów jest manager firmy, który jednak nie tylko pozyskuje pracowników o odpowiednich na dane stanowisko kompetencjach, ale też nieustannie dba o ich indywidualny rozwój, niejako ukierunkowując przebieg ich kariery zawodowej. Jego obowiązkiem jest stały nadzór nad realizowanymi projektami, których efekt końcowy jest swego rodzaju oceną danego pracownika, jego wiedzy i zdolności, a także możliwości dalszego rozwoju. Od kompetencji zorganizowanego zespołu zależy więc sukces firmy, dlatego też managerowie, którzy stoją przed bardzo trudnym zadaniem, coraz częściej korzystają z innowacyjnych rozwiązań wdrażanych w ramach human resources. Jednym z nich jest HR Biznes Partner, który doskonale orientuje się w obrębie procesów zachodzących w firmie, analizując przy tym relacje interpersonalne i indywidualne potrzeby pracowników. Jednak specjaliści jednoznacznie podkreślają, że również dla miarodajnej pracy HR Biznes Partnera niezbędne są odpowiednie narzędzia pracy:

"Human Resources, jak i HR Biznes Partner, nie są nieomylni i sami też wykorzystują rozmaite narzędzia w stosunku do pracowników danej firmy. Mają one charakter motywacyjny oraz pomagają w podnoszeniu kompetencji i umiejętności osób zatrudnionych."

Zestaw narzędzi human resources wykorzystywanych przez HR Biznes Partnera jest bardzo szeroki, a wiele spośród nich pozwala na rzetelną ocenę zachodzących procesów biznesowych, efektywności działań całego zespołu, ale też poszczególnych pracowników. Jednak okresowa analiza prowadzonych działań bardzo często wywołuje wśród pracowników negatywne nastawienie, co zdaniem specjalistów HR jest bardzo poważnym zjawiskiem:

„Audyt – to słowo wywołuje panikę u wielu pracowników, lecz jest bardzo skutecznym narzędziem HR, pozwalającym w dość precyzyjny sposób zbadać pracę zatrudnionych. Jednak należy audyt traktować w charakterze diagnozy, a nie kontroli, co zaoszczędzi wszystkim dużej dawki stresu.”

Przeprowadzana analiza procesów biznesowych jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania przedsiębiorstwa i efektywnego realizowania projektów. Składa się na nią nie tylko opinia dotycząca pracownika, jego kompetencji i możliwości rozwoju, ale też ocena relacji interpersonalnych, a tym samym charakter współpracy w obrębie zespołu. To również podstawa do organizowania niezbędnych dla podnoszenia kwalifikacji pracowników specjalistycznych szkoleń umożliwiających poszerzanie kompetencji, a w perspektywie czasu sięganie po kolejne stopnie awansu zawodowego.

Wysoko wyspecjalizowana kadra pracowników jest warunkiem prawidłowego przebiegu procesów biznesowych, a tym samym sukcesu samej firmy. Przeprowadzony audyt daje podstawy HR Biznes Partnerowi do opracowania strategii mających na celu intensyfikację działań wynikających z realizowanych projektów. Poprawa jakości funkcjonowania firmy obejmuje koordynację przydzielanych zadań, komunikację zachodzącą między pracownikami, a także pracownikami a przełożonymi. Wymaga również kształcenia specjalistów i pozyskiwania nowych, którzy staną się nie tylko istotną częścią zespołu, ale też całej firmy.

Stała kontrola procesów biznesowych nie jest tylko aktualną oceną osiąganych wyników indywidualnych jak i zespołowych składających się na sukces firmy, ma ona również charakter perspektywiczny. Pozwala eliminować  wszelkie, nawet najdrobniejsze problemy, zapobiegając nawarstwianiu się trudności, paraliżujących prawidłowy przebieg procesów wynikających z zasad obowiązujących w przedsiębiorstwie. Na podstawie przeprowadzonej analizy HR Biznes Partner może odpowiedzieć na wiele istotnych dla funkcjonowania i wizerunku firmy pytań. Jednym z ważniejszych zagadnień wskazywanych przez specjalistów jest identyfikacja pracowników z firmą i ich sposób postrzegania jej po zakończeniu współpracy:

„Outplacement – z kolei to narzędzie pozwoli odpowiedzieć na pytanie, dlaczego pracownik postanowił rozwieść się z naszą firmą, pozwala na zbadanie, co w tym związku było według niego nie tak i co zadecydowało o jego odejściu. Chodzi tu przede wszystkim o budowanie pozytywnego i wiarygodnego wizerunku organizacji oraz pozwala usprawnić system zarządzania zasobami ludzkimi w przedsiębiorstwie.”

Narzędzia human resources pozwalają spojrzeć na firmę z wielu punktów widzenia, co z kolei umożliwia optymalizację zachodzących w jej obrębie procesów i zjawisk istotnych dla osiągnięcia sukcesu. Niezbędne jest tu więc właściwe zarządzanie zasobami ludzkimi, gdzie pracownik nie tylko oferuje swoje zdolności, ale też ma możliwość indywidualnego rozwoju poprzez podnoszenie kwalifikacji zgodne z prezentowanymi predyspozycjami. Właściwe zrozumienie zachodzących w przedsiębiorstwie relacji biznesowych przynosi oczekiwane korzyści pracodawcy i pracownikowi. Jednak bardzo trudno jest opracować strategię adekwatną do specyfiki firmy, dlatego też tak niezbędne jest zgłębienie tajników działań wynikających z human resources. Przydatność tej dziedziny w biznesie, jak i jej narzędzia oraz wsparcie ze strony HR Biznes Partnera szeroko opisało już wielu specjalistów human resources.

Podobne artykuły


33
komentarze: 23 | wyświetlenia: 5792
27
komentarze: 9 | wyświetlenia: 17886
22
komentarze: 4 | wyświetlenia: 3888
20
komentarze: 16 | wyświetlenia: 6738
19
komentarze: 8 | wyświetlenia: 6971
18
komentarze: 7 | wyświetlenia: 2450
15
komentarze: 9 | wyświetlenia: 3235
12
komentarze: 11 | wyświetlenia: 1205
10
komentarze: 1 | wyświetlenia: 4350
10
komentarze: 5 | wyświetlenia: 20539
9
komentarze: 9 | wyświetlenia: 3370
6
komentarze: 9 | wyświetlenia: 5061
51
komentarze: 40 | wyświetlenia: 648444
25
komentarze: 10 | wyświetlenia: 22953
 
Autor
Artykuł
Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska