Login lub e-mail Hasło   

Symboliczne wodowanie książki Ryszarda Pospieszyńskiego

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://oficynamorska.pl/index.php?option(...)9999999
Morskie sprawy Polaków - symboliczne wodowanie książki Ryszarda Pospieszyńskiego na Darze Pomorza
Wyświetlenia: 1.036 Zamieszczono 08/04/2013

Image
 
 
Jako już 38 tom w serii „Księgi Floty Ojczystej” 8 kwietnia br. tradycyjnie na statku – muzeum „Dar Pomorza”, cumującym przy nabrzeżu Skweru Kościuszki w Gdyni odbyła się promocja, połączona z tzw. „wodowaniem” książki dwóch autorów: kapitanów żeglugi wielkiej Romualda Pietraszka oraz Ryszarda Pospieszyńskiego - tytuł książki „Morskie sprawy Polaków”. 

Niestety z tych dwojga autorów na tej wydawniczej uroczystości zabrakło kapitana R. Pietraszka, ponieważ 18 sierpnia 2010 zmarł, przybyła natomiast Jego żona Maria Pietraszek. 
Po przywitaniu gości przez komendanta „Daru Pomorza” Jana Sokołowskiego,

Image
 
zebrani pamięć o kapitanie uczcili minutą ciszy, powstając z miejsc.

Image

O jednym, jak i drugim autorze „wodowanej” książki można by napisać odrębnie niejeden tom. Obaj są absolwentami Państwowej Szkoły Morskiej w Szczecinie, R. Pospieszyński z rocznika 1948, R. Pietraszek z rocznika 1951. Obaj też mają za sobą niezwykle bogatą w wydarzenia przeszłość, studia wyższe R. Pietraszek na Wydziale Prawa Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, R. Pospieszyński na Wydziale Nawigacji w Wyższej Szkole Morskiej w Gdyni. Morskie kariery przeszli na statkach Polskich Linii Oceanicznych, w administracji morskiej, resortowej oraz w służbie dyplomatycznej, byli wiceministrami żeglugi, uczestniczyli w międzynarodowych organizacjach i konferencjach. Są autorami własnych książek: R. Pietraszek o tytułach „Widziane z morza”, „Widziane z lądu”, „Kim pan jest panie konsulu”, zaś R. Pospieszyński „Połamane farwatrem” oraz „Za widnokręgiem”.

Oczywiście powyższe o nich informacje są zaledwie bardzo skromnymi, w każdym razie odegrali ważną rolę w powojennych dziejach naszej gospodarki morskiej, w kształtowaniu jej rozwoju. I właśnie wspólnie przezeń napisana książka stanowi jakby ich podsumowanie tych „dziejów”, ale też w nawiązaniu do dalekiej przeszłości poczynając od „piastowskich władców”.
Uroczystość rozpoczął dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni kpt. ż. w. Andrzej Królikowski.

Image

Laudację o autorach „Morskich spraw Polaków”, jak i powstawaniu tej książki wygłosił prof. dr hab. Jan Kazimierz Sawicki

Image

przed przejściem na emeryturę kierownik Pracowni Historii Akademii Morskiej w Gdyni, legitymujący się znacznym dorobkiem, gdy chodzi o polskie szkolnictwo morskie i w ogóle o naszą gospodarkę morską.

Dłużej o  procesie powstawanie książki, o zawartej w niej treści, opowiedział R. Pospieszyński,

Image

który na „Dar Pomorza” przyjechał z Warszawy, gdzie mieszka. Opowiadał niezwykle jasno, komunikatywnie, z rozległą wiedzą o tych w szerokim ujęciu „morskich sprawach Polaków”, koncentrując się zwłaszcza na okresie międzywojennym, od momentu odzyskania przez Polskę niepodległości, po wybuch II wojny światowej, no i czasie powojennym, a głównie latach, w których polska gospodarka morska, szczególnie jej flota handlowa, jak i rybacka dalekomorskiego zasięgu uległa prawie całkowitej degradacji, powodując zniknięcie z mórz i oceanów narodowej, biało - czerwonej bandery. Mimo to w wypowiedzi R. Pospieszyńskiego nie zabrakło jednak nuty optymizmu, nieco wiary, że u obecnych elit politycznych, rządu, dojdzie w końcu do zrozumienia jak istotną rolę kiedyś odgrywała ta morska gospodarka, dysponując nieco pół tysięcznym dostępem do morza.
Ceremonię uroczystego aktu „chrztu” książki otworzył kpt.ż.w.Leszek Górecki

Image

z tego samego rocznika PSM co R. Pietraszek. Aktu owego dokonała wymawiając przy tym tradycyjną formułkę wdowa po zmarłym kapitanie Pietraszku, Maria Pietraszek

Image 
(aby powiększyć kliknij fotkę)

Zabrał też głos profesor dr kpt.ż.w. Daniel Duda - nawiązując także do historii - pierwszy dziekan Wydziału Nawigacyjnego (w latach 1969-1972) w nowo utworzonej Wyższej Szkole Morskiej w Gdyni, potem przez trzy kadencje (9 lat) jej rektor, obecnie profesor w Akademii Marynarki Wojennej, nadto już od wielu lat prezes Polskiego Towarzystwa Nautologicznego, kultywującego (np. poprzez pismo „Nautologia”, dzieje związane z polskim gospodarowaniem nad morzem, ukazującym najwybitniejsze postaci w tychże dziejach.

Image

Dobitnie zagrzmiał głos byłego dyrektora - w zasadzie współzałożyciela Polskiej Żeglugi Bałtyckiej w Kołobrzegu,Janusza Rutkowskiego

Image

bardzo negatywnie oceniającego pozbycie się przez Polskę floty liniowej (PLO), przez co i narodowej bandery, mimo to gromko zawołał „Niech żyje polska flota, niech żyje biało - czerwona”, co zebrani przyjęli mocno brzmiącymi oklaskami. 
Na koniec solidnie napracował się R. Pospieszyński, 

Image
 

podpisując dedykacje pod nabytymi nie miejscu jego współautorstwa książkami, książkę „Morskie sprawy Polaków” wydała gdyńska oficyna „Minitura” Ewy Ostrowskiej.
 
Image

Podobne artykuły


95
komentarze: 44 | wyświetlenia: 15387
43
komentarze: 12 | wyświetlenia: 6622
31
komentarze: 29 | wyświetlenia: 6103
29
komentarze: 18 | wyświetlenia: 3970
29
komentarze: 142 | wyświetlenia: 5548
25
komentarze: 55 | wyświetlenia: 7752
22
komentarze: 21 | wyświetlenia: 1705
21
komentarze: 7 | wyświetlenia: 1714
20
komentarze: 5 | wyświetlenia: 2309
20
komentarze: 9 | wyświetlenia: 2980
19
komentarze: 13 | wyświetlenia: 1711
19
komentarze: 1 | wyświetlenia: 15873
18
komentarze: 16 | wyświetlenia: 2644
 
Autor
Dodał do zasobów: kaczmarekk
ArtykułOto, jak nas ciekawią "morskie sprawy" Polaków i jakie przypisujemy im znaczenie...

  mojra  (www),  08/04/2013

@Zbysław Śmigielski: Mnie to śmierdzi przaśnym peerelem w którym z "komunizmu" korzystali wybrani przez okupanta czerwoni burżuje!Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska