Login lub e-mail Hasło   

Nostalgia za małym miasteczkiem

Coraz częściej widzę, że ludzi dopada nostalgia, tęsknota za innym światem.
Wyświetlenia: 820 Zamieszczono 12/04/2013

Kojarzą ją bądź w dawnymi czasami (kiedyś było lepiej), bądź z własnym dzieciństwem, ale definitywnie nie jest nam dobrze tu, gdzie jesteśmy. Moda wciąż powraca, literatura i film melancholijnie grają starymi kliszami. Boimy się nowości i lękliwie uciekamy w bezpieczne światy dawnego życia.

Na przykład fascynacja PRL-em. Ilu ludzi, nawet zbyt młodych, by pamiętać ten okres, angażuje się w sentymentalne akcje typu „Born in PRL” na facebooku, kolekcjonują stare magnetofony i sweterki, oglądają z zachwytem Nową Hutę. Twierdzą, że w ogóle to ich śmieszy „Miś” i „Rejs”, a dziś już nie ma kina w Polsce. Ze wzruszeniem oglądamy stare zdjęcia, rozczula nas dzieciństwo, ogród i skarpetki do spódnicy. 

Dobrze widać to w literaturze. Bohaterowie Pilcha czy Stasiuka cały czas wracają do swoich przeszłości, uprawiają namiętną archeologię, odmawiają uczestniczenia w życiu tu i teraz. Ciekawie pokazuje ten problem Wojciech Bauer w swojej najnowszej książce „Spowiednik rzeczy”, gdzie opisuje wyjazd zmęczonego życiem miejskim pisarza to rozkosznej mieściny, gdzie dni toczą się powoli i leniwie, od spacerów, przez popijanie wódeczki i niezobowiązujące rozmowy, po herbatę, wieczorną lekturę i sen. Jednak bohater Bauera zaczyna w pewnym momencie drżeć: nie wie, czy nie dusi się w tym regularnym rytmie, pozbawionym rywalizacji, presji, wysiłku.

Najlepiej jest nam w tym miejscu pośrodku, czy raczej nie-miejscu, gdzie tęsknimy za innym światem, ale nie robimy nic, by go zrealizować. Urzeczywistnione marzenie okazuje się nie być lekiem na całe zło. Nostalgia pozwala nam wierzyć, że w innych warunkach bylibyśmy szczęśliwi i wspaniali. Nostalgia zrealizowana, za którą idą konkretne działania, pokazuje jedynie, że zmiana okoliczności wcale nie zmienia nas samych.

Dlatego strzeżcie się małych miasteczek! 

Podobne artykuły


13
komentarze: 49 | wyświetlenia: 1535
11
komentarze: 40 | wyświetlenia: 3144
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 1276
11
komentarze: 17 | wyświetlenia: 2573
10
komentarze: 7 | wyświetlenia: 2055
10
komentarze: 123 | wyświetlenia: 1054
10
komentarze: 93 | wyświetlenia: 452
10
komentarze: 38 | wyświetlenia: 2103
10
komentarze: 3 | wyświetlenia: 582
10
komentarze: 81 | wyświetlenia: 2502
10
komentarze: 31 | wyświetlenia: 870
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

  greenway,  12/04/2013

Raczej powiedziałabym - "strzeżcie się siebie". Bo od siebie się nie ucieknie, nostalgia jest wskazówką procesu toczącego się w nas. I dlatego trzeba rozprawić się z sobą, swoimi pragnieniami, złudzeniami.. Czyż można mieć pretensje do scenografii? Małe miasteczka są i będą, tak jak ucieczki i powroty. Małe miasteczka. :))

  koobe  (www),  12/04/2013

@ greenway: właśnie o to mi chodzi; boimy się siebie, ale wypieramy to, i wolimy sądzić, że problem jest gdzieś na zewnątrz, a nie w nas samych. dlatego nostalgia jest tak niebezpieczna.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska