JustPaste.it

W jaki sposób należy dbać o włosy, skórę i paznokcie

Kiedy i dlaczego wypadają włosy

Problem wypadania włosów dotyczy zarówno mężczyzn jak i kobiet, bez względu na wiek. O nadmiernym wypadaniu włosów mówimy wówczas, gdy ich ilość przekroczy 100-150 w ciągu dnia. Wypadanie mniej niż 100 włosów dziennie to normalny objaw, wynikający z regeneracji włosów.

Główne przyczyny wypadania włosów to:

  1. nieprawidłowa dieta – uboga w białko, witaminy, minerały i inne składniki odżywcze (w szczególności związki siarkowe). Brak składników odżywczych powoduje zaburzenia budowy włosa, jego łamliwość, kruchość i nieprawidłowe odżywienie cebulki, co objawia się wypadaniem.
  2. stres – nadmierne, długotrwałe zdenerwowanie powoduje zwiększoną produkcję prolaktyny, która przyczyna się do zwiększonego wypadania włosów
  3. stosowanie doustnych leków antykoncepcyjnych
  4. ciąża i laktacja – w tym okresie organizm kobiety potrzebuje ogromnej ilości składników odżywczych (dla siebie i rozwijającego się płodu). Dla organizmu ważniejsze niż utrzymanie kondycji włosów, jest jak najlepsze odżywienie dziecka. Stąd też w czasie ciąży dieta ma znaczenie szczególne. W okresie laktacji włosy osłabia również wydzielająca się prolaktyna.
  5. nieprawidłowa pielęgnacja włosów –mocne i długotrwałe suszenie, częste używanie lokówki i prostownicy, farbowanie (szczególnie produktami na bazie amoniaku) czy zabiegi trwałej ondulacji powodują znaczące osłabienie włosów
  6. zatrucia i narażenie na działanie środków chemicznych
  7. czynniki genetyczne

Część z wymienionych powyżej czynników jest zależna (dieta, pielęgnacja) a część zupełnie niezależna (czynniki genetyczne) od nas. Warto zatem przeczytać jak wzmocnić i pielęgnować włosy, aby zapobiegać ich wypadaniu.

Dieta na piękne włosy

Dieta na piękne włosy musi być przede wszystkim zróżnicowana i zawierać pokarmy bogate w składniki odżywiające włosy – aminokwasy, związki siarkowe, witaminy z grupy B, cynk, krzem, miedź oraz niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT). Idealnymi produktami, które zawierają te składniki są ryby i owoce morza, płatki owsiane i ziarna zbóż, orzechy i warzywa tj. marchew, groch, brukselka, szpinak czy popularna jesienią dynia. Nie należy stronić od czerwonego, chudego mięsa, jajek, soi oraz migdałów. Bardzo dobrym, choć przez wielu nielubianym i niedocenianym pokarmem wspaniałym dla włosów jest wątróbka.

Naturalne składniki wzmacniające włosy i preparaty z apteki

Jeśli masz problem z utrzymaniem prawidłowej diety, możesz wspomóc się preparatami dostępnymi w aptece bez recepty. Preparaty te zawierają m.in.,

  • skrzyp polny – bogaty w krzemionkę, która jest podstawowym składnikiem włosa
  • aminokwasy – szczególnie zawierające w sobie siarkę (metionina, cystyna) – są głównym budulcem włosa a ich uzupełnienie
  • witaminy z grupy B (szczególnie witaminę H – biotynę)
  • mikroelementy (żelazo, miedź, cynk) – niezbędne w prawidłowym wzroście i rozwoju włosa

Jak zagęścić włosy i zapobiegać ich wypadaniu

Wypadanie włosów jest jednym z najłatwiejszych do zdiagnozowania schorzeń. Pojawiające się nadmiernie włosy na szczotce, grzebieniu, poduszce to wymowny sygnał, że być może włosy są słabe. Aby zmniejszyć objawy łysienia trzeba przede wszystkim zmienić dietę. Jeśli jest to trudne do wykonania, można wspomóc się suplementami diety dostępnymi w aptece. Dodatkowo warto zastosować kosmetyki, zawierające w swoim składzie substancje odżywiające cebulki włosowe i przedłużające cykl życia włosa. W kosmetykach występują np. substancje, które zwiększają przekrwienie skóry głowy, co powoduje lepsze odżywienie i dotlenienie cebulki włosa.