Login lub e-mail Hasło   

Ryszard Pospieszyński autor książki "Morskie Sprawy Polaków"

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://www.gospodarkamorska.pl/wydarzeni(...)za.html
Morskie sprawy Polaków - symboliczne wodowanie książki Ryszarda Pospieszyńskiego na Darze Pomorza.
Wyświetlenia: 1.027 Zamieszczono 05/04/2013

Ryszard Pospieszyński

Jako już 38 tom w serii "Księgi Floty Ojczystej" 8 kwietnia br. tradycyjnie na statku - muzeum "Dar Pomorza", cumującym przy nabrzeżu Skweru Kościuszki w Gdyni odbyła się promocja, połączona z tzw. "wodowaniem" książki dwóch autorów: kapitanów żeglugi wielkiej Romualda Pietraszka oraz Ryszarda Pospieszyńskiego - tytuł książki "Morskie sprawy Polaków".

Niestety z tych dwojga autorów na tej wydawniczej uroczystości zabrakło kapitana R. Pietraszka, ponieważ 18 sierpnia 2010 zmarł, przybyła natomiast Jego żona Maria Pietraszek.
Po przywitaniu gości przez komendanta "Daru Pomorza" Jana Sokołowskiego, zebrani pamięć o kapitanie uczcili minutą ciszy, powstając z miejsc.

O jednym, jak i drugim autorze "wodowanej" książki można by napisać odrębnie niejeden tom. Obaj są absolwentami Państwowej Szkoły Morskiej w Szczecinie, R. Pospieszyński z rocznika 1948, R. Pietraszek z rocznika 1951. Obaj też mają za sobą niezwykle bogatą w wydarzenia przeszłość, studia wyższe R. Pietraszek na Wydziale Prawa Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, R. Pospieszyński na Wydziale Nawigacji w Wyższej Szkole Morskiej w Gdyni. Morskie kariery przeszli na statkach Polskich Linii Oceanicznych, w administracji morskiej, resortowej oraz w służbie dyplomatycznej, byli wiceministrami żeglugi, uczestniczyli w międzynarodowych organizacjach i konferencjach. Są autorami własnych książek: R. Pietraszek o tytułach "Widziane z morza", "Widziane z lądu", "Kim pan jest panie konsulu", zaś R. Pospieszyński "Połamane farwatrem" oraz "Za widnokręgiem".

Oczywiście powyższe o nich informacje są zaledwie bardzo skromnymi, w każdym razie odegrali ważną rolę w powojennych dziejach naszej gospodarki morskiej, w kształtowaniu jej rozwoju. I właśnie wspólnie przezeń napisana książka stanowi jakby ich podsumowanie tych "dziejów", ale też w nawiązaniu do dalekiej przeszłości poczynając od "piastowskich władców".
Uroczystość rozpoczął dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni kpt. ż. w. Andrzej Królikowski.

Laudację o autorach "Morskich spraw Polaków", jak i powstawaniu tej książki wygłosił prof. dr hab. Jan Kazimierz Sawicki, przed przejściem na emeryturę kierownik Pracowni Historii Akademii Morskiej w Gdyni, legitymujący się znacznym dorobkiem, gdy chodzi o polskie szkolnictwo morskie i w ogóle o naszą gospodarkę morską.

Dłużej o procesie powstawanie książki, o zawartej w niej treści, opowiedział R. Pospieszyński, który na "Dar Pomorza" przyjechał z Warszawy, gdzie mieszka. Opowiadał niezwykle jasno, komunikatywnie, z rozległą wiedzą o tych w szerokim ujęciu "morskich sprawach Polaków", koncentrując się zwłaszcza na okresie międzywojennym, od momentu odzyskania przez Polskę niepodległości, po wybuch II wojny światowej, no i czasie powojennym, a głównie latach, w których polska gospodarka morska, szczególnie jej flota handlowa, jak i rybacka dalekomorskiego zasięgu uległa prawie całkowitej degradacji, powodując zniknięcie z mórz i oceanów narodowej, biało - czerwonej bandery. Mimo to w wypowiedzi R. Pospieszyńskiego nie zabrakło jednak nuty optymizmu, nieco wiary, że u obecnych elit politycznych, rządu, dojdzie w końcu do zrozumienia jak istotną rolę kiedyś odgrywała ta morska gospodarka, dysponując nieco pół tysięcznym dostępem do morza.

Ceremonię uroczystego aktu "chrztu" książki otworzył kpt.ż.w. Leszek Górecki, z tego samego rocznika PSM co R. Pietraszek. Aktu owego dokonała wymawiając przy tym tradycyjną formułkę wdowa po zmarłym kapitanie Pietraszku, Maria Pietraszek.

Zabrał też głos profesor dr kpt.ż.w. Daniel Duda - nawiązując także do historii - pierwszy dziekan Wydziału Nawigacyjnego (w latach 1969-1972) w nowo utworzonej Wyższej Szkole Morskiej w Gdyni, potem przez trzy kadencje (9 lat) jej rektor, obecnie profesor w Akademii Marynarki Wojennej, nadto już od wielu lat prezes Polskiego Towarzystwa Nautologicznego, kultywującego (np. poprzez pismo "Nautologia", dzieje związane z polskim gospodarowaniem nad morzem, ukazującym najwybitniejsze postaci w tychże dziejach.

Dobitnie zagrzmiał głos byłego dyrektora - w zasadzie współzałożyciela Polskiej Żeglugi Bałtyckiej w Kołobrzegu, Janusza Rutkowskiego, bardzo negatywnie oceniającego pozbycie się przez Polskę floty liniowej (PLO), przez co i narodowej bandery, mimo to gromko zawołał "Niech żyje polska flota, niech żyje biało - czerwona", co zebrani przyjęli mocno brzmiącymi oklaskami.

Na koniec solidnie napracował się R. Pospieszyński, podpisując dedykacje pod nabytymi na miejscu jego współautorstwa książkami. Książkę "Morskie sprawy Polaków" wydała gdyńska oficyna "Minitura" Ewy Ostrowskiej.

O Autorze:

Ryszard Pospieszyński "Za Widnokręgiem"

Ryszard Pospieszyński Życiorys

Ryszard Pospieszyński wiki

Henryk Spigarski 
Źródło: http://oficynamorska.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=1064&Itemid=44

Recencja w Google Books: Ryszard Pospieszyński, "Morskie sprawy Polaków

Podobne artykuły


31
komentarze: 24 | wyświetlenia: 9092
29
komentarze: 20 | wyświetlenia: 4290
28
komentarze: 26 | wyświetlenia: 3121
29
komentarze: 9 | wyświetlenia: 3724
27
komentarze: 6 | wyświetlenia: 5367
28
komentarze: 4 | wyświetlenia: 7801
26
komentarze: 8 | wyświetlenia: 6957
24
komentarze: 10 | wyświetlenia: 5247
24
komentarze: 27 | wyświetlenia: 2334
24
komentarze: 6 | wyświetlenia: 2426
24
komentarze: 11 | wyświetlenia: 10964
23
komentarze: 21 | wyświetlenia: 1697
22
komentarze: 6 | wyświetlenia: 8315
 
Autor
Dodał do zasobów: kaczmarekk
Artykuł
Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska