Login lub e-mail Hasło   

Strony responsywne

Google promują nowe technologie. Nie wszyscy webmasterzy zauważyli, że w wytycznych od Google dla tworzących strony www pojawiły się informacje o responsywnych stronach www.
Wyświetlenia: 942 Zamieszczono 04/04/2013

HTML5 i CSS3 dają webmasterom fajne możliwości. Umiejętne wykorzystanie tych nowych i nie do końca jeszcze stabilnych technologii pozwala na budowę świetnych responsywnych stron! Od kiedy poznałem technologię media-queries, postanowiłem, że więcej nie zbuduję strony www opartej o HTML4 i CSS2, nie responsywnej. 

Co daje responsywność? To idealne rozwiązanie na trwającą już  rewolucję mobilną. Tworzymy strony, które automatycznie są idealnie przystosowane do wyświetlania na smartfonach i tabletach, a nie tylko na komputerach. Takie podejście do tematu produkcji stron daje nam pewność, że strona nie stanie się "niewidzialna" za dwa - trzy lata, kiedy większość internautów przesiądzie się na urządzenia mobilne, a komputery odstawi w kąt. Już dziś większość z nas przynajmniej kilka razy szukało czegoś w Google w swoim smartfonie. Jakże irytująca jest nawigacja na stronach nie przystosowanych do interfejsu dotykowego! Posiadacze urządzeń marki Apple mają jeszcze większy problem - bo do dziś powstają nowe strony oparte wyłącznie na technologii Flash, które są dla nich nie widoczne.
 
Czy trudno jest tworzyć strony responsywne? Oczywiście nieco trudniej, niż strony klasyczne, ale zyskujemy o wiele więcej, niż poświęcamy:
- po pierwsze - mamy załatwioną sprawę dostępności treści zarówno na urządzeniach mobilnych jak i na komputerach, i to o wiele taniej, niż jeśli zrobimy to oddzielnie, przeznaczając spory budżet na budowę dedykowanej strony mobilnej
- po drugie - mamy spójne treści na stronie dla komputerów i smartfonów - jedna aktualizacja zamiast podwójnej roboty oszczędza nam czas
- po trzecie - google promują strony responsywne - to ważne w dobie zamieszania w dziedzinie pozycjonowania
- po czwarte - design responsywnych stron www jest dużo ciekawszy i nowocześniejszy od stron klasycznych - to jest doceniane przez internautów, którzy chętnie wracają na niebanalne strony

Jakie zagrożenia niesie responsywna technologia budowy stron webowych? Dzięki tym radom unikniesz błędów w tworzeniu nowoczesnej strony www. 
Nie do końca zamknięte standardy mogą spłatać psikusa, jeśli używamy naprawdę świeżych rozwiązań. Budując stronę responsywną należy koniecznie pamiętać o tym, żeby urządzeniom mobilnym zaserwować odchudzoną wersję serwisu, przyspieszając w ten sposób czas ładowania strony i oszczędzając transfer. Ostatnim zagrożeniem jest "olanie" użytkowników starszych komputerów i starszych przeglądarek  -strona responsywna nie koniecznie pokaże się na takim pradawnym sprzęcie.

Podsumowując mój wywód - pamiętając o zagrożeniach w pełni korzystam z zalet responsywności - kolejne moje wdrożenia spełniają normy narzucone przez standardy HTML5 i CSS3. Klienci z entuzjazmem podchodzą do nowych technologii i dodatkowo promują je wśród swoich znajomych chwaląc się możliwościami  mobilnych stron www. Dlatego, do czasu powstania ciekawszej technologii nie zboczę z kursu na RWD - Responsive Web Design. 

Webler - strony responsywne
http://web.radom.pl/

Podobne artykuły


50
komentarze: 27 | wyświetlenia: 64201
27
komentarze: 11 | wyświetlenia: 19837
29
komentarze: 16 | wyświetlenia: 19919
22
komentarze: 4 | wyświetlenia: 34402
21
komentarze: 14 | wyświetlenia: 13313
18
komentarze: 5 | wyświetlenia: 9044
18
komentarze: 11 | wyświetlenia: 9416
18
komentarze: 9 | wyświetlenia: 55517
17
komentarze: 4 | wyświetlenia: 80081
17
komentarze: 10 | wyświetlenia: 10910
16
komentarze: 1 | wyświetlenia: 7439
15
komentarze: 3 | wyświetlenia: 6937
 
Autor
Artykuł
Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska