Login lub e-mail Hasło   

W samym sercu

:)
Wyświetlenia: 1.535 Zamieszczono 04/04/2013

Sercem Bydgoszczy można chyba nazwać Stary Rynek, o żadnym innym miejscu w naszym mieście nie dałoby się przecież tak powiedzieć. Nie znajduje się on wprawdzie w geometrycznym środku miasta i od dawna przestał pełnić jakiekolwiek funkcje handlowe. Nie jest już nawet najruchliwszym miejscem w mieście, ale przecież z tego powodu nie nazwiemy sercem miasta, którejś z galerii handlowych. Stary Rynek jest miejscem historycznym, wytyczonym przez pierwszych mieszkańców miasta i znajduje się w tym miejscu od zawsze.

Gdy „Europejskie Centrum Rozrywki”, typowa firma komercyjna ustawiła na Rynku swoje urządzenia: kolejkę górską, karuzele, młyńskie koło , itd., rozgorzał między Bydgoszczanami spór. Część z nich oburzała się, mówili: jak to, w miejscu gdzie hitlerowcy rozstrzelali Polaków, w miejscu, w którym stoi pomnik męczeństwa Bydgoszczan, teraz będą głośne zabawy? Nie podobała im się również pora – wielki tydzień wielkanocny, w piątek i sobotę wesołe miasteczko wstrzymało działalność.

Argumenty zwolenników to rozruszanie starego miasta, w którym niewiele się dzieje. Przyciągnięcie ludzi i dzieci, które miały ferie. Promocja starego miasta i uatrakcyjnienie wesołego miasteczka, bo przecież widok z młyńskiego koła na przykład, które stoi w centrum miasta jest bardziej interesujący niż widok z młyńskiego koła stojącego na odludziu.

Podobne artykuły


13
komentarze: 49 | wyświetlenia: 1284
12
komentarze: 93 | wyświetlenia: 789
12
komentarze: 9 | wyświetlenia: 1616
12
komentarze: 68 | wyświetlenia: 1013
12
komentarze: 25 | wyświetlenia: 2042
12
komentarze: 5 | wyświetlenia: 1418
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 450
11
komentarze: 17 | wyświetlenia: 842
11
komentarze: 72 | wyświetlenia: 791
11
komentarze: 9 | wyświetlenia: 504
11
komentarze: 4 | wyświetlenia: 1524
11
komentarze: 31 | wyświetlenia: 2126
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 1025
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

Dzieki za zdjecia.
Bylem w Bydgoszczy przed dziesieciu laty. Mam tam dajsza Rodzine.
Z Twoich zdjec Rynku wynika, ze Stare Miasto bardzo sie zmienilo (na lepsze).
Pamietam, ze mowiono wtedy otwarcie o usunieciu pomnika Meczenstwa z Rynku.
Czy ten plan jest aktualny?

  barkarz  (www),  04/04/2013

@youngcontrarian:
Akurat o tej sprawie ucichło, było dużo protestów i dyskusji ale zmienił się prezydent i nikt już o tym dziś nie mówi. Inna spawa, że rynek został dość radykalnie zmieniony.Po remoncie budynku dawnego kolegium Jezuitów, w którym mieści się bydgoski ratusz, żeby odsłonić budynek wycięto kilkanaście starych drzew i usunięto kamienny szaniec.

@barkarz:
Dzieki... czas wpasc do Bydgoszczy przy nastepnej wyprawie do Starego Kraju.

Ciekawy problem. Nie mam zdanie, ale się zastanawiam, jak wyglądałaby kolejka wysokogórska przed Sukiennicami, albo na Rynku Starego Miasta w Warszawie i przychodzi mi do głowy tylko jedno słowo: dziwnie.

  barkarz  (www),  04/04/2013

@Andrzej Siciński:
Chyba nie wiem jak powinien wyglądać kompromis w tej kwestii. Argumenty obydwu stron wydają mi się słuszne.

@barkarz:
...mniej wiecej jak wystepy Cirque du Soleil na placu Sw Piotra... czyli calkiem interesujaco.

  hussair  (www),  08/04/2013

Z tych zdjęć obraz rynku wynika dość smutny - myślę tu o otoczeniu. Jakby wokół pierścienia starych kamienic rynkowych nie rozciągała się żadna starówka, jak to jest w Poznaniu czy Wrocławiu. Nie mniej sam rynek b. ładnie odnowiony.

  *Karo*  (www),  09/04/2013

@hussair: też byłam na rynku w Bydgoszczy ponad rok temu i nie wiem czemu ale dla mnie to bardzo smutne miasto!

  barkarz  (www),  09/04/2013

@hussair:
Tak właściwie to bydgoska starówka wokół rynku jest niewielka, bo miast zaczęło się rozrastać terytorialnie dopiero w IX wieku. Wcześniej było malutkie. W XIX wieku miasto przeszło na północny brzeg Brdy, gdzie przedtem znajdowało się tak zwane Gdańskie Przedmieście. To w tym miejscu znajdują się teraz wszystkie kamienice, które zbudowano w Bydgoszczy, a budowano je w XIX i na początku XX wieku.

  barkarz  (www),  09/04/2013

@*Karo*:
Oczywiście Twoje wrażenia są bardzo trafne. Bydgoszcz jest przede wszystkim fatalnie rządzona.. Od lat trwa konkurencja, a właściwie swoista wojna między Bydgoszczą i Toruniem, a teraz marszałek województwa ma siedzibę w Toruniu, skąd zresztą pochodzi. Jest zdeklarowanym wrogiem Bydgoszcz, a to on rządzi finansami, dotacjami, przydziela imprezy kulturalne, itd.

A ja za młodych lat miałem w Bydgoszczy narzeczoną i do dzisiaj mi się miasto podoba...))

  elena  (www),  11/04/2013

Kształciłam się w Bydgoszczy, Medyk na Swarzewskiej :) Znam to miasto wzdłuż i wszerz. Co roku jeżdzę tam pod koniec lata i myślę, że nie zmieni się to do końca moich dni...widok z mostu Staromiejskiego w stronę opery dla osoby, która zostawiła tam część siebie zawsze będzie najpiękniejszy.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska