Login lub e-mail Hasło   

Bajka o przemianach życiowych

Jak reagujemy na różne sytuacje życiowe?
Wyświetlenia: 2.211 Zamieszczono 14/04/2013
Córka przyszła do swojej mamy i powiedziała jej:
- Moje życie jest tak ciężkie, że nie wiem, czy warto żyć.

Już miała dość życia i chciała z nim skończyć, bo była zbyt zmęczona codzienną walką z problemami.
Zdawało się jej, że nie zdąży jeszcza załatwić jednego problemu, a już przychodził nowy.

Mama zaprowadziła ją do kuchni.
Napełniła trzy garnki wodą i nastawiła, aby woda się zagotowała.
Gdy woda zagotowała się, do pierwszego garnka włożyła marchew, do drugiego jajko, a do trzeciego wspypała garść ziarenek kawy... i bez słowa opuściła kuchnię.
Wrócila do kuchni po 20 minutach i wyjęła na talerz marchew i jajko, a do filiżanki nalała kawę.

Spojrzała na swoją córkę i zapytała:
- Powiedz mi co widzisz?
- Marchew, jajko i kawę. - odpowiedziała córka.
- Dotknij marchew.

Córka stwierdziła, że marchew jest miękka i rozpada się. Następnie podała jej jajko. Dziewczyna obrała jajko i stwierdziła, że jest ono twarde. Na koniec mama dała jej napić się kawy.
Córka uśmiechnęła się i zachwyciła aromatem kawy.

- Mamo, co chcesz mi przez to powiedzieć?

- Wiesz, wszystkie te produkty gotowały się tyle samo minut, ale każdy z nich inaczej reagował. Marchew najpierw była twarda i mocna, a po ugotowaniu stała się miękka. Jajko najpierw było słabe i w środku ciekłe - a po ugotowaniu stało się twarde.
Tylko ziarenka kawy reagowały zupełnie inaczej. Po tym jak dostały się do wrzątku, przmieniły wodę w coś lepszego!

- Jaka jesteś? - spytała mama córkę. Jak reagujesz, kiedy przeciwieństwa pukają do twoich drzwi? Jesteś jak marchew, jajko czy ziarenko kawy?
Czy jesteś jak marchew, która na poczatku wydaje się twarda, ale w cierpieniu i nieprzyjemnościach, staje się miękka i traci swoją siłę?
Czy jesteś jak jajko, które ma delikatne wnętrze, lecz twardnieje na skutek problemów? Jesteś młoda, prężna, ale czy trudy życie zmieniają cię w nieustępliwą osobę?
A może jesteś jak ziarnko kawy, gdy tylko woda się zagotuje uwolnia aromat i smak, przez co zmienia wodę?
Jeśli jesteś jak ziarnko kawy, stajesz się lepszą osobą... i chociaż wszystko kroczy ku gorszemu, ty zmieniasz świat wokół siebie.

 
A jak Ty reagujesz na swoje nieprzyjemności życiowe?
Jak marchew, jajko czy kawa?
W każdym bądź razie, od teraz będziesz patrzeć zupełnie inaczej na filiżankę kawy!

Podobne artykuły


17
komentarze: 32 | wyświetlenia: 1306
14
komentarze: 33 | wyświetlenia: 1050
14
komentarze: 21 | wyświetlenia: 969
14
komentarze: 60 | wyświetlenia: 735
13
komentarze: 25 | wyświetlenia: 756
13
komentarze: 3 | wyświetlenia: 1016
13
komentarze: 9 | wyświetlenia: 552
13
komentarze: 68 | wyświetlenia: 419
12
komentarze: 144 | wyświetlenia: 850
12
komentarze: 72 | wyświetlenia: 398
12
komentarze: 30 | wyświetlenia: 1362
12
komentarze: 23 | wyświetlenia: 961
12
komentarze: 3 | wyświetlenia: 616
12
komentarze: 31 | wyświetlenia: 536
12
komentarze: 4 | wyświetlenia: 442
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

  Remter,  14/04/2013

Czy wiesz czyj to jest znak.. ?

  Elba,  14/04/2013

@Teresa Rembielińska: Pewnie chodzi Ci o New Age, czy okultyzm, które tak jak kiedyś Hitler przywłaszczył sobie znak swastyki i wypaczył go, tak i oni próbują tego samego. Chodziło mi o chińską filozofię i dalekowschodnie rozumienie metafizyki, o symbol oznaczający równowagę (przemianę...?) między przeciwnymi siłami, rządzącymi ludzkim życiem, takimi jak żywioły (ogień i woda), płeć (męska i żeńsk ...  wyświetl więcej

  Remter,  14/04/2013

@Elba: Ta religia tworzy znajomość astronomii ..

  ,  14/04/2013

@Teresa Rembielińska:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Yin_i_yang oraz linki na dole strony prowadzące do innych źródeł pochodzenia symbolu (m.inn. taoizm, konfucjanizm, czy neokonfucjanizm).

  Remter,  14/04/2013

@viverti: Podziwiam .. lecz wybaczcie , to nie moje korzenie ... ;)

  ,  14/04/2013

@Teresa Rembielińska:
Moje też, niemniej Taoizm otwierał się również na inne religie, w tym chrześcijaństwo (http://pl.wikipedia.org/wiki/Taoizm drugi akapit).
P.S.
Nie utożsamiam się z religiami/filozofiami dalekiego wschodu.

  Elba,  15/04/2013

@Teresa Rembielińska: Odkąd nauczyłam się czytać, pozwalano mi samodzielnie chodzić do małej wiejskiej biblioteki... Regał z bajkami był moim ulubionym, jak zresztą wszystkich dzieci, tylko że ja wybierałam bajki i opowiadania chińskie z przepięknymi ilustracjami... Szczególne wrażenie robili na mnie wtedy mędrcy chińscy... i tak mi zostało do dziś, lubię więc te klimaty :)

  Remter,  14/04/2013

Kawa pozbyła się mocy.. jajko stwardniało, lecz marchew z twardej stała się miękka , czyli wydobyła z siebie subtelność.. i pozbyła się przez to problemów twardego "tyłka" do znoszenia bicia.. wolę być marchwią, bo ona zna dopiero smak życia.. Utrapienia i bolączki zmiękczają człowieka .. i czynią go bardziej czułym i wyrozumiałym na cudzą krzywdę .. ;)

  Elba,  14/04/2013

@Teresa Rembielińska: Każdy ma prawo do własnych doświadczeń i wniosków z nich płynących... Na tym polega wyjątkowość życia, że zdanie na jego temat zmiennym jest. Zdarza się tak też, że ludzie na łożu śmierci, zmieniają o nim zdanie... Wszystko jeszcze przed nami, dopóki gra o życie jeszcze nie skończona!
PS. A tak w ogóle to marchew gotuję "al dente" (zagotowuję i odstawim, by doszła do zmiękczonej chrupkości)... Najmniej traci wtedy ze swoich wartości odżywczych... :)

  Remter,  14/04/2013

Kiedyś mogłam się nazywać ziarenkiem kawy w młodości, później jajkiem, które stwardnieć musiało aby się nie rozlać i nie stłuc.. lecz dzisiaj już mogę być marchewką ;)

  Elba,  14/04/2013

Ziarno zmienia wodę - nadaje jej smak, aromat, sens istnienia… z czasem zaczynamy sobie cenić nawet jego gorycz...

  Remter,  14/04/2013

@Elba: Dla mnie Życie wyraża się w obranym celu a nie sensie.. sensowne życie ? to tworzone sztucznie życie.. to bajka wzięta z mózgu.. (marzenie) a później rozczarowania i ból ... We mnie filozofia Dalekiego Wschodu - nie wiem dlaczego ? Lecz wywołuje lęk.. Indie są przerażające.. Chiny straszne.. A o Wietnamie już nie wspomnę.. I tutaj widzę to, że nas stworzyły inne cywilizacje ... które czynią ...  wyświetl więcej

@Teresa Rembielińska: Każdy ma swoje klimaty, często są odzwierciedlreniem poprzednich żywotów , którre odnawiają sie poprzez to co robimy, ja w młodości ćwiczyłem karate więc wszedłem w medytacje zen i daleki wschód stąd bardzo lubi,ę takie klimaty dla kogoś innego jest to bliski wschód , niektorzy lubią indian bądź egipt, często odnawiają się umiejetności z poprzednich wcieleń a nawet można je śiadomie odnawiać i kontynuować.

  mugol  (www),  15/04/2013

Zabrakło żaby jako członka gotowanej przez adwentystów

  Elba,  15/04/2013

@mugol: Jako Polacy staliśmy się taką żabą ugotowaną przez Tuska. I pomyśleć, że tak niewielu to dostrzegało i ostrzegało... Wzamian za to ośmieszano ich i nazywano oszołomami, dorzucając drew pod kocioł i ciesząc się, że robi się tak fajnie....

Kazda bajka ma morale,ta opowieść nie wymaga komentarza,gratuluję i pozdrawiam

  *Karo*  (www),  16/04/2013

@Szymon Bachir: ja tez:)

  ewka23  (www),  19/04/2013

Ying Yang jest wszędzie

  koobe  (www),  23/04/2013

Celna opowieść.

  acocieto,  04/05/2013

"W każdym bądź razie, od teraz będziesz patrzeć zupełnie inaczej na filiżankę kawy!"
Zwrot "w każdym bądź razie" jest niepoprawny. Jest to redundancja. Prawidłowo jest "w każdym razie" albo "bądź co bądź". Nie należy tych dwóch zwrotów łączyć w jedno, gdyż jest to błąd.

  Elba,  07/05/2013

@acocieto: Pewnie masz rację, bo tak orzekli inni. Z tym, że język polski nie jest sztywnym schematem mowy. Jest żywy, dźwięczny i płynny... Poprawna, w niektórych mniemaniu forma, nie ma już takiej ekspresji, takiego brzmienia i wydźwięku...
Dla mnie brzmi jak inna, uboższa w nuty piosenka... Pozwolę więc sobie zostać przy tej wersji z "bądź"
Podoba mi się jej brzmienie: bądź, co bądź... i kimkolwiek jesteś, sobą bądź...

Dobrze napisane!

  Boniek  (www),  08/07/2016

Yup. Świetna opowieśćDodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska