Login lub e-mail Hasło   

Kryzys w Bułgarii. Prezydent prosi Kościoły o pomoc

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://www.money.pl/gospodarka/unia-euro(...)58.html
Powinniśmy trwać razem we wspólnej modlitwie o pojednanie i pomyślność - apelował Plewnelijew, dodając, że rola religii jest szczególnie ważna w chwilach kryzysowych.
Wyświetlenia: 622 Zamieszczono 04/04/2013

Bułgarski prezydent Rosen Plewnelijew (na zdj.) na spotkaniu z przedstawicielami wszystkich wyznań zwrócił się o okazanie moralnego wsparcia narodowi w czasach społecznego napięcia i braku zaufania do instytucji politycznych.

Powodem zorganizowania tego spotkania i wezwania do okazania wsparcia bliskim zagubionym w ciężkich czasach są przejawy desperacji w społeczeństwie bułgarskim, samospalenia i zwiększająca się liczba innych samobójstw - wyjaśnił prezydent. - Protesty rozpoczęły się od palenia rachunków za prąd, a za tym poszły przypadki samospalenia - powiedział.

- Pomódlmy się, by nie dochodziło do takich skrajności. Pomódlmy się, byśmy mogli przejść z cierpliwością i godnością przez nękający nas społeczny i polityczny kryzys. Zwróćmy się w stronę świątyni i jej siły, niech wiara pomoże nam osiągnąć pojednanie - zwrócił się Plewnelijew do przedstawicieli Cerkwi prawosławnej, islamu, Kościołów katolickiego, ewangelickiego, ormiańskiego i judaizmu.

Prezydent wezwał do solidarności, pomocy ubogim i chorym, do podania ręki sąsiadowi. - Nie zostawiajmy ludzi, którzy zostali osamotnieni w ciężkiej sytuacji - mówił.

- Powinniśmy trwać razem we wspólnej modlitwie o pojednanie i pomyślność - apelował Plewnelijew, dodając, że rola religii jest szczególnie ważna w chwilach kryzysowych. Religia zachowała nasz naród przez wieki, pomoże mu i teraz odzyskać wiarę we własne siły i przyszłość

Z inicjatywy prezydenta w piątek, sobotę i niedzielę w świątyniach wszystkich wyznań w kraju odbędą się modlitwy w intencji pokoju, zdrowia i pomyślności narodu

Od lutego, kiedy zaczęły się wystąpienia uliczne przeciw wysokim rachunkom za energię, które przekształciły się w protesty antyrządowe i doprowadziły do dymisji centroprawicowego gabinetu Bojko Borysowa, w Bułgarii odnotowano siedem przypadków samopodpalenia. Cztery osoby zmarły.

Jednocześnie zwiększyła się liczba innych samobójstw i prób samobójczych. Według stowarzyszenia psychiatrów w ciągu trzech miesięcy było ich ponad 200, więcej niż w jakimkolwiek innym kraju UE.

Psychologowie podkreślają, że te desperackie akty wynikają z poczucia beznadziejności, braku perspektyw i szans na poprawę sytuacji. Bułgaria jest najbiedniejszym krajem UE, około 40 proc. ludności ma oficjalne dochody bliskie do progu ubóstwa, wynoszącego 241 lewa (121 euro).

Podobne artykuły


13
komentarze: 49 | wyświetlenia: 1292
12
komentarze: 25 | wyświetlenia: 2069
12
komentarze: 5 | wyświetlenia: 1425
12
komentarze: 9 | wyświetlenia: 1622
12
komentarze: 68 | wyświetlenia: 1021
12
komentarze: 93 | wyświetlenia: 794
11
komentarze: 72 | wyświetlenia: 800
11
komentarze: 4 | wyświetlenia: 1527
11
komentarze: 31 | wyświetlenia: 2136
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 1031
11
komentarze: 9 | wyświetlenia: 510
11
komentarze: 17 | wyświetlenia: 970
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 455
 
Autor
Dodał do zasobów: mojra
Artykuł

Powiązane tematy

A w Polsce czym większy kryzys tym Wiara słabsza. Dziwne.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska