JustPaste.it

Zdrowe odżywianie - podstawowe zasady

Poznaj podstawowe zasady zdrowego odżywiania oraz podstawy, na któych została zbudowana tzw. piramida zdrowego żywienia.

Poznaj podstawowe zasady zdrowego odżywiania oraz podstawy, na któych została zbudowana tzw. piramida zdrowego żywienia.

 

Piramida Zdrowego Żywienia w nowym wydaniu...

Piramida zdrowego żywienia to dość powszechnie znana piramida pokarmowa, w ramach której zostały zawarte wskazówki zdrowego odżywiania. Piramida zdrowego żywienia została wprowadzona w 1992 roku przez Amerykański Departament Rolnictwa (USDA) i ogólnie przyjęta na świecie, również w Polsce. Na przestrzeni lat piramida żywienia uległa zasadniczym zmianom - zmieniono nieco proporcje oraz poszczególne jej elementy. Nowa piramida zdrowego żywienia nazywana jest także odwróconą piramidą, chociaż nie należy tego traktować dosłownie, ponieważ opiera się ona na starej, aczkolwiek wprowadza bardzo istotne zmiany, oparte właśnie na badaniach makrosubstancji odżywczych – białek, tłuszczów i węglowodanów.W tej piramidzie został po raz pierwszy położony nacisk na aktywność fizyczną, która warunkuje zdrowie, wspomaga właściwe trawienie i spalanie nadmiaru dostarczanej z pokarmem energii, w przeciwnym razie odkładającej się w postaci tkanki tłuszczowej. Oprócz ruchu ważne jest kontrolowanie swojej wagi, pilnowanie by była ona prawidłowa. Warto w tym celu obliczyć swoje BMI, współczynnik, który pozwala stwierdzić, czy nasza waga mieści sie w przedziale zdrowej wagi w stosunku do wzrostu. 

piramida zdrowego żywienia

BMI

Body Mass Index (ang. wskaźnik masy ciała, w skrócie BMI; inaczej wskaźnik Queteleta II) – współczynnik powstały przez podzielenie masy ciała podanej w kilogramach przez kwadrat wysokości podanej w metrach. Klasyfikacja (zakres wartości) wskaźnika BMI została opracowana wyłącznie dla dorosłych i nie może być stosowana u dzieci. Dla oceny prawidłowego rozwoju dziecka wykorzystuje się siatki centylowe, które powinny być dostosowane dla danej populacji.
Oznaczanie wskaźnika masy ciała ma znaczenie w ocenie zagrożenia chorobami związanymi z nadwagą i otyłością, np. cukrzycą, chorobą niedokrwienną serca, miażdżycą. Podwyższona wartość BMI związana jest ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia takich chorób.

 

Źródło: http://diety-zdrowe.blogspot.com/2013/03/piramida-zdrowego-zywienia.html