JustPaste.it

Zwykłe wypadanie włosów czy łysienie?

Wypadanie włosów jest procesem naturalnym. Codziennie tracimy włosy, ale na miejsce włosów utraconych odrastają nowe. W niektórych sytuacjach to zjawisko jest problemem. W jakich?

Wypadanie włosów jest procesem naturalnym. Codziennie tracimy włosy, ale na miejsce włosów utraconych odrastają nowe. W niektórych sytuacjach to zjawisko jest problemem. W jakich?

 

Mowa o nadmiernym wypadaniu włosów tj. takim, w którym w ciągu dnia tracimy więcej niż sto włosów, lub gdy na miejsce włosów, które sukcesywnie wypadają nie pojawiają się nowe włosy wskutek jakichś defektów mieszków włosowych lub innych, niejednokrotnie trudnych do przewidzenia i zdiagnozowania przyczyn.

Łysienie, mniej lub bardziej nasilone, zaobserwował pewnie u siebie każdy z nas, szczególnie panie reagują na takie zjawisko bardzo szybko sięgając niemal natychmiast po środki mające zapewnić włosom wzmocnienie i lepszą kondycję. W ten sposób pomożemy sobie w przypadku łysienia okresowego spowodowanego czynnikami takimi jak zła dieta czy osłabienie organizmu. Niestety niektóre przyczyny wypadania włosów mamy niejako zakodowane w genach, takimi genetycznymi typami łysienia są łysienie kobiece i męskie, a nawet łysienie plackowate czy łysienie bliznowate pojawiające się w wyniku wrodzonych wad rozwojowych.

2cfdf016d83336c5121dcc045a8043a3.jpg

Jakie przyczyny wypadania włosów są najpowszechniejsze?

Łysina najczęściej zagraża mężczyznom. W naszej kulturze, zresztą nie tylko w naszej panuje nawet przekonanie, że łysienie jest oznaką męskości. Faktycznie najczęściej spotykanym łysieniem jest łysienie o podłożu androgenowym tj. takim, w którym wypadanie włosów jest skutkiem działania męskich hormonów płciowych. Łysienie to, nazywane obecnie łysieniem męskim, pojawia się pod wpływem aktywnej pochodnej testosteronu. Testosteron zamieniający się w dihydrotestosteron (dwuhydrotestosteron lub DHT) łącząc się w mieszkach włosowych z receptorami androgenowymi skraca fazy rozwoju włosów, sprawia, że włosy wypadają a nowe pojawiają się coraz krótsze i coraz cieńsze, w końcowym etapie dochodzi do miniaturyzacji mieszków włosowych, co z kolei prowadzi do powstania łysiny lub łysiny porośniętej słabym meszkiem (włosami zminiaturyzowanymi).

Łysienie nazywane androgenowym diagnozuje się również u pań, choć wzór łysienia bardzo różni się u obu płci, a dodatkowo u kobiet wypadanie włosów wcale nie musi być związane z nadmierną aktywnością androgenów.

 

Łysienie o podłożu hormonalnym u kobiet

U kobiet łysienie może pojawić się wskutek spadku poziomu estrogenów (żeńskich hormonów płciowych). Stan taki pojawia się na przykład po ciąży, może wynikać z przerw w stosowaniu leków antykoncepcyjnych, a najczęściej do nadmiernego wypadania włosów dochodzi w okresie menopauzy i po menopauzie. Jeśli chodzi o łysienie przedmenopauzalne utrata włosów np. związana z ciążą nie jest nieodwracalna, chociaż nie warto ryzykować i zanim zbagatelizujemy to łysienie powinniśmy zdecydowanie poradzić się lekarza, a na pewno przeprowadzić w miarę pełne badania ginekologiczne.

 

Wypadanie włosów w wyniku osłabienia organizmu

Pierwszym i podstawowym czynnikiem zagrażającym naszym włosom jest nieodpowiednia dieta, o czym wie każdy, kto kiedykolwiek stosował drakońskie diety odchudzające w których ograniczone było przyjmowanie wszystkich praktycznie składników pokarmowych. Włosy też potrzebują budulca. Rosną dobrze i nie wypadają, są lśniące i elastyczne wtedy gdy są dobrze odżywione, drastyczne diety zdecydowanie im zagrażają. Żeby się przed tym uchronić powinniśmy więc przede wszystkim stosować dobre, zdrowe diety, a jeśli podejrzewamy, że brak nam jakiś składników odżywczych sięgnijmy po suplementy, choć oczywiście lepiej jest dostarczyć wszystkich niezbędnych składników w pokarmach.

 

Nie tylko zła dieta, ale i choroby szkodzą naszym włosom. Szczególnie zabójcza dla włosów jest wysoka gorączka, jeśli zdarzy nam się zachorować, a choroba będzie z gorączką przebiegała może się więc zdarzyć, że sporo, a nawet większość naszych włosów wypadnie. Straty takie są na szczęście w pełni odwracalne i nie ma powodu wpadać w takiej sytuacji w panikę.

Specyficznym stanem chorobowym są zatrucia metalami ciężkimi. W nich również obserwuje się wzmożone wypadanie włosów, podobnie zresztą jak w przypadku zaawansowanych kuracji (chemoterapii w leczeniu nowotworów), bo pod wpływem leków cytostatycznych i immunosupresyjnych nasze włosy niestety wypadają, ale to łysienie również nie należy do nieodwracalnych.

 

Choroby skóry głowy

Oczywistym jest, że naszym włosom zagrażają też te choroby, które pojawiają się na skórze głowy. Szczególnie niebezpieczne są grzybice i wszelkiego rodzaju stany zapalne (zwłaszcza te nasilone), bo jeśli one się pojawią nasza skóra i znajdujące się w niej mieszki włosowe mogą ulec nieodwracalnym uszkodzeniom wskutek których zarosną tkanką bliznowatą, a bliznowacenie dezaktywuje mieszki włosowe. W efekcie pojawia się tzw. łysienie bliznowate, które towarzyszy również chorobom związanym z niedorozwojem skóry lub chorobom autoimmunologicznym.

 

Pamiętajmy, że stan naszych włosów jest wypadkową wielu czynników, z których głównym jest stan (kondycja) naszego organizmu i czynniki, pod których wpływem się on znajduje. Zabójczy dla włosów może być nawet stres. Włosy wypadają pod jego wpływem całymi garściami. To również zjawisko odwracalne.

 

Po więcej informacji na temat nadmiernego wypadania włosów, łysienia i metod radzenia sobie z tymi zjawiskami zapraszam na stronę PreparatyNaLysienie.pl