Login lub e-mail Hasło   

Budowanie motywacji u pracowników

Dobra pensja, samochód służbowy, opieka lekarska czy dodatkowe ubezpieczenie – to na pewno sprawia, że pracownikowi „bardziej się chce”.
Wyświetlenia: 561 Zamieszczono 23/04/2013

Dobra pensja, samochód służbowy, opieka lekarska czy dodatkowe ubezpieczenie – to na pewno sprawia, że pracownikowi „bardziej się chce”. Jednak aby go zmotywować do efektywnej pracy i sprawić, by przywiązał się do firmy, szef wcale nie zawsze musi dużo inwestować. Bo wbrew pozorom – choć oczywiście ważne – finanse to wcale nie najważniejsza sprawa. Do pracy równie mocno motywuje dobra atmosfera w firmie i  dobrze postawione zadania. A za nagrodę czasem wystarczy przysłowiowy uścisk dłoni szefa.

Warto zastanowić się, jak zmotywować do pracy swój zespół i sprawić, by pracownicy identyfikowali się z firmą. Takie działania, choć nierzadko wymagają od szefa zaangażowania i czasu i pieniędzy,
na pewno się opłacają. Dobrze zmotywowany pracownik lubi swoją pracę i swoją firmę. Wtedy jest bardziej efektywny, rzadziej chodzi na zwolnienia lekarskie i jest mniejsze prawdopodobieństwo,
że będzie chciał zmienić miejsce pracy.

Poznać pracowników

Budowanie motywacji u pracowników to wbrew pozorom wcale niełatwa sprawa. Bo każdy jest inny
i potrzebuje czegoś innego. Dlatego tak ważne jest, by poznać swoich pracowników i umieć ocenić, dla kogo wystarczy premia, kto woli na przykład dobre szkolenie, a kogo koniecznie trzeba pochwalić przed całą załogą za dobrze wykonane zadanie.  Bo co dla jednej osoby będzie supernagrodą, powodem do dumy i nawet możliwością pochwalenia się przed znajomymi, przez drugą może zostać odebrane wręcz jako kara. Niemożliwe? A zastanówmy się, jak młoda mama przyjmie dwudniowe weekendowe szkolenie połączone z wypoczynkiem w SPA? Albo kibic piłki nożnej bilety do opery na spektakl dokładnie w tym terminie, co mecz reprezentacji? Przykładów można mnożyć mnóstwo. Najważniejsze więc, by pamiętać:  nagrody szykujmy na miarę. Bierzmy pod uwagę zarówno obowiązki służbowe, zajmowane stanowisko i rolę pracownika w firmie, ale też jego prywatne zainteresowania, potrzeby, pasje  i predyspozycje. Inne nagrody zmotywują szeregowego pracownika, inne menedżera. Inne młodych rodziców, inne singli, jeszcze inne spokojną miłośniczkę dobrych książek, a inne pasjonata chociażby surfingu czy nart. Dobrze przemyślany i dopasowany do potrzeb obdarowywanego prezent – nawet drobny – stanie się cenną nagrodą. I dzięki temu zmobilizuje do wydajnej pracy.

Bez kar i strachu

Dobry szef to taki, u którego chce się pracować. Dobry szef nie ma wyjścia – musi być dobrym liderem, za którym bez wahania pójdzie cała załoga. Dobry szef jest sprawiedliwy, otwarty, szczery i umie rozmawiać z ludźmi. Bo nic tak nie zniechęca do pracy, jak niejasno określone obowiązki, niepewność jutra czy zła atmosfera panująca w firmie. Dlatego aby pracownikowi chciało się chcieć – warto dokładnie zastanowić się nad jego obowiązkami. Podwładny musi wiedzieć, co należy do jego zadań. Jednak trzeba pamiętać, by te zadania były na miarę jego możliwości – i czasowych, i kompetencyjnych. 

Warto też stawiać na szczerość i mówić pracownikom o tym, co dzieje się w firmie – nawet jeśli nie zawsze są to pozytywne i optymistyczne informacje. Doświadczenia firm pokazują bowiem, że taka szczerość się opłaca. Pracownicy często w takim wypadku jeszcze bardziej zaczynają się identyfikować z firmą, czasem zgłaszają swoje własne pomysły naprawcze i bardziej angażują się w pracę – bywa,
że nawet za mniejsze pieniądze.

Taka sytuacja może się jednak zdarzyć tylko w dobrze zarządzanej firmie. Nie warto – będąc szefem – zarządzać z pozycji „właściciela folwarku”. Nie warto też stosować zasady kija i marchewki. Takie metody zarządzania sprawiają, że pracownik czuje się traktowany jak niesforne dziecko. Sprawiają również, że w firmie panuje zła atmosfera: pracownicy rywalizują ze sobą zamiast współpracować, rodzi się niepotrzebny dystans, a czasem wręcz wrogość, zawiść  i nielojalność. Taki sposób zarządzania firmą nie buduje dobrych relacji, współpracy i zaangażowania. A bez tego niemożliwa jest motywacja do pracy.

Opracowanie materiału:  www.tomastest.eu

Podobne artykuły


17
komentarze: 71 | wyświetlenia: 1449
17
komentarze: 50 | wyświetlenia: 1625
16
komentarze: 15 | wyświetlenia: 1055
14
komentarze: 32 | wyświetlenia: 1001
14
komentarze: 15 | wyświetlenia: 885
13
komentarze: 16 | wyświetlenia: 916
13
komentarze: 4 | wyświetlenia: 966
12
komentarze: 8 | wyświetlenia: 804
12
komentarze: 53 | wyświetlenia: 595
12
komentarze: 0 | wyświetlenia: 939
12
komentarze: 30 | wyświetlenia: 795
11
komentarze: 34 | wyświetlenia: 808
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska