JustPaste.it

Trądzikowe ABC

Jeśli nie uważasz się za eksperta od trądziku, informacje zawarte w tym poście na pewno Ci się przydadzą. Oto usystematyzowana wiedza o tym, czym trądzik jest, a czym nie jest.

Jeśli nie uważasz się za eksperta od trądziku, informacje zawarte w tym poście na pewno Ci się przydadzą. Oto usystematyzowana wiedza o tym, czym trądzik jest, a czym nie jest.

 

Czy trądzik to pryszcz?

Nie, tak jeden skowronek wiosny nie czyni, tak i ty widząc na swojej twarzy jedną krostkę (pryszcz w jakiejkolwiek postaci) nie powinnaś / nie powinieneś wpadać w panikę, bo ona wcale nie musi być zwiastunem trądziku. Czasami, nawet u osób o nieskazitelnej cerze, może dojść do sytuacji, w której w skórze pojawi się niewielki stan zapalny, jakiś por się zatka, zjawią się tam bakterię i wykwit na skórze jest murowany, ale dopóki są to zjawiska jednostkowe o trądziku nie ma mowy.

Trądzik to cały zespół zmian skórnych pojawiających się pod wpływem ściśle określonych czynników. Jakie to czynniki?

 

Pierwszym i podstawowym jest dorastanie

Akne-jugend_small.jpg

W okresie dorastania, w organizmie młodej osoby, zachodzi szereg zmian. Spośród nich najważniejsze są zmiany hormonalne, które wywołują lawinę rewolucji i przeobrażeń, jakim podlega ciało młodego człowieka. Zmiany te powodowane są przez zwiększenie produkcji hormonów. Za trądzik odpowiadają męskie hormony płciowe, a dokładnie testosteron – dlatego to chłopcy częściej mają bardziej widoczne problemy z cerą. Musisz jednak wiedzieć, że i organizmy kobiet wytwarzają niewielkie ilości tego hormonu i pod ich wpływem również pojawia się trądzik (może zdarzyć się i tak, że w wyniku indywidualnego programu genetycznego kobieta wytwarza zbyt dużo testosteronu – wtedy, zazwyczaj, niezbędne jest bardziej kompleksowe leczenie).

Testosteron oddziałuje na organizm i skórę wielotorowo. Po pierwsze przyczynia się do zwiększonej produkcji łoju. Po drugie – prowadzi do zwężenia kanalików odprowadzających łój (sebum) na zewnątrz. W ten sposób nadmiar sebum może utknąć w porach skóry, tak powstają tzw. mikrozaskórniki, z których w sprzyjających warunkach tworzą się zaskórniki i inne wykwity (grudki, krosty, etc.).

Na gospodarkę łojem można w pewnym stopniu wpłynąć poprzez ograniczenie spożycia produktów stymulujących łojotok, ale nadmiar sebum i zwiększona produkcja testosteronu to jeszcze nie wszystko, bo wraz z sebum pojawiają się bakterie, dla których jest ono doskonałą pożywką.

Bakterie dodatkowo utwardzają sebum utrudniając jego przedostawanie się na zewnątrz, a wszystkie te czynniki powodują stan zapalny i zaognienie wykwitów (choć oczywiście nie dzieje się tak w każdym przypadku).

 

Trądzik wywołują zaburzenia naczyniowo-ruchowe

Wtedy mówimy o trądziku różowatym, który w przeciwieństwie do trądziku młodzieńczego jest zmorą ludzi dojrzałych. Pojawia się pomiędzy trzydziestym a pięćdziesiątym rokiem życia, zazwyczaj u osób o bladej cerze, ze skłonnością do rumienienia się. Tak naprawdę trudno wskazać jednoznacznie przyczyny tego trądziku. Zaczyna się rumieniem, a z czasem skóra zmienia się na tyle, że staje się wręcz nie do poznania. Pory rozszerzają się, pękają naczynka, w niektórych przypadkach skóra zmienia zabarwienie na sinawe i towarzyszą temu oczywiście wykwity skórne w postaci zaskórników, ale częściej różnego rodzaju grudek i krost.

Trądzik różowaty można w pewnym stopniu opanować przy pomocy diety i bardzo rygorystycznych zaleceń pielęgnacyjnych. W przypadku bardzo zaawansowanych zmian, kiedy dochodzi do zniekształceń owalu twarzy (zazwyczaj u mężczyzn) jedynym sposobem na przywrócenie pacjentowi jako takiego wyglądu jest interwencja chirurgiczna.

 

Innego rodzaju trądziki

Trądzik mogą też wywołać różne czynniki zewnętrzne. Często dzieje się tak, że pojawia się on jako swoista reakcja alergiczna. Wykwity trądzikowe mogą być skutkiem kuracji niektórymi lekami (na przykład steroidowymi), ale też towarzyszą wręcz nieodłącznie niektórym zawodom. Osoby, które na co dzień mają kontakt z substancjami takimi jak dziegcie, smary, oleje czy chlor muszą liczyć się z tym, że ich skóra na te substancje może zareagować trądzikiem.

Specyficznym rodzajem trądziku jest trądzik kosmetyczny pojawiający się na twarzach pań, które dobiorą nieodpowiednie kosmetyki. Zazwyczaj najbardziej szkodzą kosmetyki do makijażu tj. fluidy i pudry. Z nimi też trzeba bardzo uważać.

 

To jakiego rodzaju mamy trądzik zależy od bardzo wielu czynników, a skoro przyczyny powstawania trądziku są tak złożone diagnostyki tej dolegliwości lepiej nie przeprowadzać samemu. Jedynie lekarz jest w stanie szybko i sprawnie ocenić co mogło trądzik spowodować i jak go leczyć. Warto to mieć na uwadze, dlatego apel: nie lecz trądziku samodzielnie, przynajmniej skonsultuj się (porozmawiaj) z lekarzem pamiętając, że nie zawsze jedna porada wystarczy. Dermatolodzy, podobnie jak wszyscy inni lekarze, różnie podchodzą do swojej pracy i do pacjenta, czyli Ciebie. Wybierz takiego lekarza, który podejdzie do sprawy kompleksowo nie zapominając o tym, że będąc pacjentem jesteś jednocześnie człowiekiem – dość skomplikowaną indywidualnością.

 

Więcej informacji na temat trądziku i jego leczenia znajdziesz na stronie Tradzik.com.pl