Login lub e-mail Hasło   

W co tak naprawdę wierzą katolicy

Jeśli się gdziekolwiek pomyliłem, proszę abyście to sprostowali.
Wyświetlenia: 2.509 Zamieszczono 18/04/2013

   Katolicy generalnie wierzą w Boga Ojca wszechmogącego, wszechwiedzącego, miłosiernego, dobrego, kochającego, potrafiącego przewidzieć przyszłość, wszechobecnego i w Jezusa Chrystusa syna jego jedynego, który się począł z Ducha Świętego. To jest Trójca Święta. Wierzą również w różne Matki Boskie - częstochowską, ostrobramską, fatimską itp., która jest na tyle silna że od setek lat powstrzymuje karzącą rękę swojego syna, jak głoszą uznane przepowiednie. Wierzą również w świętych  i błogosławionych, choć tego nie do końca rozumiem bo z jednej strony modlą się do świętych np św. Rocha (jest taka modlitwa do św. Rocha) ale nie do końca do świętego tylko o jego wstawiennictwo u Boga w trójcy jedynego. Zdarza się też niektórym wierzyć w ludzi żyjących np. w Rydzyka, Natanka albo papieża, ale to już inna bajka, którą jestem gotów pominąć, jako pewien margines aby nie rzec patologię. 

   Jak to się ma do świętej księgi - Biblii?

   Na początku Bóg tworzy wszystko, Ziemię, niebo, słońce, księżyc, morza, lądy, rośliny, zwierzęta i na końcu ludzi, gdzieś tam trochę wcześniej stworzył istoty niebiańskie, które jak się przekonamy mają do odegrania ważną rolę. Całą tą menażerię umieścił Bóg w cudownym ogrodzie Eden i tu nastąpił pierwszy zgrzyt. Wszechwiedzący i wszystko przewidujący założył na doskonałych ludzi dwie pułapki. Pierwsza to drzewo wiadomości, ale widać niezbyt działała bo ludzie nie byli nią zainteresowani, dołożył więc kusiciela, który zwiódł głupkowatych ludzi, wszak nie wiedzieli co jest dobre a co złe. Gdy Bóg odkrył że ludzie nie są już tacy głupi strasznie się oburzył (swoją drogą ciekawe na co, przecież wiedział jak to się skończy) i postanowił srodze ukarać ludzi. Wypędził ich z Edenu, bez prawa powrotu i odebrał im nieśmiertelność, kobiecie dodatkowo dołożył bóle porodowe (widać się jej należało :-)). Ludzie się chyba nie specjalnie przejęli bo robili swoje, czyli zaludniali powoli Ziemię a żyli sobie około 1000 lat, jakoś sobie radzili. Jednak dobry i kochający Bóg postanowił znowu zamieszać. Przyjmował tylko ofiary Abla lekceważąc Kaina, mimo że doskonale zna człowieka i wiedział że kiedyś Kain się wkurzy. Efekt takiego postępowania łatwy do przewidzenia. Kain zabił Abla, a jak Bóg się o ty dowiedział wypędził Kaina.

Wypędzeni z Edenu ludzie całkiem nieźle sobie radzili, posiadając wiedzę z "drzewa wiadomości" i żyjąc prawie tysiąc lat, tworzyli cywilizację, a że rodziły im się piękne córki to udało się im uzyskać pomoc Synów Boga. Jak się Bóg o tym dowiedział pożałował ze stworzył człowieka i postanowił wszystko zniszczyć, wcześniej ograniczając ludzkie życie do 12o lat. Taki miłosierny gest, mógł zabić wszystkich a ocalił Noego z rodziną. Ci złośliwi ludzie jednak dalej sobie radzili, zajęli sobie dolinkę, wybudowali miasto, nauczyli się nowych technologii i postanowili wybudować wieżę Babel. "A Pan  zstąpił z nieba, by zobaczyć miasto i wieżę" wkurzył się po raz kolejny i wspaniałomyślnie pomieszał ludziom języki " aby jeden nie rozumiał drugiego".

   Następnie stwierdził że nie chce mu się zajmować wszystkimi ludźmi, zwłaszcza że gadają różnymi językami i zajął się już tylko jedną rodziną, rodziną Abrahama. Robił to całkiem ciekawie bo dał mu za żonę piękną kobietę ale jakby bezpłodną, jednak Abram nie przyznawał się do bycia jej mężem, przez co w konkury uderzali do niej różni władcy, do faraona włącznie. Na tym stręczycielstwie nieźle się dorobili bo za każdy razem Bóg karał niczego nie świadomego apsztyfikanta, który odsyłał nietchniętą Saraj wraz z okupem. W międzyczasie za zgodą Saraj i Boga Abraham zbliżył się do Hagar, z którą miał syna Izmaela. Bóg jednak znowu interweniował i pomógł w zapłodnieniu staruszki Sary (to się chyba nazywa in vitro) oczywiście przeganiając kochankę wraz z synem na pustynie.

   Co się później działo to horror w najlepszym wydaniu,  Jakub oszukuje Ezawa i podstępem okrada go z prawa pierworództwa i błogosławieństwa, bracia najpierw usiłują zabić a następnie sprzedają Józefa w niewolę. Później Izraelici okradają Egipcjan, którzy przyjęli ich w czasach wielkiego głodu i uciekają. Po latach wędrówki po pustyni i otrzymaniu 10 przykazań, w tym przykazania "Nie zabijaj", mordują całe narody żyjące w "ziemi Kanaan" i wszystko to za aprobatom miłującego Boga. Po pewnym czasie Bóg powołuje najpierw sędziów ( pewnie ma dość ciągłego zawracania głowy) a później królów narodu wybranego. Niestety czyni to niezbyt dobrze bo: pierwszy Saul okazuje się psychopatą, drugi Dawid pijakiem i mordercą jakkolwiek niegodnym postawienia świątyni to jednak przyjacielem Boga był, trzeci- skarbnica mądrości Salomon okazał się cudzołożnikiem po nim dał se Bóg z wyznaczaniem władców spokój. Nowym wynalazkiem było doświadczanie narodu poprzez: najazdy, popadanie w niewolę itp. aż wpadł na pomysł odkupienia przez Mesjasza.

   To Stary Testament w skrócie, może zachęcę w ten sposób naszych ewangelizatorów do poczytania, może zechcą mi wykazać że gdzieś się pomyliłem. Jeżeli zainteresowało was jak to widzę to obiecuję opracować również Nowy Testament . Tymczasem pozdrawiam ;-)

Podobne artykuły


14
komentarze: 10 | wyświetlenia: 1265
13
komentarze: 5 | wyświetlenia: 943
12
komentarze: 2 | wyświetlenia: 1064
12
komentarze: 24 | wyświetlenia: 1190
11
komentarze: 8 | wyświetlenia: 766
10
komentarze: 14 | wyświetlenia: 918
10
komentarze: 1 | wyświetlenia: 808
10
komentarze: 2 | wyświetlenia: 843
10
komentarze: 21 | wyświetlenia: 678
10
komentarze: 40 | wyświetlenia: 757
9
komentarze: 24 | wyświetlenia: 822
9
komentarze: 5 | wyświetlenia: 773
9
komentarze: 4 | wyświetlenia: 693
9
komentarze: 5 | wyświetlenia: 383
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

Roszpunek, pominąłeś bardzo istotną rzecz, a mianowicie przez około 700 lat, (od Mojżesza do Ezechiasza) Izraelici czcili dwóch bogów. Tym drugim był Nechusztan. Co ciekawe, został zrobiony przez Mojżesza - na polecenie Jahwe.:)))
Dobrze, że art jest w kategorii „rozrywka“- to można się pośmiać. :D

@Robert Molnar: Tego nie znalazłem, ale cóż jestem łatwowierny i wierzę że napisałeś prawdę, jak zwykle ;-)

@roszpunek: Naprawdę jesteś łatwowierny? :)

Wtedy rzekł Pan do Mojżesza: "Sporządź węża i umieść go na wysokim palu; wtedy każdy ukąszony, jeśli tylko spojrzy na niego, zostanie przy życiu". 9 Sporządził więc Mojżesz węża miedzianego i umieścił go na wysokim palu. I rzeczywiście, jeśli kogo wąż ukąsił, a ukąszony spojrzał na węża miedzianego, zostawał przy życiu. (Ks. Liczb. 21; 4-8)

...  wyświetl więcej

@Robert Molnar: Zawsze staram się szukać w ludziach dobra, aczkolwiek zdarza mi się mówić sprawdzam. Sprawdziłem masz rację, rzeczywiście w 2 krl 18 tak to opisano. Pozdrawiam i dziękuję, bo nie zwróciłem na to uwagi.

Trzeba byłoby się też zastanowić kim był "Pan z Nieba", który pozwolił "ludziom" żyć po 1000 lat, a któremu nie odpowiadało to, co się działo w wieży Babel... i który zdecydował również o potopie i genetycznych eksperymentach na Arce, które skróciły człowiekowi życie do około 120 lat, w którym to wieku nie odnawiają się już telomery... ;)

  mugol  (www),  18/04/2013

Pobożność to posłuszeństwo Bogu. To podstawowa powinność Katolika. Zasada posłuszeństwa obowiązuje we wszystkich dziedzinach zorganizowanego w społeczeństwie życia. Nieposłuszeństwo zawsze przynosi opłakane skutki. Niestety przekracza to rozumienie eiobowego lwa, króła lemingów!

@mugol: "posłuszeństwo Bogu. To podstawowa powinność Katolika" co to znaczy, czego chce od ciebie Bóg tylko proszę konkretnie. Ten opisany w Biblii pisze że nie wolno czynić obrazów ani rzeźb i oddawać im czci bo się wkurzy i będzie mścił się do trzeciego i czwartego pokolenia. Ja tymczasem widziałem setki katolików klęczących przed obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej tysiące klęczące przed krzyżami, czy oni są posłuszni Bogu?

Nie mogę zrozumieć dlaczego wszechmocny i wszechwiedzący Bóg jest tak mało skuteczny. Tyle prób naprawy, a ludzie ciągle podskakują. Te historyjki o boskiej nieudolności obrażają moje uczucia religijne. I nie ma na nich bata.

  mugol  (www),  18/04/2013

@Hamilton Staszny: Przed Bożą sprawiedliwością nie da się uciec, nie pomoże operacja plastyczna, nowe papiery, stado wygadanych papug w sądzie ani korupcja. Bóg jest wszechcierpliwy i wszechpamiętliwy i miłosierny dla pokornych i skruszonych. Niestety lemingi same sobie amputowały tę część wiedzy i pamięci.

  Hamilton,  18/04/2013

@mugol: dlaczego uzurpujesz sobie prawo do oceniania innych. Ocena należy tylko i wyłącznie do Boga. Ty i ja mamy gówno do powiedzenia w tej kwestii. Bądź konsekwentny i miej odrobinę szacunku do Boga.

@mugol: Raczej mało pokory a wiele pychy jest w twoich komentarzach.

  swistak  (www),  18/04/2013

@roszpunek: Pisanie prawdy nie jest pychą, tylko miłosierdziem dla głupców.

  Hamilton,  18/04/2013

@swistak: mylisz prawdę z wiarą. To dwie różne rzeczy. Z 3000 religii przyjąłeś jedną. Na niej oparłeś swój system wartości. W oczach wyznawców innych religii jesteś takim samym głupcem jak dla ciebie inni, którzy nie podzielają twoich poglądów religijnych. Prawdą jest to i tylko to co istnieje. Skoro nie ma dowodu na istnienie Boga, ani dowodu na jego brak nie można mówić o prawdzie, tylko o akcie wiary.

  swistak  (www),  18/04/2013

@Hamilton Straszny: Władza pochodzi od Boga i ma służyć człowiekowi. Zanim zaczniesz uczyć mnie wiary powinieneś mi umyć nogi! Żeby nie służyc władza oszukuje lemingi, że nie ma Boga!

  Hamilton,  18/04/2013

@swistak: "Władza pochodzi od Boga". Wyświechtany frazes, dzięki czemu KK budował swoją potęgę na grzbietach maluczkich. Wie mam zamiaru uczyć cię wiary, ani od ciebie jej przyjmować, bo musiałbym też przyjąć twoją butę, zarozumiałość i pychę. Co do umycia nóg to chętnie, pod warunkiem, że wymoczysz je w kwasie solnym.

  swistak  (www),  19/04/2013

@Hamilton Starszy: Wyszło więc szydło z worka, że trzymasz z tymi co oszukują lemingi, że nie ma Boga!

@swistak: Wychodzi na to że do tekstu powyżej nie masz uwag, czysta prawda ;-) Jeżeli władza pochodzi od Boga to powinieneś szanować rządzących, bo jak pisze mugol "posłuszeństwo Bogu. To podstawowa powinność Katolika".

  Hamilton,  19/04/2013

@swistak: tym szydłem pokaleczyłeś sobie mózg. Nie twierdzę, że nie ma Boga. Nie ma dowodu na jego istnienie, ani dowodu na brak istnienia. Masz spore trudności ze zrozumieniem podstawowych pojęć, a mądrujesz się za trzech.

Treść Biblii ocieka krwią i trup ściele się gęsto. W związku z tym pytam: czy wyznawcy nie czytają tego dzieła? Czy czytając w pełni akceptują treść i popierają ten horror?

@Marek Klimczak: A czy jak Biblia opisywała by same piękne rzeczy, to czy człowiek mógłby się w niej jak lustrze przejrzeć? Czy dzisiaj nikt już nikogo nie zabija? a co będą mówić za lat 2000 np o naszym pokoleniu.. Ja nie widzę różnicy .. lecz widzę Prawo, które jak zaistniało potrafiło do cnót niejednego nawet mordercę doprowadzić.. Złe zachowania wynikają z braku oświecenia ..

@Teresa Rembielińska: 'Złe zachowania wynikają z braku oświecenia ..' czyli bohaterowie Biblii nie byli oświeceni?

@Marek Klimczak: Marku ! Dlaczego tak drążysz temat katolicki .. przecież wszystko co się dzieje - jest za przyzwoleniem Boga! Wszyscy zostali oświeceni przez grupy wyznaniowe , które rzekomo mówią prawdę .. a ja ci powiadam.. każdy z nas zna swoją prawdę .. Powiedz sam ; do jakiego Prawa nasi rodacy mogą mieć zaufanie, skoro z narodu przez ponad 1000 lat nie wyszedł żaden prawodawca ? Mają zaufan ...  wyświetl więcej

@Teresa Rembielińska: Tereso, jak cię lubię, ale w Biblii to Bóg rozkazuje mordować narody, to On funduje pierwszy holokaust a nawet więcej bo oprócz ludzi każe też zabijać zwierzęta. Zaufanie do krk? Tereniu wybacz ale kiedy się urodziłaś, mimo presji jaką krk wywiera na władzę, sądy, policję i inne instytucje coraz częściej dowiadujemy się o jego przekrętach że wspomnę Komisję Majątkową, Stelle ...  wyświetl więcej

  swistak  (www),  19/04/2013

@swistak: Chciałbym świstaku abyś kiedykolwiek odniósł się do tematu merytorycznie a nie starał się kogokolwiek obrazić. Ja kocham ludzi, nawet ciebie, mimo że jedyne co masz do zaoferowania to mowę nienawiści ale nie tracę nadziei że kiedyś się otrząśniesz, spadną ci klapki z oczu i ujrzysz prawdziwy świat. Pozdrawiam ;-)

  Remter,  24/04/2013

@roszpunek: Ja nigdy nie utożsamiam Boga z religią ani wyznaniem, to, że ktoś napisze, iż to Bóg, każe tak a nie inaczej czynić - to zawsze muszę brać to tylko za zwiastun poznania .. co te bogi ludzkie mogą nawyczyniać.. mało tego, jeszcze potrafią to uznać za cnoty.. przebiegłość ludzka nie zna granic.. lecz jest taka pewna granica, za którą kiedy wyjdziemy .. już nigdy znajdziemy drogi przed si ...  wyświetl więcej

  swistak  (www),  19/04/2013

@roszpunek: Kain cierpiał składając ofiarę Bogu, bo go to zubożało. Abel czynił to ze szczerością i radością.
Twoja mowa jest tyle warta co ofiara Kaina!

  Hamilton,  19/04/2013

@swistak: dobrze, że żyjesz w naszych czasach. Abel spaliłby cię na ołtarzu razem z wołami i owcami szczerze i radośnie.

  swistak  (www),  20/04/2013

@Hamilton Straszny: pamiętaj, że zdradza cię mowa ciała ! Kiedy naciskasz hamulec mówi ci "chamstwu stop"

  Hamilton,  20/04/2013

@swistak: dorównać ci nie sposób, ani w mowie ciała, ani języka, co wielokrotnie udowodniłeś.

Religia zawsze wypełniała szczelnie wszystkie zakamarki ludzkiej niewiedzy, a kiedy i tych zabrakło religia naginała się do praw nauki twierdząc, że to dzięki Bogu mamy ewolucję i odkrycia kosmiczne, jednak nauka cały czas spycha religię na boczny tor. Ludzie wierzący muszą bardzo mocno naginać interpretacje swoich ksiąg, o których już dziś mówią, że to metafory. Cała ta wiara to jedna wielka meta ...  wyświetl więcej

@Krzysztof Mrozowski:
Nic dodac nic ujac...
Wiesz co Krzysku, najtragikomiczniejszym w postawie wspolczesnych apologetow religii jest fakt , ze jeszcze 300-400 lat temu za gloszenie swoich pogladow sploneliby oni na stosie (zreszta razem z nami).
Pozdrawiam Cie serdecznie i polecam moje teksty na ten temat.

  mojra  (www),  21/04/2013
  mojra  (www),  21/04/2013

@youngcontrarian: z haneczką129 i Michelle Wayne to już prawie armia punktujących bzdety

@mojra: Pomówienie, jakie to katolickie. Jeżeli masz jakieś dowody naruszenia regulaminu zgłoś moderatorowi inaczej będziesz zwykłą kłamczuchą.

  mojra  (www),  21/04/2013

@roszpunek: jeśli jest ktoś taki to na pewno jest niewidomy i głuchy

  ewfor  (www),  23/04/2013

Chociaż mam już ponad pół wieku za sobą nigdy nie przeczytałam ani Starego, ani Nowego testamentu, chociaż wychowano mnie w wierze katolickiej. Dziś powiem szczerze, że nie żałuję tego zaniedbania, ale dzięki Twojej interpretacji wiem już kto, co i z kim i chyba nie muszę czytać. Aczkolwiek kto wie, może na starość z czystej ciekawości jednak sięgnę po tę "lekturę".

@ewfor: Zastanawiam się jak można wierzyć w Boga, którego się nie zna i nie chce się poznać? Jak cię przekonano do bycia właśnie katolikiem a nie protestantem, muzułmaninem czy pastafarianinem? Czy to tylko kwestia tresury, czy też jest w tym coś więcej.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska