Login lub e-mail Hasło   

Słowenia powtórka z Cypru

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://www.naszdziennik.pl/swiat/30000,p(...)ru.html
Rząd zapowiedział sprzedaż ok.10 ton złota z liczących blisko 14 ton rezerw banku centralnego Cypru.
Wyświetlenia: 598 Zamieszczono 17/04/2013

Jeszcze Unia Europejska nie sfinalizowała sprawy pakietu ratunkowego dla Cypru, a już do grona krajów zagrożonych niewypłacalnością dołącza kolejne państwo strefy euro – Słowenia.

W poniedziałek władze Cypru wysunęły propozycję, by cypryjskie obywatelstwo otrzymywali zagraniczni deponenci, którzy wskutek restrukturyzacji sektora utracili w tamtejszych bankach ponad 3 mln euro. W ten sposób rząd w Nikozji chce zatrzymać na wyspie zamożnych podatników w związku z gigantycznymi zobowiązaniami finansowymi kraju po zapaści w sektorze bankowym. Zachodzi obawa, że wielu Cypryjczyków opuści wyspę z powodu bezrobocia i znacznych obciążeń finansowych nakładanych na obywateli. Uratowanie Cypru, według ostatnich szacunków, będzie kosztować nie 17,5, ale 23 mld euro. Międzynarodowi kredytodawcy (Unia Europejska, Europejski Bank Centralny i Międzynarodowy Fundusz Walutowy) przyznali Nikozji 10 mld euro pożyczki. Resztę – 13 mld euro, tj. 75 proc. PKB kraju – Cypr musi wygospodarować we własnym zakresie poprzez wyprzedaż majątku państwowego, cięcia na cele społeczne i podwyżkę podatków. To ogromny ciężar, zważywszy, że kraj liczy niewiele ponad 1 mln mieszkańców. Rząd zapowiedział też sprzedaż ok. 10 ton złota z liczących blisko 14 ton rezerw banku centralnego Cypru.

Obserwatorzy przewidują, że bankructwo wyspy może przyspieszyć pękanie kolejnych ogniw w łańcuchu państw powiązanych wspólną walutą. Następny kraj, którego system bankowy chwieje się w posadach, to Słowenia. Banki słoweńskie, w większości państwowe, stoją w obliczu bankructwa na skutek złych kredytów. Według Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), sektor wymaga natychmiastowego dokapitalizowania na kwotę nawet 2 mld euro. W chwili przyjęcia wspólnej waluty w 2007 r. gospodarka słoweńska rosła w tempie 6 proc. PKB. Dwa lata później wylądowała w recesji na poziomie minus 8 proc. PKB. Bezpośredni powód gospodarczej zapaści to sprzężenie ogólnoświatowego kryzysu finansowego ze zbyt mocnym dla słoweńskiej gospodarki kursem euro, co obniżało międzynarodową konkurencyjność kraju. Słowenii nie udało się już powrócić na ścieżkę szybkiego wzrostu. Przez kolejne dwa lata gospodarka znajdowała się w stagnacji, a w ubiegłym roku ponownie wpadła w recesję (-2,2 proc. PKB). Teraz gospodarcze konwulsje ogarnęły sektor bankowy, w którym zagrożone są kredyty o wartości 7 mld euro. Międzynarodowe organizacje gospodarcze oraz inwestorzy obawiają się w Słowenii powtórki z Cypru, a władze w Lublanie gorączkowo szukają pieniędzy na ratowanie płynności swoich banków. Planowana jest sprzedaż majątku państwowego, podwyżka podatków i głębokie cięcia wydatków socjalnych. Komisja Europejska oczekuje, że Słowenia jeszcze w kwietniu przedstawi projekt reform oszczędnościowych. – W ciągu 2 tygodni rząd przedstawi parlamentowi plan sprzedaży aktywów państwowych – zapowiedziała premier Alenka Bratuszek. Na pierwszy ogień pójdą dwie państwowe firmy, w tym jeden z banków. Konieczna będzie także nowelizacja budżetu. Na ratowanie banków, pokrycie deficytu budżetowego i obsługę długu Lublana musi wygospodarować łącznie ok. 3 mld euro. Obserwatorzy przewidują, że Słowenia dołączy do grupy niewypłacalnych członków eurostrefy i będzie zmuszona wystąpić o pakiet pomocowy UE, EBC i MFW.

W jeden dzień zasoby złota potaniały o ponad 770 mld dolarów http://www.ekonomia24.pl/artykul/706159,1000460-W-jeden-dzien-z-rynku-zlota-wyparowalo-ponad-770-miliardow-dolarow.html

Podobne artykuły


17
komentarze: 32 | wyświetlenia: 1317
14
komentarze: 60 | wyświetlenia: 744
14
komentarze: 21 | wyświetlenia: 981
14
komentarze: 33 | wyświetlenia: 1054
13
komentarze: 3 | wyświetlenia: 1024
13
komentarze: 25 | wyświetlenia: 770
13
komentarze: 68 | wyświetlenia: 426
13
komentarze: 9 | wyświetlenia: 560
12
komentarze: 31 | wyświetlenia: 541
12
komentarze: 144 | wyświetlenia: 855
12
komentarze: 30 | wyświetlenia: 1372
12
komentarze: 72 | wyświetlenia: 405
12
komentarze: 4 | wyświetlenia: 466
12
komentarze: 3 | wyświetlenia: 621
12
komentarze: 23 | wyświetlenia: 969
 
Autor
Dodał do zasobów: swistak
Artykuł

Powiązane tematy

Pani Malgorzato, doskonale opracowany artykul. Gratuluje.
Zobaczymy czy ten proces obejmnie inne kraje strefy Euro.

  swistak  (www),  17/04/2013

@youngcontrarian: masz to pewne jak złoto w Izraelskim banku

Teraz to się posypie jak domek z kart... Ludzie nie dorośli do wspólnej waluty i świata bez granic - za dużo zawiści, pychy, rywalizacji i chciwości... dobro ludzkie niewielu interesuje...

  swistak  (www),  17/04/2013

@Skalny Kwiat: Pierwszym efektem przyłączenia postsowieckich krajów do Uni, była totalna grabież ich majątku. Ponieważ już nie ma czego ukraść mogą się odłączyć!

  hussair  (www),  17/04/2013

@Skalny Kwiat: Ano posypie się.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska