Login lub e-mail Hasło   

Gaja Grzegorzewska "Grób"

Trzymająca w napięciu oryginalna kryminalna intryga, wspaniale zarysowane tło, wyraziste postacie, to główne atuty tej niezwykłej książki
Wyświetlenia: 1.801 Zamieszczono 17/04/2013

Z twórczością Gai Grzegorzewskiej – utalentowanej Krakowianki – zetknęłam się po raz pierwszy czytając „Zatrute pióra”. Opowiadanie „Zabawy przy torach” uznałam za jedną z najjaśniejszych pereł tej antologii.

Gaja znana jest przede wszystkim, jako autorka cyklu powieści z prywatną detektyw Julią Dobrowolską w roli głównej.  Za jedną z nich – „Topielicę” otrzymała w 2011 roku Nagrodę Wielkiego Kalibru, przyznawaną przez Stowarzyszenie Miłośników Kryminału i Sensacji.

Niezgodnie z chronologią zaczęłam od ostatnio wydanej książki Gai – „Grób”. Ukazała się pod koniec ubiegłego roku.

To jedna z tych książek, których czytaniu towarzyszy ogromny stres. Jak tu się nie denerwować, kiedy trzeba oderwać się od lektury i nakarmić głodne paszcze, w dodatku różnych gatunków? Myślę, że każdy mól książkowy mnie zrozumie. A tę powieść trudno jest odłożyć.

 

Wraz z jej bohaterką, Julią Dobrowolską, przemierzamy Kraków zgoła odmienny od tego znanego z wycieczek i pocztówek. Zapuszczamy się w ponure i niebezpieczne zaułki. W dosyć długiej, jak na moje osobiste standardy, powieści, Autorka ani na moment nie pozwala czytelnikowi odetchnąć. Trzymająca w napięciu oryginalna kryminalna intryga, wspaniale zarysowane tło, wyraziste postacie, to główne atuty tej niezwykłej książki.

Na szczególną uwagę zasługuje główna bohaterka „Grobu” – detektyw Julia Dobrowolska. Odważna, silna i nieugięta. Doskonale wie, jak radzić sobie w przestępczym półświatku. Nie jest bynajmniej typem chłopo-baby, gdy trzeba, zaklnie i dokopie, ale potrafi też być czarująca i uwodzicielska. Pod szorstką maską kryje się wrażliwa, zraniona przez życie osoba. W książce poznajemy bowiem wiele szczegółów z życia osobistego Julii, także pilnie dotąd skrywane tajemnice.

Przyznam, że ta postać po prostu mnie zauroczyła. Na pierwszy rzut oka, przypomina nieco inną detektyw-kobietę, porucznik Eve Dallas, z popularnej serii kryminalnej autorstwa J.D. Robb. Ale sądzę, że, ze względu na realizm, chyba najbliżej jej do bohaterów Chandlera. Gai Grzegorzewskiej udało się znakomicie uniknąć jakichkolwiek przerysowań. Julia Dobrowolska jest tak prawdziwa, że wzbudza emocje zupełnie, jak żywa, dobrze znana osoba. Wzrusza i irytuje bezsilnego wobec jej charyzmy czytelnika.

Sama Autorka to długowłosa blondynka o delikatnej dziewczęcej twarzy. Zupełnie nie kojarzy się z tego typu literaturą. Ale to nie jedyny stereotyp, który obala. Cieszy mnie to bardzo, bo irytuje mnie gadanina o „kobiecej literaturze”.

Jest dla mnie oczywiste, że muszę przeczytać pozostałe powieści z tej serii, tym razem jednak według chronologii. 

Alicja Minicka

http://mysli-o-ludziach.blog.onet.pl

Podobne artykuły


14
komentarze: 2 | wyświetlenia: 765
14
komentarze: 11 | wyświetlenia: 817
13
komentarze: 0 | wyświetlenia: 829
12
komentarze: 2 | wyświetlenia: 1211
12
komentarze: 2 | wyświetlenia: 657
12
komentarze: 6 | wyświetlenia: 1288
12
komentarze: 18 | wyświetlenia: 1353
12
komentarze: 12 | wyświetlenia: 582
11
komentarze: 3 | wyświetlenia: 737
11
komentarze: 0 | wyświetlenia: 624
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 638
11
komentarze: 0 | wyświetlenia: 880
11
komentarze: 0 | wyświetlenia: 389
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 506
11
komentarze: 4 | wyświetlenia: 287
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

Glos od fanatyka dobrych horrorow... nie tylko filmowych.

  hussair  (www),  17/04/2013

@youngcontrarian: ,,The Sixth Sense'' forever the best. :)

  swistak  (www),  17/04/2013

Odwiedzając grób Jerzego Popiełuszki można otrzymać łaskę uzdrowienia! O tym napisz Alicjo, bo to podejrzane i intrygujące dla takich ludzi jak youngcontrarian

  hussair  (www),  17/04/2013

Bardzo konkretna i zachęcająca recenzja. Aż mi się do grobu zachciało. ;)

  koobe  (www),  22/04/2013

Książka świetna.

  ewfor  (www),  23/04/2013

Tak to pięknie przedstawiłaś, że postaram się zdobyć tę książkę i przeczytać. Dziękuję za propozycję :)Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska