JustPaste.it

Jak skutecznie przeprowadzić rekrutację wewnętrzną?

Rekrutacja wewnętrzna to prosty, skuteczny i motywujący pracowników system, w którym wolne miejsce zajmuje pracownik już zatrudniony w firmie – na niższym stanowisku lub w innym dziale.

W czasach kryzysu, kiedy przedsiębiorstwa przechodzą ostrą restrukturyzację, przeprowadzenie rekrutacji wewnętrznej może przynieść znacznie lepsze rezultaty niż szukanie nowego pracownika na otwartym rynku.

ZALETY REKRUTACJI WEWNĘTRZNEJ

Za rekrutacją wewnętrzną przemawiają niższe koszty, jest ona również mniej czasochłonna i może stanowić wartość dodaną firmy. Jeżeli pracownik już przy zatrudnianiu dowie się o możliwościach rozwoju i w każdym momencie pracy będzie znał swoje miejsce na ścieżce kariery, to jego skłonność do zdobywania niezbędnych do awansu, coraz wyższych kompetencji będzie wysoka. 

Zaletą tego rozwiązania jest również to, że znane są predyspozycje kandydata, a on sam poznał już firmę i jej specyfikę i nie wymaga wdrażania od podstaw w kulturę przedsiębiorstwa. Dodatkowo wewnętrzny system awansów pozwala pracownikom na rozwój i sprzyja zatrzymaniu najlepszych pracowników.

WADY REKRUTACJI WEWNĘTRZNEJ

Rekrutacja wewnętrzna może doprowadzić do pewnej stagnacji poprzez brak dopływu „świeżej krwi”, pracownicy z zewnątrz mogą przecież wnosić nową jakość, otwierać firmę na nowe pomysły, przynieść z innego przedsiębiorstwa warte powielenia rozwiązania.

RODZAJE REKRUTACJI WEWNĘTRZNEJ

Rekrutacja wewnętrzna może mieć charakter otwarty lub zamknięty. W pierwszym przypadku informacja o wolnych stanowiskach podawana jest do wiadomości wszystkich pracowników, np. poprzez wysłanie maila, wywieszenie ogłoszenia na tablicy informacyjnej, poinformowanie w gazetce firmowej itp.

W przypadku rekrutacji zamkniętej informacja o wakacie przekazywana jest jedynie wybranym kandydatom.  Wybierani są oni na podstawie spełniania określonych kompetencji, wyników ocen rocznych pracowników, odbytych szkoleń czy osobistych predyspozycji niezbędnych na nowym stanowisku pracy.

JAKĄ FORMĘ REKRUTACJI WEWNĘTRZNEJ WYBRAĆ?

Otwarta rekrutacja wewnętrzna daje realny dowód pracownikom, że przedsiębiorstwo umożliwia wewnętrzny awans każdemu pracownikowi. Wysłanie informacji o wakacie do wszystkich zatrudnionych pozwala na zachowanie sformalizowanych zasad i kryteriów rekrutacji.  Taka forma sprzyja, więc kształtowaniu zaufania do firmy i podnosi morale pracowników.

Zaletą rekrutacji wewnętrznej zamkniętej jest ograniczenie liczby chętnych do zmiany stanowiska. Wybierając z wąskiego, już wcześniej wyselekcjonowanego grona kandydatów skracamy czas wyboru, ograniczamy liczbę rozmów kwalifikacyjnych oraz dajemy poczucie bezpieczeństwa.

PAMIĘTAJ O DYSKRECJI!

Nawet, gdy rekrutacja wewnętrzna jest standardowo stosowana w firmie może się zdążyć, że pracownicy niechętnie decydują się na zgłoszenie swojej kandydatury. Częściej dotyczy to przejścia do innego działu a nie awansu pionowego. Dzieje się tak zazwyczaj z powodu obaw przed reakcją przełożonego zarówno w przypadku pozytywnego rozwiązania, jak i w przypadku, gdy pracownik nie uzyska awansu - co zrobię, gdy nie dostanę nowego stanowiska i dalej będę musiał pracować z poprzednim zwierzchnikiem?

Najlepszym sposobem jest danie poczucia bezpieczeństwa kandydatom, wytworzenie systemu gratyfikacji dla menedżerów, których pracownicy uzyskują awans wewnętrzny i zachowanie dyskrecji przynajmniej na wstępnym etapie selekcji. Po wysłaniu informacji o wakacie wraz z opisem stanowiska pracownicy mogą przesyłać swoje aplikacje bezpośrednio do działu rekrutacji. Na tym etapie wgląd w zgłoszenia powinny mieć jedynie osoby z działu HR, gwarantując tym samym dyskrecję. Następnie należy przeprowadzić nieformalne rozmowy ze zgłoszonymi kandydatami, ustalić powody ich motywacji do zmian, sprawdzić, jakie mają oczekiwania w stosunku do nowego stanowiska itp. Po tych rozmowach następuje wybór jednego lub kilku kandydatów, którzy zakwalifikowali się do kolejnej fazy. Na tym etapie najlepiej poinformować przełożonych o prowadzonych rozmowach, szczególnie, że często były podwładny po awansie będzie musiał współpracować z dotychczasowym szefem na zupełnie innych zasadach.

PODSUMOWANIE

Rekrutacja wewnętrzna jest pod wieloma względami korzystniejsza od rekrutacji zewnętrznej.  Pozwala na efektywne wykorzystanie okresowych ocen pracowników, buduje morale wśród pracowników, pozwala na ich trwałe związanie z firmą. Jednocześnie jest o wiele tańszym sposobem zdobycia wartościowego pracownika, a jasny system awansów powoduje, że zatrudnieni są zmotywowani do rozwoju i wiedzą, że pracodawca docenia ich kompetencje i pozwala na rozwój.